
Naujausios
Dvi gimnazijos nori išvengti lygiavos
Šiaulių Didždvario ir J. Janonio gimnazijos kreipėsi į Savivaldybės administraciją leisti nuo naujų mokslo metų formuoti po šešias pirmas gimnazijos klases. Tam nepritaria nei administracija, nei kitos miesto gimnazijos. Oponentai klasių skaičiaus reguliavimą – visiems po lygiai – vadina socializmu.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Nesilaiko susitarimo
Pradėjus mažėti mokinių skaičiui, aštuonios miesto gimnazijos tarpusavyje susitarė komplektuoti ne daugiau kaip po penkias pirmas (devintas) klases. Šis apsisprendimas vasarį buvo patvirtintas Tarybos nutarimu.
Dviejų seniausių gimnazijų norui turėti daugiau pirmokų nepritaria kitos gimnazijos, nes tai reikštų mažesnį mokinių, o tuo pačiu ir mokinio krepšelių, skaičių jų mokyklose.
Savivaldybės administracija taip pat laikosi pozicijos, kad Šiauliuose išsilaikytų visos aštuonios gimnazijos (keturios centrinėje miesto dalyje ir keturios pietinėje), todėl jose turi būti panašus mokinių skaičius.
Pasak Švietimo skyriaus vedėjos Violetos Damskienės, kadangi dėl gimnazijų klasių komplektų skaičiaus yra priimtas Tarybos sprendimas, tik ji, o ne administracija, gali spręsti šį klausimą. Tam frakcijos ar pavieniai politikai turėtų siūlyti nutarimų projektus.
Prašymų daugiau nei mokinių
Pagal Tarybos sprendimą, gimnazijose ir vidurinėse mokyklose gali būti komplektuojamos 43 pirmos (devintos) klasės. Iš jų – dvi Vijolių vidurinėje mokykloje ir viena „Santarvės“ vidurinėje mokykloje. Toks klasių skaičius numatytas suskaičiavus mokinių, kurie šiemet baigia aštuonias klases, skaičių.
Tiesa, dalis jų mokslus tęsia profesinėse mokyklose arba išvyksta. Švietimo skyriaus duomenimis, apie 80 mokinių į miestą atvažiuoja mokytis iš rajono.
Birželio 1 dienos duomenimis, gimnazijoms pateikta 1219 būsimųjų gimnazistų prašymų. Pagal šį skaičių susidarytų 42 klasės (vienoje klasėje vidutiniškai 29 mokiniai).
Tačiau V. Damskienė pažymi, kad toks skaičius prašymų susidarė dėl to, kad dalis būsimųjų gimnazistų prašymus pateikė dviem ir daugiau gimnazijų. Pavyzdžiui, 25 moksleiviai, pageidavę mokytis S. Daukanto gimnazijoje, prašymus yra padavę ir į kitas gimnazijas, Didždvario gimnazijoje tokių yra 56, J. Janonio gimnazijoje – 50, Stasio Šalkauskio gimnazijoje – 34, Šiaulių universiteto gimnazijoje – 20, likusiose gimnazijose – po 8–10.
Prašymus gimnazijoms galima teikti visą vasarą.
Nukentėtų dvi gimnazijos
Pasak Švietimo skyriaus vedėjos, jeigu dviem mokykloms būtų leista komplektuoti po 6 pirmąsias klases, labiausiai nukentėtų „Saulėtekio“ ir S. Daukanto gimnazijos. Viena pagal pateiktų prašymų skaičių atitinkamai yra surinkusi tris pirmąsias klases, kita – keturias.
Kitos gimnazijos surenka po keturias ir penkias pirmąsias klases. Po šešias klases pagal pateiktų prašymų skaičių galėtų surinkti „Romuvos“ ir Šiaulių universiteto gimnazijos, tačiau jos tokių prašymų Savivaldybei nepateikė.
„Buvome sutarę, jeigu mokykla surenka pilnas penkias klases, turi baigti komplektavimą ir paskelbti, kad laisvų vietų nebėra. Tačiau dėl besidubliuojančių prašymų priėmimas užsitęsia. Ir kol nebaigia klasių komplektuoti populiariausios gimnazijos, tol negali užbaigti komplektavimo likusios“, – pastebi vedėja.
Ar negalima būtų įdiegti sistemos, kad prašymą būtų galima pateikti tik vienai gimnazijai, kaip dabar yra su darželiais?
„Su moksleiviais yra paprasčiau, mes maždaug žinome, kiek jų ateis į gimnazijas. Drausti jiems pasirinkti gimnaziją būtų ne visai teisinga“, – mano V. Damskienė.
Visiems po lygiai
Didždvario gimnazijos direktorius Vitalis Balsevičius sako į Savivaldybę dėl papildomos pirmos klasės kreipęsis todėl, kad sulaukė daug būsimų gimnazistų tėvų prašymų, tačiau jau susitaikęs su mintimi, kad leidimo negaus.
„Kadangi Taryboje daugumą sudaro socialdemokratai, o probleminių gimnazijų vadovai – taip pat socialdemokratai, nėra ko tikėtis, – apmaudo neslėpė mokyklos vadovas. – Politikai nusprendė, kad būtų išlaikytos visos gimnazijos vienodomis sąlygomis. Nesvarbu, ar jos stengiasi, ar nesistengia, dirba ar nedirba, vis tiek turės pakankamai mokinių. Žodžiu, socializmas – visoms po lygiai“.
V. Balsevičius nemato tragedijos, jei mieste užsidarys „nepatrauklios“ gimnazijos.
Šiaulių universiteto gimnazijos, kuri taip pat turi galimybę surinkti šešias pirmas klases, direktoriaus pavaduotoja Zinaida Sadauskienė mano, kad reikia laikytis susitarimo ir vadovautis Tarybos nutarimu. Nes demografinė padėtis mieste yra prasta, mokinių trūksta, o išgyventi nori visos gimnazijos, mokytojai nori turėti pakankamą pamokų krūvį.
„Kol sprendžiama, leisti ar neleisti kai kurioms gimnazijoms komplektuoti daugiau klasių, pablogėja kitų gimnazijų situacija. Mokinių tėvai laukia, viliasi ir todėl delsia nešti prašymus į kitas gimnazijas“, – mano Z. Sadauskienė.
Redakcijos archyvo nuotr.
POLITIKA: Didždvario gimnazijos direktorius Vitalis Balsevičius neslepia apmaudo, kad populiariausioms Šiaulių gimnazijoms neleidžiama komplektuoti daugiau kaip penkias pirmokų klases.
SPRENDIMAS: Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė sako, kad sprendimą dėl gimnazijų pirmokų klasių skaičiaus priėmė Šiaulių miesto taryba ir tik ji, o ne administracija gali pakeisti šį nutarimą.