
Naujausios
Dėl ligonio mirties kaltinami medikai
Šeduvė Alma Kuprinskienė įsitikinusi, kad jos 77 metų tėtis dar galėjo gyventi, jei Radviliškio ligoninės medikai jį būtų tinkamai prižiūrėję. Medikai jiems mestus kaltinimus vadina nepagrįstais.
Jadvyga BUIVYDIENĖ
jadvyga@skrastas.lt
Dvi operacijos
Po tėčio laidotuvių redakcijoje apsilankiusi Alma Kuprinskienė papasakojo istoriją, kuri, anot moters, liudija apie Radviliškio ligoninės kai kurių medicinos darbuotojų atmestinai atliekamą darbą.
Kurklių kaime gyvenęs A. Kuprinskienės 77 metų tėtis Alfonsas Reklys pajuto skausmus sveikojoje kojoje (dalis kitos jo kojos po nelaimingo atsitikimo buvo amputuota jau seniai), ir šeimos gydytoja vyriškį pasiuntė konsultuotis pas kraujagyslių specialistus.
Panevėžio ligoninėje A. Rekliui buvo atlikta sveikosios kojos kraujagyslių operacija. Apie ją bylojo likę keli tvarstomąja medžiaga užklijuoti pjūviai.
Po operacijos artimieji A. Reklį parsivežė namo. Netrukus jį ėmė kamuoti skausmai kojoje. Nepadėdavo net skausmą malšinantys medikamentai.
A. Reklį giminaičiai vėl nuvežė į Panevėžio ligoninę. Tenykščiai medikai, apžiūrėję pacientą, nustatė, jog pulsacija gera, išoperuotosios kojos pjūviai gyja gerai. Medikai priėjo prie išvados, kad skausmas plinta iš kojos, kuri prieš daugelį metų buvo amputuota — buvo likusi tik jos dalis.
A. Reklio giminaičiams medikai pranešė, kad reikėtų šią koją dar patrumpinti.
Panevėžio ligoninėje buvo atlikta ir ši operacija. Po poros dienų pacientas tolimesniam gydymui buvo perkeltas į Radviliškio ligoninę.
Priekaištai dėl ligonio priežiūros
Radviliškio ligoninėje A. Reklys buvo paguldytas į gydytojos Onos Krikščiūnienės palatą.
Vyriškio aplankyti atvykę artimieji pamatė jį pririštą prie lovos, kuri stovėjo šalia lango. Giminaičiams vėliau medikai paaiškino: ligonis blaškėsi, traukė nuo langų žaliuzes.
A. Reklio artimieji nesuprato, kodėl neramų, po operacijų ir narkozių šiek tiek pakrikusios psichikos žmogų reikėjo paguldyti prie lango.
Artimieji sako palatos gydytojos tądien neradę. Jie klausė slaugytojos, ar ji perriš ligonio žaizdas, tačiau medikė atsakė, jog tai — ne jos palata.
Toje pačioje palatoje gulėję kiti ligoniai papasakojo, kad medikai ligonio neapžiūrėjo — tik pririšo prie lovos ir išėjo.
Kitą dieną, šeštadienį, artimieji A. Reklį rado lovoje gulintį lygiai taip pat, kaip paliko penktadienį. Palatos ligoniai paaiškino, kad medikai perrišo patrumpintąją koją, o kitos — ne.
Aplankę A. Reklį sekmadienį, artimieji pakėlė tvarsčius kojos, kurios buvo atlikta kraujagyslių operacija, ir nustėro: aplink žaizdą juodavo, sunkėsi pūliai.
„Koja buvo pradėjusi pūti, — pasakojo šeduvė A. Kuprinskienė. — Kitaip ir negalėjo būti, jei žaizdų tris paras niekas neperrišinėjo. O Panevėžio ligoninės medikai prieš išsivežant ligonį buvo nurodę žaizdas perrišinėti du kartus per dieną“.
