
Naujausios
Po to, kai rašėme (skrastas.lt/2019-02-20)
Taikys visoms nukentėjusių kategorijoms
Seimas jau paskelbė, kad nuo valstybės rinkliavos už asmens dokumentų išdavimą bus atleidžiami pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviai ir asmenys, kurie yra nurodyti Asmenų, nukentėjusių nuo 1939–1990 metų okupacijų, įstatymo 3 straipsnyje ir kuriems pagal šį įstatymą pripažįstamas nukentėjusio nuo okupacijų asmens statusas.
Kovo 26 dieną Seimas priėmė atitinkamą Rinkliavos įstatymo 6 straipsnio pataisą. Ji įsigalios nuo 2019 metų liepos 1 dienos.
Priimtoje pataisoje nebėra žodžių, jog atleidžiami nuo valstybės rinkliavos tie, kuriems pripažįstamas "nukentėjusio-represuoto" asmens statusas. Seimo teisininkai nurodė, jog tai perteklinis įvardijimas.
Bet būtent dėl šios valdininkų savaip interpretuotos "represuoto" asmens sąvokos, tremtiniai ir politiniai kaliniai prieš dešimtmetį neteko mokesčio lengvatos.
Į tai atkreipė dėmesį tremtinio statusą turintis A. Gečas, kai vasario mėnesį atėjęs pasikeisti asmens tapatybės kortelės, išgirdo, jog už ją turi susimokėti, nors pirmą kartą ji buvo išduota nemokamai. Tada ir išsiaiškino, jog Migracijos departamentas tremtinių ir politinių kalinių nebelaiko represuotais.
"Mus, matyt, į ekskursiją vežė", – piktinosi šiaulietis, tuomet atėjęs į redakciją problemos pagarsinti.
Represuotais kažkodėl pradėti laikyti tik koncentracijos stovyklose buvę asmenys. Įstatymo pataisą dabar teikusi Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė pagarsino, jog tokių asmenų yra apie 800.
Tuo metu pagal įstatymą nukentėjusių nuo opkupacijų statusą turi ir politiniai kaliniai, ir tremtiniai, ir Afganistane nukentėję ir kiti piliečiai.
Seimo narė priminė, jog iki 2007 metų visoms nukentėjusiųjų kategorijoms nereikėjo mokėti rinkliavos už asmens dokumentų išdavimą.
Už įstatymo pataisą balsavo net 104 Seimo nariai, du susilaikė, vienas buvo prieš.
"Galėjo įvardyti, kas mus mulkino"
"Žinau, kad įstatymo pataisą priėmė, – sakė A. Gečas "Šiaulių kraštui". – Jokios kompensacijos aš nereikalausiu, man naujo asmens dokumento dešimt metų nebeprireiks, bet kiti tremtiniai, politiniai kaliniai jau nuo liepos galės pasinaudoti teise nemokamai jį gauti."
Jis tik apgailestauja, kad Seimas net dešimt metų neprisipažino klydęs.
"Bekaitaliodamas Rinkliavos įstatymą įvedė sąvoką "nukentėjęs-represuotas", kurios nė negalėjo paaiškinti, – piktinosi šiaulietis. – O uolūs biurokratai puolė pažodžiui vykdyti, rado žodį "represuoti" tik vienoje nukentėjusių asmenų kategorijoje ir susiaurino lengvatos taikymą."
A. Gečas norėtų, kad Seimas įvardytų, kas anuomet buvo tie įstatymo "redaguotojai", kurie jo žodžiais, padarė "meškos paslaugą ir dešimtmetį mus mulkino".
"Pataisą iš esmės juk padarė dėl pasipriešinimo, rezistencijos dalyvių, kurie anksčiau nebuvo įrašyti tarp atleidžiamų nuo mokesčio, o dėl mūsų tylomis klaidą ištaisė", – pabrėžė šiaulietis.