
Naujausios
Brolių kraują lieja supervalstybės
Osetinas Soslanas Gabarajevas savo namuose Šiauliuose, žiūrėdamas karo vaizdus iš gimtojo Cchinvalio, Pietų Osetijos sostinės, verkia. Bombos, griuvėsiai, kraujas, mirtys. Ten jo artimieji, draugai, giminės. Šešiasdešimtmetis Soslanas deda ranką prie širdies: osetinai ir gruzinai — artimiausi broliai.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Artimieji — po griuvėsiais
Soslanas po dviejų savaičių viešnagės, liepos 25— ąją, grįžo į Šiaulius iš Cchinvalio. Jau tada jis matė ginkluotus ir Gruzijos, ir Rusijos karius Gorio miestelyje šalia Gruzijos— Pietų Osetijos ribos. Tik bombos dar netaškė žmonių ir namų.
„Neramia širdimi grįžau, bet kad tokie baisumai prasidės vos po kelių dienų, negalėjau įsivaizduoti“, — vakar “Šiaulių kraštui“ pasakojo Soslanas Gabarajevas.
Soslanas važiavo aplankyti labai sunkiai sergančios mamos į Cchinvalį. „Važiavau atsisveikinti su mama, ką gali žinoti, kai taip sunkiai serga... Po pokalbio su seserimi sužinojau, kad per Cchinvalio bombardavimą merdinti mama dvi paras praleido savo namo rūsyje.“ Kitos sesers namas buvo susprogdintas, Soslano artimieji per stebuklą išliko gyvi.
Iš Chinvalio nuo bombų galėjo pasitraukti tik tie, kurie paeina, o bejėgiai senukai liko bombų išvarpytame mieste. „Mano sesuo pasiaukojo dėl mamos, taip pat niekur nebėgo, slėpėsi su mama rūsyje nuo bombų“, — netvardydamas emocijų, ranką prie širdies pridėjęs pasakojo Soslanas. “Kas tas Cchinvalis — kaip Radviliškis, sunkioji artilerija kai praėjo, akmens ant akmens neliko“.
Broliai
„Aš nebuvau sutikęs blogo gruzino, kaip ir osetino, jie viską gali atiduoti, vaišins viskuo, ką turi geriausio. Naujųjų metų šventė — gruzinų šeimoje, vestuvės — osetinų. Visi drauge švenčia. Jeigu bėda, gruzinu gali pasitikėti, kaip pačiu savimi. Osetinu taip pat. Aš nesuprantu, dėl ko gali kariauti gruzinas su osetinu“, — pasakojo Soslanas.
Soslano gyslomis teka osetinų ir gruzinų kraujas. Tėvas — osetinas, mama gruzinė. Pasak Soslano, ir Gruzijoje, ir pietų Osetijoje — labai daug mišrių osetinų— gruzinų šeimų. Iki šiol kuriamos mišrios šeimos. Neseniai jo sesers sūnus vedė osetinę — tai, pasak Soslano, visiškai įprastas, istoriškai susiklostęs dviejų tautų bendravimas ir gyvenimas.
Dvi Soslano seserys yra ištekėjusios už gruzinų, dvi — už osetinų. Viena sesuo gyvena Tbilisyje, kita — Rustavyje, trečia — Cchinvalyje, dar viena Gorio rajone.
„Augau, brendau Cchinvalyje, nesu matęs jokių nesantaikų tarp gruzinų ir osetinų. Mes — broliai. Neįsivaizduoju dėl ko jie galėtų kariauti“, — skaudulio neslėpė Soslanas.
Politikų kaltė
„Politika žudo žmones. Kaltinu visus, taip pat ir prezidentą Saakašvilį. Nereikėjo sukelti kariuomenės. Gruzija nenori savo kasnio atiduoti, o rusai jį labai nori atimti. Kai ponai nesusitaria prie stalo, tada krenta paprastų žmonių galvos ir liejasi kraujas. Politikai — šio konflikto nusikaltėliai ir žudikai. Nereikėjo šio karo. Supraskit, gruzinams “abydna“, kad Osetiją valdo Rusija. Broliai ir kaimynai tai juk Gruzija su Osetija, kuo čia dėta Rusija“, — karštai svarstė Soslanas.