A. Reklio artimieji apie ligonio būklę norėjo pasikalbėti su palatos gydytoja, tačiau jos skyriuje nebuvo. Giminaičiai slaugytojos paprašė parodyti gydytojos paskyrimus — norėjo sužinoti, ar yra paskirti perrišimai. Slaugytoja paskyrimų neparodė, tik pažadėjo žaizdas perrišti.
Gydytoją O. Krikščiūnienę artimiesiems pavyko rasti ligoninėje tik pirmadienį, po ligonių vizitacijos.
O. Krikščiūnienė pripažino, kad A. Reklys — sunkus ligonis. „Į klausimą, kodėl jo kojos žaizdos neperrišinėjamos jau trečia diena, gydytoja atsakė: “Gerai, pažiūrėsiu““, — pasakojo redakcijoje apsilankiusi A. Reklio duktė A. Kuprinskienė.
Staigi mirtis
Dėl, artimųjų vertinimu, A. Reklio netinkamos priežiūros jie ėjo pas skyriaus vedėją, šis pažadėjo pakontroliuoti gydymo eigą.
„O po savaitės palatos gydytoja pasakė, kad “nieko nebebus, prasidėjo gangrena““, — pasakojo A. Kuprinskienė.
Gydytoja O. Krikščiūnienė pranešė, kad teks amputuoti koją, kurios buvo išoperuotos kraujagyslės. Medikė paprašė artimųjų apsvarstyti, ar jie sutinka su tokia operacija. „Atsakiau, jei kitos išeities nėra — tenka sutikti“, — pokalbį su gydytoja prisiminė A. Kuprinskienė.
Tačiau netruko paaiškėti, jog paciento blogas kraujas, operuoti negalima. Kraują reikia atstatyti.
Buvo sekmadienis, kai giminaitė, atėjusi aplankyti A. Reklio, rado jį karščiuojantį.
Giminaitė nuėjo pas gydytoją O. Krikščiūnienę pasitarti. Medikė kabinete žiūrėjo televizorių ir mezgė.
„Gydytoja sakė žinanti, kad mums artimas žmogus karščiuoja. Medikė sakė, kad prieš dvi dienas buvo planuojama A. Rekliui atlikti operaciją, tačiau neatėjo operuoti turėjęs gydytojas“, — redakcijoje pasakojo A. Reklio duktė A. Kuprinskienė ir sakė negalinti suprasti, kodėl vieną dieną gydytoja teigė, jog ligonio blogas kraujas, todėl negalima operuoti, o po kiek laiko jau kalbėjo apie planuotą operaciją, kurios nebuvo dėl kažkokio mediko kaltės.
To paties sekmadienio vakarą artimieji sulaukė telefono skambučio iš ligoninės. Jiems buvo pranešta, kad A. Reklio nebėra — įvykusi staigi mirtis.
A. Kuprinskienė sakė, kad ligoninėje nebuvo rūpinamasi pamaitinti sergantį jos tėtį — jis, paveiktas medikamentų, nuolat miegojo. „Aiškinau medikams, kad jis ne “bomžas“, kad turi normalią šeimą, tačiau personalas, matyt, galvojo kitaip. Kaip galvojo, taip su juo ir elgėsi“, — nuoskauda dalijosi tėvo netekusi A. Kuprinskienė.
Moteris teigė, kad ligonio aplankyti atėjusiems giminaičiams dažniausiai nepavykdavo rasti gydančiosios gydytojos — tai ji Konsultacinėje poliklinikoje, tai išvykusi į Šiaulius. Jau vien todėl, kad jos nuolat nėra, esą gydytoja negalėjusi sunkiam ligoniui skirti pakankamai dėmesio.
Gydytoja teigia gydžiusi tinkamai
Apie A. Reklio artimųjų medikams reiškiamas pretenzijas sužinojusi gydytoja O. Krikščiūnienė „Šiaulių kraštui“ sakė esanti kone ištikta šoko dėl tokių kaltinimų.
