Apgintas pastatas ir verslui tampa vertybe

Apgintas pastatas ir verslui tampa vertybe

Ap­gin­tas pa­sta­tas ir vers­lui tam­pa ver­ty­be

Šiau­liuo­se, Va­sa­rio 16-osios gat­vė­je, tar­pu­ka­riu sta­ty­to dviaukš­čio mo­der­niz­mo ar­chi­tek­tū­ros pa­sta­to re­konst­ruk­ci­ja vėl at­nau­jin­ta. Nug­riau­tas pa­sta­to bokš­te­lis at­sta­ty­tas, bus iš­sau­go­tos ar­chi­tek­tū­ros sti­liaus ver­ty­bi­nės sa­vy­bės.

Šiau­liuo­se tai pir­ma­sis pa­sta­tas, pri­pa­žin­tas sau­go­mu ar­chi­tek­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tu. Vil­niu­je iki šiol kry­žiuo­ja­mos ie­tys pri­pa­žin­ti ar­chi­tek­tū­ros pa­vel­du so­viet­me­čiu sta­ty­tą po­li­ci­jos pa­sta­tą.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Bul­do­ze­rį su­stab­dė

Šiau­lių se­na­mies­ty­je esan­tį dviaukš­tį pa­sta­tą įsi­gi­jęs sa­vi­nin­kas per­nai bu­vo pra­dė­jęs jį re­konst­ruo­ti sa­vo nuo­žiū­ra. Ne­bu­vo dar pa­tvir­tin­ti nei skly­po de­ta­lu­sis pla­nas, nei tech­ni­nis pro­jek­tas, o skel­bė par­da­vi­nė­jan­tis bu­tus ket­vir­ta­me aukš­te.

Sus­ku­bo nu­griau­ti pa­sta­to bokš­te­lį. Grio­vi­mo bul­do­ze­rį stab­dy­ti ėmė­si ne Sa­vi­val­dy­bė, o „Auš­ros“ mu­zie­jaus mu­zie­ji­nin­kai.

Sa­vi­val­dy­bę jie per­spė­jo, jog pa­sta­tas yra mo­der­nio­sios ar­chi­tek­tū­ros pa­vyz­dys ir kad jo au­ten­ti­ka nai­ki­na­ma. Spė­ja­ma, kad jis su­pro­jek­tuo­tas žy­maus ar­chi­tek­to Ka­ro­lio Rei­so­no.

Pa­vel­do­sau­gi­nin­kai dėl sa­va­va­liš­ko grio­vi­mo krei­pė­si į Vals­ty­bi­nę te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bos ins­pek­ci­ją. Ini­ci­ja­vo pa­sta­to įtrau­ki­mą į Ne­kil­no­ja­mų­jų kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­rą.

Sa­vi­val­dy­bė prieš ke­le­tą me­tų pa­sta­tą par­da­vė kaip ei­li­nį sta­ti­nį, lei­di­mą ren­gė­si iš­duo­ti ka­pi­ta­li­niam vi­daus re­mon­tui. Kai „iš­ny­ko“ bokš­te­lis, veiks­mų ne­siė­mė.

Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja ar­chi­tek­tė Gied­rė Men­do­za Her­re­ra, ką tik pra­dė­ju­si ei­ti pa­rei­gas, „Šiau­lių kraš­tui“ ste­bė­jo­si val­di­nin­kų ar­gu­men­tais, jog „nė­ra su­si­for­ma­vu­si to­kia pra­kti­ka, kad Sa­vi­val­dy­bė skųs­tų­si Sta­ty­bos ins­pek­ci­jai“.

„Lai­kas su­for­muo­ti to­kią pra­kti­ką, tu­ri­me gin­ti vie­šą in­te­re­są“, – sa­kė di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja.

Ir vers­li­nin­kų po­žiū­ris kei­čia­si

Ry­tis Bud­rys, Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Šiau­lių pa­da­li­nio va­do­vas, „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog pa­sta­tas yra įtrauk­tas į Ne­kil­no­ja­mų­jų kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­rą.

„Da­bar jis tvar­ko­mas, kaip kul­tū­ros pa­vel­das, – pa­brė­žė pa­vel­do­sau­gi­nin­kas. – Pa­da­ry­ta pa­vel­do­sau­gi­nė eks­per­ti­zė, re­konst­ruk­ci­jai tai­ko­mi ap­ri­bo­ji­mai.“

Sau­go­mas pa­sta­to ar­chi­tek­tū­ri­nis spren­di­mas: tū­ris, dviš­lai­tė sto­go for­ma, laip­tuo­tas bokš­te­lis, fa­sa­do ar­chi­tek­tū­ri­nės de­ta­lės, tin­kuo­tų ply­tų mū­ras, konst­ruk­ci­jos.

Vi­daus re­mon­tui ap­ri­bo­ji­mai ne­tai­ko­mi. Bet, R. Bud­rio ži­nio­mis, vers­li­nin­kai vi­du­je mė­gi­na iš­lai­ky­ti tar­pu­ka­rio sti­lių – sen­di­na me­di­nes de­ta­les, aiš­ki­na­si, kaip ta­da bu­vo da­žo­mos sie­nos. Bu­tai taip at­nau­jin­tuo­se na­muo­se tu­ri pa­klau­są.

