Bus atlygis – bus ir globėjų

Bus atlygis – bus ir globėjų

Bus at­ly­gis – bus ir glo­bė­jų

Ar tik­rai rei­kia nai­kin­ti vai­kų glo­bos įstai­gas, kai so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų tik dau­gė­ja, o no­rin­čių­jų glo­bo­ti vai­kus – vie­ne­tai?

Eg­lė Jur­ku­tė, pe­rė­ji­mo nuo ins­ti­tu­ci­nės glo­bos prie glo­bos šei­mo­je ir bend­ruo­me­nė­je pro­jek­to eks­per­tė Šiau­lių re­gio­ne, sa­ko, kad pra­džia vi­sa­da bū­na sun­ki. Žings­nis ženg­tas. Nuo vi­sų są­mo­nin­gu­mo pri­klau­sys, ar re­for­ma bus sėk­min­ga.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

– Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vai­kų glo­bos na­mai 2015 me­tais per­si­kė­lė į nau­jus ko­te­džus, ku­riuo­se gy­ve­na šei­my­no­mis po 8 vai­kus. Ar toks vai­kų glo­bos mo­de­lis ga­lės iš­lik­ti ir pa­si­bai­gus per­tvar­kai?

– Šių pa­sta­tų sta­ty­bai bu­vo nau­do­tos Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų lė­šos, to­dėl iki 2020 me­tų įstai­ga ne­ga­lės keis­ti sa­vo pa­skir­ties. Paly­gi­nti su se­no­mis pa­tal­po­mis, vai­kams čia ge­ro­kai pa­to­giau, dau­giau pri­va­tu­mo, ga­li­my­bių bū­ti la­biau sa­va­ran­kiš­kiems. Te­ko įro­dy­ti ir vi­suo­me­nei, kad glo­bos na­muo­se gy­ve­nan­tys vai­kai ne­ke­lia grės­mės ir ge­ba pui­kiai in­teg­ruo­tis.

Po 2020 me­tų šie glo­bos na­mai bus pri­tai­ky­ti bend­ruo­me­nės reik­mėms, gal­būt teiks pa­gal­bą šei­moms, veiks die­nos cent­ras ir pa­na­šiai. Ta­čiau ins­ti­tu­ci­jos su pa­va­di­ni­mu „Vai­kų glo­bos na­mai“ ne­tu­rė­tų lik­ti.

Di­de­les glo­bos ins­ti­tu­ci­jas nu­ma­to­ma keis­ti bend­ruo­me­ni­niais glo­bos na­mais. Tu­ri keis­tis ir dar­bo su vai­kais tu­ri­nys, pa­slau­gos, jų priei­na­mu­mas. Vai­kai tu­ri bū­ti mo­ko­mi svar­biau­sių sa­va­ran­kiš­ko gy­ve­ni­mo įgū­džių – ruoš­ti mais­tą, tvar­ky­tis bui­ty­je, pla­nuo­ti as­me­ni­nį biu­dže­tą.

2016 metų lapk­ri­čio 28 die­ną bu­vo pa­skelb­tas vie­ša­sis pir­ki­mas „Šei­mos mo­de­lio bend­ruo­me­ni­nių vai­kų glo­bos na­mų pa­slau­gos vai­kams, ne­te­ku­siems tė­vų glo­bos tei­ki­mas Šiau­lių re­gio­ne“. Šiuo me­tu lau­kia­ma, ka­da bus pa­tvir­tin­ti pir­ki­mų nu­ga­lė­to­jai. Ti­kė­ti­na, kad ne­to­li­mo­je atei­ty­je pa­slau­gas pra­dės teik­ti bend­ruo­me­ni­niai vai­kų glo­bos na­mai ir Šiau­lių mies­te.

– Ko­kia si­tua­ci­ja yra su Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­mais? Šios įstai­gos di­rek­to­rė A. Kar­da­šie­nė ne kar­tą yra sa­kiu­si, kad įstai­go­je vai­kams yra su­tei­kia­ma komp­lek­si­nė pa­gal­ba, ko­kios jie ne­gau­tų bū­da­mi pas glo­bė­jus. Be to, glo­bė­jai ir no­rin­tys įsi­vai­kin­ti la­bai re­tai pri­glau­džia sun­kiai ser­gan­tį vai­ką.

