
Naujausios
Dėl kėdės ir milijonų daroma reforma
PAVYDZYS, KAIP PASODINTI SAVO ŽMOGŲ IR REIKALINGĄ VIETĄ
Šiandien Šiaulių miesto tarybos posėdyje bus aktyviai stumiama Rėkyvos ambulatorijos reorganizacija: miesto pakraštyje esančią atnaujintą ambulatoriją sujungti su centrine poliklinika. Viešas tikslas — taupys pinigus, ne viešas — prastumti į centrinės poliklinikos vadovo kėdę savo kandidatą. Savo ir be konkurso. Be to, reikia patogaus žmogaus įsisavinti skiriamus Europos Sąjungos milijonus litų.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
„Nekaltas“ scenarijus
Šiaulių miesto savivaldybės sveikatos skyriaus vedėja Jolanta Stirbienė prieš Tarybos posėdį pristatinėjo politikams Rėkyvos ambulatorijos reorganizacijos projektą.
J. Stirbienės versija: reorganizacija reikalinga optimizuoti ambulatorijos valdymą. Rėkyvos ambulatoriją norima prijungti prie centrinės poliklinikos.
„Niekas nesikeičia ligoniams, tik Rėkyvos ambulatorijoje nebebus vadovo. Taip bus sutaupyta apie 5 tūkstančius litų per mėnesį vadovo atlyginimo. Šiais taupymo laikais, tai yra nemažai“, — tikino J. Stirbienė. Rėkyvos poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis po reorganizacijos gali tapti centrinės poliklinikos vadovu be konkurso.
Vieni Tarybos komitetai pritaria neįsigilinę, kiti — iš viso nesvarstė, nors šiandien jau balsuos. Lengvai prasmukti su ambulatorijos reorganizacija nepavyko tik Sveikatos ir socialinių reikalų komitete, nors dalis komiteto narių — reorganizaciją aktyviai palaikančios dvi medikės: komiteto pirmininkė Birutė Marija Paplauskienė ir komiteto narė vicemerė Alma Javtokienė.
Vieni darė ką norėjo, kuo kiti blogesni?
Kur šuo pakastas dėl ambulatorijos reorganizavimo, įtarė komiteto narys Vytautas Juškus: „Ką jūs čia apsimetate? Aiškiai sakykite: Rėkyvos ambulatorijos vadovą be konkurso norima pasodinti į centrinės poliklinikos vadovo vietą. Mindaugas Maželis geras specialistas, bet būdas jį pasodinti — abejotinas“.
A. Javtokienė, J. Stirbienė, B. M. Paplauskienė juokėsi iš tokio kolegos pastebėjimo, bet paneigti, kad reikalinga kėdė, neišdrįso.
„Kai socialdemokratai buvo valdžioje, jie darė ką norėjo, o mums dabar atrodo, kad Rėkyvos ambulatorijos reorganizacija sutaupys pinigų“, — sakė A. Javtokienė.
Spalio 1 dieną buvęs centrinės poliklinikos vadovas Vladislovas Galiauskas, ilgai spaudžiamas Savivaldybės vadovų, pasitraukė iš pareigų. Kodėl praėjus beveik mėnesiui dar neskelbiamas poliklinikos vadovo konkursas?
„Taupome pinigus“, — gudravo Savivaldybės Administracijos direktorius Vladas Damulevičius.
Sutaupys dvi algas
J. Stirbienė neslėpia, kad reorganizacija — galimybė Rėkyvos ambulatorijos vadovui M. Maželiui užimti centrinės poliklinikos vadovo vietą iš viso be jokio konkurso.
Sveikatos skyriaus vedėja skubėjo nusiimti atsakomybę dėl Tarybai stumiamo reorganizacijos klausimo: reorganizacijos dokumentus esą liepė rengti jos tiesioginis viršininkas — Savivaldybės administracija.
Vadinasi, Administracijos direktorius V. Damulevičius yra šios reorganizacijos dirigentas?
„Ne tik aš, bet ir visa Savivaldybės vadovybė tarėsi. Reorganizacija būtina — sutaupytume pinigų. Ne tik vadovo, bet ir buhalterio atlyginimą“, — paaiškino V. Damulevičius.
Ne be V. Damulevičiaus rankos atsikratyta ir centrinės poliklinikos vadovu V. Galiausku. „Jis tikino, kad jam nereikia Europos Sąjungos pinigų pastatui Varpo gatvėje 9 rekonstruoti. Pusę metų jo prašėme, kad pradėtų iškeldinėti pediatrus iš šio pastato. Jis nenorėjo tvarkytis su Europos Sąjungos parama. Todėl jo ir buvo paprašyta išeiti. Kitaip visi čia būtume gavę per galvas“, — dėstė J. Stirbienė.
