
Naujausios
Bankrotai retina įmones
Šiaulių krašte daugėja pranešimų apie atleidžiamus darbuotojus. Šiaulių darbo birža daugiausia jų gauna iš paslaugų sferos: kirpyklų, siuvyklų, mezgyklų, parduotuvių. Kai kurios įmonėlės gali būti ir uždarytos. Nuo įmonių registro pradžios 2004 metų Šiaulių apskrityje yra bankrutavusios 534 įmonės, Šiaulių mieste — 280.
Petras BALČIŪNAS
petras@skrastas.lt
Pranešimų daugės
Šiaulių darbo biržos Darbo su darbdaviais skyriaus vedėjos Janinos Šiaulienės nuomone, pranešimų apie darbuotojų atleidimą ir įmonių likvidavimą ateityje tik daugės.
Neseniai Darbo birža apklausė 250 įmonių vadovų, kaip jie įsivaizduoja perspektyvą. Didžioji dalis darbdavių atsakė, kad nesirengiama plėsti įmonių, jos tik mažės, nemaža dalis įmonių nebepriims naujų darbuotojų.
J. Šiaulienės teigimu, darbdaviai panikos kol kas nekelia, laukia kitų metų.
Nemažų sunkumų dabar patiria pramonės įmonės, kuriose mažėja darbuotojų užimtumas, daugėja priverstinių prastovų.
Daugiausia pranešimų — iš paslaugų sferos. Kirpyklos, siuvyklos, mezgyklos, parduotuvės pranešė, kad rengiasi atleisti nemažai darbuotojų.
Darbo birža per devynis šių metų mėnesius gavo 18 pranešimų apie atleidimus. Iš viso planuojama atleisti per 470 darbuotojų — daugelyje įmonių nuo 20 iki 40 žmonių. Rekordas — „Ventos“ fabrike, iš kurio atleista per šimtas darbuotojų.
Nors dažnai teigiama, kad nebėra darbo statybininkams, Šiauliuose ši tendencija neryški: gauti tik trys pranešimai apie statybininkų atleidimą.
J. Šiaulienė aiškina, kad iš dalies lemia tai, jog Šiauliuose statomi prekybos centrai, bažnyčia, kiti nemaži objektai. Skyriaus vedėja prognozuoja, kad, atsidarius dviem dideliams prekybos centrams „Akropoliui“ ir “Ermitažui“, darbo rankų paklausa turėtų padidėti.
Statybos firmai vadovaujantis miesto Tarybos narys Edvardas Peleckas statybininkų situaciją vadina prasta. „Daugelis statybos organizacijų atsidūrė ant ribos, kai teks mažinti darbuotojų skaičių. Kol kas dar dirbama iš inercijos, nes yra baigiamųjų objektų, tačiau naujų statybų nėra ir žiemą nebus“, — sako E. Peleckas.
Organizacijos informacijos nerenka
Vidmantas Japertas, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas, teigia, kad rūmai apie savo 173 narių bankrotus informacijos kol kas neturi.
Jos nerenka ir Šiaulių pramonininkų asociacija. Vykdančioji direktorė Sigita Sireikienė sakė, jog dažnai domisi padėtimi savo narių bendrovėse, važiuojama į patiriančias sunkumų įmones ir stengiasi joms padėti.
Bankrotai: ne vien tik kalbos
Kalbos apie artėjančius ar jau atėjusius bankrotus — ne iš piršto laužtos. Šiuo metu Šiaulių apskrityje vyksta 140 bankroto procedūrų, Šiaulių mieste — 66. Kitose savivaldybėse bankrotų mažiau (duomenys pateikiami lentelėje).
Bankrotas ištiko žinomą statybos bendrovę „Statreksas“. Bankroto byla iškelta, bet sprendimas užprotestuotas, bendrovei “Venta“.
Dėl „Keturi vėjų“ bankroto pateiktas ieškinys. Bankroto byla keliama, bet sprendimas dar neįsiteisinęs bendrovei “Mopedų varikliai“, nemažai grupei smulkių įmonių.
Lėtėja pajamų augimo tempai
Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija padėtį vertina taip: „pastebimos biudžeto pajamų augimo lėtėjimo, bet ne mažėjimo tendencijos“.