– Nuo 2017-ųjų sau­sio 1 die­nos įsi­ga­lio­jo svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro įsa­ky­mas, nu­ro­dan­tis me­di­ci­ni­nes in­di­ka­ci­jas ir li­gas, su ku­rio­mis vai­kai, ne­te­kę tė­vų glo­bos, ga­li bū­ti ap­gy­ven­din­ti su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­muo­se.

Juo­se ga­li­ma ap­gy­ven­din­ti vai­kus, tu­rin­čius kvė­pa­vi­mo su­tri­ki­mų, ku­rie ne­rei­ka­lau­ja sta­cio­na­raus gy­dy­mo, taip pat vai­kus, ku­riems rei­ka­lin­gas pa­lai­ko­ma­sis ar pa­lia­ty­vus gy­dy­mas. Šis įsa­ky­mas tu­rės įta­kos spar­čiam vai­kų skai­čiaus įstai­go­je ma­žė­ji­mui. Šian­dien Šiau­lių kū­di­kių na­muo­se au­ga apie 50 vai­kų. Tai vie­na iš tri­jų Šiau­lių re­gio­no įstai­gų, įtrauk­tų į per­tvar­ko­mų įstai­gų są­ra­šą. Ne­to­li­mo­je atei­ty­je įstai­ga tu­rės keis­ti sa­vo pro­fi­lį.

Pla­nuo­jant įstai­gos atei­tį pir­miau­sia rei­kia iš­tir­ti pa­slau­gų po­rei­kį – ap­klaus­ti gy­ven­to­jus, ko­kių so­cia­li­nių pa­slau­gų jiems trūks­ta.

Svars­ty­tos „Lai­ki­no ato­kvė­pio“, die­nos cent­ro, mo­ti­nos ir vai­ko na­mų įkū­ri­mo ga­li­my­bės bei ki­to­kios svei­ka­tos ir so­cia­li­nės sri­ties pa­slau­gos. Sup­ras­da­mi po­rei­kį, ži­no­si­me, ko­kį pa­slau­gų pa­ke­tą ga­li­me siū­ly­ti tė­vams, au­gi­nan­tiems neįgalius vai­kus, so­cia­li­nių įgū­džių sto­ko­jan­čioms mo­ti­noms, ki­tiems pa­slau­gų ga­vė­jams.

Įs­tai­go­je vy­ko ir ten dir­ban­čių dar­buo­to­jų mo­ty­va­ci­jos bei kom­pe­ten­ci­jų ver­ti­ni­mas.

Ar­ti­miau­siu me­tu pa­gal su­kur­tas me­to­di­kas bus at­lik­ta iš­sa­mi kiek­vie­no įstai­go­je gy­ve­nan­čio vai­ko po­rei­kių, jam rei­ka­lin­gų pa­slau­gų ana­li­zė, įver­tin­tas vai­ko ry­šys su bio­lo­gi­ne šei­ma, jos na­riais ir ki­tais as­me­ni­mis.

Ži­no­ma, yra vai­kų, ku­rių svei­ka­tos su­tri­ki­mai la­bai rim­ti ir jiems rei­kia nuo­la­ti­nės prie­žiū­ros. Pas­ta­rie­ji ir to­liau gy­vens kū­di­kių na­muo­se ar spe­cia­li­zuo­tuo­se glo­bos na­muo­se. Ta­čiau to­kių vai­kų yra ma­žu­ma, vi­si ki­ti ga­li gy­ven­ti šei­mo­se.

Ko­men­tuo­da­ma įstai­gos di­rek­to­rės A. Kar­da­šie­nės pa­sa­ky­mą no­riu at­sa­ky­ti, kad vai­ko ne­ga­lia, ne­kal­bant apie iš­skir­ti­nius at­ve­jus, ne­tu­ri tap­ti jo izo­lia­ci­jos nuo vi­suo­me­nės prie­žas­ti­mi. Šie vai­kai rei­ka­lau­ja di­des­nio suau­gu­sio­jo dė­me­sio ir glo­bos nei ins­ti­tu­ci­jo­je. Anot vai­kų psi­chiat­ro pro­fe­so­riaus Dai­niaus Pū­ro, svei­kiems kū­di­kiams ir ma­žiems vai­kams už­ten­ka 3–6 mė­ne­sių įstai­go­je, kad su­trik­tų jų rai­da. Svei­ka­tos pro­ble­mų tu­rin­tiems vai­kams ši nei­gia­ma įta­ka dar di­des­nė.