Gydytoja sakė pati kiekvieną rytą maitindavusi šį sunkios būklės pacientą ir visaip stengėsi jam padėti. Sunkumų kilo dėl to, kad iš Panevėžio pacientas esą buvo atvežtas blogos būklės — tyrimai buvo labai blogi, nors Panevėžio medikų įrašai liudijo priešingai. „Galbūt tai ir suklaidino giminaičius — jie mano, kad į Radviliškį po operacijos atvežė geros būklės ligonį, o iš tikrųjų jo būklė buvo labai komplikuota“, — sakė gydytoja O. Krikščiūnienė.
Gydytoja teigė, kad ne tik A. Reklio sveikatos tyrimai, atlikti vos atvežus į ligoninę, buvo blogi. Nuo jo patrumpintosios kojos jau krito audiniai. Vėliau pradėjo šalti ir kita koja. Ligonis buvo nesąmoningas, buvo sutrikusi kai kurių jo organų funkcija.
Sustiprinus kraują, pirmadienį buvo numatyta operacija. „Sekmadienį budėjau, sulašinome A. Rekliui lašinę. Po pietų staiga nukrito jo kraujospūdis, ir vyriškis mirė“, — pasakojo gydytoja O. Krikščiūnienė.
Medikės teigimu, ji padarė viską, kas buvo įmanoma šio paciento labui. Ir jo žaizdos buvusios perrišinėjamos pagal paskyrimus, nors medikė artimiesiems paskyrimų ir neparodė. Nerodė esą todėl, kad ligos istorijoje nebuvo įrašyta pavardžių asmenų, kuriems galima teikti informaciją apie ligonį.
Gydytoja taip pat sakė nieko blogo nemananti apie tai, kad darbe ji pamezga. „Sutvarkau ligonius, surašau paskyrimus — argi sėdėsiu nieko neveikdama? Pamezgu, vėl einu į palatą...“, — “Šiaulių kraštui“ sakė urologė O. Krikščiūnienė, turinti teisę teikti ir chirurginę pagalbą.
Gydytoja sakė Radviliškio ligoninėje dirbanti ketvirčiu etato, rytais. Vėliau einanti į Konsultacinę polikliniką — ten dirba puse etato, o pietų važiuojanti konsultuoti ligonių į Šiaulius. Ten ji dirba taip pat puse etato.
Medikų kaltės nenustatyta
Radviliškio ligoninės direktoriaus pavaduotoja gydymo reikalams Irena Palionienė, vertindama incidentą, teigė gydytojos O. Krikščiūnienės veiksmuose didelių „nuklydimų“ nematanti.
Įrašai A. Reklio ligos istorijoje esą bylojantis, kad ligoniui buvo teikiama visa reikalinga pagalba, vyko konsiliumai su skyriaus vedėju. Ligoniui buvo paskirti tinkami medikamentai, jo žaizdas perrišinėti buvo rašomi paskyrimai.
Direktoriaus pavaduotoja sakė, kad šio paciento ligos istorija išnagrinėta Chirurgijos skyriaus medikų ir ligoninės vadovybės pasitarime. Nustatyta, kad medikai, gydydami ligonį, klaidų nepadarė, jų gydymas paciento sveikatos nepablogino.
I. Palionienė sakė, kad gydytojai darbe megzti gal ir nederėtų. Laisvą minutę verčiau skaityti medicinos literatūrą.
MIRTIS: Artimieji sulaukė telefono skambučio iš ligoninės. Jiems buvo pranešta, kad tėvo nebėra — įvykusi staigi mirtis.
Giedriaus Baranausko nuotr.
Autorės nuotr.
VERTINIMAS: Šeduvė Alma Kuprinskienė įsitikinusi, kad jos tėčiu ligoninėje buvo rūpinamasi nepakankamai, nors medikai tą ir paneigė.