
Naujausios
Degs atminties ar atgailos žvakės?
Janina ŠAPARNIENĖ
Vėlinių dienos – laikas, kada dideli kapinynai ir kuklios kaimų kapinaitės sulaukia lankytojų daugiau nei įprastai. Mirusiųjų miestai atgyja jau savaitgalį prieš jas, kai ant kapų uždegamos pirmosios žvakės esantiems Anapilyje. Kokios jos bus – atminties ar atgailos?
Kapinių lankymas Vėlinių laiku – piligrimų kelionė, į kurią kasmet išsiruošiama šeimomis nuo seno iki mažo. Ir ji, nelygu giminei, gali užtrukti visą dieną. Nes šios kelionės maršrutai perduodami iš kartos į kartą. Sykiu su pareiga uždegti atminties žvakę jokiose navigacijose nepažymėtose kaimų kapinaitėse, ant kapų tų protėvių, apie kuriuos jaunieji piligrimai tik vyresniųjų prisiminimuose tėra girdėję. Ir kelionė tampa grįžimu prie savo šaknų.
Kapinėse susitikę gyvenimo išbarstyti, nutolę vieni nuo kitų giminaičiai ar buvę kaimynai prisimena praeitį. Prisiminimais į savo ratą sugrąžina ir velionius, naujienas tarsi pasakodami ne vien kapinėse sutiktiems gyviesiems.
Duoda atminties bei pagarbos pamokas vaikams – dera uždegti žvakę čia palaidotiems ne tik savo artimiesiems, bet ir ant to kauburėlio, kurio gal nėra kam aplankyti.
Susitikimuose iš praeities sugrįžta ir šviesios, ir skaudžios gyvenimų istorijos. Prie vieno iš kuklių antkapių su keliomis pavardėmis dažniausiai atminties žvakes dega viena giminės pusė. Prisimena daugelį metų čia besiilsinčią jauną moterį ir kitą Pelenės pasakos pusę. Gražią ir darbščią linksmiausią kaimo šokėją nusižiūrėjo miestietis Princas iš neprastos giminės. Pasaka baigėsi po vestuvių. Naujieji giminaičiai neužmiršdavo parodyti Pelenei jos vietos, o įkaušęs Princas – savo autoriteto įrodinėti kumščiais.
Ne kartą Pelenei tekdavo bėgti naktimis iš namų su vaikais, netgi šalčiausią žiemą tūnoti kur užuovėjoje, laukiant, kol vyras užmigs. Išvarginta tokio gyvenimo moteris nesipriešino užklupusiai ligai – tyliai sutirpo, kaip žvakė.
Princas, atlikęs gedinčio sutuoktinio vaidmenį, leidosi į viengungiško gyvenimo nuotykius. O našlaičiai vaikai daugiausiai liko senelių, Pelenės tėvų rūpesčiu. Tėvo giminė nerodė akių.
Užaugę našlaičiai patys tapo senelių paguoda, atėjus laikui, išlydėjo juos į Amžinybę ir prižiūri šeimos kapą. Čia ir susitinka su giminaičiais iš motinos pusės. Uždega atminties žvakes. Tik nė karto per daugelį metų nesutiko tėvo, Princo giminaičių nei jo pačio. Kartais, po Vėlinių tvarkydami motinos ir senelių kapą, randa nežinia kieno atneštų žvakių. Skirtų atminčiai ar atgailai?
Atminties ar atgailos žvakes ant motinos kapo dega plačiai žinomas girtuoklis ir smurtautojas? Viešumoje besiguodžiantis „nebeturiu mamytės“ vyras kruopščiai prižiūri jos kapą.
Bet iš jį pažįstančių atminties neišdilę, kaip metų metais moteris slėpdavo mėlynes nuo sūnaus kumščių. Kaip nebeištvėrusi smūgių šaukdavosi kaimynų pagalbos. Kaip motinos širdis nelaikė nė didžiausių nuoskaudų: išvydusiam policininkus ir nurimusiam smurtautojui ji atleisdavo vėl ir vėl...
Atgailos žvakes į kapines neša tie, kas norėjo, bet taip ir neištiesė rankos gyvajam, reikalingam paramos. Kas, sukdamiesi kasdienybės verpete, nesurado laiko artimiausiam žmogui, gal telaukusiam šilto žodžio...
Kokias žvakes uždegsime ant savųjų žmonių kapų – rinktis mums.