
Naujausios
Dėl K. Korsako asmenybės – įvairios nuomonės
Sprendimo projektą pakeisti Šiauliuose esančios Kosto Korsako gatvės pavadinimą į Adolfo Ramanausko-Vanago pavadinimą teikia Tarybos narys Zakiras Medžidovas. Jis taip pat prideda Šiaulių „Aušros“ muziejaus išvadą, kurioje pateikiami K. Korsako biografijos faktai ir pateikiamas apibendrinimas: „Įvertinus akivaizdaus K. Korsako kolaboravimo su sovietų valdžia faktus ir kai kuriuos nevienareikšmiškai vertinamus jo darbus ir poelgius, manome, kad tikslinga yra pakeisti Kosto Korsako gatvės pavadinimą.“
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras (LGGRTC) dar rugpjūčio mėnesį pareikalavo Šiaulių miesto savivaldybės pakeisti K. Korsako gatvės pavadinimą.
Tuomet Savivaldybė nusprendė paskelbti gyventojų apklausą. Joje dalyvavo 893 gyventojai, iš jų 76,5 procento pasisakė prieš pavadinimo keitimą.
Vicemeras Justinas Švėgžda taip pat aiškino, kad Savivaldybė gavo Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto raštą, kuriame nepritariama K. Korsako gatvės pavadinimo keitimui.
Vicemeras aiškino, kad Savivaldybė dar kartą kreipėsi į LGGRTC, prašydama įvertinti gyventojų apklausos rezultatus ir pasikeitusias aplinkybes, tačiau iki šiol atsakymo negavo.
Tarybos narys susipainiojo tarp Vanago ir Generolo Vėtros
Tarybos sprendimo projektas dėl K. Korsako gatvės pavadinimo keitimo į A. Ramanausko-Vanago jau svarstomas miesto Tarybos komitete. Graudžiai kurioziška situacija susiklostė Socialinių reikalų ir sveikatos komitete.
Z. Medžidovas aiškino, kad gyventojų apklausos rezultatai juridinės galios neturi, nes joje dalyvavo per mažai žmonių. Pasidomėjęs jis pastebėjo, kad gyventojai nepritarė keitimui daugiausia dėl ekonominių priežasčių, kurias galėtų sukelti gatvės pavadinimo kaita – reikėtų keisti dokumentus, tai kainuotų. Politikas aiškino, kad nieko mokėti nereikėtų, o lenteles ant namų galėtų pakeisti Savivaldybė, kaip tai darė keisdama L. Giros, P. Cvirkos gatvių pakeitimus.
Anot Z. Medžidovo, pritarusieji pavadinimo pakeitimui rėmėsi ideologiniais argumentais, nes „K. Korsakas tiesiog buvo sovietinis funkcionierius ir tiek“.
Tarybos narys mano, kad mieste būtų didelė garbė turėti buvusio Lietuvos vadovo, generolo Adolfo Ramanausko-Vanago gatvę.
Tuomet jis sulaukė komiteto nario 81 metų Vytauto Juškaus klausimo: „Ar tau teko skaityti Vanago anūkės knygą?“
Z. Medžidovui atsakius, kad neteko, jo kolega pateikė netikėtų patarimų.
„Reikėtų tau paskaityti, tada atšoktų fantazija keisti gatvės pavadinimą. Anūkė surinko visą medžiagą apie Vanagą. Visa, kas buvo įmanoma. Jeigu jau anūkė tvirtina, kad jis prisidėjo prie genocido, tai atsiprašau. Abejonių net jokių nekyla. Aš manau, kad čia istorijos perrašinėti nereikia. Aš nepritarsiu šiam pakeitimui“, – pareiškė V. Juškus.
Socialinių reikalų ir sveikatos komitetas šiam sprendimo projektui nepritarė: du balsavo už, du – prieš, vienas – susilaikė.
