
Naujausios
Taikyta išlyga
UAB „Kelmės vanduo" eksplotuoja 33 vandenvietes. Prižiūri apie 200 kilometrų vandentiekio ir apie 100 kilometrų nuotekų tinklų.
Kai kuriose vandenvietėse fluoridų kiekis viršija leistinas normas. Pagal Higienos normą litre vandens gali būti iki 1,5 mililitro fluoro. Tačiau Šaukėnuose fluoro kiekis siekia iki 3 miligramų litre vandens, Kelmėje – 2–2,3 miligramų, Šedbaruose – 1,9 miligramo. Tuo tarpu Tytuvėnų apylinkėse ir dar kai kuriose vandenvietėse floro normos neviršijamos arba yra mažesnės už leistinas.
Padidintas fluoro kiekis vandenyje – sena Kelmės rajono problema. Ji būdinga daugeliui Vakarų Lietuvos rajonų.
Kadangi Europos direktyvos reikalauja vartotojams tiekti kokybišką vandenį, o Kelmės rajone tokios galimybės nebuvo, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras bendrovei taikė išlygą dėl geriamojo vandens kokybės reikalavimų. Išlyga galiojo nuo 2012 metų balandžio mėnesio iki 2015 metų balandžio.
Per tą laikotarpį bendrovė turėjo imtis priemonių, kad būtų sumažinta fluorido koncentracija geriamajame vandenyje.
Tačiau per išlygos taikymo laiką situacija nedaug pasikeitė. O nuo 2015 metų vanduo vartotojams buvo tiekiamas neturint nė išlygos.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, nustačiusi, kad UAB „Kelmės vanduo" taikytos priemonės nėra efektyvios, kreipėsi į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą dėl licencijuojamos veiklos sąlygų įvertinimo. Vartotojams tiekiamas geriamasis vanduo turi atitikti Higienos normos reikalavimus, tai yra viena iš licencijuojamos veiklos sąlygų.
Teisė gerti kokybišką vandenį
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba skyrė UAB "Klemės vanduo" 1 143 eurų – 0,1 procento nuo metinių reguliuojamos veiklos pajamų baudą.
"Taryba suprasdama, kad geriamojo vandens kokybė yra itin svarbus veiksnys kiekvienam gyventojui, nes tiesiogiai įtakoja sveikatą ir gyvenimo kokybę, dar praėjusiais metais pradėjo dialogą su kitomis valstybės institucijomis dėl bendradarbiavimo, siekiant užtikrinti geriamojo vandens kokybės priežiūrą. Šiais metais pasirašius bendradarbiavimo sutartį su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, tarnyba kreipėsi į VERT dėl situacijos Kelmėje. Tikiuosi, kad po VERT sprendimo, įmonė ir savivaldybė imsis konkrečių veiksmų ir atliks būtinas investicijas į geriamojo vandens infrastruktūrą, o gyventojai galės gauti tinkamos kokybės geriamojo vandens paslaugas", – viešojoje erdvėje sprendimą komentavo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkė Inga Žilienė.
UAB „Kelmės vanduo" įpareigota ne vėliau kaip per 2 mėnesius pateikti veiksmų planą, kuriame būtų numatytos priemonės fluorido koncentracijai sumažinti, ir įspėjo, kad, to nepadarius ar negavus išlygos, bendrovei gali būti stabdoma licencija vykdyti geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo veiklą.
Taryba yra atsakinga už geriamojo vandens tiekėjų licencijuojamos veiklos sąlygų priežiūrą, geriamojo vandens tiekimo paslaugų atitiktį kokybės reikalavimams, sąlygas fiziniams ir juridiniams asmenims gauti saugos ir kokybės reikalavimus atitinkantį geriamąjį vandenį.
Ar fluoridai didžiausia blogybė?
Kelmiškiai už kubinį metrą geriamojo vandens ir nuotekų pašalinimą moka po 2,99 euro, dar po 2,10 euro kiekvieną mėnesį moka vadinamo abonentinio mokesčio. Prieš metus Valstybinė kainų ir energetikos komisija vienašališkai kelmiškiams patvirtino šias, palyginti aukštas vandens kainas.
UAB "Kelmės vanduo" direktorius Mindaugas Užmiškis "Šiaulių kraštui" tvirtino, jog nepaisant šiek tiek padidinto fluoridų kiekio, vanduo Kelmės rajone yra kokybiškas. Jis imamas iš 200 metrų gylio, yra gyvas, prisotintas reikalingų mikroelementų, gero skonio.
Galiausiai kyla klausimas, ar palyginti nedidelis fluoro kiekio viršijimas kenkia sveikatai. Jeigu taip, kodėl skirtingose šalyse yra skirtingos fluoro kiekio vandens litre normos? Pavyzdžiui, JAV leistina fluoro norma 4 miligramai litre vandens. Nepavyko rasti jokių mokslininkų atliktų tyrimų, kiek ir kaip fluoras kenkia sveikatai.
Panašiai svarsto ir visuomenės sveikatos specialistai. Kai kurie tvirtina, jog vyresnio amžiaus žmonėms, kurie sudaro didžiąją dalį rajono gyventojų, fluoras net būtinas. O vaikams fluoras labiau kenkia, kai jie valosi dantis su fluoro turinčia dantų pasta.
Pasak M. Užmiškio, vienintelė galimybė pašalinti fluorą iš vandens statyti brangius membraninius filtrus. Tačiau jų išfiltruotas vanduo jau liktų nebegyvas. Tad kažin kas geriau?
Seni ir nauji planai
M. Užmiškis neseniai vadovauja savivaldybei priklausančiai įmonei UAB "Kelmės vanduo". Jis tvirtina, jog, dar prieš jam pradedant dirbti, buvo imtasi veiksmų siekiant sumažinti fluoro kiekį vandenyje. Kartu su savivaldybės specialistais parengtas priemonių planas.
Nuolat vykdoma programinė vandenviečių priežiūra. Atlikta galimybių studija. Ketinta pasekti Telšių pavyzdžiu. Šiame mieste fluoridų koncentracija vandenyje sumažinama maišant iš giluminių gręžinių išgautą vandenį su vandeniu iš aukštesnių sluoksnių.
Su UAB "Kauno hidrologija" sudaryta sutartis. Padaryti trys bandomieji žvalgybiniai gręžiniai. Tikėtasi rasti vandens aukštesniuose sluoksniuose. Tačiau visuose gręžiniuose vanduo rastas tik 200–220 metrų gylyje. Jį ištyrus, paaiškėjo, jog fluoro taip pat yra.
Deja, Maisto ir veterinarijos tarnyba šias priemones įvertino kaip neefektyvias.
Kas toliau? M. Užmiškis informavo, jog rajono savivaldybės specialistai rengia dokumentus Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, kad bendrovei būtų pratęsta išlyga toliau tiekti vandenį vartotojams.
Biudžete numatyta lėšų membraninių filtrų projektavimui. O kitąmet tikimasi gauti biudžeto lėšų šių filtrų statybai, kuri kainuotų apie 400 tūkstančių eurų.