
Naujausios

Kitais metais visko nepatemps
Per Šiaulių miesto integruotų teritorijų vystymo programą miesto plėtrai iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų skirta daugiau nei 55 milijonai eurų. Didžiajai daliai projektų 15 procentų turi prisidėti Savivaldybė. Tokias programas įgyvendina visi penki didieji Lietuvos miestai.
"Esame lyderiai, nes iš kitų miestų pinigus jau atiminėja. Iki 2022–2023 metų turime laiko. Pabrango ir statybos, ir medžiagos, bet per infliaciją ir mokesčių daugiau surinkome", – nepraranda optimizmo Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis.
Kontrolės komitete Administracijos direktorius aiškino, kad kitais metais miesto biudžete nepakaks lėšų visiems miesto investiciniams projektams vykdyti, todėl dalį jų reikės perkelti į 2021 metus. Kiek konkrečiai, vadovas pasakyti dar negalėjo. Anot A. Bartulio, Administracija teiks siūlymą miesto Tarybai ir tikisi, kad atviros diskusijos su politikais metu bus rasti teisingiausi sprendimai, kurie "projektai turi būti daromi miesto gerovei greičiau per 2020 metus".
A. Bartulis teigė, jog rūpesčių kelia visi investiciniai projektai – ir viešųjų erdvių, ir gatvių ar pastatų rekonstrukcijos, nes visus reikia įgyvendinti.
Projektų valdymo skyriaus vedėja Ieva Džiaugienė sakė, jog prireikus kreipiasi į Projektų valdymo agentūrą dėl projektų terminų pratęsimo.
Kokia situacija yra su miesto parkų projektais? Vedėja paaiškino, kad šiuo metu rengiama Didždvario parko rekonstrukcijos rangos darbų pirkimo dokumentacija, dėl Centrinio parko – pasirašyta sutartis su rangovu, o Kaštonų alėjos projektas yra vertinamas.
Dėl laiku nepadaryto projekto vėluoja lopšelio-darželio "Kregždutė" pastato rekonstrukcija, dėl tiekėjo laiku nepateiktų mažosios architektūros objektų (suoliukų, šiukšliadėžių ir panašiai) šiek tiek vėluos Prisikėlimo aikštės užbaigimas.
Atėjo rangovas ir sako: man jūsų istorija neįdomi. Jei norite, kad aš padaryčiau, tai padarysiu už tam tikrą kainą arba neateinu į konkursą.
Konkursais domisi, bet nedalyvauja
Dar viena kliūtis vėlinanti projektus – rangovų parinkimo problemos. Kontrolės komitete šį klausimą iškėlusi Tarybos narė Giedrė Mendoza Herrera sakė matanti, kad dalis projektų vėluoja.
"Jei turi mažai pinigų, privalai atidžiai stebėti, ką projektuoji. Matyti galutinį tikslą, gal kažko turi nedaryti, o ne paleisti projektą savieigai ir sakyti – va mes turime brangų projektą", – komentavo politikė.
Ji mano, kad Savivaldybė galėtų efektyviau organizuoti viešuosius pirkimus rangos darbams.
Administracijos direktorius A. Bartulis išvardijo konkrečiai: Centrinio parko rekonstrukcijos projekto dokumentaciją peržiūrėjo 14 potencialių rangovų, į konkursą atėjo 1, Aušros alėjos – iš 16 peržiūrėjusiųjų paraišką padavė du, P. Višinskio gatvės – iš susidomėjusių 10 galimų rangovų, konkurse nedalyvavo nė vienas, konkursas neįvyko jau antrą kartą.
"Čia yra mistika kažkokia. Kodėl peržiūri dokumentaciją ir neateina?" – stebisi G. Mendoza Herrera ir siūlo peržiūrėti pirkimų pasiūlymų vertinimo kriterijus.
Ją ypač neramina Aušros alėjos rekonstrukcijos projektas. Kadangi konkurse buvo vienas dalyvis, jis įvyko, tačiau darbai gali prasidėti tik kitais metais. Šio projekto rangovas – finansinius sunkumus patirianti ir restruktūrizacijos siekianti įmonė "Šiaulių plentas".
Projektų valdymo skyriaus vedėja Ieva Džiaugienė tikino, kad projekto vykdymas į kitus metus nukeltas ne dėl rangovo bėdų, o dėl to, kad dėl remontų apsunkintas eismas kitose miesto centrinėse gatvėse.
"Reikėtų užsitikrinti, kad rangovas būtų pajėgus. Visi žinome, kad "Šiaulių plento" subrangovai negauna pinigų už medžius, dėl to jų neprižiūri. Niekas nenori matyti nudžiūvusių medžių vien dėl to, kad rangovas nesumoka pinigų. Matau tokių problemų ir norėčiau jas išsiaiškinti", – sakė G. Mendoza Herrera.
Kaip išaugo bulvaro remonto darbų kaina
Kontrolės komiteto nariai lukšteno A. Bartulį, kaip vyko rangos konkursas dėl Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro ir amfiteatro rekonstrukcijos projekto.
A. Bartulis pasakojo, kad parengus projektą iškart buvo aišku, kad darbai kainuos per 7 milijonus eurų. Projektų valdymo agentūra nurodė, kad projekto išlaidos objekto vienam kvadratiniam metrui neatitinka ekonominio pagrįstumo kriterijaus. Kad galėtų gauti Europos Sąjungos pinigų, Administracija mažino sąmatą ir susispaudė į 4,6 milijono. Tada gavo 3,8 milijono eurų finansinės paramos. A. Bartulis sakė, kad beliko tikėtis, jog rangovas rinkoje suras pigesnę medžiagą, gal sutiks padaryti pigiau.
"Atėjo rangovas ir sako: man jūsų istorija neįdomi. Jei norite, kad aš padaryčiau, tai padarysiu už tam tikrą kainą arba neateinu į konkursą. Konkursas neįvyko. Samdėme ekspertus, kad peržiūrėtų projekto sąmatą. Ekspertai nustatė, kad visiems darbams atlikti reikia 7,5 milijono. Bet mes dar numušėme 1,5 milijono ir pataikėme. Atėjo rangovas, kuris "palindo" po mūsų viršutine kaina – 6 milijonus. Šiandien, ačiū Dievui, turime rangovą ir darbai prasideda. Nors galėjome ir neturėti", – Kontrolės komitete aiškino A. Bartulis.
Bulvaro rekonstrukciją vykdo vilniečių įmonė "Infes".
Rangovų turi, tik ne visi pajėgūs
Šiaulių administracijos direktorius tvirtino, kad su rangovų konkursais problemų turi visos savivaldybės, taip pat ir kaimyninė Šiaulių rajono.
Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Gipoldas Karklelis paneigė tokią žinią. Jis patvirtino, kad rangovus randa nesunkiai, tačiau susiduria su kita problema – rangovų finansiniu pajėgumu. Rajono kelius asfaltuoja 5 įmonės.
G. Karklelis paradoksalia situacija įvardino tai, kad rangovų neranda Kelių direkcija, Šiaulių rajone siekianti asfaltuoti valstybinius kelius.