
Naujausios
Į politiką pateko kaip gamybininkas
– Jūsų visas gyvenimas susijęs su žemės ūkiu, pradedant studijomis Lietuvos žemės ūkio akademijoje ir baigiant darbu keliuose šalies ūkiuose. Tad kaip pradėjote politiko kelią?
– Mane radviliškiečiai žinojo kaip gamybininką, ne kaip politiką. Prieš didžiuosius šalies įvykius vadovavau Pociūnėlių kolūkiui ir galiu pasidžiaugti, kad pavyko per kelerius metus prikelti šį atsilikusį ūkį iki pirmaujančiųjų lygmens.
Augo darbuotojų atlyginimai, mes net pradėjome gerai dirbantiems pensijinio amžiaus savo žmonėms mokėti papildomas pensijas. Visiems sakiau, kad man miestas nerūpi – domiuosi tik kaimo reikalais. Ir rajono žemdirbiai manimi patikėjo – kandidatu į Aukščiausiąją Tarybą mane pasiūlė būtent jie.
– Įveikęs kitus kandidatus pirmajame rinkimų ture, antrajame dėl vietos Seime kovėtės su rajono Sąjūdžio lyderiu Antanu Stančiku.
– Taip, ir pats stebiuosi, jog pavyko jį gerokai aplenkti. Buvau tuometinės Lietuvos komunistų partijos narys, tačiau mane kandidatu kėlė ne partija, o žemdirbiai.
Aš pats aktyvioje Sąjūdžio veikloje nedalyvavau. Tiesa, visada buvau bundančios Lietuvos įvykių sūkuryje – važiavau į mitingus Baisogaloje, Šeduvoje, Vingio parke. Man tai buvo įdomu – jautėme, kad bręsta kažkas naujo, nors ir nebuvo aišku, kur viskas pasisuks.
Okupaciją, priespaudą jautėm visada. Mano mamos broliai buvo išvežti į Sibirą. Mamos brolis, sesuo nušauti – iki šiol neaišku, kur jie. Nesigyriau tuo, todėl niekas nežinojo. Gal kad mamos pavardė kita – nesusiejo niekas.
Bet per rinkimų kampaniją pirmą kartą supratau, kokios gali būti juodosios rinkimų technologijos, kai vaikštoma po kiemus, klausinėjama, ar nesu padaręs kokių nuodėmių. Tačiau tai nepadėjo. Rinkimus tuometinėje Šeduvos apygardoje laimėjau aš, Radviliškio rinkimų apygardoje – vilnietis Arvydas Leščinskas.
– Ir štai atėjo toji lemtinga Kovo 11-oji. Ką jautėte tą dieną? Ar nebuvo nerimo, nežinomybės, baimės dėl tolimesnių įvykių?
– Nežinojimo nebuvo, nes jau prieš tai žinojome, kad bus sprendžiamas Nepriklausomybės atkūrimo klausimas. Kad galėčiau balsuoti kitaip, net minčių tokių nebuvo. Nerimo, aišku, buvo, tačiau dvejoti ir svarstyti, kas ir kaip bus po to, nebuvo kada, nes įvykiai vijo įvykius.
– Kaip ir dauguma deputatų, balsavote už Lietuvos nepriklausomybės atstatymą. Tad kodėl gi ant akto "Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo" nėra jūsų parašo?
– Juridinę galią turėjo aktas, kurį pagal pareigas pasirašė Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis ir sekretorius Liudvikas Sabutis. Bet per tą patį posėdį Virgilijus Čepaitis pasiūlė visiems pasirašyti akto kopiją.
Norėjau ją pasirašyti ir aš, tačiau prie to vieno lapo buvo grūstynės, o aš turėjau išvažiuoti namo į Pociūnėlius, tad savo eilės tądien nebesulaukiau. O kai atvažiavau kitą dieną, man buvo pasakyta, kad per vėlu, atseit, kopijos nuotraukos jau išsiųstos į užsienį. Tačiau žinau, kad buvo pasirašiusių ir kitą dieną.