Jos minimas pastatas Varpo gatvėje perduotas centrinei poliklinikai ir Visuomenės sveikatos biurui. Poliklinikai priklausančioje dalyje įsikurs Psichikos sveikatos centras, kuris šiuo metu dirba centrinės poliklinikos 4 aukšte.
Spąstai su milijonais
J. Stirbienė dėl pritarimo reorganizacijai kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją bei Centrinę projektų valdymo agentūrą. Jų pozicijos reikia dėl to, kad Rėkyvos ambulatorija gavo Europos Sąjungos paramą remontui ir įrangai — 400 tūkstančių litų. Pagal pasirašytą sutartį penkerius metus įstaiga negali nieko keisti savo veikloje. Jeigu pakeis, gali tekti miestui sugrąžinti Europos skirtus pinigus. Atsakymo vakar dar nebuvo.
„Ką mes darome, kodėl stumiama Tarybai svarstyti klausimą, kai nežinome pasekmių miestui? Juk galime palikti kvailio vietoje“, — sakė V. Juškus.
Bet J. Stirbienė žino tokio skubėjimo priežastį: „Jau metų pabaigoje yra teikiami projektai Europos Sąjungos lėšoms įsisavinti. Kadangi pastatas Varpo gatvėje paliktas medicinai, šio pastato dalies, kuri priklausys poliklinikai, rekonstrukcijai jau yra numatyti pinigai — 3,6 milijono litų. O kol poliklinika neturi sumanaus vadovo, pinigų galime neįsisavinti“.
Pagudravimai su kliūtimis
Ar darydami reorganizaciją politikai pagalvojo apie pacientus ir ten dirbančius medikus? Politikė ir gydytoja Elena Mockuvienė sako, kad prijungus Rėkyvos ambulatoriją prie centrinės poliklinikos, jos gydytojams žymiai padaugės darbo.
„Rėkyvos ambulatorija šeštadieniais nedirba, todėl centrinės poliklinikos gydytojams teks lankyti jų ligonius šeštadieniais. Važiuoti po 10 — 15 kilometrų, pavyzdžiui, į Einoraičių kaimą. Kas kompensuos tokius pasivažinėjimus, ar nebus per brangu?“ — klausė politikė.
Ji teigė yra įsitikinusi, kad reorganizacija įneš sumaišties ir ligoniams, dabar besigydantiems Rėkyvos ambulatorijoje.
Rėkyviškai nerimauja
Rėkyvos ambulatorijos vadovas M. Maželis prisipažino, kad dėl reorganizacijos buvo atėję ir bendruomenės atstovai, ir seniūnaitė, klausė, kas dabar bus su Rėkyvos ligoniais: „Turiu raminti žmones, kad jie neliks be ambulatorijos. Aš ambulatorijoje liksiu dirbti gydytoju, net jeigu man bus pasiūlyta kita vadovo vieta.“
Kodėl politikų akys nukrypo būtent į M. Maželį? Kuo jis patogus?
„Nei aš toks patogus, nei ką. Man oficialiai dar niekas nesiūlė vadovauti centrinei poliklinikai. Bet dėl reorganizacijos vis tiek privalės ką nors pasiūlyti pagal Darbo kodeksą. Jeigu pasiūlys, tada ir kalbėsime“, — sakė M. Maželis.
CITATA: „Kai socialdemokratai buvo valdžioje, jie darė ką norėjo, o mums dabar atrodo, kad Rėkyvos ambulatorijos reorganizacija sutaupys pinigų“, — sakė A. Javtokienė.
STRATEGIJA: Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Jolanta Stirbienė neprisiima ambulatorijos reorganizacijos idėjos autorystės.
POLITIKA: Vicemerė Alma Javtokienė atvira: kol valdžioje buvo socialdemokratai, jie darė, ką norėjo, o dabar atėjo kitų valdančiųjų laikai.
REAKCIJA: Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Birutė Marija Paplauskienėposėdyje juokėsi iš spėlionių, ką be konkurso norima pasodinti į centrinės poliklinikos vadovo kėdę.
REORGANIZACIJA: Reorganizacijos idėjos autoriai dievagojasi, kad Rėkyvos ambulatorijoje po reorganizacijos ligoniams niekas nepasikeis.
Jono TAMULIO ir Giedriaus BARANAUSKO nuotr.