
Naujausios
Bendruomenės siela: „Kartu jaučiamės tvirčiau“
„Nesielvartaukite, kad senstate. Daugeliui to nebuvo duota. Gyvenimas duotas visiems, o senatvė – tik išrinktiesiems“, – vienos aktorės žodžius cituoja neseniai 75-ąjį gimtadienį atšventusi Šiaulių Lieporių bendruomenės pirmininkė Elvyra Užkuraitienė. Šiaulietė sako, kad mes per anksti linkę nurašyti pagyvenusius žmones. Daugelis pensininkų turi pakankamai laiko ir jėgų užsiimti įvairia veikla. Elvyra – viena iš tokių.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Svarbu jaustis reikalingam
Maisto produktų inžiniere technologe dirbusi E. Užkuraitienė į pensiją išėjo 1999 metų pabaigoje.
„Kai į darbą reikėdavo keltis, taip norėdavosi miego, galvodavau, kaip gerai tiems, kuriems nereikia niekur eiti. O kai jau nebereikia, pasižiūri, žmonės kažkur eina, o tu niekur“, – sako ponia Elvyra.
Moteris pradėjo ieškotis veiklos. 2001 metų pradžioje prasidėjo gyventojų surašymas ir E. Užkuraitienę pakvietė prisijungti prie surašinėtojų būrio, net išrinko skyriaus viršininke. Skyrius buvo įsikūręs netoli namų esančiame lopšelyje-darželyje „Pasaka“. Darbas prasidėdavo 8 valandą ryto.
„Būdavo, išeinu prieš aštuonias. Kas į mokyklas skuba, kas į darbus, ir aš einu. Man darželis arti, tai aš dar kvartalą apeinu. Dabar juokas ima, koks svarbus žmogui dalykas yra eiti į darbą“, – prisiminusi šypsosi Elvyra, o akyse sublizga ašaros.
Netrukus po gyventojų surašymo daugiabučio gyventojai įsteigė bendriją ir ją išrinko pirmininke. Viskas nauja, darbo buvo daug.
2002 metų sausį įkurta Lieporių mikrorajono bendruomenė, kuriai pradžią davė Lietuvos universitetų moterų asociacijos parengtas projektas „Šiaulių mikrorajonų gyventojų demokratijos mokykla“.
„Pirmininku norėta išrinkti amžinatilsį „Rasos“ mokyklos direktorių Petrą Ivoškų, bet jis griežtai atsisakė, nes turėjo ir taip daug pareigų. Taip aš atsiradau taikinyje. Sako, apsiimkit, padėsiu, kuo galėsiu. Ir patalpas davė darbų kabinete, nors mokykla dirbo dviem pamainomis“, – prisimena E. Užkuraitienė.
Jau 15 metų ponia Elvyra vadovauja Lieporių bendruomenei. Nuolatinių patalpų bendruomenė dabar neturi. Susibėga tai Lieporių bibliotekoje, tai vienoje ar kitoje Lieporių mikrorajono mokykloje. Bendruomenė vienija apie 60 narių nuo 30 iki 80 metų, įvairiausių profesijų ir pomėgių. Branduolį sudaro senjorai.
„Svarbu, kad žmonės susirenka, nori bendrauti, jaustis reikalingi. Susirinkimuose vyrauja darbinė nuotaika, geranoriškumas. Pagyvenę žmonės nori būti suprasti, pasireikšti, parodyti savo kūrybą. Rengiame kūrybos vakarus. Bendraujame su ilgaamžiais. Kai kurie iš jų pesimistiški. Stengiamės tas nuotaikas išsklaidyti. Kai susirenkame bendraamžiai, jaučiamės lyg ir tvirčiau. Vienas kitą suprantame, pasiguodžiame savo rūpestėliais“, – sako bendruomenės vadovė.
Bendruomenė ugdo pilietiškumą
Pasak E. Užkuraitienės, bendruomenė reikalinga ne tik pabendrauti, bet ir gyventojų pilietiškumui ugdyti, bendroms problemoms spręsti.
