Arba Mendelsono maršas, arba kibirų žvangesys

Arba Mendelsono maršas, arba kibirų žvangesys

Arba Mendelsono maršas, arba kibirų žvangesys

Šiauliuose vieni tuoktis kopia paradiniais Santuokų rūmų laiptais, žengia kilimu, skambant Mendelsono maršui, o kiti — žengia pro šonines duris tamsia laiptine. Iškilmingi savaitgaliai dažnai būna sausakimši dviem mėnesiams į priekį, todėl jaunieji priversti rinktis neiškilmingų santuokų dieną ir kone ant laiptų išgerti šampaną. Nors kaina už santuokos registravimą abiem atvejais ta pati, valstybės vardu tuokiantys tarnautojai nežada suvienodinti iškilmes.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Jaunoji saugojosi... kibiro

Šiauliečiai Lina ir Tomas susituokė rugpjūčio mėnesį, ketvirtadienį, kai registruojamos neiškilmingos santuokos.

Ketvirtadienis, kaip vėliau „Šiaulių kraštui“ sakė vestuvių liudininkas, jaunosios giminaitis Dainius, buvo pasirinktas ne savo noru. Iš tiesų jaunieji norėjo tuoktis šeštadienį, iškilmingai, bet kai rinkosi santuokos datą, visi šeštadieniai toli į priekį buvo sausakimši. Norėjo susituokti šią vasarą, todėl nusprendė, kad bus gerai ir ketvirtadienis.

Tačiau, anot Dainiaus, santuokos įregistravimo ceremonija nuvylė ir sugadino nuotaiką.

Atvykus prie Santuokų rūmų, paradinės durys buvo užrakintos. Teko eiti pro šonines, iš kitos rūmų pusės.

Dainius pasakojo: „Kai su palyda įėjome į apytamsę ir aptriušusią laiptinę, pasijutome nejaukiai. Teko lipti į antrą aukštą. Nuotaka saugojo ilgą baltą suknelę, kad lipdama nesuteptų. Pakeliui prasilenkėme su valytoja, nešina kibiru.

Užlipus buvo liepta laukti koridoriuje, kol būsime pakviesti į vedėjos kabinetą. Kai pakvietė, kartu su jaunavedžiais norėjo įeiti ir fotografas, bet jo neįleido.

Paskui pravėrė duris — galite sveikint.

Po ceremonijos paklausėme, kur galėtume iššauti šampaną? Gal yra tam skirta patalpa?

Tačiau darbuotoja liepė eiti į lauką.

Lauke lijo. Pasitraukę į šalį, slėpdamiesi nuo lietaus, paskubomis simboliškai susidaužėme taurėmis.

Per tas dešimt minučių, kai jaunieji buvo paskelbti vyru ir žmona, širdyse nejautėme šventės, kokios tikėjomės. Greičiau atvirkščiai,„ — pasakojo Dainius.

Vestuvininkams kilo klausimų, kodėl už paprastą valdiškai atliekamą procedūrą reikia mokėti tiek pat, kiek ir už iškilmingą, jei jokio iškilmingumo nėra?

Pro paradines — negalima

Praėjusį ketvirtadienį santuokos buvo registruojamos nuo devynių iki vienuoliktos valandos.

Nusprendėme patys įsitikinti, kas gadina vestuvių nuotaiką.

Šiek tiek po devynių buvome prie Santuokų rūmų. Paradinės pastato durys buvo užrakintos.

Dešimtą valandą prie šoninių durų su negausia palyda atskubėjo jaunieji.

Vestuvininkai atrodė iškilmingai: ilga balta nuotakos suknelė, šventinė šukuosena, kruopščiai sudėliota puokštė, šviesus jaunojo kostiumas.

Sugužėjo pro šonines duris. Nuotaka laiptais lipo pirma, viena ranka iškėlusi į viršų puokštę, kita — prilaikydama suknelę.

Jaunikis ėjo jai iš paskos. Žengti į santuoką vienam šalia kito, susikibus už rankų, laiptinė, ko gero, būtų per siaura.

Po neilgos ceremonijos, jau lauke, sustojo fotografuotis. Ant rūmų atbrailos pastatė butelį šampano.

Visai šalia, už vestuvininkų nugarų, vyko gatvės remonto darbai, triukšmingai ūžė kažkoks agregatas.

Pasveikinę jaunuosius, paklausėme: kodėl tuokėsi ketvirtadienį? Ar nepasigedo, o gal specialiai nenorėjo iškilmingumo?

Bet jie, žvilgčiodami į žiedus ant pirštų, tiktai šypsojosi. Kalbėjo vienas iš palydos, Vitalijus. Praėjusiais metais pats tuokėsi ketvirtadienį, nes visi vasaros šeštadieniai buvo užimti. Nesijautė šventiškai. Po ceremonijos norėję bent išeiti pro paradines duris, bet darbuotojai pasakę — negalima.