Bet negi dėl to mušies? Jei būčiau ėjęs pas Landsbergį, gal ir būtų leidę pasirašyt, bet nebėjau. Man buvo svarbu, kad savo apsisprendimą jau išreiškiau vardiniu balsavimu bei garsiai pasakęs, kad esu "už".
– Ir tada jau kibote į darbus?
– Nebuvo viskas taip lengva. Laikmetis buvo sudėtingas, bet įdomus. Tačiau iki šiol turiu ir nuoskaudų, nes mes – ne sąjūdiečiai, tuoj po balsavimo Seime pasijutome nebereikalingi. Niekas mūsų nuomonės neklausė, buvome ignoruojami. Ir taip – pačiais įvairiausiais klausimais. Gal, jei būtume dirbę visi ranka rankon, ir šalies ekonomika būtų atsigavusi bei sustiprėjusi greičiau.
Balsavimo metu visada jautėsi įtampa. Bet po posėdžio priešais nebuvome – ir bendravome, ir diskutavome.
– Daugelis prisimena jūsų "topinę" frazę per posėdžius: "O ką jūs padarėte dėl žemės ūkio?". Ar pakartotumėt ją ir dabar?
– Tada klausdavau ne tik to. Pamenu, švietimo ministro klausiau, ar teko būti bent vienoje rajono mokykloje? Man visada rūpėjo regioninė politika, žemdirbių problemos, nes miestiečiams tai neaktualu.
Panašiai yra ir dabar – kiek iš dabartinių politikų yra tikri žemdirbiai? Todėl ir dabar, bent jau man, regioniniai, ūkiški klausimai tebebūtų aktualūs.
Žemdirbys malonių nesulaukia
– Ar tik dėl atskirties Seime jautėte nuoskaudų?
– Ne tik. Man buvo nepriimtina ir visa ko griovimo buldozeriniu principu politika. Jei tąkart būtų buvę laikomasi nuosaikesnės politikos, gal neturėtume tiek sugriautų ir išdraskytų, išnešiotų po plytą ūkių, fermų, įmonių.
Argi visi kolūkių pirmininkai buvo blogiečiai, kad juos reikėjo pakeisti laikinaisiais vadovais? Ištampyti turtą kas kur nebuvo sunku, bet kai reikėjo iš jo vėl sulipdyti visumą, nebeliko iš ko.
– Taip, fermų griuvėsių rasi kiekviename kaime, bet yra ir stiprių ūkininkų, žemės ūkio bendrovių?
– Tie ūkiai, kurie sugebėjo išsilaikyti, liko stiprūs. Bet nekilnojamasis turtas tapo kilnojamu ir tuo daug kas pasinaudojo. Per suirutę atsirado apsukruolių, kurie supirko pajus, akcijas ir tapo vienais rimčiausių verslininkų. Atstatyti sugriautai ekonomikai vien šnekų ir gerų norų nepakanka.
Pasibaigus kadencijai, mane pakvietė vadovauti jau ištampytai Pašakių žemės ūkio bendrovei – vienai iš penkių naujų darinių, susidariusių suskilus Pociūnėlių kolūkiui.
Vėliau nutariau imti paskolą ir pradėti ūkininkauti savarankiškai. Dabar ūkininkaujame kartu su sūnumi, nors, galima sakyti, jog šiuo metu ūkininkauja jis. Aš tik padedu – jau užsitarnavau teisę pailsėti, pabūti su anūkais.
– Esate stambesniųjų ūkininkų gretose. Ar įsitvirtinti padėjo Europos Sąjungos parama?
– Mūsų ūkis ja nedaug tepasinaudojo, nebent perkant techniką. Mes stengėmės suktis patys: ėmėm paskolas, taupėm, skaičiavom.
Tačiau daugeliui ES padėjo ir lėšomis, ir įstatymais, ir patarimais. Pagaliau juk atsidarė ir sienos – žmonės patirties galėjo pasisemti kitur.
Visgi manau, jog Lietuvoje ES parama skirstoma neteisingai – visą grietinėlę nugraibo oligarchai, o kitiems belieka likučiai.