„Yra daug problemų, kurių valdžia nesprendžia. Kartą viena telekomunikacijų bendrovė mūsų rajone virš garažų norėjo įrengti antenas. Žmonės pradėjo sakyti, kad tai nebus gerai, kam reikalingi tokie dariniai viduryje gyvenamojo mikrorajono. Tuoj subruzdome, parašus surinkome, įteikėme Savivaldybei ir į mūsų prašymą atsižvelgė“, – pasakoja E. Užkuraitienė.
Neseniai parke klojant vamzdžius norėta iškirsti keletą medžių, bendruomenė ir vėl sujudo.
Žinoma, ne visos akcijos pavyksta. Vienu metu gyventojai dažnai skųsdavosi, kad mokiniai renkasi būreliais prie daugiabučių laiptinių, rūko, triukšmauja, šiukšlina. Bendruomenės nariai sugalvojo surengti reidus. Daug tokių būrelių rado, kalbėjosi, gėdijo, net bandė fotografuoti, bet patys buvo pričiupti, kam be tėvų leidimo fotografuoja nepilnamečius.
Labiausiai bendruomenė didžiuojasi savo jėgomis puoselėjamu Lieporių parku. Prieš metus jame įrengta Signatarų alėja.
E. Užkuraitienė sako, jog ilgai Lieporių parkas buvo apleistas, kartais net žolė per visą vasarą būdavo nešienaujama. Gyventojai patys ėmėsi rūpintis žaliąja mikrorajono oaze, išvalė parko kanalą, pastatė keletą suolų, įrengė šiukšliadėžes, vaikų žaidimo aikštelę, išsireikalavo, kad Savivaldybė palei pagrindinį parko taką įrengtų apšvietimą.
Kiekvieną pavasarį ir rudenį bendruomenė parke organizuoja talkas, renka šiukšles, grėbia lapus.
„Kartais išgirstame ir kritikos, kad Savivaldybė turi tvarkyti. Bet mums malonu tai daryti. Labai džiaugiamės, kai močiutės, seneliai į talką atsiveda anūkus. Tai užkrečiamas pavyzdys. Jau turime jaunųjų talkininkų, kurie iš karto praneša, jei pamato kažką negerai. Tikiu, kad šie vaikai užaugę tikrai tvarkysis ar bent jau nešiukšlins“, – sako pona Elvyra.
Bendruomenė yra išleidusi leidinį apie atmintinas Lieporių vietas. Jame pažymėtos aplink gyvenvietę esančios senosios kapinaitės ir pavienės palaidojimo vietos. Jas lieporiškiai taip pat tvarko dukart per metus. Kadangi netoli Lieporių yra palaidotas karys latvis, į jo kapo lankymą ir priežiūrą lieporiškiai įtraukė latvių bendruomenę, užsimezgė gražus bendradarbiavimas.
Į bendruomenės veiklą stengiamasi įtraukti vaikus, mokyklų bendruomenes. E. Užkuraitienė sako, kad Lieporių bendruomenė gali pelnytai didžiuotis tuo, kad viena pirmųjų skatino gyventojus rūšiuoti atliekas.
„Labai svarbu žmones įpratinti namuose rūšiuoti, rodyti vaikams pavydį, bet svarbiausia turi būti valstybinis požiūris“, – įsitikinusi bendruomenės vadovė.
Šventės suvienija
Lieporių bendruomenė inicijavo, kad jų mikrorajone būtų pradėta puošti kalėdinė eglutė. Pirmais metais ją nuspręsta papuošti parke, ant kalnelio.
„Tiek to proto tada buvo“, – prisiminusi nusijuokia ponia Elvyra.
Tik susirinkę prie eglutės su vaikų pagamintais žaislais susirūpino, kaip ją papuošti, kaip pasiekti eglutės aukštesnes šakas, viršūnę. Skambino ir policijai, ir Savivaldybės atstovams, galiausiai pavyko susiorganizuoti keltuvą. Bet vėl bėda – jis neįvažiuoja į kalnelį. Galiausiai žaislus pradėjo mėtyti į viršų, kiek užkibo ant šakų, tiek.
Vėliau kalėdinės egluties puošimą perėmė Šiaurės Lietuvos kolegija.
„Smagu, kad eglutė išliko. Žmonės džiaugiasi. Kartą viena moteris man sako: „Labai smagu, kai einu į darbą ir matau eglutę“, – šypsosi E. Užkuraitienė.