To­kius vai­kus į sa­vo šei­mas im­tų tam pa­ruoš­ti glo­bė­jai. Ži­no­ma, ras­ti nuo­la­ti­nius įtė­vius vai­kams, tu­rin­tiems ne­ga­lią, šian­dien bū­tų sun­ku, ta­čiau, ti­kiu, kad su­kū­rus rei­kia­mą pa­slau­gų bei pa­gal­bos sis­te­mą, kei­čiant vi­suo­me­nė­je nu­si­sto­vė­ju­sius ste­reo­ti­pus, jų at­si­ras vis dau­giau.

– Kas yra so­cia­li­niai glo­bė­jai? Kas jais ga­li tap­ti?

– Pro­jek­tu „Tva­raus pe­rė­ji­mo nuo ins­ti­tu­ci­nės glo­bos prie šei­mo­je ir bend­ruo­me­nė­je tei­kia­mų pa­slau­gų sis­te­mos są­ly­gų su­kū­ri­mas Lie­tu­vo­je“ sie­kia­ma įtvir­tin­ti nau­ją pro­fe­sio­na­laus so­cia­li­nio glo­bė­jo ins­ti­tu­tą – kad vai­kas pa­tir­tų kuo ma­žes­nę ža­lą at­sky­ri­mo nuo tė­vų at­ve­ju.

Lai­ki­ną glo­bą ke­ti­na­ma pa­ti­kė­ti spe­cia­liai pa­ruoš­tai šei­mai ar as­me­niui, ku­ris teiks trum­pa­lai­kę glo­bą vai­kui, pa­te­ku­siam į kri­zi­nę si­tua­ci­ją. So­cia­li­niai glo­bė­jai rū­pin­sis vai­ku nuo ke­lių mė­ne­sių iki me­tų, iš­skir­ti­niais at­ve­jais – iki pu­sant­rų me­tų.

Ko­kios kri­zi­nės si­tua­ci­jos? Pa­vyz­džiui, ma­ma pa­ten­ka il­gam į li­go­ni­nę ir nė­ra kam pa­si­rū­pin­ti vai­ku, mo­te­ris pa­lūž­ta po sky­ry­bų ar­ba tai – so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­ma, iš ku­rios vai­kai paim­ti. Su to­kia šei­ma bus dir­ba­ma, pa­de­da­ma jai at­si­ties­ti, kad vai­kai ga­lė­tų grįž­ti į šei­mą.

So­cia­li­niu glo­bė­ju ga­li tap­ti kiek­vie­na šei­ma ar fi­zi­nis as­muo, ku­ris yra mo­ty­vuo­tas rū­pin­tis tė­vų glo­bos ne­te­ku­siais vai­kais, nė­ra teis­tas, jam ne­bu­vo ap­ri­bo­ta tė­vo val­džia, jis ne­bu­vo nu­ša­lin­tas nuo glo­bė­jo pa­rei­gų, yra svei­kas (ne­ser­ga psi­chi­nė­mis ar ki­to­mis li­go­mis). Taip pat tu­ri bū­ti iš­klau­sęs glo­bė­jų ir įtė­vių mo­ky­mus bei kon­sul­ta­vi­mo kur­sus, tu­rė­ti nuo­sa­vą ar nuo­mo­ja­mą būs­tą, bū­ti 21–65 me­tų, tu­rė­ti ne že­mes­nį nei vi­du­ri­nį ar pro­fe­si­nį iš­si­la­vi­ni­mą. So­cia­li­nio glo­bė­jo veik­lai tu­ri pri­tar­ti su­tuok­ti­nis ir kar­tu gy­ve­nan­tys vy­res­ni nei 16 me­tų šei­mos na­riai.

So­cia­li­nis glo­bė­jas į sa­vo šei­mą ga­li priim­ti ne dau­giau kaip tris vai­kus ir rū­pin­tis jais iki 12 mė­ne­sių.

– Ka­da Lie­tu­vo­je at­si­ras so­cia­li­niai glo­bė­jai? Kiek jų rei­kė­tų Šiau­lių re­gio­nui?

– Šiuo me­tu pa­skelb­tas ban­do­mo­sios so­cia­li­nių glo­bė­jų veik­los už­tik­ri­ni­mo pa­slau­gų pir­ki­mas. Bend­ras so­cia­li­nių glo­bė­jų skai­čius Lie­tu­vo­je tu­rė­tų bū­ti ne ma­žes­nis kaip 100 as­me­nų. Šiau­lių re­gio­nui pa­gal pro­jek­tą nu­ma­ty­ta 12 so­cia­li­nių glo­bė­jų. Ti­kė­ti­na, kad sa­vo veik­lą so­cia­li­niai glo­bė­jai ga­lės pra­dė­ti šių me­tų ge­gu­žės, bir­že­lio mė­ne­siais.