Jau ne vienerius metus mėginu gauti iš valdžios institucijų duomenis, kas ir kiek pasinaudojo ES struktūriniais fondais per visus Lietuvos narystės Europos Sąjungoje metus, tačiau niekaip nepavyksta. Kodėl nenorima skaidrumo? Ar ne dėl to, kad gali išlįsti kai kieno ausys?
Išmokos žemdirbiams – tikroji dabartinė parama, nes kita, projektinė, jau bemaž išdalinta. Tačiau ar dėl per didelio skubėjimo, ar dėl silpnų derybinių įgūdžių mūsų derybininkams nepavyko išsiderėti tokių ar bent panašių sąlygų, kokias turi senųjų ES šalių žemdirbiai. Ir tai tebesivelka iki šiol.
O dar prisideda ir savos valdžios spaudimas žemdirbiams...
– Ar tai reikštų, kad ir jūsų ūkio laukuose buvo statomi žalieji kryžiai ir traktoriai važiavo į žemdirbių protesto akciją?
– Žinoma. Mano sūnus Aivaras – labai aktyvus šio proceso rajone dalyvis. Manau, jog žemdirbiai turėtų būti dar aktyvesni. Valdžiai kaimiečiai reikalingi tol, kol vyksta rinkimai, o jau po jų pradedama lipti ant žemdirbių galvų, nes valdžios vyrams tai patogu.
Čia ir pasitvirtina posakis, jog žemdirbys iš valdžios ir gamtos malonių niekada nesulauks. Pasakykit, ar kada buvo žemdirbiui kas nors pagerinta įstatymais – aš to neatsimenu.
Ir tegul nesako, kad žemdirbiai važinėja džipais. Mūsų džipai – lizinginiai, technika – pirkta už paskolas, nes ūkiai gali gauti paskolas. Tai – vienintelis ūkininko pliusas.
Gamta irgi pradėjo mus skriausti. Dveji metai buvo labai šlapi, kiti dveji – labai sausi. Atrodo neblogai: pavasarį trąšas gaunam skolon, bet rudenį reikia už jas atsiskaityti. Jei metai blogi, ir ūkio dėl to gali netekti. Ir man asmeniškai skolų yra buvę tiek, kad žmona ėjo iš proto, kad jau atims namus.
Ir apskritai: argi normalu, kad butelis mineralinio dukart brangesnis už pieną? Kur sąnaudos didesnės?
– O patys kiek mokate savo darbuotojams – ne minimalų atlyginimą?
– Jei nori, kad pas tave dirbtų žmonės, turi jiems mokėti daugiau nei kaimynas. Todėl pas mus gal 10 metų jau niekas minimalios algos negauna, nebent kelias valandas dirbanti valytoja. Ir bendrauti su žmonėmis reikia jau kitaip.
Aš pats gal esu to senojo kirpimo žmogus, griežtesnis, bet sūnus vadovauja jau kitaip. Ir tai yra gerai. Todėl visada sakau, kad ir į politiką turi ateiti jaunimas. Jis ne tik mąsto kitaip, bet kitaip ir dirba. Priimti sprendimus turi patriotiški, naujo mąstymo žmonės.
– To ir linkėsite sau ir kitiems Kovo 11-ąją?
– Turim vieną Tėvynę, todėl linkėsiu mylėti ją ir vienas kitą. Mažiau pavydo, mažiau pykčio, padėkim vienas kitam daugiau. Gyvenkim taupiau.
Juk dabar taškome europines lėšas kaip tik išmanom: klojam hektarais betono aikštes, o į tas aikštes nėra nei šaligatvių, nei įvažiavimų, gatvės aplink jas duobėtos. Naikinam vargšę žemelę, pjaunam savo medžius ir vietoj jų vežamės iš Danijos. Tie neprigyja – vėl vežam.
Šiauliai, Radviliškis – visur tas pats. Kartais pagalvoju: kai sumažės europinė parama, gal net bus geriau, gal imsim ją leisti protingiau?
Mylėkim, gerbkime, saugokime ir didžiuokimės savo Tėvyne, savo istorija, kalba ir tradicijomis. Nesvarbu, kokiame pasaulio kampelyje gyvename – kurkime bendrus namus sau ir savo vaikams. Ir tegul Lietuvoje būna gera gyventi visiems.
