
Naujausios
Nauji terminai, atnaujinti santykiai
Seimo nariai ketvirtadienio posėdyje balsavo už pakoreguotą projektą dėl reorganizacijos, jame pasiūlyti nauji Šiaulių ir Vilniaus universitetų jungtuvių terminai ir sąlygos.
Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša teigė, kad komitetas kartu su universitetų, Vyriausybės, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovais įžvelgė iššūkių, galinčių kilti Šiaulių universitetui (ŠU) integruojantis į Vilniaus universitetą (VU): dėl universitetų jungimo tinkamo finansavimo, dėl stojimo sąlygų, visuomenės interesų užtikrinimo, mokslo ir studijų kokybės. Todėl pasiūlyta universitetų jungtuves atidėti ir iš naujo įvertinti jungimosi sąlygas.
Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo Vyriausybei siūloma pateikti su VU ir ŠU valdymo organais suderintas atnaujintas reorganizavimo sąlygas ir planą, kur numatyta reorganizavimo procedūrų pabaigos data – 2020 metų liepos 1 diena.
Vyriausybei taip pat siūloma iki šių metų birželio 1 dienos sudaryti sutartį su VU ir nustatyti Šiaulių akademijos perspektyvą ir finansavimo galimybes, užtikrinti Šiaurės Lietuvos regiono poreikius, o rengiant Valstybės ir savivaldybių biudžetų 2020–2025 metų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą ir skirstant Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšas atsižvelgti į ŠU reorganizavimo plane numatytą finansavimo poreikį ir valstybės finansines galimybes.
Svarstomu projektu VU ir ŠU siūloma iki 2019 metų birželio 15 dienos atnaujinti sutartinius santykius ir nustatyti "įsipareigojimus, kurie leistų užtikrinti tvarius Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos mokslo, studijų ir finansinės veiklos rezultatus".
Seimo nariai kėlė klausimus
Seimo posėdyje Švietimo ir mokslo komiteto narys Arūnas Gumuliauskas teigė, kad pasiūlytas sprendimas – optimaliausia išeitis šiandien. Politikas tvirtino, kad abi pusės sutiko su tokiu planu ir tai esą užtikrins šiemet stojamuosius egzaminus į ŠU pagal jungtines studijų programas su VU.
Seimo narys Stasys Tumėnas nebuvo toks optimistas. Jis akcentavo, kad Seimas prieš dvejus metus pasirinko universitetų optimizavimo kelią, pritarė, kad būtų kuriami trys pedagogų rengimo centrai – Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose: "Šiaulių universitetas tuo patikėjo".
S. Tumėnas priminė, kad VU statutas turi įstatymo galią, todėl atsiranda daug abejonių, ar Šiaulių akademija, įkurta kaip "kamieninis akademinis padalinys" ateityje išliks. Tokio padalinio (kaip katedros ar fakulteto) nuostatus tvirtina VU senatas. Jis gali paskelbti ir apie padalinio likvidavimą, nors dėl kitų aukštųjų mokyklų likimo sprendžia Seimas. Anot S. Tumėno, tai kelia didelį nerimą, jeigu susitarime nebus numatyta "teisinės apsaugos".
Seimo narys Valerijus Simulik pasidalijo "liūdna patirtimi" apie požiūrį "iš aukštai" į mažesniuosius ir sakė norintis suklysti, jog po kelerių metų Šiauliuose neliks universitetinių studijų.
Žmonės keičiasi, kas bus po penkerių metų, kas bus rektorius, niekas nežino.
"Tai buvo Vilniaus universiteto pasiūlymas"
ŠU laikinasis rektorius Darius Šiaučiūnas "Šiaulių kraštui" sakė, kad pasiūlymas nukelti prijungimo procedūrą iki 2020 metų liepos 1 dienos buvo pagarsintas tik šį pirmadienį ir tai buvęs VU pasiūlymas.
"Galutinis sprendimas Seime planuojamas balandžio 25 dieną, tad dar gali būti pateikta daug pasiūlymų", – mano D. Šiaučiūnas. Jis pripažįsta, kad sėkmingai užbaigti prisijungimą iki šių metų liepos 1 dienos, kaip buvo numatyta anksčiau, yra sudėtinga.
"Taip, universitetų derybos vyko pusantrų metų, bet sprendimas Seimui tvirtinti buvo parengtas pernai gruodžio mėnesį. Šių metų liepos 1 diena buvo numatyta tokiu atveju, jei Seimas tvirtina sprendimą gruodį. Mes būtume turėję pusę metų, o dabar – jau balandis ir sprendimo nėra", – komentavo laikinasis rektorius.
Jis išsakė nuogąstavimus, kad procedūros nukėlimas į kitus metus gali sukelti neigiamų padarinių studentų priėmimui.
"Mes jau paskelbėme, kad šiemet studentų priėmimą vykdome per Vilniaus universitetą. Būsimam studentui reikia LAMA BPO svetainėje susirasti Vilniaus universitetą ir ten rasti mūsų studijų programas. Kelios Vilniaus universiteto programos bus vykdomos Šiauliuose", – aiškino D. Šiaučiūnas.
Ar yra bendrų studijų programų su VU?
"Kaip tik šiandien Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje yra svarstoma dėl bendrųjų programų patvirtinimo, tai – dalyko pedagogika (lietuvių kalbos, istorijos mokytojai). Pedagoginių programų patvirtinimo procedūra dabar kitokia: pirmiausia jas turi patvirtinti ministerija, o paskui – Studijų kokybės centras", – sakė D. Šiaučiūnas.
Seimui priėmus galutinį sprendimą, iki birželio 15 dienos ŠU ir VU turėtų sudaryti jungtinės veiklos sutartį, kurioje tikimasi aptarti ir studentų priėmimą šiais metais.
Sumažintas finansavimas
Laikinojo rektoriaus nuomone, atidėjimas būtų pateisinamas tuo atveju, jeigu pavyktų "pasigerinti sąlygas", nes "kalbame apie ilgalaikę Šiaulių akademijos veiklą".
"Mes norėtume, kad dokumentuose būtų įrašyta: kokia veikla, kokios perspektyvos, ar liks tik pedagogika, ar daugiau. Žmonės keičiasi, kas bus po penkerių metų, kas bus rektorius, niekas nežino", – svarstė D. Šiaučiūnas.
Paklaustas, kaip ŠU gyvena šiuo metu, D. Šiaučiūnas sakė, kad finansinė situacija įtempta.
"Pakeitus metodiką biudžetinis finansavimas pagal vieną eilutę – ūkio ir administravimo – mums yra sumažintas beveik 400 tūkstančių eurų. Tos sumos ir trūkstame, bet algos darbuotojams nevėluoja, – patikino laikinasis rektorius. – Anksčiau finansavimas buvo skaičiuojamas pagal turimus plotus, o paskui pakeitė pagal valstybės finansuojamų studentų skaičių. Mums ta metodika nepalanki, nes daugiau negu pusė mūsų studentų yra mokantys už studijas."
Jis dar kartą akcentavo, kad valdo daug nereikalingų universiteto veiklai pastatų, kuriuos "reikėtų realizuoti", bet pastatai – valstybės. "Vyriausybė turi priimti sprendimą. Kai Šiauliuose buvo atvykęs premjeras, išsakiau jam šią problemą, sakė – spręs".