Bū­si­mo­ji fi­zi­kė: „Lie­tu­viai kei­čia­si į ge­ra“

Bū­si­mo­ji fi­zi­kė: „Lie­tu­viai kei­čia­si į ge­ra“

Būsimoji fizikė: „Lietuviai keičiasi į gera“

Viktorija Globytė ketverius metus studijuoja Škotijos Šv. Endriu universitete, kuriame studijavo ir Jungtinės Karalystės princas Viljamas. Mergina lygina: Lietuvoje stiprus vidurinis ugdymas, o užsienyje – aukštasis. Grįžusi į Lietuvą mergina pastebi, kad lietuviai per pastaruosius metus tapo linksmesni, daugiau šypsosi.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Universitetas, kurį baigė princas

Tik baigdama Šiaulių Lieporių gimnaziją Viktorija nusprendė, kad nori studijuoti užsienyje. Anksčiau tvirtinusi, kad niekur iš Lietuvos nevažiuos, nuomonę pakeitė po kelionės į Didžiąją Britaniją. Pradėjo domėtis šios šalies universitetais ir penkiems pateikė prašymus.

Kadangi gavo kvietimą net į kelis universitetus, galiausiai pasirinko Šv. Endriu universitetą Škotijoje. Mažas gražus miestelis, įsikūręs ant jūros kranto, senas, gilias tradicijas turintis universitetas, aukštais balais vertinama fizikos bazė, ne paskutinis dalykas, lėmęs apsisprendimą, buvo ir tai, kad šį universitetą baigė princas Viljamas.

Fizika sudomino paauglystėje

Viktorija sako, kad mokykloje jai visi mokomieji dalykai gerai sekėsi: „Gal dėl to, kad gerą galvą iš tėvų paveldėjau, gal kad mokytojai geri pasitaikė, mokantys sudominti.“ Viktorija dalyvaudavo anglų kalbos, istorijos, fizikos olimpiadose.

„Man buvo trylika metų, kai kažkam pasakiau, kad studijuosiu fiziką“, – šypsosi mergina. Aišku, vėliau atsirado ir kitų dalykų, kurie domino, pavyzdžiui, istorija. Bet fizika nugalėjo.

„Fizika – įdomus mokslas. Studijuodamas fiziką įgyji analitinių įgūdžių, darosi lengva bet ką suprasti“, – sako Viktorija.

Mergina prisipažįsta, kad ne paskutinį vaidmenį renkantis profesiją suvaidino ir jos fizikos mokytojas Virginijus Kukulskis. Viktorija ir dabar grįžusi į Šiaulius skuba į mokyklą susitikti su mokytoju, kuris ne tik įdomiai dėstė fiziką, bet ir pats  yra įdomus žmogus.

Nelengvi pirmieji metai

Pirmi metai universitete buvo nelengvi. „Močiutė jaudinosi, kaip aš studijuosiu anglų kalba. Nuraminau ją, kad studijuojant fiziką, anglų kalba tikrai nėra svarbiausia“, – juokiasi mergina.

Vis dėlto kalbos barjerą įveikti teko. „Škotai – kaip Britanijos žemaičiai. Net anglai ne visada nesupranta, ką jie sako“, – pažymi Viktorija.

Nuvykus į svečią šalį tenka prisitaikyti prie daugelio dalykų. Šiaulietei pasirodė keistas škotų bendravimo stilius. Pavyzdžiui, susitikus bendroje virtuvėje škotas paklaus tavęs, kaip sekasi, ir visai ne iš smalsumo, o tik iš mandagumo. Mergina šypteli prisiminusi, kad iš pradžių pasakodavusi, kaip jai klojasi, kol susivokė, kad jiems visai neįdomu.

Viktorija palygina, kad lietuviai atviriau vieni kitiems išsako pastabas, škotas net ir dėl menkos pastabos gali labai įsižeisti.

Buityje taip pat susidūrė su daugybe smulkių skirtumų: čiaupai atskirai šaltam ir karštam vandeniui, rozetės ir jungtukai kitokie, kiekviename kambaryje įrengti dūmų detektoriai.

Viktorija pasakoja, kad mokymosi sistema Škotijoje visai kitokia nei Lietuvoje. Paskaitų mažai, reikia daug dirbti savarankiškai.

„Pirmais metais labai ilgėjausi namų, nuolat juos sapnuodavau“, – prisimena šiaulietė.

