
Naujausios
Akių ligoms gydyti ligoninė įsigijo modernios aparatūros
Respublikinė Šiaulių ligoninė įsigijo naują diagnostinę ir lazerinę įrangą, reikalingą tam tikroms akių ligoms gydyti. Nuo šiol pacientams, turintiems tinklainės pažeidimų, sergantiems antrine katarakta ir turintiems kitų akių ligų, nereikės vykti gydytis į kitus miestus.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Antradienį surengtoje spaudos konferencijoje Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika, medicinos direktorė Vaiva Makštutienė, Akių ligų skyriaus vedėja gydytoja Danutė Merkelytė ir gydytoja Daina Kirdeikienė pristatė naujausius ligoninės pirkinius – fotokoaguliacijos lazerio ir YAG lazerio bei optinės koherencijos tomografo aparatus. Jiems išleista daugiau kaip 100 tūkstančių eurų.
Fotokoaguliacijos lazeris skirtas tinklainei gydyti. Plačiausiai taikomas esant diabetinei retinopatijai. Šis gydymas gali žymiai sumažinti apakimo riziką sergant cukriniu diabetu. Fotokoaguliacija taip pat taikoma tinklainės atšokos profilaktikai. Lazeriu tinklainė apie pakitusį židinį yra „prišaudoma“ prie gyslainės, taip neleidžiant tinklainei atšokti.
YAG lazeriu gydoma antrinė katarakta, kuri atsiranda sudrumstėjus lęšiuko kapsulei, kai kataraktos operacija jau yra atlikta. Lazeriu suformuojama anga lęšiuko kapsulėje ir paciento rega pagerėja. Šiuo lazeriu taip pat gydoma uždaro kampo glaukoma.
Šiaulių ligoninė anksčiau yra turėjusi lazerio korekcijos įrangą, tačiau ji prieš 10 metų susidėvėjo, o naujai įsigyti vis neatsirasdavo lėšų. Pacientams, kurių dauguma yra garbaus amžiaus, tekdavo arba atsisakyti gydymo, arba vykti gydytis į kitus miestus. Artimiausia ligoninė, turėjusi panašią įrangą, buvo Panevėžyje.
Tikimasi, kad neseniai įsigyta įranga tarnaus iki 10 metų. Per dieną dabar atliekamos daugiau kaip 5 procedūros, bet yra galimybė atlikti ir daugiau, jeigu bus poreikis.
Optinės koherencijos tomografas skirtas akių ligų diagnostikai. Šis aparatas parodo visus tinklainės sluoksnius ir juose esančius pakitimus. Tai leidžia kuo ankstyvesnėse stadijose diagnozuoti amžinę makulos degeneraciją ir glaukomą, taip užkertant kelią apakimui.
Pasak D. Merkelytės, vien aparatūros neužtenka, reikia ir žmonių, kurie mokėtų, gebėtų ja dirbti. Gydytoja pasidžiaugė, kad vasarą jų kolektyvas pasipildė tokiais dviem jaunais gydytojais (Vidas Vainauskas ir Justina Skruodytė), kurių rankų ypač reikėjo Konsultacijų poliklinikoje.
Prieš trejus metus Šiaulių ligoninė už maždaug 90 tūkstančių eurų įsigijo fakoemulsifikacijos aparatūrą kataraktos operacijoms. Ši aparatūra leidžia per mažutį įpjovimą atlikti lęšiuko pakeitimą. Per metus ligoninėje šiuo aparatu atliekama apie 1 500 kataraktos operacijų.
Paklausta, kokios įrangos dar trūksta Akių ligų skyriuje, D. Merkelytė sako, jog dabar labiausiai reikėtų atnaujinti operacinę, be to, aparatūra, instrumentai nėra ilgaamžiai, juos po kelerių metų vėl reikės pakeisti naujais.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Gydytoja Daina Kirdeikienė apžiūri pacientą naujuoju aparatu.
Akių ligų skyriaus vedėja gydytoja Danutė Merkelytė (dešinėje) ir gydytoja Daina Kirdeikienė džiaugiasi naujausiais ligoninės pirkiniais ir sako, kad nuo šiol pacientams nereikės vykti gydytis į kitus miestus.
Lazerinės procedūros taikomos tinklainės atšokos profilaktikai, antrinei kataraktai bei kitoms ligoms gydyti.
Vieni iš naujausių pirkinių Akių ligų skyriuje – fotokoaguliacijos lazerio ir YAG lazerio aparatai.