Asbesto stogai keičiami dar ne visur

Asbesto stogai keičiami dar ne visur

Asbesto stogai keičiami dar ne visur

Šiaulių rajone, Meškuičiuose, gyvenanti Pranė Tiknienė asbestinę namo stogo dangą keitė prieš metus, gavo 3 tūkstančius litų kompensacijos. Visi darbai kainavo per 10 tūkstančių litų. Iki gegužės 2 dienos kaimo gyventojai vėl gali teikti paramos paraiškas. Šiemet Žemės ūkio ministerija tam numačiusi skirti apie 12 milijonų litų.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Rūpesčių buvo

Meškuitiškė Pranė Tiknienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad norint pasinaudoti parama reikėjo susitvarkyti nemažai dokumentų, o perkant stogo dangą ir atsiskaitant už paslaugas atlikti pavedimus per banką. „Tiesa, reikia turėti pinigų stogo remontui, nes kompensacija mokama tik pabaigus darbus, kai komisija viską apskaičiuoja“, – patirtimi dalijosi P. Tiknienė.

Daugiausiai vargo buvo dėl seno šiferio išvežimo. Būtinai reikėjo kreiptis į bendrovę „Specializuotas transportas“, ten išrašė sąskaitą, ją apmokėti moteris važiavo į banką, iš ten – vėl atgal į bendrovę su banko išrašu. Tada bendrovė davė specialių maišų šiferiui sukrauti ir atsiuntė transportą jam išvežti.

Kaimynai taip pat keičia stogus

Stogo dangą keičia ir P. Tiknienės kaimynė Gražina Steponavičienė. Paraišką ji parašė kovo mėnesį. Tačiau moteris nėra tikra, ar gaus paramą. „Užkliūti“ gali tai, kad ji dirba Šiauliuose. Atsakymą turėtų sužinoti gegužę.

G. Steponavičienė išveždama seną šiferį jau nebeturėjo tokių problemų, kaip jos kaimynė. Savo transportu nuvežė į sąvartyną, pasvėrė ir už 1,5 tonos atliekų sumokėjo apie 80 litų.

Liepų gatvėje greta vienas kito stovi trys namai, jų stogai dengti raudonu beasbesčiu šiferiu. Šie kaimynai gavo kompensacijas. Danutė ir Jonas Kolosevičiai savo namo stogo dangą keitė praeitą vasarą.

„Nepasakyčiau, kad labai sunku buvo susitvarkyti dokumentus. Nuvažiavome Šiauliuose į Nacionalinę mokėjimo agentūrą, ten susakė, ko reikia, užpildėm dokumentus. Galvojau, kad bus sunkiau“, – sako ponia Danutė.

Visas stogo remontas Kolosevičiams kainavo 16 tūkstančių, kompensacijos gavo beveik 5000 litų.

Per 2012–2013 metus dokumentus dėl asbestinių stogo dangų keitimo Meškuičių seniūnijoje tvarkėsi 26 gyventojai, šiemet – du.

Nacionalinės mokėjimo agentūros duomenimis, 2012–2013 metais paraiškas pateikė 440 Šiaulių rajono gyventojų.

Paraišką pateikti nesudėtinga

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Komunikacijos skyriaus Viešųjų ryšių poskyrio vedėja Aistė Mileikaitė sako, kad paraišką pateikti nėra sudėtinga.

Kartu su paraiška reikia pateikti seniūnijoje išduodamą pažymą (inventorizacijos ataskaitos kopiją), patvirtinančią, kad gyvenamasis namas yra įtrauktas į savivaldybės sudarytą asbestinių stogų inventorizacijos sąrašą. Atsižvelgiant į ataskaitoje nurodytą stogo plotą bus skaičiuojama paramos suma.

Tam tikrais atvejais reikia pateikti ir paprastojo remonto aprašą. Pavyzdžiui, jei namas pastatytas saugomoje teritorijoje (arba yra jos apsaugos zonoje), kultūros paveldo vietovėje arba teritorijoje, kurioje yra kultūros paveldo objektas vietovėje. NMA yra parengusi tokio aprašo pavyzdį.

Parama teikiama ne daugiau kaip 50 procentų projekte numatytų investicijų, likusią dalį išlaidų pareiškėjas turi padengti nuosavomis lėšomis. Didžiausia paramos suma vienam stogo dangos keitimo projektui – 6000 litų.

Asbestinių stogų atliekos turi būti nugabentos į atliekų tvarkymo vietą. Asbesto utilizavimo išlaidos kompensuojamos 50 procentų, nepriklausomai nuo to, ar pareiškėjas pasirinks valstybinį, ar privatų sąvartyną.

Parama – tik kaimų gyventojams

Parama skiriama kaimo vietovėse, t. y. vietovėse iki 6 tūkstančių gyventojų (išskyrus savivaldybių centrus ir sodų bendrijas), esančių gyvenamųjų namų, priklausančių fiziniams asmenims, asbestinei stogų dangai pakeisti (ūkiniai ir visuomeninės paskirties pastatai neremiami). Tai gali būti gyvenamosios paskirties vienbutis, dvibutis, daugiabutis namas.

Paramos gali kreiptis kaimo gyventojai, kurie ne mažiau kaip penkerius metus iki paramos paraiškos pateikimo nuolat gyvena kaime. Taip pat pareiškėjas turi įrodyti, kad ne mažiau kaip dvejus pastaruosius metus iki paramos paraiškos pateikimo kaimo vietovėje vykdo profesinę ir (ar) ekonominę veiklą (šis reikalavimas netaikomas, jei pareiškėjas yra sulaukęs pensinio amžiaus ir (arba) gauna senatvės ar valstybinę pensiją, arba pripažintas 0–55 proc. darbingu).

Kompensuojama ne viskas

Pareiškėjas gali įsigyti stogo dangą, tačiau iš paramos lėšų negali pirkti stogą laikančių konstrukcijų, stogo šiltinimo, termoizoliacinio sluoksnio medžiagų, negali šių lėšų panaudoti statybos darbams, atliekamiems ūkio, rangos ar mišriu būdu, bendrosioms išlaidoms ir kitoms kompensuoti.

Jeigu šiemet pateiktų paramos paraiškų bendra suma būtų didesnė, nei numatyta priemonės veiklai, paramą gaus tik tie asmenys, kurių projektai atitiks tam tikrus projektų pirmumo kriterijus. Pirmumo teisė suteikiama daugiavaikėms šeimoms, neįgaliesiems, kaimo bendruomenės nariams, pareiškėjams, kurie anksčiau nėra gavę ES investicinės paramos, šeimoms, auginančioms mažamečius vaikus.

Žemės ūkio ministerija informuoja, kad Lietuvoje per 2012–2013 metus paramos kreipėsi daugiau kaip 12 tūkstančių asmenų. Išmokėta paramos suma šiuo metu viršija 35 milijonus litų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

DARBAI: Ant meškuitiškės Gražinos Steponavičienės stogo darbuojasi vietos brigada.

PATIRTIS: Pasinaudodama parama Pranė Tiknienė savo namo stogą dengė prieš metus. Savo patirtimi dalijosi su kaimynais ir bičiuliais.

STOGAI: Meškuičiuose Liepų gatvėje trys kaimynai pasinaudodami parama savo namų stogus uždengė tos pačios spalvos šiferiu.

ŠEIMA: Danutė ir Jonas Kolosevičiai savo namo stogo dangą keitė pirmą kartą per 40 metų. Remontas kainavo 16 tūkstančių, 5 tūkstančius litų gavo kompensacijos.