– Kiek ži­nau, Šiau­liuo­se jau pa­reng­tos ke­tu­rios so­cia­li­nių glo­bė­jų šei­mos, aš­tuo­nios ren­gia­mos.

– Čia tur­būt kal­ba­ma apie as­me­nis, iš­reiš­ku­sius no­rą tap­ti so­cia­li­niais glo­bė­jais, ku­rie jau yra iš­klau­sę glo­bė­jų ir įtė­vių mo­ky­mus, įver­tin­ti tei­gia­mai ir pa­si­ren­gę priim­ti vai­kus į sa­vo šei­mą. Kol kas to­kių as­me­nų nė­ra. Pir­mie­ji vai­kai to­kių as­me­nų šei­mo­se bus ap­gy­ven­din­ti lai­mė­jus so­cia­li­nių glo­bė­jų veik­los už­tik­ri­ni­mo kon­kur­są ar­ba su­da­rius su­tar­tį su ki­tais pa­slau­gos pa­lai­ky­mo tei­kė­jais.

– Kaip jie dirbs, ko­kį at­ly­gį gaus už šį dar­bą?

– Vi­suo­se Lie­tu­vos re­gio­nuo­se ieš­ko­mi pa­slau­gų tei­kė­jai, ku­rie bus at­sa­kin­gi už as­me­nų, no­rin­čių ir ga­lin­čių tap­ti vai­ko so­cia­li­niais glo­bė­jais, paieš­ką, at­ran­ką, kon­sul­ta­vi­mą, ku­rie pla­nuos ir koor­di­nuos so­cia­li­nių glo­bė­jų veik­lą, or­ga­ni­zuos vai­kų ap­gy­ven­di­ni­mą so­cia­li­nio glo­bė­jo na­muo­se, ap­mo­kės jų pa­slau­gas, or­ga­ni­zuos rei­kia­mą pa­gal­bą ir so­cia­li­niam glo­bė­jui, ir vai­kui.

Po­kal­bių su sa­vi­val­dy­bių at­sto­vais me­tu nuo­lat dis­ku­tuo­ja­me apie so­cia­li­nio glo­bė­jo dar­bo už­mo­kes­tį.

Pir­miau­sia mes tu­ri­me iš­si­kel­ti sau už­duo­tį, kad so­cia­li­niais glo­bė­jais tap­tų tik mo­ty­vuo­ti žmo­nės, ku­rie su­pras­tų vai­ko po­rei­kius, ką reiš­kia vie­noks ar ki­toks vai­kų el­ge­sys, kaip elg­tis skir­tin­go­se si­tua­ci­jo­se, iš­ma­ny­tų rai­dos eta­pus. Tad pa­gal iš­var­din­tus rei­ka­la­vi­mus, ar bū­tų adek­va­tu skir­ti mi­ni­ma­lų mė­ne­si­nį at­ly­gi­ni­mą žmo­gui, glo­bo­jan­čiam tris vai­kus ir dir­ban­čiam vi­są pa­rą?

Nuo­lat gir­di­me prie­kaiš­tų, kad glo­bė­jų rei­kės il­gai ir sun­kiai ieš­ko­ti. Tai pa­da­ry­ki­me šią pa­slau­gą pres­ti­ži­ne, su­tei­ki­me glo­bė­jui vi­so­ke­rio­pą pa­gal­bą ir pa­lai­ky­mą bei adek­va­čiai įver­tin­ki­me jo dar­bą.

Glo­bė­jo at­ly­gi­ni­mas tu­rė­tų pri­klau­sy­ti nuo glo­bo­ja­mų vai­kų skai­čiaus. Svars­to­ma, kad orien­ta­ci­nis už­mo­kes­tis tu­rė­tų siek­ti apie 300 eu­rų už vie­ną vai­ką. Tad jei šei­mo­je glo­bo­ja­mi trys vai­kai, su­ma tu­rė­tų siek­ti iki 1 000 eu­rų. Ki­ta ver­tus, įver­tin­ki­me, kiek vai­ko glo­ba kai­nuo­ja ins­ti­tu­ci­jo­je? Vie­no vai­ko ap­gy­ven­di­ni­mas kū­di­kių na­muo­se vals­ty­bei kai­nuo­ja apie 1 000 eu­rų per mė­ne­sį.

