
Naujausios
Sunerimo dėl biologinės įvairovės
Į redakciją kreipęsi gamtos mylėtojai piktinosi, kaip galima atlikti upės tvarkymo darbus nepalaukus, kol išnerš plačiažnypliai vėžiai? Juk jie nykstantys Lietuvoje, vėžių gaudymo laikas, kiekis apriboti įstatymais. Teigiama, kad vėžių upelyje yra. Aktyvus joniškietis Vitalijus Keršis pateikė tai iliustruojančią nuotrauką. Vėžį jis pasakojo sugavęs praėjusių metų vasarą upėje ties baseinu. Kadangi plačiažnypliai vėžiai yra mūsų gamtos turtas, žmogus jį paleido toliau gyventi, o su bičiuliais tąkart vėžiauti invazinės veislės atstovų išvyko į Skaistgirį.
Gamtos saugotojai laiške redakcijai nerimauja, kad naikinant krūmus Sidabros upės šlaituose nyksta biologinė įvairovė, namų netenka ten paprastai įsikuriantys paukšteliai, tarp jų – sparčiai retėjančios kurapkos. Entuziastai teigia, kad krūmai sulaiko upelio šlaitus nuo dirvožemio pustymo, tad ir dėl to verta dalį jų palikti, o ne plynai išpjauti. Be to, atliekant tvarkymo darbus dar labiau išgilinta upelio vaga, nors kai kitose Europos Sąjungos valstybėse einama priešinga kryptimi, paliekant natūralią tėkmę ir reljefą.
Darbai atliekami nesaugomoje teritorijoje
Aplinkos apsaugos departamento atstovė spaudai Ieva Krikštopaitytė informavo, kad gavus redakcijos užklausimą Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos (AAD) Šiaulių valdybos Pakruojo aplinkos apsaugos inspekcijos specialistai atliko neplaninį Sidabros upelio tvarkymo darbų patikrinimą.
Nustatyta, kad darbai atliekami pagal Joniškio rajono Satkūnų, Daunoriškės ir Kalvių kadastro vietovių griovių ir jų statinių remonto bei priežiūros techninį darbo projektą, kuris patvirtintas 2018 metų spalį ir finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis. Pagal jį iš viso numatyta suremontuoti 12,288 kilometro griovių, iš jų Sidabros upės – 2,05 kilometro ruože, kuris nėra saugomoje teritorijoje. Upėje šalinama augmenija šlaituose, žolės, remontuojamos drenažo žiotys, tačiau upės vaga nėra gilinama, tai nenumatyta ir projekte.
Aplinkosaugininkai vėžių nerado
Aplinkosaugininkų duomenimis, vienas gluosnis pateko į 15 metrų zoną nuo melioracijos statinių (sausintuvo) ašinės linijos, todėl yra nesaugotinas, o kitas gluosnis – supuvęs, todėl jį taip pat buvo galima nupjauti. Kiti nukirsti medžiai – uosialapiai klevai – nėra saugotini. Iš viso Sidabros upėje pašalinta apie 640 kubinų metrų krūmų.
Pakruojo aplinkosaugininkai teigia neturintys duomenų, kad valytoje Sidabros upelio dalyje gyventų plačiažnypliai vėžiai, per atliktą patikrinimą jų urvų nerasta.
Pasak Joniškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo Sigito Lelionio, Sidabros upė melioracijos tikslais yra sureguliuota, tad augmenija jos šlaituose daro neigiamą poveikį melioracijos sistemoms. Dėl šių priežasčių Joniškio rajono savivaldybė vykdo melioracinių sistemų tvarkymo darbus. Taip pat jis nurodė, kad Joniškio rajone nefiksuojama dirvožemio erozijos procesų, tad neturėtų būti jo pustymo, apie kurį mini gamtos saugotojai.
AAD atstovė primena, kad, pagal Aplinkos ministro įsakymu patvirtintą paviršinių vandens telkinių tvarkymo reikalavimų aprašą, atliekant melioracijos reikmėms sureguliuotų upių ar jų ruožų tvarkymo darbus, nėra numatyta terminų, kada būtų draudžiama juos vykdyti.
Gyventojai į tokią aplinkosaugininkų ir savivaldybės poziciją reaguoja klausdami, ar vardan melioracijos paaukosime dalį gamtos įvairovės?..