„Gal vers­li­nin­kai su­voks, kad pa­vel­das taip pat ku­ria pri­dė­ti­nę ver­tę, – pa­brė­žė R. Bud­rys. – Ge­rai, kad iš­si­va­dė­jus konf­lik­tui su­vo­kė, jog ne­ga­li griau­ti to, kas iki ta­vęs pa­sta­ty­ta kaip vien­ti­sas ar­chi­tek­tū­ros kū­ri­nys.“

Jo ži­nio­mis, pa­sta­to sa­vi­nin­kai ne­ke­ti­na by­li­nė­tis su Sa­vi­val­dy­be, nors tam pa­grin­do tu­rė­jo. Pas­ta­tas bu­vo par­duo­tas be pa­vel­do sta­tu­so, o jį pri­tai­kius vers­lo lū­kes­čiai ga­lė­jo bū­ti su­žlug­dy­ti. Pas­ta­tą pla­na­vo aukš­tin­ti iki tri­jų aukš­tų su man­sar­da, kad įreng­tų dau­giau bu­tų.

Pir­ma­sis, sau­go­mas dėl ar­chi­tek­tū­ros

R. Bud­rio tei­gi­mu, Vil­niu­je, Kau­ne, ku­rių se­na­mies­čiai di­de­li, jo ko­le­goms nuo­lat ten­ka spręs­ti ke­ti­na­mų re­konst­ruo­ti ar­chi­tek­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tų iš­sau­go­ji­mo pro­ble­mą.

Vil­niu­je da­bar kry­žiuo­ja­mos ie­tys pri­pa­žin­ti ar­chi­tek­tū­ros pa­vel­du so­viet­me­čiu sta­ty­tą po­li­ci­jos pa­sta­tą, ku­ris par­duo­tas „Lidl“ tink­lui ir pla­nuo­tas per­sta­ty­ti.

„Šiau­liuo­se iki šiol ne­tu­rė­jo­me nė vie­no pa­sta­to, sau­go­mo dėl jo ar­chi­tek­tū­ros – Va­sa­rio 16-osios gat­vės pa­sta­tas – pir­ma­sis toks“, – pa­brė­žė R. Bud­rys.

Mies­te yra sau­go­mų pa­sta­tų, įtrauk­tų į kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­rą, bet jie sau­go­mi dėl is­to­ri­nių, me­mo­ria­li­nių da­ly­kų.

Sa­vi­val­dy­bei se­niai yra pa­da­ry­ta stu­di­ja dėl Šiau­lių se­na­mies­čio iš­sau­go­ji­mo ga­li­my­bių, įvar­dy­ti sau­go­ti­nos ar­chi­tek­tū­ros pa­sta­tai. Bet iki šiol ji gu­li stal­čiuo­se.

„Esa­me su­ta­rę, kad Sa­vi­val­dy­bė mus in­for­muos apie pla­nuo­ja­mas se­na­mies­čio pa­sta­tų re­konst­ruk­ci­jas, ka­pi­ta­li­nius re­mon­tus, – sa­kė pa­vel­do­sau­gi­nin­kas. – Šiek tiek yra su­si­zgri­bu­si po ne­lai­min­gų at­ve­jų, kaip teat­ro re­konst­ruk­ci­ja.“

Pa­vel­do­sau­gi­nin­kai pa­tys ke­ti­na ini­ci­juo­ti, kad dau­giau tar­pu­ka­rio ar­chi­tek­tū­ros pa­sta­tų bū­tų įtrauk­ta į kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­rą. Pir­miau­sia, Cent­ri­nio pa­što pa­sta­tas, Auš­ros alė­jos 15 pa­sta­tas bei Li­go­ni­nės pa­sta­tas.

Ar­chi­tek­tė – už komp­ro­mi­są

Sa­vi­val­dy­bės Ar­chi­tek­tū­ros, ur­ba­nis­ti­kos ir pa­vel­do­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja Ra­sa Bud­ry­tė iki šiol lai­ko­si nuo­mo­nės, jog ga­li­ma bu­vo ras­ti komp­ro­mi­są dėl Va­sa­rio 16-osios na­mo.

„Ma­nau, kad tik­rai ne­ver­tė­jo sau­go­ti tū­rio, o tik fa­sa­do cha­rak­te­rį, – tei­gė „Šiau­lių kraš­tui“ ar­chi­tek­tė. – Lais­vai bu­vo ga­li­ma su­pro­jek­tuo­ti dar vie­ną aukš­tą su man­sar­da did­mies­čio, ko­kiu skel­bia­mės esą, cent­re, bet pri­va­lau gerb­ti ins­ti­tu­ci­jų spren­di­mus.“

Jos nuo­mo­ne, bet koks pa­vel­das tu­ri bū­ti gy­vas ir pri­tai­ky­tas šian­die­nos po­rei­kiams, ne­pa­nai­ki­nant jo pa­grin­di­nių ver­tin­gų­jų sa­vy­bių.

