
Naujausios
Butaforinė demokratija: piliečio skundo nėra kam nagrinėti
Šiaulių miesto savivaldybės tarybos Kontrolės komitetas rinkosi į posėdį svarstyti vieno piliečio skundo, kuriuo reikalaujama išieškoti žalą asmeniškai iš Tarybos narių, nušalinusių vicemerą Domą Griškevičių ir buvusį Administracijos direktorių Eduardą Bivainį, nes dėl to Savivaldybė patyrė kone 20 tūkstančių eurų žalą. Skundas liko nesvarstytas – trys nariai iš penkių nusišalino, nes turėjo svarstyti save.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
„Negi bausi ar teisinsi save?“
Nuo sausio 1 dienos įsigaliojo įstatymo nuostatos, pagal kurias į Kontrolės komitetą gali kreiptis kiekvienas pilietis dėl Savivaldybės administracijos valdininkų ir politinio pasitikėjimo pareigūnų veiksmų. Tokių skundų gauta apie 10. Trečiadienį kaip tik svarstytas vienas iš jų.
Dar pristatant darbotvarkę, Kontrolės komiteto nariai Regina Kvedarienė, Gedeminas Vyšniauskas ir komiteto pirmininkas Alfredas Lankauskas pareiškė nusišalinantys nuo klausimo svarstymo. Nenusišalinę liko tik Gintautas Lukošaitis, Vladas Artūras Balsys ir į posėdį pusvalandžiu vėlavęs Artūras Kulikauskas.
Primename, kad Tarybos atstatydintas Šiaulių miesto vicemeras D. Griškevičius kreipėsi į teismą. Į postą buvo grąžintas mero Artūro Visocko pasirašyta taikos sutartimi. Iš Savivaldybės vicemeras tada prisiteisė 3 184 eurus 38 centus teismo išlaidų.
Teismas neteisėtu pripažino ir buvusio Administracijos direktoriaus Eduardo Bivainio atleidimą iš pareigų. Jam priteista sumokėti vidutinio dydžio atlyginimą už priverstinės pravaikštos mėnesius, taip pat – dviejų mėnesių vidutinio dydžio atlyginimo išeitinę kompensaciją. Iš viso – apie 15 tūkstančių eurų.
„Aš balsavau pagal sąžinę, ir manęs niekas neturi teisės už tai bausti. Aš negaliu būti teisėju pačiam sau. Be to, taikos sutartį pasirašė meras, o ne mes, ir dėl tos sutarties atsirado tos išlaidos. Įvertinus visas šias aplinkybes, aš nusišalinu nuo šio klausimo nagrinėjimo“, – posėdį pradėjo A. Lankauskas.
Kadangi trys komiteto nariai iš penkių nusišalino, komiteto pirmininkas pasiūlė klausimą svarstyti „kitame lygmenyje, kitoje komisijoje“ arba atmesti ir visai nesvarstyti, nes tai – „ne mūsų kompetencijoje“.
Čia trūko G. Lukošaičio kantrybė: „Kai komiteto pirmininku išrinko gerbiamą A. Lankauską, galvojau, kad mes čia rimtai dirbsime, o ne politines sąskaitas suvedinėsime. Bet dabar matau, kad to neatsitiko. Vienus skundus tiriam, kitų – netiriam. Nešališkumo principas nėra išlaikomas, nes tam tikra politinė grupė turi didesnę įtaką ir tuo naudojasi, ir kai juos paliečia, tada jau netiriam.“
Po trumpo ginčo su A. Lankausku nuskamba pusiau retorinis G. Lukošaičio klausimas: „Koks čia bus rezultatas? Kam išvis tą pradėjom?“
„Nes atėjo laiškai, kreipimaisi. Mes įstatymu įpareigoti tai nagrinėti“, – bandė aiškinti komiteto pirmininkas.
Netikėtai G. Lukošaitis pakreipia kalbą apie Saulių Lesnicką, Šiaulių futbolo akademijos vadovą, kuris taip pat bylinėjasi teismuose dėl galimai neteisėto atleidimo ir dėl to patirtų nuostolių. Į diskusiją įsijungia ir G. Vyšniauskas.
„Tai jeigu jūs čia tarpusavy diskutuojat, tai gal tada aš einu“, – neištveria dabar jau V. A. Balsys.
A. Lankauskas kalbą vėl grąžina prie pirmo klausimo ir kreipiasi į G. Lukošaitį: „Tai jūs norit, kad aš atsistatydinčiau iš pirmininko pareigų? Nes jūs nepriversit manęs pažeisti etikos. Aš pagal Konstituciją galiu išreikšti nuomonę taip kaip ir jūs.“
„Pagal Konstituciją galima ir visą miestą sugriauti!“ – atšauna G. Lukošaitis ir, užsimaukšlinęs kepurę, pašoka iš vietos, patraukia durų link.
A. Lankauskas komiteto narį sustabdo sakydamas, kad darbotvarkėje yra dar vienas klausimas – „kiti klausimai“.
G. Lukošaitis klesteli atgal į savo vietą. Svarstomi klausimai dėl komiteto darbo tvarkos ir reglamento organizavimo, mero ir Tarybos sekretoriato darbo ir pareigų, viešinant Kontrolės komiteto veiklą, diskutuojama, ar komitetas gali kreiptis į prokuratūrą, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą, Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją ir panašiai.
