Brangi senatvė globos namuose

Brangi senatvė globos namuose

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI

Brangi senatvė globos namuose

Šiaulietė Ona Eugenija Lacienė iš anksto rūpinasi, kur sutiks gyvenimo saulėlydį. Moteris nusivylė sužinojusi, kad globos namams, be didžiosios dalies senatvės pensijos, kas mėnesį teks mokėti ir turto mokestį.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Išlaikyti privalės ir anūkas

Onai Eugenijai Lacienei — 85-eri. Jos dviejų kambarių bute netrukus turėtų apsigyventi anūkas — vienturčio mirusio sūnaus vaikas. Jam močiutė ir norinti palikti dviejų kambarių butą miesto centre.

„Anūkas baigė mokslus, pradės dirbti. Dar esu savarankiška, tačiau ateis laikas, kai man reikės priežiūros. Našta anūkui nenoriu būti“, — pasakojo moteris.

Todėl ji iš anksto planuoja išeiti į globos namus ir prieš metus užsirašė į eilę. Tada ir sužinojo, jog už tai, kad butą palieka anūkui, šis kas mėnesį turės pakloti po 500 litų.

„Nesąmonių nesąmonė. Ką aš dar per gyvenimą uždirbau — butą ir grabą. Aš galiu pragyventi iš savo pensijos, o manęs valdiška įstaiga už tuos pinigus nebegali išlaikyti“, — vyresnio amžiaus žmogui tokia tvarka yra nesuprantama.

Įsipareigojimai perkelti ir artimiesiems

Aušros Gailiūnienės, Šiaulių socialinės paramos skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vedėjos, tokia tvarka nestebina: už ilgalaikę socialinę globą žmogus moka 80 procentų pajamų ir 1 procentą turto mokesčio, kuris apskaičiuojamas atmetus nustatytą neapmokestinamą turto dalį. Turto mokestis Lietuvoje įvestas prieš dvejus metus.

Vertinamas dvylikos praėjusių mėnesių turėtas turtas. Jei per tą laiką jis yra parduotas, turto mokestis skaičiuojamas pagal pardavimo metu Registrų centre įvertinto turto vertę.

A. Gailiūnienė nemano, kad turto mokestis rodo grobišką valdžios požiūrį.

„Jei moteris turi butą, kodėl ją tik valstybė turi išlaikyti, o anūkas jokių įsipareigojimų neturėtų? Jei savo turtą močiutė nori kažkam palikti, kažkas tą įsipareigojimą turi prisiimti“, — A. Gailiūnienė mano, jog senų žmonių išlaikymas neturi būti numetamas tik valstybei — Šiauliuose išlaikymas stacionarioje globos įstaigoje kainuoja 1850 litų.

Ir įvedus turto mokestį, reikia laukti eilėje. Šiuo metu į Globos namus nori 10 moterų ir 13 vyrų. Vietos tenka laukti daugiau negu metus. Anot A. Gailiūnienės, yra ir nesulaukiančių, yra ir nebenorinčių eiti — dabar vietos atsisakė 5 žmonės.

Turto mokestis dar naujiena

Šiauliuose yra vienintelė — Šiaulių savivaldybės Globos namuose.

Čia vietos yra tik 32 gyventojams. Iš jų turto mokestį moka tik vienas — 290 litų per mėnesį. Kartu su 80-ia procentų senatvės pensija, kurią Sodra perveda į Globos namų sąskaitą, žmogus už globą palieka 890 litų. Iki numatyto išlaikymo standarto trūksta beveik tūkstančio litų.

Janina Danasienė, seniai tvarkanti Globos namų buhalteriją, nuramina: nė iš vieno gyventojo nereikalaujama padengti Savivaldybės nustatytą globos įkainį. Yra gyventojų, kurie per visą amžių nedirbo ir gauna tik 200 litų socialinę pašalpą, nuo kurios Globos namams lieka per šimtą litų.

„Bendras mūsų metų biudžetas — 740 tūkstančių litų. Šiemet iš gyventojų turime surinkti 135 tūkstančius arba penktadalį įstaigos išlaikymui reikalingų lėšų. Likusią dalį dengs Savivaldybė arba tiksliau mes visi, mokesčių mokėtojai“, — suskaičiavo buhalterė.

Anot buhalterės, Globos namų biudžetas didelis atrodo tik iš pirmo žvilgsnio: 17 tūkstančių litų skiriama medikamentams ir slaugos priemonėms, 22 tūkstančius kainuoja šildymas, 15 tūkstančių — elektra, 7,5 tūkstančio — vanduo. Kita dalis išeina 29 darbuotojų atlyginimams ir senelių maitinimui.

Vilnietę globos namai išgąsdino

Nors atrodytų, jog Šiaulių globos namų išlaikymas miestui kainuoja ne visai centus, direktoriaus pavaduotoja Audronė Kapustinienė mano, jog šie namai yra vieni iš blogesnių šalyje. Ji palygino: tie patys namai Klaipėdoje ir Šiauliuose skiriasi kaip diena nuo nakties.

Tai sakydama A. Kapustinienė kalbėjo ne apie slaugą ir priežiūrą — gyvenimo sąlygas, artimesnes jaukiai namų aplinkai.

Šiaulių globos namuose viename kambaryje gyvena po 3— 4 senelius. Tokį gyvenimą ji sulygino su buvimu bendrabutyje, kai vienas namiškis knarkia, kitas vartosi neužmigdamas, o trečias keliasi į tualetą.

Taip pasirodė ir iš Globos namų išeinančiai sutiktai vilnietei. Ji rūpinasi dviejų Šiauliuose gyvenančių tėvų priežiūra.

„Apie eilę net neklausiau. Netinka aplinka. Čia — siaubinga. Žmogų gali paguldyti tik numarinti“, — sakė moteris. Jai ir toliau liko vientelė išeitis — už tėvų slaugą mokėti po tūkstantį litų kas mėnesį. Tačiau tiek kainuoja tik priežiūra dieną. Žmogaus, sutinkančio būti ištisą parą, moteris neranda.

Moderniems namams milijonų nėra

Šiuolaikiškų ir erdvesnių globos namų idėja Šiauliuose sklando keleri metai. Vieta yra — buvęs „Šiaulių energijos“ pastatas Rėkyvoje.

Kada jis atvers duris, Šiaulių savivaldybės Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Kaščionytė nedrįso prognozuoti.

Paraiška struktūrinių fondų paramai teikta 2004— 2006 metams. Dabar paraiška neteikiama, nes, pasikeitus pinigų skirstymo tvarkai, jos nėra kam teikti.

„2007— 2013 metų etape dalį pinigų skirstys Vyriausybė, kitą dalį — apskritis. Kai bus patvirtintos gairės, apskritis skelbs kvietimą, kada turime pateikti idėjos aprašymą. Kvietimo dar nėra“, — sakė I. Kaščionytė.

Nestacionarių socialinių paslaugų plėtrai, Šiauliuose įkuriant savarankiško gyvenimo namus, reikėtų 8,8 milijono litų. Miestas skirtų 1,3 milijono litų.

IŠNAŠA: „Šiuo metu į Globos namus nori 10 moterų ir 13 vyrų. Vietos tenka laukti daugiau negu metus.

SENATVĖ: Gyvenimo saulėlydį sutikti artimųjų apsuptyje lemta ne visiems.

NAMAI: Dabartiniai Šiaulių globos namai pritaikyti tik 32 gyventojams. 

ŠVENTĖ: Valdiškose namuose gyvenantiems seneliams kasdienybę praskaidrino koncertuojantys vaikai. 

 

Jono TAMULIO nuotr.