Paviešinus komiteto ištrauką feisbuke, kilo pasipiktinimas, kad Vanago anūkė nėra parašiusi knygos apie jo dalyvavimą genocide. Dalis internautų ragino politiką atsiprašyti A. Ramanausko-Vanango artimųjų. Į tai sureagavo ir pats V. Juškus, prisipažinęs, kad suklydo.
„Gerb. internautai, visų pirma atsiprašau komiteto narių už suklaidinimą ir visų jūsų, iš tiesų sumaišiau su Noreikos (Jono Noreikos-Generolo Vėtros – aut. past.) anūke ir jos parašyta knyga. Apie tai paskelbsiu Tarybos posėdyje, kad nesuklaidinčiau dėl sprendimo priėmimo, atsiprašau ir kolegos Zakiro. Noriu paaiškinti, kad komiteto sprendimas yra patariamasis, sprendimą priima Taryba“, – tokį komentarą parašė V. Juškus.
A. Ramanausko anūkė Inga Jancevičienė yra aukščiausią – pulkininko – laipsnį Lietuvos kariuomenėje turinti moteris, karo medikė.
Abi išeitys – negeros, bet yra trečia
Panašu, kad šioje istorijoje miesto valdžia pati save įvarė į kampą. Dabar bet koks sprendimas nebūtų geras. Pritarus keisti gatvės pavadinimą, būtų nepaisoma gyventojų nuomonės. Nusprendus nekeisti, taptų akivaizdu, kad Šiauliuose sovietinis funkcionierius sulaukia daugiau pagarbos nei Lietuvos didvyris, partizanų vadas, Lietuvos vadovas Adolfas Ramanauskas-Vanagas, kurio skulptūrą yra sukūręs mero bičiulis ir Tarybos narys Gintautas Lukošaitis. Skulptūra atidengta Merkinėje.
Bet yra dar viena išeitis. Likus savaitei iki Tarybos posėdžio meras Artūras Visockas patvirtins Tarybos posėdžio darbotvarkę ir joje Z. Medžidovo pateikto Tarybos sprendimo projekto gali tiesiog nelikti. Net formali priežastis tam yra. Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pateikė „išsamią“ išvadą apie pateikto sprendimo projekto kokybę. Nors prie esminių dalykų ko prikibti nerado, ėmėsi biurokratinių pastabų.
„Sprendimo projektas yra pakankamai teisiškai motyvuotas, tačiau jo lydimuosiuose dokumentuose buvo nustatyti taisytini trūkumai, kurie daro sprendimą nepakankamai išsamiu ir nepakankamai informatyviu“ ir taip toliau...
Aktyviai K. Korsako gatvės reikaluose dalyvaujantis vicemeras J. Švėgžda komentavo, kad kiekvienas Tarybos narys turi teisę teikti Tarybos sprendimo projektą. Toliau jau Tarybos reikalas – priimti arba ne. Vicemeras neturi balso teisės, bet jei turėtų, balsuotų prieš, nes tokia buvo gyventojų nuomonė.
„Kodėl Vanagas, o ne Rimkus, kodėl Rimkus, o ne Noreika, kodėl Noreika, o ne Adamkus. Čia gera terpė politikavimui. Mums norisi priimti labiau argumentuotus sprendimus“, – sakė vicemeras.
Jis pripažino, kad pakeitus gatvės pavadinimą Savivaldybė visas išlaidas apmoka, tačiau techninių problemų bent jau kurį laiką lieka. Pavyzdžiui, ne iš karto pasikeitęs gatvės pavadinimas patenka į navigacijos sistemą, gyventojams tektų keisti savo adresą ir panašiai. Tačiau tie patys argumentai miesto valdžiai netrukdė priimti sprendimus dėl L. Giros, P. Cvirkos, V. Montvilos gatvių pavadinimo.
Jei šis Tarybos sprendimas ir pasiektų Tarybos posėdį, jis greičiausiai nebūtų priimtas, nes komitete daugumą turintys mero politiniai bendražygiai jo nepalaikė.