Jo nuomone, palaikyti taiką šiame regione nereikėjo siųsti rusų taikdarių. Taiką palaikyti turėjo kokios nors neutralios šalies taikdariai, bet tik ne Rusijos, tai per laiką ir sukurstė ginkluotą susirėmimą.
Soslanas mano, kad išdraskyta Osetija turėtų būti vieninga, nors dar Stalino buvo padalinta į Šiaurės Osetiją, kuri tapo Rusijos dalimi, ir Pietų Osetiją, kuri buvo priskirta Gruzijos teritorijai.
„Griuvus Sovietų Sąjungai tarp Pietų ir Šiaurės Osetijų buvo atvertas tunelis. Jie norėjo susijungti, bet Rusija įsikišo“, — istoriją prisimena Šiauliuose “Busturo“ vairuotoju dirbantis Soslanas.
Dabar nemažai Pietų Osetijos gyventojų turi Rusijos pilietybę, nors formaliai Pietų Osetija yra Gruzijos teritorijoje. „Supraskit, kai vyksta dideli politiniai žaidimai, žmonėms ramiau paimti tą pilietybę, kurią liepia imti stipresnis“, — mano Soslanas.
„Kiek tos Osetijos tėra — mažytė tauta, suskaldyta, skriaudžiama iš visų pusių. Tai rusai, tai gruzinai, kaip vaikams kokį saldainį numeta ir daro su jais ką nori. Nebus dar ilgai osetinams gyvenimo Osetijoje“, — neoptimistinę savo tautos ateitį prognozuoja Soslanas.
Baimė už savus
Šiaulių gruzinai kategoriškai atsisakė pasidalyti bet kokiais vertinimais apie tai, kas vyksta jų gimtinėje. „Bijau. Gruzijoje gyvena daugybė mano artimųjų. Jiems gali pakenkti bet koks mano pasakytas žodis. Atleiskit, negaliu rizikuoti nei jais, nei savimi“, — atsiprašė vienas gruzinas.
Zurabas Džavachišvilis, Lietuvos gruzinų kultūros centro „Rustaveli“ pirmininkas, Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos pareigūnas, rašytojas, vertėjas, gyvenantis Vilniuje, taip pat patarė neieškoti gruzinų. Jų Lietuvoje šiuo metu gyvena vos apie pustrečio šimto, gausiausios jų bendruomenės Vilniuje, Klaipėdoje.
„Kaip gali jaustis žmogus, kai ant brolių — gruzinų ir osetinų — galvų krenta bombos“, — trumpai Lietuvos gruzinų savijautą apibudino Z. Džavachišvilis.
Suplanuotas karas
— Kas kaltas dėl įvykių Gruzijoje, Pietų Osetijoje? Kaip susivokti, kai įvykiai iš Rusijos, pasaulio, Gruzijos komentuojami labai įvairiai?
— Labai aišku, kad karinė jėga naudojama neproporcingai, — sakė Z. Džavachašvilis. — Šių dienų įvykiai — klaidų, padarytų griūvant Sovietų Sąjungai, atgarsiai.
Mąstantis žmogus turėtų suvokti, kaip per kelias valandas perdislokuoti Rusijos armiją: pakelti keliasdešimt lėktuvų, žinoti taškus, kur reikia šaudyti, iš Pskovo žaibišku greičiu permesti desantininkų brigadą, jeigu tam iš anksto nebūtų ruoštasi ir viskas nebūtų paskaičiuota minučių tikslumu.
Be abejonės, šis konfliktas tarp gruzinų ir osetinų sukurtas ir gilinamas dirbtinai.
— Kodėl nusitaikyta būtent į šitą regioną? Dėl politinės įtakos, gamtos išteklių, patogios strateginės padėties?
— Pietų Osetijoje gamtinių išteklių nėra. Tai mažytė, maždaug Šiaulių apskrities dydžio, šalelė. Ši teritorija neužima strategiškai svarbios vietos žemėlapyje. Tai aukštosios politikos planai.