Vitalijus sakė iš savo draugų patirties žinąs, kad dalis būna priversti rinktis neiškilmingą santuoką, nes iškilmingos registruojamos tik kartą per savaitę. Bet ir tos neiškilmingos, jo nuomone, kiekvienai porai ypatingą gyvenimo dieną galėtų vykti šventiškesnėje aplinkoje.

Visiems įtikti sunku

Vienuoliktą valandą santuokų įregistravimo procedūros buvo baigtos.

Tą ketvirtadienio rytą Videta Samienė, Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja, paspaudė rankas devynioms jaunavedžių poroms.

Vedėja sakė, kad per dvidešimt penkerius jos darbo metus nei ji, nei darbuotojai jokių pretenzijų iš besituokiančiųjų negirdėjo.

Paprašėme išsamiau paaiškinti, kuo skiriasi iškilmingos santuokos nuo neiškilmingų?

Vedėja paaiškino, kad iškilmingos santuokos vyksta šeštadieniais, salėje, grojant Mendelsono maršui. Jaunieji eina tuoktis pro paradines duris. Santuoką paskelbia vedėja, kuri šią dieną būna pasipuošusi regalijomis ir ilga suknele.

Šeštadieniais daugelis darbuotojų dirba prie santuokų įregistravimo. Skyriuje iš viso yra septyni darbuotojai. Tiesa, išimtinais atvejais poros gali būti iškilmingai sutuokiamos ir penktadienį. Kokiais? Pavyzdžiui, skubiai reikia išvykti į užsienį.

Ketvirtadienį darbuotojai registruoja ištuokas, naujagimius, mirusiuosius, dirbama su archyvu. Tą dieną prie santuokų dirba dviese: registruoja vedėja, o darbuotoja rengia dokumentus.

Perdavėme vestuvininkų įspūdžius. Vedėja patikino, kad valytojos dirba rytais, todėl laiptinėje su kibirais nevaikšto. „Bet kadangi rūmuose vyksta remontas, galbūt galėjo kokia dažytoja praeiti?“

Tiesa, po ceremonijos darbuotojai prašo, kad vestuvininkai nesivaišintų šampanu koridoriuje, nes ateina tuoktis kiti, o patalpos nedidelės. Skyrius neva neturi galimybių tam skirti atskirą patalpą.

Pasak vedėjos, norint registruoti santuokas iškilmingai ir ketvirtadieniais, reikėtų visą skyrių uždaryti ir dėmesį skirti santuokų registravimui salėje.

„O tie, kas norės tuoktis be iškilmių, bet bus priversti eiti į salę — tuomet tie jausis nuskriausti,“ — sakė ji.

Nuo šių metų liepos 1 dienos iškilmingų ir neiškilmingų santuokų įregistravimo valstybiniai mokesčiai suvienodinti — ir vieni, ir kiti moka 70 litų. Anksčiau neiškilminga santuoka kainavo 20 litų, iškilminga — 80 litų.

Gal reikėtų konkurencijos?

Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojai, anot vedėjos, ypač vasarą dirba išsijuosę.

Šiais metais per aštuonis mėnesius sutuokta 735 poros, vasarą — 432 poros.

Santuokos ceremonija vyksta apytikriai penkiolika minučių. Laikas taupomas, siekiant, kad daugiau porų „tilptų“ į šeštadienius, nes dauguma pageidauja tuoktis iškilmingai.

Vedėja parodė 2009 metų grafiką, kuriame vasaros mėnesių šeštadieniai — jau beveik užsakyti.

Skyriaus vadovė nemano, kad ateityje tvarka keistųsi: „Aš neturiu galimybės lakstyti iš salės į kabinetą, nusiimti ir vėl užsidėti regalijas“.

Jeigu nespėjama patenkinti visų norinčiųjų susituokti iškilmingai pageidavimų, tai gal reikia konkurencijos — privačių santuokų registravimo biurų? Pavyzdžiui, valstybės funkcijas vykdantys antstoliai dirba privačiai.

Pasak vedėjos, santuokos įregistravimas — išimtinai valstybinės funkcija.

SĄLYGOS: Po santuokos įregistravimo, išėję pro Civilinės metrikacijos skyriaus šonines duris, jaunieji su palyda greta pasistatė šampaną ir spontaniškai susibūrė nuotraukai šalia remontuojamos gatvės.

PASIRINKIMAS: Videta Samienė, Šiaulių savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja, sako, kad tvarka nesikeis.

RIZIKA: Netekus galimybės iškilmingai susituokti šeštadienį, ketvirtadienį teks pasaugoti suknelę, o gal — ir nervus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.