Per devynis šių metų mėnesius apskrityje į valstybės ir savivaldybių biudžetus sumokėta 616,5 milijono litų mokesčių. Tai 19,3 milijono litų arba 3 procentais mažiau nei planuota. Tačiau palyginti su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu biudžetai pajamų gavo 114,7 milijono litų arba 23 procentais daugiau.
Yra problemų renkant pridėtinės vertės mokestį (PVM). Jo surinkta 160 milijonų 366 tūkstančiai litų ir tai net 41 procentu daugiau nei pernai, tačiau planas neįvykdytas — pajamų gauta 18 milijonų 706 tūkstančiais litų arba 10 procentų mažiau nei planuota.
Pajamoms iš PVM įtakos turi prekių ar paslaugų pardavimo apimtys, kurių augimas taip pat įgauna lėtėjimo tendencijų.
Nors gyventojų pajamų mokesčio gauta 240 milijonų 926 tūkstančiais litų, tai yra 42 milijonais 857 tūkstančiais litų arba 13 procentų daugiau nei per 2007 metų devynis mėnesius, planas neįvykdytas 0,2 procento. Tai daro įtakos kai kurių savivaldybių biudžetams. Nemažos skylės yra Šiaulių miesto ir rajono biudžetuose: per devynis mėnesius mieste negauta 5,3 milijono litų pajamų, rajone — 6 milijonų. Geriausiai gyventojų pajamų mokesčius surenka Akmenės ir Pakruojo rajonai.
Tačiau Mokesčių inspekcijos specialistai nesako, jog tai krizė.
„Sodroje“ dar ramu
„Sodros“ Šiaulių skyriaus direktoriaus pavaduotojas Dainius Račkys sako, kad vykdytas devynių mėnesių “Sodros“ įplaukų planas. Tikimasi sėkmingai baigti ir metus.
Per tris ketvirčius beveik nekito ir apdraustųjų skaičius — 70,5 tūkstančio. Šis skaičius stabilus — per metus „plaukioja“ apie pustrečio šimto apdraustųjų — vieni palieka darbą, kiti ateina.
„Visi akcentuoja sunkią ekonominę situaciją. Mes kol kas to smarkiai nejaučiame“, — sako D. Račkys, bet pažymi, kad neaišku, kaip aplinkybės klostysis žiemą, ypač statybų sektoriuje.
Pasak direktoriaus pavaduotojo, „Sodrai“ toli siekiančias išvadas sunku daryti, nes moki įmonė per mėnesį kitą gali tapti nemokia. D. Račkio teigimu, jam dažnai iš verslininkų tenka girdėti, jog jie vieni kitiems prasiskolinę, ir tai gali lemti nemokumą.
„Sodros“ trijų ketvirčių statistika rodo, kad bankrutavo 78 įmonės. Pirmąjį ketvirtį bankroto bylos iškeltos 12 įmonių, antrąjį — 18, trečiąjį — 17, spalį — 3 bankroto bylos.
Bankrotų statistika
Dabar vykstančios bankrotų procedūros
Šiaulių apskrityje — 140
Akmenės rajone — 10
Joniškio — 12
Kelmės — 5
Pakruojo — 28
Radviliškio — 10
Šiaulių mieste — 66
Šiaulių rajone — 9
***
Vilniaus apskrityje — 394
Kauno apskrityje — 268
Panevėžio apskrityje — 69
Įmonių bankroto valdymo departamento prie Ūkio ministerijos duomenys
STATYBOS: Šiauliuose kol kas vyksta nemažos statybos — bažnyčios, dviejų prekybos centrų, todėl apie masiškus statybininkų atleidimus nepranešama.
RIBA: Kol daugiausia statybininkų dirba baigiamuosiuose objektuose, pavojaus nėra. Tačiau ateityje naujų statybų beveik nebus, todėl artėja riba, kai teks atleisti daug statybininkų.
ATLEIDIMAS: Šiaulių darbo biržai pranešta, kad keliolika darbadavių ketina atleisti apie pusę tūkstančio darbuotojų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
IŠNAŠA
Prognozuojama, kad, atsidarius dviem dideliems prekybos centrams „Akropoliui“ ir “Ermitažui“, darbo rankų paklausa turėtų padidėti.