
Naujausios
Deimantiniu grąžtu – per kalkėtą kraujagyslę
Vakar ir užvakar Respublikinėje Šiaulių ligoninėje Rentgeno chirurgijos ir neinvazinės diagnostikos skyriaus intervenciniai kardiologai, vadovaujami skyriaus vedėjos Aušros Dambrauskaitės, atliko pirmąsias rotabliacijos procedūras. Jos atliktos dviem vyrams ir moteriai. Minimaliu deimantiniu grąžteliu buvo išgręžiamos apkalkėjusios vainikinės širdies arterijos. Operacijas stebėjo ir šiauliečiams talkino kolegos iš Švedijos.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Operuoti trys pacientai
Vakar spaudos konferencijoje gydytoja A. Dambrauskaitė pasidžiaugė, kad pirmosios procedūros praėjo sklandžiai: „Be šios rotabliacijos procedūros nebūtume turėję tokių gerų rezultatų. Pacientams buvo svarstoma kardiochirurginės pagalbos galimybė, tačiau vienas pacientas jau buvo anksčiau operuotas, ir pakartotinė operacija buvo neįmanoma. Kitiems pacientams operacija buvo neįmanoma dėl labai siaurų kraujagyslių. Vienintelis būdas atkurti šiems pacientams kraujotaką buvo rotabliacija.“
Gydytoja pasakojo, jog šioms procedūroms reikėjo pasirengimo, specialių mokymų. A. Dambrauskaitė stažavosi Vienoje, Austrijoje, o intervencinis kardiologas Vytenis Tamakauskas – Belgijoje.
„Ten mes pamatėme, kaip šios procedūros atliekamos, kokia įranga reikalinga, kokie įgūdžiai. Kadangi tai labai sudėtingos ir žymiai didesnės rizikos procedūros, pirmiems atvejams būtinai turėjome šalia labai patyrusį gydytoją“, – sakė A. Dambrauskaitė.
Šiauliečiams atvyko talkinti patyręs kardiologas iš Švedijos Iwar Sjogren. Jį atlydėjo Švedijos medicininės įrangos kompanijos „Boston Scientific“ atstovai Jorgen Osterlind ir Rolf Ulrik.
Gręžia kraujagysles
Gydytojas V. Tamakauskas pasakojo, kad įprastinio kraujagyslių plėtimo ir stentavimo metu dirba vienas gydytojas su slaugytojų komanda, o rotabliacijos procedūros metu turi dirbti bent dviejų gydytojų komanda.
„Grąžteliu iš kraujagyslės išvalomos kalkės ir kiek įmanoma atkuriamas kraujagyslės vientisumas, kad būtų galima implantuoti reikalingo skersmens stentą“, – sakė gydytojas.
A. Dambrauskaitė pažymėjo, kad pacientų atranka šiai procedūrai turi būti labai atidi, nes rotabliacija yra ne tik sudėtinga, bet ir brangi, todėl prieš atliekant ją reikia įvertinti, ar procedūra pasiteisins, ar duos gerą efektą. Vienos procedūros metu neretai vieno grąžtelio neužtenka, prireikia kartais ir trijų, kad būtų pasiektas reikiamas spindis.
„Jūs padarėte didelį šuolį – nuo 450 iki 1 000 kraujagyslių plėtimo procedūrų per metus. Tai yra tas pagrindas, kai galima pradėti ir tokias sudėtingas procedūras. Mažesnės apimties centre tai būtų neįmanoma. Jeigu nėra pakankamo skaičiaus pacientų – nėra ir gydytojų, personalo patirties“, – sakė gydytojas iš Švedijos I. Sjogren.
Kompanija „Boston Scientific“ gamina ir tiekia įrangą, reikalingą rotabliacijai, taip pat apmoko gydytojus dirbti su technika, organizuoja stažuotes pažangiuose Europos kardiologijos centruose.
Kompanijos atstovai sakė, kad tokia įranga įdiegta Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ligoninėse, o dabar ir Šiauliuose. „Atliekant šias procedūras pasiekiama labai gerų rezultatų. Tai džiugina. Stengiamės padėti specialistams. Šiaulių gydytojai yra darni ir gerai dirbanti komanda“, – sakė R. Ulrik.
Procedūra beveik neskausminga
„Kadangi šios procedūros metu yra naudojamos papildomos priemonės, kurios įvedamos į širdies kraujagyslės vidų, pacientas jaučia daugiau diskomforto, negu paprastesnės koronarų plėtimo procedūros metu. Pacientui nuskausminama tik ta vieta, pro kurią įvedamas grąžtelis – ranka arba koja. Procedūrų metu pacientai jautėsi gerai“, – sakė A. Dambrauskaitė.
Kol šių procedūrų nebuvo, pasak kardiologės Jurgitos Plisienės, ligoniams nelabai kuo buvo galima padėti. Esant užkalkėjusioms širdies kraujagyslėms, prastėja paciento gyvenimo kokybė, darosi sunku vaikščioti, jaučiamas skausmas širdies plote. Likdavo tik gydymas vaistais, kuris ne visada padeda.
Kas lemia kraujagyslių užkalkėjimą?
„Aterosklerozė – turbūt viso pasaulio pagrindinė liga. Jos rizikos veiksniai yra tokie patys kaip ir visų širdies ir kraujagyslių ligų – koreguojami ir nekoreguojami. Nekoreguojami veiksniai yra lytis, genetika, amžius. Koreguojami veiksniai yra cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija, rūkymas, antsvoris, mažas judėjimas.
Aterosklerozė yra, liaudiškai tariant, kraujo riebalų sėdimas ant kraujagyslės, jie formuoja aterosklerotines plokšteles, kurios ilgainiui ima kalkėti ir taip kraujagyslė iš vidaus ima siaurėti, progresuoja širdies ligos“, – aiškino J. Plisienė.
A. Dambrauskaitė pažymi, kad kalkės būna tokio kietumo kaip kaulas. Ateroskleroze dažniau serga vyresnio amžiaus žmonės.
Rotabliacija Šiaulių ligoninėje atlikta dviem vyrams ir moteriai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PROCEDŪRA: Jeigu kraujagyslių plėtimo procedūrą gali atlikti ir vienas gydytojas, tai rotabliacija yra sudėtingesnė ir ją atlieka bent du gydytojai.
GRĄŽTAS: Mažučiu deimantiniu grąžteliu kraujagyslėse pragręžiamos kalkės. Implantavus į kraujagyslę stentą, kraujas vėl gali laisvai tekėti.
KARDIOLOGAS: Respublikinės Šiaulių ligoninės Rentgeno chirurgijos ir neinvazinės diagnostikos skyriaus intervencinis kardiologas Vytenis Tamakauskas ekrane rodo, kaip atliekama rotabliacijos procedūra.
PATIRTIS: Šiauliečiams gydytojams atvyko talkinti patyręs kardiologas iš Švedijos Iwar Sjogren.
PACIENTĖ: Šiaulietė Adelė Biliūnienė – viena pirmųjų pacienčių, kuriai buvo atlikta rotabliacijos procedūra. Moteris džiaugėsi, kad operacija praėjo gerai, nejuto beveik jokio skausmo ir jau po poros valandų galėjo pietauti. Moteris tikisi, kad po šios procedūros galės vaikščioti ir darbuotis nedusdama.
GYDYTOJA: Rentgeno chirurgijos ir neinvazinės diagnostikos skyriaus vedėja Aušra Dambrauskaitė džiaugiasi, kad pirmosios kraujagyslių gęžimo procedūros praėjo sklandžiai. Ruošdamasi šioms operacijoms intervencinė kardiologė stažavosi Vienoje.