Rusijai nereikalinga nei Gruzija, nei Osetija. Tai dviejų supervalstybių — Rusijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų dvikova, tik kitų rankomis.
— Kaip vertinate pasaulio reakciją į šį karinį konfliktą?
— Man koktu žiūrėti, kaip pasaulis, Jungtinės tautos, abejingai žiūri į šį konfliktą ir savo „popierėlių dėliojimo“ reakcija tiktai blogina situaciją. Kad šį konfliktą būtų įmanoma sugrąžinti, bent jau į stadiją, kai pabūklai dar tylėjo, būtinas viso pasaulio ryžtingas įsikišimas.
Į šį regioną turi būti nusiųstos gausios tarptautinės neutralių šių konfliktuojančių pusių atžvilgiu šalių policinės pajėgos. Jokiu būdu ne Rusijos ar JAV satelitų policinės pajėgos, kad nebūtų jokių eskalacijų.
Šiandien svarbiausia, kad nustotų lietis kraujas. Atleiskite, bet man ši vangi pasaulio reakcija į karinius įvykius Gruzijoje ir Osetijoje, primena pokario laikus Baltijos šalyse. Juk tada Lietuvai irgi žadėjo, kad atvažiuos, išvaduos, o iš tikrųjų buvo leista skerstis patiems, stebint iš šalies. Tas pats gali būti ir su Gruzija.
TRAGEDIJA: Šiauliečio osetino Soslano Gabarajevo mama, seserys blaškosi ir slapstosi nuo bombų Cchinvalyje, Gorio rajone, o brolis Lietuvoje verkia dėl brolžudiško karo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ABEJINGUMAS: Zurabas Džavachišvilis, Lietuvos gruzinų kultūros centro „Rustaveli“ pirmininkas mano, kad pasaulis nusikalstamai abejingai žiūri į kraujyje paskandintą konfliktą Gruzijoje — Pietų Osetijoje.
knyguklubas.lt nuotr.
Ketvirtoji karo diena
* Rusijos lėktuvai ankstų pirmadienio rytą bombardavo specialiųjų pajėgų bataliono bazę ir oro eismo kontrolės centrą Gruzijos sostinės Tbilisio priemeisčiuose, numetė bombas ant karinių taikinių Gruzijos sostinės Tbilisio prieigose.
* JAV karinės transporto aviacijos lėktuvais iš Irako parskraidinti 800 Gruzijos ginkluotųjų pajėgų karių su kovos technika.
* Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis: Gruzijos pajėgos nukovė kelis šimtus rusų karių ir numušė mažiausiai 18 Rusijos lėktuvų. 90 procentų gruzinų, žuvusių per ginkluotą Gruzijos konfliktą su Rusija, yra civiliai asmenys. Gruzijoje yra 500 rusų tankų ir 25 tūkstančiai rusų karių. Maskva mėgina nuversti Gruzijos vyriausybę.
* Jūrų transportas tarp Gruzijos Juodosios jūros Batumio uosto ir Rusijos Sočio uosto buvo nutrauktas, pirmadienį paskelbė Rusijos Juodosios jūros uosto vadovo pavaduotojas.
* Rusija suspendavo pašto paslaugas.
* Rusijos pareigūnai: nuo susirėmimų pradžios Pietų Osetijos sostinėje Cchinvalyje žuvo apie 2000 civilių. Apie 34000 žmonių dėl konflikto pasitraukė į Rusiją.
* Rusijos pranešimas: Pietų Osetija ir Abchazija kreipsis į pasaulio bendriją, reikalaudamos pripažinti respublikų nepriklausomybę.
* Dalyvaujant Prancūzijos ir Suomijos užsienio reikalų ministrams Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis pasirašė paliaubų susitarimą.
* Didysis septynetas pirmadienį paragino tučtuojau nutraukti ugnį Pietų Osetijoje ir išsaugoti Gruzijos teritorinį vientisumą.
KARAS: Pietų Osetijos gyventoja ir rusų kareiviai — ant kelio į sostinę Cchinvalį.
EPA-ELTA nuotr.