
Naujausios
Darbuotojų būtų, bet trūksta talentų
Vakar Šiaulių prekybos ir pramogų centras „Akropolis“ virto neformalių darbo pokalbių ir susitikimų vieta. Šiaulių pramonininkų asociacijos iniciatyva čia surengta konferencija „Konstantos ir pokyčiai personalo valdyme: nuo besikeičiančių įstatymų iki dirbtinio intelekto“ bei „Karjeros ir kontaktų klubas“.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Konferencijoje – apie lūkesčius
Pirmoje dienos pusėje kino salėje surengta konferencija, kurioje pranešėjai pasakojo, kaip darbuotojams ir darbdaviams surasti vieniems kitus, kokių lūkesčių turi darbuotojai ir darbdaviai. Kalbėta ir apie darbuotojų mokymų svarbą, geros atmosferos kūrimą darbe.
Šiaulių valstybinės kolegijos studentų priėmimo ir karjeros centro vedėja Onutė Raščiuvienė pasakojo apie kolegijos patirtį bendradarbiauti su Šiaulių įmonėmis. Pasidžiaugė, kad beveik 40 procentų studentų baigdami studijas jau turi darbą, kurį neretai susiranda praktikos metu.
Kolegijos trečiakursiai dalijosi praktikos įspūdžiais. Studentai išsakė mintį, jog dabar jaunimas nori ne tik gero uždarbio, bet ir pakankamai laisvo laiko, kad galėtų ne tik dirbti, bet ir gyventi.
Šiaulių teritorinės darbo biržos atstovė pristatė situaciją Šiaulių apskrities darbo rinkoje. Mažiausias nedarbas yra Šiaulių rajone (5,5 procento), didžiausias – Kelmės rajone (12,8 procento). Taip pat supažindino su įdarbinimo, darbuotojų kvalifikacijos kėlimo programomis.
„Mokymų akademijos“ atstovas Gintaras Ignatavičius pastebėjo, kad mokosi tos kompanijos, kurių vadovai mokosi. Vis daugiau darbdavių supranta, kad labai svarbu investuoti į darbuotojų mokymus, kvalifikacijos kėlimą. Maždaug 10 procentų mokymų sudaro įvairūs išoriniai seminarai, kursai. 20 procentų darbuotojų mokosi iš savo vadovų. Apie 70 procentų mokosi darbo vietoje.
Mokymuose vis svarbesnis tampa mokymų turinys, o ne kiekybė.
„Mokytis reikia strateginių kompetencijų, kurios padėtų kompanijai augti“, – sakė pranešėjas.
G. Ignatavičius pasiūlė išbandyti vieną labai nesunkiai įgyvendinamą užduotį: jeigu įmonėje darbuotojas susiduria su problema, gamybinio susirinkimo metu jam siūloma išsakyti savo problemą ir atsisėdus nuošaliau, nesikišant į tolimesnį pokalbį, išklausyti, ką šioje situacijoje darytų kiekvienas iš kolegų. Darbuotojas gali ir nesivadovauti patarimais, bet pamatys, kiek yra galimų problemos sprendimo būdų.
Pasak pranešėjo, sparčiai besikeičiančiame pasaulyje dabar svarbiausias darbuotojo gebėjimas turėtų būti mokėjimas mokytis.
Vilioja geru uždarbiu ir geromis sąlygomis
Po pietų šurmuliavo „Karjeros ir kontaktų klubas“, kuriame dalyvavo miesto įmonės „Baltik vairas“, Šiaulių bankas, „Girteka“, „Telia“, „Putokšnis“, „Salda“, „Frilux“, „Interscalit“ ir kitos, taip pat netoli Šiaulių esančių regionų įmonės – „Orlen Lietuva“, „Žemaitijos pienas“, „Eternit Baltic“, „DevoldAMT“.
Prie įmonių stendų besisukiojančios merginos sakė, jog po pusmečio joms bus praktika, tad atėjo paieškoti įmonės, kurioje ją galėtų atlikti.
Šiaulietė Rimanta, prisėdusi prie „Bodesos“ stalelio, sakė šiuo metu ieškanti darbo, į klubą atsinešė ir savo CV. Pasak aukštąjį technologinį išsilavinimą turinčios jaunos moters, anksčiau dirbusios gamybos srityje, dabar darbuotojams svarbus ne tik geras atlyginimas, bet ir gera atmosfera darbe, geros darbo sąlygos.
„Kai dirbau meistre, man buvo svarbu, kad žmonės nejaustų streso, kad norėtų eiti į darbą. Kai žmogus gerai jaučiasi, tada ir daugiau padaro“, – sakė Rimanta.
„Baltik vairas“ šiuo metu ieško neaukštos kvalifikacijos darbininkų, nes prasidėjo dviračių gamybos sezonas. Taip pat reikalingas gamybos meistras, nes auga gamybos apimtys. Svarbiausias reikalavimas, kurį įmonė kelia darbininkams, – atsakingumas.
Pasak „Baltik vairo“ personalo vadovės Jūratės Sobutienės, įmonėje darbuotojams stengiamasi sudaryti kuo geresnes sąlygas, pavyzdžiui, jiems čia kava tiekiama nemokamai, darbuotojai kaskart palepinami įvairiomis staigmenomis.
