
Naujausios
ruta@skrastas.lt
Sąskaitose – tik per 3 000
Šiaulietis Edmundas (pavardė redakcijai žinoma) šiemet kovo mėnesį išėjo į pensiją. Vyras 15 metų kaupė II pakopos pensijų fonde. Tikėjosi, jog prie "Sodros" senatvės pensijos gaus dar nuolatinę papildomą sumą. Bet paaiškėjo, kad sukaupė tik 3 300 eurų ir tą sumą atgavo iš karto kaip vienkartinę išmoką.
"Tie pinigai – tik pakasynoms, – sakė vyras. – Ir ką reiškia tokia suma? Negavau jokios ataskaitos, kiek per tuos 15 metų buvo įnešta pinigų, ar ta suma augo ar mažėjo – nieko. O senatvės pensija man sumažėjo."
Senjoras sako, jog turėdamas beveik 45 metų darbo stažą, pensijos gauna 380 eurų. Svarsto, jog galėjo gauti apie 30 eurų didesnę "Sodros" pensiją, jeigu nebūtų dalyvavęs pensijų kaupime.
Kita šiaulietė, paskambinusi į redakciją, pensijų kaupimą tiesiog įvardijo "apgavyste". Ji citavo, kokią ataskaitą gavo iš II pakopos pensijų fondo už 2018 metus.
"Per metus priskaičiuota 215 eurų 24 centai įmokų. Vertės pokytis dėl investicinės grąžos "minus" 43 eurai 53 centai, o nuskaitytas turto valdymo mokestis – 33,73 euro, – skaitė iš ataskaitos moteris. – Liko tik 137 eurai, o iš viso nuskaičiuota beveik 80 eurų – tai košmaras! Bet gal aš ko nesuprantu? Nuo 2004 metų pinigai kaupti, o iš viso tėra tik 3 400 eurų."
Jos žodžiais, reikia tik "pasiimti pinigus ir eiti lauk iš fondų atgal į "Sodrą".
Ne vienas šiemet iš pensijų fondų sulaukė ataskaitų, rodančių per metus gerokai sutirpusias sąskaitas dėl "minusinių" investicijų.
"Per praeitus metus buvo įnešta 518 eurų, o dėl minusinių investicijų ir dėl turto valdymo mokesčio iš viso nurašyta 107 eurai ir liko 411 eurų, – teikė savo pavyzdį dar viena šiaulietė. – Išeina, kad ta sąskaita – kiaura. Jeigu taip toliau, tai "sukaupsi" mažiau, nei buvo įnešta."
Skaitytojai dalijosi, kad sustabdžius kaupimą (pavyzdžiui, emigravus ir nebeįnešant įmokų) sąskaita ima tirpti, nes fondai vis tiek nusirašo administravimo mokesčius.
Liko tik 137 eurai, o iš viso nuskaičiuota beveik 80 eurų – tai košmaras!
"Minusinių" metų buvo tik treji
Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) prezidentas Šarūnas Ruzgys "Šiaulių karštui" komentavo, jog šiaulietis Edmundas be reikalo piktinasi negavęs ataskaitos.
"Jam reikia kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę sąskaitos išrašo, o kiekviena bendrovė pagal įstatymą privalo teikti ataskaitas kasmet, – teigė Š. Ruzgys. – Jeigu kas ataskaitos negavo, tai nereikia laukti 15 metų, o iš karto kreiptis į fondą ir aiškintis."
Jis taip pat komentuoja, jog pensijų fondų taikomas turto valdymo mokestis niekaip nėra susijęs su tų metų įmokomis: "Šis mokestis skaičiuojamas nuo žmogaus sukaupto turto, kuris yra fonde, dabar skaičiuojamas 1 procentas".
"Praeiti metai dėl investicijų grąžos buvo neigiami, nes rinkos buvo jautrios ir labai įtemptos. Optimizmo pritrūko ir dėl JAV geopolitikos, "Brexit" ir kitų veiksnių. Bet per visą 15 metų periodą tik treji metai buvo neigiami, o dvylika buvo teigiami, – tvirtino LIPFA vadovas. – Reikia orientuotis ne į atskirus metus, o į ilgą periodą. O per ilgąjį 15 metų periodą visų fondų vidutinė metinė investicinė grąža yra teigiama – apie 4,5 procento. Akcijų fondų – apie 7 procentus, o konservatyvių – apie 2–3 procentus."
"Ir toliau bus visokių metų, rinkos kyla ir smunka, bet tokios yra žaidimo taisyklės: jeigu nori kažką uždirbti – turi prisiimti riziką, jeigu nenori rizikuoti – dedi pinigus į indėlius", – sakė Š. Ruzgys.
Jo teigimu, pensijų kaupimo sistema skirta būtent tiems, kurių atlyginimas nėra didelis.
" Žmonės yra skatinami visų pinigų nepravalgyti, atidėti pensijai, – pabrėžia jis. – Ar jūs patys 3 procentus atlyginimo atsidėsite, jeigu nedalyvausite pensijų kaupime? Ar juos kur nors investuosite, jeigu norėsite grąžos turėti? O valstybė už tai, kad tuos 3 procentus sau kaupiate, dar prideda 1,5 procento nuo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio."
Tikina, jog kuo alga mažesnė, tuo labiau apsimoka dalyvauti pensijų kaupime.
"Tarkim, gaunate minimalią algą, nuo jos 3 procentai sudaro 15 eurų, o iš valstybės dar gaunate 16 eurų – tarsi jūsų įdėtų pinigų grąža būtų 100 procentų, – palygina Š. Ruzgys. – Tai ar neapsimoka? O pensijų fondų administravimo mokestis yra tikrai mažas, per porą metų jis dar iki 0,5 procento sumažės. Už tiek teikti paslaugą nesutiks joks bankas, bet, aišku, jūsų teisė rinktis."
