
Naujausios
Basi ant sniego
ŽIEMĄ BENAMIAI NEBETURĖS SLĖPTUVĖS
Nuo lapkričio pirmosios Šiaulių benamių prieglaudos vieta — slėptuvė — bus aklinai užkalta. Šiaulių miesto savivaldybė taip taupo. Namų neturintiems žmonėms siūloma tvarkytis asmens dokumentus ir keliauti į Nakvynės namus, kur nakvynė kainuoja. Benamiai už savo „plotą“ dar žada pakovoti.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Benamiai nenusiteikę kraustytis
Dubijos gatvėje esančioje benamių slėptuvėje jau nebėra nei elektros, nei vandens, nei šildymo, tačiau ten tebeverda gyvenimas: benamiai miega, skalbiasi, ilsisi ir kitaip leidžia laiką. Nekreipia dėmesio į pakabintus lapus su užrašu, kad slėptuvė bus uždaryta. Jiems siūloma kreiptis į Socialinės paramos skyrių, kur bus nukreipiami į Nakvynės namus.
„Kalbėjau užvakar su benamiais, jie nenusiteikę niekur kraustytis. Sakė, dar pakovos už šią slėptuvę, ras būdų, kaip į ją įeiti. Jie ten laisvi paukščiai, geria, kada nori pareina“, — sakė Nakvynės namų direktorius Algirdas Nekrašius.
Nakvynės namuose yra apie 80 gyvenamųjų vietų, šiuo metu ten gyvena 67 žmonės. Direktorius pripažino, kad daug ten gyventojų tilps — „ne guminiai esame“. Taip pat Nakvynės namuose benamiams tektų mokėti — 20 procentų nuo gaunamų pajamų (pašalpos, pensijos, kitų socialinės išmokos). Dažniausiai pajamų benamiai neturi.
Pasak direktoriaus, slėptuvę bandyta uždaryti keletą kartų — nesėkmingai. Benamiai išmušdavo skyles, pasikasdavo po pamatais ir vėl ten gyvendavo.
„Mano nuomonės niekas neklausė. Uždaryti slėptuvę — ne išeitis. Benamiai ten išsiverda valgyti, miega, o dabar eis į laiptines, sandėliukus, dar kur nors. Žmonėms nepalikta jokios išeities“, — sakė A. Nekrašius.
Vedliai į civilizuotą gyvenimą
Šiaulių Savivaldybė slėptuvei išlaikyti šaltuoju metų laiku skirdavo 40 tūkstančių litų. Šiais metais pinigų neliko. Administracijos direktorius Vladas Damulevičius „Šiaulių kraštą“ patikino, kad apie nevykusius bandymus uždaryti slėptuvę yra girdėjęs, tačiau mano, kad šį kartą uždaryti pavyks: jau pirmosiomis lapkričio dienomis numatyti slėptuvės įėjimo “blokavimo darbai“.
„Ten renkasi kontingentas, kuris gyvena pagal savo gyvenimo, o ne civilizuotos visuomenės normas. Jie ten neturi elementarių galimybių įsilieti į visuomenę, socializuotis, naudotis visuomenės pasiekimais“, — samprotavo Administracijos direktorius apie tai, kodėl reikia uždaryti slėptuvę.
Direktorius priminė pavyzdį, kad benamiai liko be vietos uždarius Kairių sąvartyną. Atseit, benamiai į miestą nesuplūdo, to tikisi ir dabar.
„Nenoriu, kad tie žmonės liktų užribyje. Nenoriu, kad jie gyventų savo taisyklėmis valdomoje bendruomenėje. Jie pastogę gali gauti Nakvynės namuose“, — dėstė V. Damulevičius.
Vežiojimas pagal pageidavimą
Šiaulių greitosios pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė sakė, kad iškvietimų paimti nuo gatvės gulintį benamį stotis sulaukia itin dažnai. Pernai šaltuoju metu skubėta per 800 kartų, nors prieš septynerius metus buvo apie 200 kvietimų pervežti benamius. Vieno iškvietimo kaina — apie 180 litų.
„Galybę kvietimų esame sulaukę, kad laiptinėse benamiai guli girti ir susmirdę, voliojasi gatvėse. Brigada paima, tai benamis dar nurodo, kur jį reikia nuvežti. Liepia vežti į ligoninės priėmimą, slėptuvę ar Nakvynės namus, pasišildo ir vėl išeina. Nugriūna ir vėl mus kviečia. Lyg prabangus taksi“, — sakė vyriausioji gydytoja.
Medikai dirba labdaringai
Šiaulių apskrities ligoninėje benamių atvežama nuolat — šaltuoju metų laiku jų būna daugiausiai. Dažniausiai — užtemusiu nuo alkoholio protu. Per metus tokių suskaičiuojama per 200. Visiems teikiama medicininė pagalba.
Socialinio draudimo neturintiems gatvių žmonėms medikų paslaugos — nemokamos. Benamiai vis jaunesnio amžiaus — gimę 1960— 1970 metais.
„Kiekvienais metais benamiai keičiasi, per žiemą išretėja jų gretos. Atveža į skyrių girtus, dvokiančius, agresyvius, kiti pacientai kenčia. Jei neliks priebėgos slėptuvėje, į ligoninę jų veš dar daugiau“, — sakė Šiaulių apskrities ligoninės Priėmimo skyriaus vedėja Daiva Jautakienė.
Gydytojos nuomone, reikalinga benamiams ne tik slėptuvė, bet ir aktyvesnis socialinių tarnybų darbas, nes rūpestis benamiais — ne medikų darbas. „Dažniausiai benamiams reikia tik šiltos nakvynės“, — sakė medikė.
DATA: Nuo lapkričio pirmosios Dubijos gatvėje esanti slėptuvė bus uždaryta, benamiams siūloma kraustytis į Nakvynės namus.
PERSPĖJIMAS: Toks užrašas kabo ant slėptuvės durų.
UŽDARYMAS: Šiaulių savivaldybės administracija lapkričio pirmosiomis dienomis numačiusi įėjimų į slėptuvę blokavimo darbus.
NORAS: „Nenoriu, kad tie žmonės liktų užribyje. Nenoriu, kad jie gyventų savo taisyklėmis valdomoje bendruomenėje“, — sakė Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
NUOMONĖ: „Mano nuomonės niekas neklausė. Uždaryti slėptuvę — ne išeitis“, — mano Nakvynės namų direktorius Algirdas Nekrašius.
Jono TAMULIO nuotr.