
Naujausios
Diskutuota apie paminklą tautos laisvei
Antradienį Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas-diskusija „Tautos laisvė ir reikšmė“ su lietuvių mitologu, religijotyrininku, rašytoju dr. Dainiumi Razausku ir menotyrininku Virginijumi Kinčinaičiu. Kalbėta apie Šiaulių Prisikėlimo aikštėje turėsiantį iškilti paminklą tautos laisvei.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Šiaulių miesto savivaldybė pradeda projekto „Paminklas „Tautos laisvei“ Prisikėlimo aikštėje, Šiauliuose“ įgyvendinimą ir ta proga rengia diskusijų-susitikimų ciklą. Pirmosios diskusijos dalyviai ieškojo atsakymo, kaip apibrėžti sąvoką „tautos laisvė“, kuo turi vadovautis paminklo kūrėjai, kad pateisintų šiauliečių ir miesto svečių lūkesčius.
Pasak V. Kinčinaičio, šiandien Lietuvoje dėl to, kaip turi atrodyti paminklas, yra daug nesusikalbėjimo, priešiškumo, ir kaip pavyzdį pateikė diskusijas dėl paminklo Vilniaus Lukiškių aikštėje.
Vėliau diskusijos metu kliuvo ir kitiems miestams (Kaunui, Marijampolei) dėl jų paminklų, įprasminančių laisvę ir kovą už ją.
Menotyrininkas trumpai apžvelgė, kokie paminklai buvo statomi Antikos, Renesanso epochoje, imperijų laikais, 19 amžiuje (žlugus imperijoms) ir kokie yra statomi dabar.
Dr. D. Razauskas sakė, kad didžiausias laisvės paminklas ir šaltinis yra universitetas, o Šiauliai jį praranda.
„Prarasti universitetą – prarasti laisvę. Universitetas – kaip smegenys. Laisvės subjektas yra sąmonė, sąmoningumas, o universitetas yra viena iš erdvių sąmoningumui skleistis. Todėl būtų gražu ne akmenį aikštėje iškalti, o susigrąžinti universitetą“, – svarstė D. Razauskas.
Svečias taip pat pabrėžė, kad „paminklus reikia statyti tada, kai labai norisi, o ne tada, kai skiriami pinigai“.
„Kai skiriami pinigai ir nusprendžiama, kad paminklas toks ar kitoks vis tiek bus pastatytas, jis nebus tikras, – įsitikinęs D. Razauskas. – O jeigu jau taip reikia kažką pastatyti, tada geriau kuklų, nedidelį obeliską.“
Prisikėlimo aikštės projekto autorius architektas Vytenis Rudokas sakė, kad „turėtų laimėti stipri, gera idėja“, tada ir meninis sprendimas žmonėms bus priimtinas.
Pasiklausyti diskusijos atvyko ir architektas profesorius Algis Vyšniūnas, kuris susitikimą-diskusiją su šiauliečiais planuoja kitą savaitę.
Svečias pasigedo konkretumo: „Nekonkretumas papjaus mus. Rezistencija yra mūsų tapatybės ašis. Turinio reikia, nes kitaip, lietuviškai pasakysiu, – „somthing about nothing“ (liet. „kažkas apie nieką").“
D. Razauskas pasiūlė visur statyti vyčius: „Vytis – kaip laisvės simbolis – neturi sau lygių. Raitas žmogus savaime yra laisvės įvaizdis. Tautosakoje yra priežodis „jis nepėsčias“, kuris reiškia raitą. Dėl to ir yra visur vaizduojami raiteliai, kad žmonės laisvę myli.“
Nemažai diskutuota ir apie turinio bei formos dermę. Diskusijos dalyviai svarstė, kad mintis gali būti gera, bet blogas meninis sprendimas ir atvirkščiai.
Šiaulietis architektas Algimantas Černiauskas dalijosi savo patirtimi, pasakojo, kad Saulės laikrodžio aikštės projektuotojai turėjo konkrečią viziją, kaip turi atrodyti paminklas „Šaulys“ ir įgyvendinti sumanymą pakvietė skulptorių Stasį Kuzmą.
Prisikėlimo aikštės atveju, pasak architekto, kol kas nėra bendro suvokimo, kam turėtų būti skirtas paminklas, nėra konkrečios užduoties.
A. Černiauskas mano, kad dar nesame „prinokę“ paminklui, ir nepritarė minčiai „tiražuoti“ Vytį.
Pabūti „liaudies balsu“ ir išsakyti savo, kaip miestiečio, nuomonę V. Kinčinaitis pakvietė dizainerį Darių Linkevičių. Jis priminė, kad aikštės projekto autorius yra „aiškiai apibrėžęs paminklo vietą ir tūrį“. Visgi kiti diskusijos dalyviai sakė, kad svarbiausia yra turinys, o ne forma.
Diskusija-susitikimas truko pusantros valandos. Ne visi ja liko patenkinti. Renginio pabaigoje pasigirdo nusivylusių balsų, kad liko neišklausyti paprasti šiauliečiai. Klausimams laiko taip pat neliko.
Renginio organizatoriai ramino, kad tai – ne paskutinė diskusija, ir progų užduoti klausimų ir išsakyti savo mintis dar bus.
Kitas susitikimas vyks vasario 19 dieną, antradienį, 17 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje. Profesorius A. Vyšniūnas kalbės apie įpaminklinimo tradicijas ir tendencijas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Pirmojoje diskusijoje, skirtoje paminklui tautos laisvei aptarti, be architektų ir dizainerių dalyvavo ir keletas Šiaulių miesto savivaldybės administracijos bei tarybos atstovų bei paprastų šiauliečių.
Dr. Dainius Razauskas sakė, kad geriausias laisvės paminklas – universitetas, todėl „būtų gražu ne akmenį aikštėje iškalti, o susigrąžinti universitetą“.