Aktyviai į diskusijas įsijungia pavėlavęs A. Kulikauskas. „Kuo vadovausimės? Ar Rytų teise, kai viskas draudžiama, kas neleidžiama, ar Vakarų teise, kai viskas leidžiama, kas nedraudžiama?“ – ne kartą nuskamba iš jo lūpų.
Pusantros valandos pralekia besiginčijant, diskutuojant, ieškant sprendimų ir kaltųjų. Likus maždaug pusvalandžiui iki posėdžio pabaigos, G. Lukošaitis vėl neištvėręs įtampos išeina.
Taip ir nenuskamba būdingos posėdžiams frazės: „svarstyta“, „nutarta“, „balsuota“.
„Sekretoriatas mus blokuoja“
Kitą dieną po posėdžio, nurimus aistroms, kalbėjomės su A. Lankausku.
– Kaip manote, kodėl buvo gautas skundas dėl žalos išieškojimo iš Tarybos narių, balsavusių už D. Griškevičiaus ir E. Bivainio nušalinimą iš pareigų?
– Dar prieš tai Kontrolės komitetas priėmė sprendimą kreiptis į prokuratūrą dėl viešo intereso gynimo, kai mero įsakymais buvo atleista keliolika darbuotojų, o teismas pripažino tuos atleidimus neteisėtais. Juridiniuose dokumentuose yra tokia nuostata, kad tokiu atveju už pažeidimus privalo atsakyti atsakingi asmenys.
Mes tokį nutarimą priėmėme, tačiau jis nepasiekė nei prokuratūros, nei kitų tarnybų, kadangi Tarybos ir mero sekretoriatas užblokavo jį, niekur neišsiuntė. Na, ir kaip atsakas į tai atėjo skundas, kuriuo reikalaujama iš kaltų asmenų, kurie pasirašė dėl D. Griškevičiaus ir E. Bivainio nušalinimo, priteisti žalą.
Mes neturime galimybės to svarstyti, nes realiai nežinome, kas balsavo už jų atstatydinimą, nes balsavimas buvo slaptas. Galima prognozuoti, kad kaltieji bus tie, kurie pasirašė raštą (inicijuoti atleidimą – aut. past.), bet ten buvo 11 žmonių, o balsavo 17 ar 18.
Kontrolės komitete didžioji dalis komiteto narių taip pat padėjo parašus po tuo kaltinamuoju aktu. Nuteisti save būtų kvaila, o išteisinti – neetiška. Todėl ir nusišalinau. Prie to prisijungė ir keli mano kolegos.
– Nemažai priekaištų turėjote Tarybos ir mero sekretoriatui. Kodėl?
– Kontrolės komitetas negauna išėjimo į viešumą. Net savaitės ar dviejų senumo komiteto protokolai nėra paviešinti netgi Savivaldybės tinklalapyje. Mes labai suabejojome deklaruojamu viešumu. Deklaruoti, vadinasi, galima tik pozityvius dalykus, kurie priimtini valdančiajai daugumai, bet negalima rodyti nuodėmių.
Mes reikalaujame, kad mūsų protokolai būtų skelbiami ir kad mūsų svarstomi klausimai bei pagrindinės išvados būtų pateiktos žiniasklaidoje, kur Savivaldybė skleidžia informaciją apie savo darbą. Dabar skelbiama tik, kaip gerai dirba meras ir Administracija, o apie trūkumus nekalbama.
Tarybos sekretoriatas atsisako aptarnauti mus. Motyvuoja tuo, kad Kontrolės komitetas pagal įstatymą gali tik teikti pasiūlymus Administracijai arba Tarybai, bet neturi teisės išeiti į išorę. Bet atsivertus kitą įstatymą, Savivaldos pagrindų, kiekvienas Tarybos narys turi teisę kreiptis į bet kurią instituciją (prokuratūrą, FNTT, VTEK ir pan.). Mūsų teisininkai, matyt, šiuo atveju blefuoja. Jeigu vienas Tarybos narys gali kreiptis, tai kodėl negali penki ar šeši?
Kontrolės komitetas, matyt, artimiausiu metu taps politinių kovų arena. Skundų ateina, juos reikia svarstyti ir mes niekur nesidėsime, ir kiekvienu atveju susidursime su tam tikra priešprieša.
– Ar daug sulaukiate skundų?
– Kol kas dar nėra daug, nes tik neseniai pradėjome apie tai skleisti žinią. Bet dabar per savaitę po vieną du gauname. Ne visi būna mūsų kompetencijos, kai kuriuos persiunčiame Etikos komisijai, Administracijai nagrinėti. Manau, kad skundų tik daugės.
Vytauto RUŠKIO nuotr. Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Kontrolės komiteto pirmininkas Alfredas Lankauskas įsitikinęs, kad reikalavimas išieškoti žalą iš Tarybos narių už vicemero ir Savivaldybės administracijos direktoriaus neteisėtą nušalinimą iš pareigų, buvo gautas ne šiaip sau, o kaip atsakas į bandymą kreiptis į prokuratūrą dėl mero veiksmų.
Kontrolės komitete opozicijoje atsidūręs Gintautas Lukošaitis reikalavo dirbti, o ne „suvedinėti politines sąskaitas“.