
Naujausios
Nuo metų pradžios – penki tymų atvejai
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento, Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Edita Satkevičienė informavo, kad Šiaulių apskrityje pastaruoju metu užregistruoti 5 tymų atvejai: po vieną – Šiaulių mieste ir rajone bei Akmenės rajone ir du atvejai Radviliškio rajone. Susirgo vienas vyras ir 4 moterys. Jų visų amžius tarp 36 ir 50 metų. Net trys susirgę yra medikai.
Pirmasis tymų atvejis Šiauliuose užregistruotas kovo pradžioje, tada susirgo vyras. Panašiu laikotarpiu buvo susirgusi ir radviliškietė studentė, studijuojanti Kaune, bet šis atvejis priskirtas ne Šiaulių apskričiai, o Kaunui.
"Artėja ilgasis Velykų savaitgalis ir gyventojams reikėtų pagalvoti, kur vykti, o kur verčiau susilaikyti, nes yra tikimybė užsikrėsti. Situacija Lietuvoje nėra rami, registruojamas protrūkis", – sako E. Satkevičienė.
Šiais metais Lietuvoje fiksuota per 440 tymų atvejų. Daugiausia susirgusių (226) buvo Kauno mieste, Kauno rajone (61) bei Vilniaus mieste (62).
Pagal amžių jauniausias Lietuvoje susirgęs tymais – 5 mėnesių kūdikis, vyriausias – 78 metų asmuo. Daugumos suaugusiųjų tymais skiepijimo būklė nežinoma, o dauguma susirgusių vaikų buvo neskiepyti.
Daugiausia susirgimų tymais šiemet registruota Ukrainoje, Kazachstane, Sakartvele, Rumunijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Jungtinėje Karalystėje, Slovakijoje, Italijoje.
Padaugėjo besiskiepijančių
Šiaulių centro poliklinikos direktoriaus pavaduotoja medicinai Aušra Varpučianskienės sako, kad padaugėjo suaugusiųjų, besiskiepijančių nuo tymų, ypač vykstančių į Ukrainą ir kitas šalis, kuriose didelis sergamumas tymais. Taip pat tėvai atveda paskiepyti vaikus, kurie anksčiau nebuvo skiepyti.
Nemokamai skiepijami vaikai ir asmenys, kontaktavę su sergančiu tymais. Visais kitais atvejais skiepas nuo tymų Centro poliklinikoje kainuoja per 30 eurų.
Susirgo vienas vyras ir 4 moterys. Jų visų amžius tarp 36 ir 50 metų. Net trys susirgusieji yra medikai.
A. Varpučianskienė sako, kad pagudrauti ir nemokamai gauti skiepo pasakant, kad buvo kontaktas su sergančiu tymais, nepavyks. Sąlytį turėjusių asmenų sąrašą sudaro Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamentas ir šiuos asmenis nukreipia pas šeimos gydytoją.
Kontaktavusiems asmenims reikia pasiskiepyti per 72 valandas nuo sąlyčio su sergančiu tymais. Nesuspėjus to padaryti būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 diena) ir pasiskiepyti, jeigu nesusergama.
Dėl nemokamos vakcinos, pasak A. Varpučianskienės, problemų nekyla. Kiek sudėtingiau prognozuoti, kiek reikės mokamos vakcinos, tad būna atvejų, kai dienai ar dviem pritrūksta vakcinos.
Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre mokama vakcina pacientai neskiepijami. Čia skiepijami tik vaikai ir kontaktavusieji su sergančiu tymais. Šiai grupei žmonių vakcinos pakanka. Norintys pasiskiepyti mokama vakcina nukreipiami į kitas medicinos įstaigas.
Prieš skiepą – tyrimas
Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 metais viena vakcinos doze. 1988 metais pridėta antroji tymų vakcinos dozė.
E. Satkevičienė suaugusiesiems prieš skiepijantis rekomenduoja atlikti tymų IgG klasės antikūnų tyrimą, kuris parodo, ar tiriamasis buvo susidūręs su šia infekcija, sirgęs ja ar skiepytas nuo jos vaikystėje.
Tyrimas yra mokamas ir kainuoja iki 20 eurų. Tyrimo rezultatai paprastai būna po dviejų dienų.
Vienos iš tokius tyrimus Šiauliuose atliekančių bendrovių "Rezus.lt" direktorės pavaduotoja kokybei ir techninei veiklai Nijolė Liagienė "Šiaulių kraštui" sakė, kad jų laboratorijoje nuo kovo 25 iki balandžio 15 dienos buvo ištirta beveik 2 200 žmonių dėl tymų viruso IgG antikūnų. Nustatyta, kad beveik 400 iš jų imuniteto šiam virusui neturi. Jauniausias tirtas asmuo buvo ketverių metų vaikas, vyriausias – 83 metų.
Pasak A. Varpučianskienės, jei tyrimas neigiamas arba antikūnų kiekis labai mažas, yra rizika susirgti tymais. Neskiepytiems, skiepytiems tik viena vakcinos doze ar tymais nesirgusiems asmenims rekomenduojama savo lėšomis pasiskiepyti viena MMR (nuo tymų, epideminio parotito, raudonukės) vakcinos doze.
MMR vakcina rekomenduojama pasiskiepyti moterims, planuojančioms šeimos pagausėjimą, siekiant apsaugoti būsimą naujagimį. Tačiau nėščiųjų skiepyti šia vakcina negalima ir paskiepytoms moterims rekomenduojama 1 mėnesį saugotis nėštumo.
Ir vaikai, ir suaugusieji skiepijami ta pačia MMR vakcina.
Vaikai, pagal nuo 2002 metų galiojantį profilaktinių skiepijimų kalendorių, skiepijami dviem MMR vakcinos dozėmis – 15–16 mėnesių ir 6–7 metų. Vaikams, kurie dėl įvairių priežasčių nebuvo paskiepyti, sudaromi individualūs skiepijimo planai, atsižvelgiant į vaiko amžių ir skiepijimo indikacijas.