Su­si­ti­ki­mų su bend­ruo­me­nė­mis me­tu pri­sta­ti­nė­ju so­cia­li­nio glo­bė­jo pa­slau­gą ir ska­ti­nu žmo­nes įsi­trauk­ti į šią veik­lą. Ga­liu drą­siai pa­sa­ky­ti, kad žmo­nės do­mi­si to­kia ga­li­my­be.

– Ar šie glo­bė­jai bus įslap­tin­ti?

– Kiek te­ko do­mė­tis, eg­zis­tuo­ja ke­li šios pa­slau­gos tei­ki­mo mo­de­liai. Pa­gal vie­ną iš jų – glo­bė­jai su bio­lo­gi­niais tė­vais nie­ka­da ne­su­si­du­ria.

– Ar so­cia­li­niai glo­bė­jai ga­lės priim­ti vai­kus iš vi­sos ap­skri­ties, ar tik iš sa­vo mies­to, ra­jo­no?

– Mo­de­lis ga­li pri­klau­sy­ti nuo pa­slau­gos tei­kė­jo, ta­čiau dis­ku­si­jo­je su ga­li­mais pa­slau­gos tei­kė­jais bu­vo iš­sa­ky­tas siū­ly­mas, kad pa­slau­ga bū­tų tei­kia­ma vi­sam re­gio­nui.

– Ko­kia si­tua­ci­ja yra su nuo­la­ti­niais glo­bė­jais?

– To­kio su­si­do­mė­ji­mo, kaip bu­vo prieš ko­kius še­še­rius me­tus, dar nė­ra. Sie­kiant iš­siaiš­kin­ti pa­dė­tį re­gio­ne, praė­ju­sių me­tų lapk­ri­čio mė­ne­sį or­ga­ni­za­vau Šiau­lių re­gio­no GIMK (glo­bė­jų ir įtė­vių mo­ky­mas bei kon­sul­ta­vi­mas) spe­cia­lis­tų su­si­ti­ki­mą, ku­rio me­tu ap­ta­rė­me įvai­rius glo­bos vie­ši­ni­mo va­rian­tus, pa­si­da­li­no­me ge­rą­ja pa­tir­ti­mi.

Su Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus dar­buo­to­jo­mis ir GIMK spe­cia­lis­tė­mis glo­bą ir įvai­ki­ni­mą vie­ši­no­me ke­lio­se se­niū­ni­jo­se ir pa­ju­to­me su­si­do­mė­ji­mą. Ma­lo­nu, kai į su­si­ti­ki­mus atei­na jau esa­mi glo­bė­jai vien tam, kad sa­vo pa­vyz­džiu pa­ska­tin­tų bend­ruo­me­nės na­rius glo­bo­ti ar įvai­kin­ti tė­vų glo­bos ne­te­ku­sius vai­kus.

Į vie­ši­ni­mo veik­las pla­nuo­ja­me įtrauk­ti ir žy­mius bei ak­ty­vius re­gio­no žmo­nes. Džiu­gi­na, kad vi­suo­me­nė da­ro­si jaut­res­nė. Ma­nau, kad vis­kas ju­da tin­ka­ma link­me.

Sau­liaus JUŠ­KE­VI­ČIAUS nuo­tr.

Pa­sak Šiau­lių re­gio­no pert­var­kos pro­ce­sų eks­per­tės Eg­lės Jur­ku­tės, ti­ki­ma­si, kad iki 2020 me­tų di­de­lė­se glo­bos įstai­go­se vai­kų ne­be­liks. Jie gy­vens šei­mo­se, šei­my­no­se, ma­žuo­se, šei­mos mo­de­lio, na­mų ap­lin­kai ar­ti­muo­se bend­ruo­me­nės glo­bos na­muo­se.

Zig­mo RI­PINS­KIO nuo­tr.

Glo­bos per­tvar­kos pro­ce­sų eks­per­tė Šiau­lių re­gio­ne Eg­lė Jur­ku­tė sa­ko, kad su­si­ti­ki­muo­se su bend­ruo­me­nė­mis jau­čia žmo­nių su­si­do­mė­ji­mą ga­li­my­be tap­ti vai­kų glo­bė­jais.