UAB „Salda“ atstovė Violeta Valentukevičienė sakė, jog šiuo metu jų įmonėje reikalingi ir specialistai, ir darbininkai, ypač trūksta elektrikų.
„Šiuo metu norėtume stiprinti pardavimų sritį ir ieškome projektų vadovo-pardavimų vadybininko, kuris kuruotų projektą nuo sukūrimo iki darbo su klientais“, – sakė V. Valentukevičienė.
„Saldos“ atstovės žodžiais, specialistų Šiauliuose gal ir pakankamai paruošiama, tačiau ne visi turi noro dirbti, tobulėti. Tai matyti jau praktikos metu. Tuos jaunus žmones, kurie stengiasi, gabūs, įmonė stengiasi išlaikyti, įdarbina ir nebaigusius studijų.
V. Valentukevičienė nuogąstavo, kad Šiaulių universitete neliks technologijų fakulteto, tai būtų didelis nuostolis įmonei, nes iki šiol šio fakulteto absolventai vėliau tapdavo įmonės darbuotojais.
Kaip pagrindinius įmonės privalumus „Saldos“ atstovė įvardijo įdomų darbą, gerą uždarbį, tai, kad įmonėje yra valgykla, kurioje dienos pietūs kainuoja iki trijų eurų. Taip pat įmonėje vyksta kineziterapijos užsiėmimai, padedantys darbuotojams jaustis gerai.
Ieško „perliukų“
„Karjeros ir kontaktų klubas“ Šiauliuose organizuojamas antrus metus iš eilės. Šiaulių pramonininkų asociacijos (ŠPA) prezidentas Alvydas Stulpinas viliasi, kad renginys augs ir taps tradiciniu.
„Atsiliepimai po pirmo renginio paskatino mus žengti antrą žingsnį, ir dalyvių skaičius rodo, kad šis renginys tikrai reikalingas. Lauksime iniciatyvų iš įmonių, švietimo įstaigų, karjeros centrų, darbo biržos, kurie dirba žmogiškųjų išteklių sferoje. Manau, kad ši idėja išaugs ir įmonės iš to turės praktinę naudą“, – sakė A. Stulpinas.
Pasak ŠPA prezidento, į „Karjeros ir kontaktų klubą“ ateina ne tik tos įmonės, kurios šiuo metu ieško darbuotojų, bet ir tos, kurios žvelgia į ateitį.
„Darbdaviai, ateidami čia, ieško darbuotojų, kuriuos per atitinkamą laiką galėtų išsiugdyti ir pasiruošti bazę verslo plėtrai, nes dabar daugelis priverstas pristabdyti investicijas vien dėl darbuotojų trūkumo“, – sako A. Stulpinas.
Paklaustas, kokių darbuotojų šiuo metu labiausiai trūksta, ŠPA prezidentas sakė, jog tokių, kuriems „dega akys“, kurie nori tobulėti, siekti rezultato, trūksta talentų, kurie išjudintų visą įmonę, vestų į priekį.
„Užtenka vieno dviejų perliukų įmonėje, kurie užveda visus mechanizmus ir įmonė vystosi“, – pastebi A. Stulpinas.
Talentų trūkumas, pasak ŠPA prezidento, ne tik Šiaulių ar Lietuvos, bet visos Europos ir net pasaulio problema.
„Buksuoja“ švietimo sistema. Ir tai, ar Lietuvoje bus septyni ar devyni universitetai, visai nesvarbu. Svarbu – kas jų viduje. Reikia kokybės. Mes, pramonininkai, teikiame savo pasiūlymus ir pasiryžę patys eiti dėstyti, pasakoti, kviečiamės ir mokymo įstaigų dėstytojus pas save, kad pamatytų, kaip mes dirbame, su kuo susiduriame. Tik tie, kurie greičiau atsivers, tie ir išliks“, – įsitikinęs A. Stulpinas.
Darbuotojų trūkumą, pasak pašnekovo, padėtų išspręsti spartesnis užsieniečių įdarbinimas, tačiau didžiausios kliūtys šiuo metu – biurokratinės. Pavyzdžiui, mūsų šalyje norintys dirbti ukrainiečiai prie Lietuvos ambasados Kijeve priversti laukti ilgiausiose eilėse vien dėl to, kad trūksta darbuotojų migracijos tarnyboje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Karjeros ir kontaktų klube“ vyko neformalūs darbo pokalbiai, studentai ieškojo vietos praktikai, bedarbiai – darbo, netrūko ir tiesiog smalsuolių.
Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidentas Alvydas Stulpinas sako, kad labiausiai darbo rinkoje trūksta talentų, kurie „užvestų“ įmonę.
UAB „Salda“ personalo vadovė Violeta Valentukevičienė sako, kad specialistų paruošiama pakankamai, tačiau ne visi nori dirbti, daug specialistų išvyksta į užsienį.
„Mokymų akademijos“ atstovas Gintaras Ignatavičius į konferenciją atsinešė „zombio smegenis“. „Kuo skiriasi žmogaus smegenys nuo zombio? Gal kai žmogus nustoja mokytis, suzombėja?“ – merginos, pardavusios plastikines smegenis, žodžius persakė pranešėjas.