„Man at­ro­do, kad ge­riau ieš­ko­ti ir ras­ti komp­ro­mi­są dis­ku­si­jo­je, kas sau­go­ti­na, o ką ga­li­ma keis­ti, ir in­ves­tuo­ti, ne­gu ste­bė­ti, kaip stūg­so am­ži­nas lė­tai dū­lan­tis griu­vė­sis su iš­dau­žy­tais lan­gais „a la ver­ty­bė“, – tei­gė ji.

Klau­sia­ma apie Sa­vi­val­dy­bės sau­go­ti­nų pa­sta­tų są­ra­šo si­tua­ci­ją, ne­slė­pė, jog „su są­ra­šu ne­pa­sis­tū­mė­jo­me“.

„Kad ir kaip sten­gė­mės pa­tek­ti į Ta­ry­bą, bet prieš tai rei­kia su­si­tvar­ky­ti ju­ri­di­nius da­ly­kus, ki­taip, Ta­ry­bos spren­di­mas su re­ko­men­da­ci­jo­mis bus pa­lai­ky­tas ne­tei­sė­tu, per­tek­li­niu bei ga­li­mai ne­pag­rįs­tai ap­sun­ki­nan­čiu vers­lo plėt­rą“, – aiš­ki­no R.Bud­ry­tė.

Ji įvar­di­jo, jog at­ski­ruo­se de­ta­liuo­siuo­se pla­nuo­se ir pa­sta­tų re­no­va­ci­jos at­ve­ju nu­ma­to­mi spe­cia­lie­ji ar­chi­tek­tū­ros rei­ka­la­vi­mai.

„Pa­vyz­džiui, ne­pri­ta­ria­me šil­ti­ni­mui iš lau­ko, bet tai – tik iki pir­mo teis­mo, ku­ria­me ga­li­mai nu­ga­lė­tų ne­bū­ti­nai tei­sy­bė, bet iš­kal­bin­ges­nis ad­vo­ka­tas“, – tei­gė ar­chi­tek­tė.

Pi­lie­ti­nė pa­mo­ka

Vi­li­ja Ulins­ky­tė-Bal­zie­nė, Fo­tog­ra­fi­jos mu­zie­jaus va­do­vė, pir­mo­ji ėmė­si ini­cia­ty­vos stab­dy­ti Va­sa­rio 16-osios gat­vės na­mo nio­ko­ji­mą. Ji ra­gi­na ir to­liau bū­ti bud­riems.

„Ši si­tua­ci­ja pa­ro­dė, jog ne­bū­ti­nai val­di­nin­kai ga­li su­stab­dy­ti pro­ce­sus ir da­ry­ti įta­ką, – sa­kė ji. – Džiau­giuo­si, kad šiuo at­ve­ju pa­vy­ko. Bet ap­mau­du, kad anks­čiau ne­pa­sis­ten­gė­me dėl ki­tų pa­sta­tų, kaip Dra­mos teat­ro at­ve­ju. Ge­ra pa­mo­ka: pa­ma­čius, jog vyks­ta ne­tei­sin­gi pro­ce­sai, bū­ti­na iš kar­to rea­guo­ti.“

Daug pa­vel­do ob­jek­tų dar ne­tu­ri tei­si­nės ap­sau­gos.

„Paš­tas par­da­vi­nė­ja­mas be jo­kių są­ly­gų ir vėl pro­gra­muo­ja­ma konf­lik­ti­nė si­tua­ci­ja, nes, kai taip per­ka, ma­no, jog ga­li da­ry­ti vis­ką, ką no­ri, – ir tei­kė pa­vyz­dį: – Vil­niaus po­li­ci­jos pa­sta­tas – ana­lo­giš­ka si­tua­ci­ja. Iš skan­da­lų rei­kia da­ry­ti iš­va­das.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šis Va­sa­rio 16-osios gat­vės 37 na­mas – pir­ma­sis Šiau­lių pa­sta­tas, sau­go­mas kaip ar­chi­tek­tū­ros pa­vel­das, ir jo re­mon­tui tai­ko­mi ap­ri­bo­ji­mai.

Sa­vava­liš­kai nu­griau­tą bokš­te­lį te­ko at­sta­ty­ti.

Ry­tis Bud­rys, Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Šiau­lių sky­riaus va­do­vas, sa­ko, jog „iš­si­vė­dė­jus konf­lik­tui“ ir vers­li­nin­kai su­vo­kė, jog pa­vel­das taip pat ku­ria pri­dė­ti­nę ver­tę.

Ra­sa Bud­ry­tė, Sa­vi­val­dy­bės Ar­chi­tek­tū­ros, ur­ba­nis­ti­kos ir pa­vel­do sky­riaus ve­dė­ja, teigia, jog rei­kia ieš­ko­ti komp­ro­mi­so tarp pa­vel­do ap­sau­gos ir vers­lo po­rei­kio pri­tai­ky­ti pa­sta­tus šian­die­nai.