Kas laukia, sugrįžus į "Sodrą"?
Į "Šiaulių krašto" klausimus atsakė ir "Sodros" Komunikacijos skyriaus vadovas Saulius JARMALIS.
– Senatvės pensijos dydį lemia keli dalykai: stažas ir apskaitos vienetai – taškai.
Kad įgytų metų stažą, žmogus turi per metus uždirbti ir sumokėti įmokų ne mažiau nei nuo 12 minimalių mėnesio algų (MMA). Sumokėjus mažiau įmokų įgyjama tik dalis metų stažo. Stažas sudaro bendrąją pensijos dalį.
Dirbdamas ir mokėdamas socialinio draudimo įmokas gyventojas įgyja minėtus taškus, kurie lemia individualiąją pensijos dalį. Vienas taškas įgyjamas, kai žmogus per metus uždirba ir sumoka įmokų nuo 12 vidutinių darbo užmokesčių (VDU). Jeigu uždirba mažiau, gauna dalį taško, uždirbus daugiau – daugiau ir taškų.
Taigi, jeigu žmogus uždirba vidutinį atlyginimą visus 12 mėnesių, jis įgyja 1 tašką ir 1 metus stažo. Jeigu minimalią algą – 1 metus stažo ir maždaug 0,5 taško, nes minimali alga sudaro apie pusę vidutinės algos.
Sulaukus senatvės pensijos amžiaus, visas susumuotas stažas lemia bendrąją pensijos dalį, o visi įgyti ir susumuoti taškai – individualiąją pensijos dalį. Šias dalis susumuojame ir gauname pensiją.
Kiekvienais metais bazinis pensijos dydis, kuris, kartu su stažu, lemia bendrąją pensijos dalį, tiek taško vertė, kuri lemia individualiąją pensijos dalį, indeksuojama. Pavyzdžiui, šiemet taško vertė yra 3,59 euro, pernai ji buvo 3,28 euro. Indeksavimą lemia, kiek per 7 metus padidėjo gyventojų darbo užmokesčio fondas, kuris priklauso ir nuo to, kiek yra dirbančių, ir kiek vidutiniškai jie uždirba.
"Sodra" kiekvienų metų pradžioje skelbia, kiek nuo metų pradžios indeksuojamos pensijos. Ši žinia svarbi ne tik senjorams, bet ir dirbantiems – nes jų taško vertė ir yra indeksuojama.
– Asmeninėje "Sodros" paskyroje gyventojui (gyventojai.sodra.lt) kiekvienas gali aiškiai pamatyti, kiek taškų prarado dėl kaupimo.
Nutraukus kaupimą, atkuriamos visos teisės į senatvės pensiją – grąžinami prarasti taškai. Net tuo atveju, jeigu iš "Sodros" buvo pervesta daugiau lėšų, negu gyventojas, nutraukdamas sutartį, grąžina "Sodrai", vis tiek atkuriami visi prarasti taškai.
Maža to, jeigu gyventojas į "Sodrą" grąžino daugiau pinigų, negu pervedė "Sodra", už sumą, atitinkančią "Sodros" pervedimus, atkuriami visi prarasti taškai, o už pervedimus viršijančią sumą skiriama dar papildomai taškų.
Vienas taškas, taip pat kaip dirbantiems bei įmokas mokantiems gyventojams, vertas tiek, kiek pensijų socialinio draudimo įmokų žmogus sumoka per metus uždirbdamas 12 vidutinių darbo užmokesčių. Tai yra maždaug 1 200 eurų.
Jeigu darytume prielaidą, kad, pavyzdžiui, grįžtama su 3 300 eurų, o "Sodra" yra pervedusi 1 000 eurų, tai pirmiausia neliks jokių prarastų taškų, o už 2 300 eurų bus skiriami papildomai nepilni 2 taškai.
Nors gyventojai, kurie uždirba daugiau, negali per metus įgyti daugiau nei 5 taškų, šiuo atveju apribojimo maksimaliai taškų sumai nėra.
Tačiau svarbu žinoti, kad pervedus lėšas "Sodrai" jos nebepaveldimos. Pensijų kaupimo fonde esančios sukauptos lėšos yra gyventojo turtas ir yra paveldimos. Gyventojas, kuris kaupime dalyvavo ir sutarties nenutraukė, dar gaus išmokas iš sukauptos sumos.
Kiek per visą laikotarpį įmokų į fondus buvo sumokėta, informaciją galima sužinoti prisijungus prie asmeninės "Sodros" paskyros gyventojui gyventojai.sodra.lt Tuomet reikia pasirinkti skiltį "Suvestinės" –"Nauja suvestinė"–"Į pensijų fondus pervestos kaupiamosios pensijų įmokos"–pasirinkite dominantį laikotarpį ir spauskite "Formuoti". Kai suvestinė bus suformuota, spauskite "Peržiūrėti". Jums bus pateikta detali išklotinė, kuriais metais kiek lėšų ir iš kokio šaltinio ("Sodros" įmokos; dalyvio įmokos; valstybės lėšomis mokamos įmokos) įmokų pervesta ir kokia suma iš viso nukeliavo į jūsų pensijų kaupimo sąskaitą.
Palyginę pervestą sumą su fonde sukauptomis lėšomis matysite, kiek uždirbote per visą kaupimo laikotarpį.
– Tai – mitas. Preliminariai skaičiuojama, kad vienkartinis atskaitymas už anuiteto įmokų administravimą sieks apie 2,5 procento visos sukauptos sumos ir bus skirtas padengti realias veiklos vykdymo sąnaudas, nes "Sodra" nesiekia pelno.

