
Naujausios
Bankrutavo socialinė įmonė „Hestas“ – atleidžiama 70 darbuotojų
Šiauliuose įsikūrusi socialinė įmonė UAB „Hestas“ bankrutavo. Šiaulių teritorinė darbo birža gavo pranešimą, kad rugpjūčio 23 dieną bus atleista 70 darbuotojų. „Hestas“ be kitos veiklos teikė valymo paslaugas, už kurias gaudavo valstybės subsidijas neįgaliųjų užimtumui užtikrinti.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Su darbuotojais žada atsiskaityti
„Hesto“ bankroto administratorius – UAB „Bankroto administravimo partneriai“, įgaliotu asmeniu administruoti įmonę paskirta Danguolė Umbrasienė. Ji „Šiaulių kraštui“ sakė, kad bankroto procedūrą ne teismo tvarka inicijavo bendrovės direktorius Mantas Butkus.
D. Umbrasienės žodžiais, tai lėmė pradėtos nutraukinėti valymo paslaugų sutartys ir nutrūkusi gamyba – pastaruoju metu buvo gaminama elektros apšvietimo įranga.
„Įmonei gaunamų dotacijų būtų nebeužtekę, paskutiniai trys mėnesiai buvo nuostolingi. Liepos mėnesį didžioji dalis darbuotojų buvo prastovose“, – paaiškino D. Umbrasienė. Plačiau komentuoti situacijos ji nenorėjo, nes sakė dar neperėmusi visos dokumentacijos. O susisiekti su buvusiu „Hesto“ direktoriumi M. Butkumi nepavyko – jis nebendravo nei telefonu, nei raštu.
D. Umbrasienė ramino, kad darbuotojams reikės „pakentėti du-tris mėnesius, kol bus gautos lėšos“, tačiau su jais bus atsiskaityta: jie atgaus neišmokėtus atlyginimus, kompensacijas už nepanaudotas kasmetines atostogas ir išeitines kompensacijas už du mėnesius. Lėšos bus skirtos iš Garantinio fondo, kurį administruoja „Sodra“.
D. Umbrasienės žodžiais, kreditorių sąrašas nėra trumpas, tačiau kaip bus atsiskaityta su kitais, sunku prognozuoti. „Įmonė savo patalpų neturėjo, buvo trumpalaikio turto – valymo priemonės, valymo įranga. Aš pradėsiu ją pardavinėti, tik už kokią sumą parduosiu? Jeigu iš viso parduosiu.“
Įtarė piktnaudžiavimu
„Hesto“ buvusios patalpos, kuriose anksčiau gaminta elektros apšvietimo įranga, dabar užrakintos, o pro langą matyti tuščios patalpos. Dar vasario mėnesį čia lankėsi Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto nariai, kilus neįgaliųjų nerimui, kad valstybė rengiasi panaikinti socialinių įmonių statusą.
Pernai Lietuvos darbo birža (LDB) socialinę įmonę „Hestas“ įtarė dėl galimo piktnaudžiavimo, nes įmonė vykdė daugiau veiklų, negu buvo numatyta verslo plane.
Socialinės įmonės statusas „Hestui“ suteiktas 2015 metų lapkričio 1 dieną. Pagrindinė įmonės veikla, nurodyta verslo plane suteikiant statusą – paprastasis pastatų valymas, bet nuo 2016 metų kovo mėnesio vykdė ir kitą veiklą – elektros apšvietimo įrangos gamybą.
LDB tvirtino, esą „Hestas“ vienuolika mėnesių teikė klaidingą informaciją ir neteisėtai naudojosi valstybės pagalba, nes kas mėnesį teikė pažymas apie gautas pajamas ir nurodydavo, kad jos – tik iš valymo veiklos.
Pagal skelbiamus duomenis, „Hestui“ 2016 metais išmokėta 139 413,69 Eur subsidijų. LDB tuo metu tvirtino, kad valstybei „Hestas“ turėtų grąžinti dalį lėšų, kurios buvo skirtos nenumatytai veiklai.
„Šiaulių kraštui“ LDB komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Milda Jankauskienė patikslino, kad UAB „Hestas“ nebuvo nustatyta prievolė grąžinti valstybei dalies subsidijų, „kadangi nebuvo nustatyta pažeidimo“.
Socialinės įmonės statusas bendrovei panaikintas rugpjūčio 9 dieną.
Pasak LDB atstovės, rugpjūčio 14 dieną Šiaulių teritorinė darbo birža organizuoja susitikimą su įspėtais apie atleidimą darbuotojais. LDB duomenimis, apie 50 procentų planuojamų atleisti asmenų turi kitą darbo pasiūlymą. Praėjusios savaitės duomenimis, Šiaulių skyriuje buvo užregistruotos 6 laisvos darbo vietos, kuriose pirmenybė teikiama žmonėms su negalia.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
UAB „Hestas“ socialinės įmonės statusą turėjo beveik trejus metus.
Patalpos, kuriose gaminta elektros apšvietimo įranga, tuščios.