Emocijos iš po airių kojų

Emocijos iš po airių  kojų

Emocijos iš po airių kojų

Praeitą savaitę Šiaulių arenoje koncertavo viena iš trijų profesionaliausių pasaulyje airių šokio trupių — „Rhythm of the Dance“. Scenoje šoko ir geriausių pasaulio šokėjų dešimtuke besipuikuojanti Fiona Collins, vienintelė sugebanti šokio metu padaryti 30 judesių per minutę.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Šokdami linksminasi patys

Į Šiaulius atvyko 22 geriausi airių šokėjai, du tenorai ir šešių muzikantų grupė, dovanojusi žiūrovams uždegančius smuiko, akordeono ir mušamųjų ritmus. Didžiausio žiūrovų dėmesio sulaukė šokėjai, stebinę itin greitais, tačiau labai tiksliais kojų judesiais. Scenos centre, kitų šokėjų apsuptyje spindėjo Fiona.

„Ar jaučiatės žvaigžde?“, — teiravomės šokėjos dar prieš pasirodymą.

— Aš — žvaigždė?.. Oi, ne. Daug čia mūsų tokių, žvaigždžių. Kiekvienas šios trupės šokėjas gali pasigirti įspūdingais laimėjimais. Tačiau tarpusavyje nekonkuruojame, esame geri draugai, visi siekiame vieno tikslo — suteikti žiūrovams gerų emocijų ir patys pasilinksminti, juk mes tiesiog mėgstame šokti.

— Tačiau Jūs vienintelė iš trupės esate geriausių pasaulio šokėjų dešimtuke?

— Taip, esu. Tačiau to pasiekiau sunkiu darbu. Pradėjau šokti, būdama vos trejų, sulaukusi šešerių, laimėjau savo pirmąjį apdovanojimą — Anglijos čempionatą, vėliau buvo dar nemažai aukso medalių ne tik Europoje, bet ir pasaulyje.

Emocijas reiškia kojomis

— Kuo airių šokiai skiriasi nuo kitų šalių šokių?

— Jie unikalūs tuo, kad šokėjai, nuolat laikydami savo kūnus tiesiai, šokio temą, emocijas išreiškia tik kojomis. Merginų atliekami šokiai kartais primena baletą, nes avime specialius odinius batelius, kurie leidžia ne tik garsiau kaukšėti scenoje, bet ir atsistoti ant pirštų galiukų. Moderniajame airių šokyje leidžiama kai kuriuos judesius atlikti ir rankomis.

— Ne tik šokate tradicinių airių šokius, bet ir dėvite nacionalinius kostiumus, kokie jie?

— Tradicinė airiško kostiumo spalva — žalia, todėl savo programoje turime trijų skirtingų žalios atspalvių kostiumų. Tačiau taip pat mielai renkamės ir rožinius, violetinius sceninius rūbus. Nuo senų laikų visiškai nepakitę išliko tik jau minėti šokių bateliai, kurie siuvami tik pagal užsakymą.

— Ar po pasirodymų lieka laiko pramogoms?

— Šiuo metu — nelabai. Nuo trupės debiuto 1999 metais „Rhythm of the Dance“ pasirodymus stebėjo per 3 milijonų žiūrovų 33 pasaulio šalyse. Pati prie trupės prisijungiau 2003-aisias. Po Šiaulių koncertuosime Kaliningrade, po to penkias dienas pailsėsime namuose ir vyksime į koncertinį turą po Skandinavijos šalis, gruodį gastroliuosime Kinijoje.

Tik grįžome iš Rusijos, dar kartą įsitikinome, kad rusų publika — emocingiausia, rusai mielai lipa ant scenos, entuziastingai mėgina kartoti mūsų šokių judesius, glėbiais neša gėles. Gilias tradicijas puoselėjantis airių šokis per pastaruosius 15 metų ypač išpopuliarėjo Europoje, Australijoje, Amerikoje. Beje, amerikiečiai tiesiog dievina airių šokius, žinoma, airiai juos mėgsta labiau. Mums mūsų šokiai — tokie pat natūralūs, kaip, pavyzdžiui, vaikščiojimas.

— Vadinasi, kitų tautybių žmonėms airių šokių sunkiau išmokti nei airiams?

— Nemanau, viskas priklauso nuo amžiaus, kada pradedi mokytis šių šokių. 10-11 metų vaikui tai daryti jau sunkiau nei penkiamečiui ar šešiamečiui.

IŠNAŠA: „

KOJOS: Žiūrovus airiai šokėjai stebino greitais kojų judesiais.

BALETAS: Kartais airių šokiai primena baletą — specialių odinių batelių dėka šokėja gali atsistoti ant pirštų galiukų.

ŠOKĖJA: Fiona Collins airių šokių mokėsi nuo trijų metukų. Dabar ji — geriausių pasaulio šokėjų dešimtuke.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.