Lietuvių bendruomenė

Kai Viktorija įstojo į universitetą, jame studijavo apie penkiolika lietuvių, dabar jų yra apie 40. Lietuvaičiai kartu švenčia valstybines šventes, net Kūčių vakarienę rengia, žinoma, iš anksto, nes per šventes dauguma išvažiuoja namo. Per Užgavėnes Morę pajūry degina. Susirenka pažiūrėti filmų, organizuoja kitokius renginius. Tačiau lietuvių bendruomenė Šv. Endriu įsisteigė tik pernai, mat pagal nuostatus ją turi sudaryti ne mažiau kaip 20 narių.

Dauguma merginos draugų – škotai. Universitete studijuoja daug užsieniečių, sporto klube, kuriame užsiima kovos menais, draugauja su kine, japone ir korėjiete.

Viktorija džiaugiasi galimybe susipažinti su įvairių kultūrų žmonėmis, stebėti, kaip jie bendrauja tarpusavyje ir su užsieniečiais.

Škotijos ir Lietuvos aktualijos

Bene pagrindinė pokalbių ir televizijos bei radijo temų Škotijoje šiuo metu – nepriklausomybė.

„Žmonės apie tai kalba visur: gatvėje, namuose, įvairiuose renginiuose, net per vestuves prie stalo apie tai susiginčijo“, – pasakoja renginių aptarnavimo srityje dirbanti Viktorija.

Šiaulietė domisi ir tuo, kas vyksta Lietuvoje. Džiaugiasi, kad čia atsiranda vis daugiau jaunų veiklių žmonių.

„Grįžus namo į akis krinta, kad mūsų miestuose daug erdvės, plačios gatvės, šaligatviai. Nejaugi čia taip visą laiką buvo?“ – juokais stebisi Viktorija.

Būsimoji fizikė sako, kad per ketverius metus pasikeitė ir žmonės. Anksčiau daugiau būdavę susiraukusių: „Netgi pirkdamas autobusų stotyje bilietą kažkodėl jausdavaisi kaltas. Dabar taip nėra. Žmonės pasidarė malonesni, gal laimingesni tapo?“

Šiauliuose į akis krinta ištuštėjęs bulvaras.

Lietuvos universitetams reikia permainų

Studijas Škotijoje jaunoji fizikė greitai baigs, doktorantūrą studijuos Olandijoje, taigi dar ketveri metai suplanuoti užsienyje. Ar po to grįš į Lietuvą?

„Norėčiau dirbti universitete. Ar Lietuvoje su mano specialybe daug perspektyvų? Gal. Man atrodo, kad Lietuvoje aukštasis mokslas stovi vienoje vietoje, reikia reformų. Galima pačiam bandyti kažką keisti parvažiavus. Noro grįžti yra. Bet kol neriša šeima prie vienos vietos, norisi pakeliauti, pasisemti patirties“, – atvirauja mergina.

Pasak Viktorijos, Lietuvoje vidurinis mokslas labai aukšto lygio, o štai aukštasis turi nemažai spragų. Jos nuomone, mūsų universitetuose prikurta labai daug programų skambiais pavadinimais, kurios nelabai turi tęstinių studijų ir tiesiog skirtos pritraukti studentų, tiksliau – pinigų.

Keistų Viktorija ir egzaminų sistemą aukštosiose.

„Mano universitete egzaminą prižiūri neutralūs žmonės. Egzamino datą ir laiką sužinome prieš mėnesį. Rezultatus – po mėnesio, nes darbus tikrina du žmonės, tada dar komisija, kad viskas būtų skaidru, tikslu ir objektyvu“, – patirtimi dalijasi Viktorija.

Pasak merginos, Lietuvoje yra susiformavęs požiūris, kad diplomas turi garantuoti darbo vietą. „Girdi, baigiau mokslus, bet darbo negaliu susirasti, reikia pažinčių. Bet ar tu darei kokią praktiką studijų metais, ar bandei įgyti patirties? Žmonės neturi atsakomybės už tai, ką daro“, – sako Viktorija.

Škotijos universitete studentai nuo pat pirmo kurso skatinami domėtis, ieškotis praktikos, darbo, jiems aiškinama, kokių įgūdžių reikės darbe.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

FIZIKĖ: „Fizika – įdomus mokslas. Studijuodamas fiziką įgyji analitinių įgūdžių, darosi lengva bet ką suprasti“, – sako Viktorija Globytė, studijuojanti fiziką Škotijos Šv. Endriu universitete.

TRAUKA: Ar jaučia Viktorija gimtosios žemės trauką?. "Kol neriša šeima prie vienos vietos, norisi pakeliauti, pasisemti patirties."

MIESTAS: Viktoriją pakerėjo Škotijos Šv. Endriu miestas, įsikūręs ant jūros kranto.