Lieporiškiai tapo Oninių šventės iniciatoriais. Kasmet ji būdavo rengiama Šiaurės Lietuvos kolegijos kiemelyje. Tik šiemet bendruomenė šventei negavo finansavimo. Visgi šventė įvyko, tik jau „Beržynėlyje“, ir ją surengė Pagyvenusių žmonių asociacija. E. Užkuraitienė džiaugiasi, kad lieporiškių idėjomis užsikrečia ir kiti.
„Šventės vienija žmones. Tai ir bendravimas, ir galimybė išsakyti nuomonę“, – sako moteris.
Pernai Lieporių parke buvo surengtas mokinių pleneras, vėliau – paroda, išrinktas gražiausias piešinys, o jo atvaizdas atspaustas ant arbatos puodelių. Šie puodeliai kalėdiniu laikotarpiu buvo padovanoti senyviems ir ligotiems mikrorajono žmonėms. Juos bendruomenės nariai lanko kasmet prieš Kalėdas, padovanoja po kalėdaitį, žvakutę, atviruką, pernai, be puodelių, dar ir leidinį apie Lieporių bendruomenę dovanojo.
Kasmet rengiama ir advento vakaronė, kurioje prisimenami senoviniai papročiai, burtai, giedamos giesmės.
Bendruomenė vykdo įvairius sveikatinimo, edukacijos projektus. Trejus metus iš eilės vasaromis lieporiškius kvietė į nemokamas sekmadienines treniruotes. Paskaitą apie dantų implantus skaitė specialistai iš Vilniaus ir Šiaulių. Aktyviai dalyvauta kompiuterinio raštingumo kursuose Lieporių bibliotekoje.
„Mes čia didelių darbų nenuveikiame, kažkokių kalnų nenuverčiame, bet ir gyvenime, žiūrėk, kasdien neįvyksta didelių dalykų. Daug lemia smulkmenos, iš jų susideda gyvenimas. Kad ir nedideli darbeliai, bet jei darai su atsakomybe, tai jauti pasitenkinimą, kad naudingą darbą padarei“, – sako E. Užkuraitienė.
Sumažinti veiklų nepavyksta
Artimiausiuose planuose – sulaukti finansavimo sekmadieninėms mankštoms, kurios labai pasiteisino, pritraukė daug jaunimo ir senjorų. Tik šiemet jos startuos jau rudeniop.
E. Užkuraitienė apgailestauja, kad Savivaldybei teiktas projektas „Praeities takais dabartyje“ nesulaukė dėmesio. Juo norėta paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį bei Signatarų alėjos įkūrimo pirmąsias metines, surengti fotografijų parodą.
Šiuo metu E. Užkuraitienė yra ne tik Lieporių bendruomenės, bet ir dviejų daugiabučių gyventojų bendrijų pirmininkė.
„Vaikai pyksta, sako: „Užteks tau čia tų darbų“. Taip ir buvau sugalvojus, kad kai sueis 75 metai, reikės mažinti. Bet kai tik sugalvoju, kad kažką reikia mažinti, man kaip tik pasididina, – šypsosi veikli moteris. – Kiti sako: „Ką veiksi, jei niekur nedalyvausi?“ Niekada taip nebus, kad nieko neveiksi. Į renginius gali nueiti, o dabar kartais net laiko nelieka. Kol kas užimtumas didelis.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Elvyra Užkuraitienė sako, kad kiekvienam žmogui, nesvarbu, kokio jis amžiaus, svarbu jaustis reikalingam ir būti išgirstam, o buvimas bendruomenės nariu suteikia tokią galimybę.
Šiaulių Lieporių bendruomenės pirmininkė Elvyra Užkuraitienė liepos 13 dieną atšventė 75 metų jubiliejų. Buvo sau pasižadėjusi, kad jau pradės mažinti veiklų. „Bet kai tik sugalvoju, kad kažką reikia mažinti, man kaip tik pasididina“, – šypsosi veikli moteris.
Lieporių bendruomenės nuotr.
Kiekvieną pavasarį ir rudenį Lieporių bendruomenė, kuri vienija apie 60 narių, tvarko aplink Lieporius esančius senuosius kapus ir pavienius kapelius.