
Naujausios
Nustebino vaizdas prie Rėkyvos ežero
Šiauliuose važiuojant neseniai išasfaltuota Žemynos gatve, jai pasibaigus prasideda žvyruotas kelias, kuris atsiremia į Rėkyvos ežerą. Vietomis šalia šio kelio matosi vykstančios individualių namų statybos.
Praėjusiais metais kelias buvo nugreideriuotas, pagerinta jo kokybė. O vasarį prie Rėkyvos ežero atvykęs šiaulietis (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasibaisėjo pamatęs, kad kairioje kelio pusėje, priešais ežerą plynai iškirsta apie 2 hektarai miško, pakraščiuose palikus stypsoti vos kelis beržus. Paaiškėjo, kad medžiai iškirsti privačiame sklype.
Tarp ežero ir privataus sklypo eina keliukas, kuris priklauso jau Šiaulių miesto savivaldybei. Jo žvyruotą dangą miesto savivaldybė taip pat sutvarkė, aiškindama, kad tai padarė priešgaisrinės tarnybos prašymu.
Prie pat ežero stovi informacinė lenta, kurioje pažymėta, kad šioje teritorijoje yra Rėkyvos pelkė, kuri patenka į NATURA 2000 saugomų buveinių teritoriją. Priešais ją – kita informacinė lenta, kurioje prašoma saugoti gamtą – nekurti laužo, nelaužyti medžių, nešiukšlinti.
Žmonės nerimauja, kad iškirstame sklype, visai šalia ežero, gali būti pradėtas statyti individualių namų kvartalas.
Aplinkos apsaugos departamentas pažeidimų nenustatė
Pradėjome kelionę, bandydami išsiaiškinti, kas išdavė leidimą plynai kirsti mišką šioje vietoje.
Valstybinės miškų tarnybos viešųjų ryšių specialistas Ūdrys Staselka informavo, kad leidimas kirsti mišką sklypo savininkui išduotas 2016 metais. Pagal tuo metu galiojusį teisinį reglamentavimą, kirtimas turėjo būti įvykdytas iki 2016 metų gruodžio 31 dienos arba savininkas turėjo kreiptis dėl leidimo galiojimo pratęsimo. Leidimo galiojimas pratęstas nebuvo. Pagal išduotą leidimą leista vykdyti plynąjį kirtimą. Kirtimas vykdytas pagal patvirtintą miškotvarkos projektą. Projektas suderintas su Kurtuvėnų regioninio parko direkcija. Kitų leidimų kirsti mišką šiame sklype nebuvo išduota.
Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos atsiuntė informaciją, kad gavo pranešimą ir atliko tyrimą dėl iškirstų medžių kitame šalia esančiame žemės ūkio paskirties sklype.
„Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, atlikę sklypo apžiūrą šiame žemės ūkio paskirties privačiame žemės sklype, nenustatė saugotinų želdinių. Pažymime, kad šis sklypas yra saugomoje teritorijoje, bet ne botaniniame draustinyje. Patikrinimo metu žemės sklypo savininkas pateikė pareigūnams Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos išvadą dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio „Natura 2000“ teritorijoms. Joje nurodyta, kad tvarkymo darbai minėtuose sklypuose yra leidžiami, taip pat pateiktos gairės jų vykdymui, kurių savininkas laikėsi. Pelkėtų pievų atkūrimas pašalinant želdinius atliekamas, norint sugrąžinti anksčiau šioje teritorijoje gyvenusias saugomas drugių rūšis“, – rašoma departamento atsakyme.
Atlikdami tyrimą pareigūnai papildomai kreipėsi į Šiaulių rajono savivaldybę dėl informacijos, ar sklypo savininkas buvo pateikęs prašymą dėl želdinių įvertinimo, ar planuojant šalinti želdinius reikalingi leidimai, ar Savivaldybė pateikė atsakymą raštu. Taip pat buvo prašoma informacijos, ar sklype nustatyta saugotinų želdinių, kuriems pašalinti reikalingas leidimas. Aplinkos apsaugos departamentas teigia gavęs informaciją iš Šiaulių rajono savivaldybės, kad sklypo savininkui buvo suteikta informacija dėl želdinių šalinimo ir jiems reikalingų leidimų, jei jie būtų saugomi. Departamentas pažeidimų nenustatė.
Sklypo savininkas išduoti leidimą neprašė
Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Renata Ulvydienė mums paaiškino, kad sklypo savininkas E. D. kreipėsi į skyrių žodžiu, prašydamas pakonsultuoti, kaip kirsti medžius. Jam taip pat žodžiu buvo išaiškinti teisės aktai, informuota, kad Savivaldybė išduoda leidimus bei patikrina saugotinų želdinių būklę, gavusi privačios žemės sklypo savininko prašymą išduoti leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius.
„E. D. Šiaulių rajono savivaldybei prašymo išduoti leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius nėra pateikęs“, – rašoma Savivaldybės rašte Aplinkos apsaugos departamentui.
Savivaldybė informavo, kad Šiaulių rajono savivaldybės bendrajame plane minėtoje vietoje suplanuota neurbanizuota teritorija. Prašymo koreguoti bendrąjį planą Savivaldybės administracija nėra gavusi.
Išpjauti medžiai sugrąžins drugius?
NATURA2000 teritorijas prižiūrinti Žemaitijos saugomų teritorijų direkcija patvirtino, kad iškirsta teritorija patenka į Buveinių apsaugai svarbią teritoriją „Rėkyvos pelkė“.
Direkcijos viešųjų ryšių specialistė Dovilė Levinskaitė informavo, kad teritorijoje anksčiau buvo pievos, daug metų apleistos, smarkiai apaugusios medžiais ir krūmais. 2024 metų gruodį Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos specialisto parengtoje planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo išvadoje nurodyta, jog veiklos elementų, galinčių sukelti reikšmingą poveikį įsteigtoms „Natura 2000” teritorijoms ir jų vertybėms nenustatyta: buvusios drugių buveinės yra sunykusios, virtusios menkaverčiais beržynais, pelkėtų pievų atkūrimas reikalingas, siekiant susigrąžinti drugius.
Sklypo savininko planuojama ūkinė veikla – žemės ūkio ir kitos paskirties žemės sklypų išvalymas (kirtimas nuo savaime prižėlusių medžių ir krūmų). Sklypo savininkui taip pat pateikti siūlymai ir rekomendacijos, kaip teisingai atlikti numatytus darbus, pavyzdžiui, sumedėjusios augalijos kirtimus atlikti ne paukščių perėjimo laiku, sumažinant atžėlimą frezuoti kelmus ir kita.