Europiniai reikalavimai verčia laidoti dantis

Europiniai reikalavimai verčia laidoti dantis

Europiniai reikalavimai verčia laidoti dantis

Šiauliuose brango odontologijos paslaugos — privačioje klinikoje susitaisyti dantį kainuoja nuo 70— 100 litų. Kai kuriuose odontologijos kabinetuose nebetraukiami dantys, nes juos reikėtų kasdien utilizuoti arba laidoti išsipirkus kapinėse plotą. Priežastis — nauji medicininių atliekų tvarkymo reikalavimai. Mažieji kabinetai baiminasi, kad gali užsidaryti.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Darbui laiko sumažėja

Šių metų vasario mėnesį Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo patvirtinta Lietuvos higienos norma „Medicininių atliekų tvarkymo saugos reikalavimai“.

Odontologijos kabintuose susidariusias visas atliekas dabar reikia pakuoti į skirtingų dydžių ir spalvų maišus ir konteinerius, saugoti įstaigoje įrengtoje laikinoje saugykloje, atliekas nuolat išvežti utilizuoti arba išsipirkus vietą kapinėse — laidoti.

Šiaulių odontologijos kabinetuose už paslaugas nuo metų pradžios įkainiai augo. Šiuo metu susitaisyti dantį kainuoja vidutiniškai iki 100 litų.

„Kokia nesąmonė, jei ir ligoninėms, ir kabinetams taikomi tokie pat reikalavimai. Viską pasidaryti pagal naujus reikalavimus kainuoja didžiulius pinigus, ir be šito viskas brangsta — įkainiai didės“, — sakė odontologijos kabineto savininkė Aldona Dūdienė.

Odontologė turi nusipirkti šaldytuvą laikyti medicininėms atliekoms, visas atskirti, susverti, supakuoti į atskirus maišus ir konteinerius, mokėti už išvežimą bei sunaikinimą. Be to, yra atskiri atliekų registravimo žurnalai, kur turi būti surašytos visos darbo metu susikaupusios atliekos. A. Dūdienė klausia, kaip pasverti 5 adatas ir keliolika vatos tamponų ar lignino?

„Džiaukimės, jei sugebėsime išsilaikyti, ką jau čia apie uždarbį bekalbėti. Viskas vyksta taip, kad išnyktų maži kabinetai. Stengiamasi daryti, kaip Europos Sąjungoje, bet negi nesuvokiama, kiek žmonės gauna pensijos, kiek uždirba?“ — klausė A. Dūdienė.

Atsidūrė aklavietėje

Šiauliuose esančios odontologijos klinikos vadovė Jovita Juciuvienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad odontologai yra nežinioje ir nauji reikalavimai sunkiai įvykdomi.

„Šiauliuose nėra nei medicininių atliekų surinkėjų, nei naikintojų. Neturime galimybių jų sandėliuoti. Atsidūrėme aklavietėje. Chirurginių intervencijų kol kas nebedarome“, — sakė J. Juciuvienė.

Odontologijos kabineto savininkas Gintautas Čepas taip pat neslėpė, kad mažesnieji odontologijos kabinetai nepajėgūs laikytis ministerijos iškeltų reikalavimų. Tikina, kad atliekas odontologai visada tvarkydavo atsakingai — „gatvėse niekada nesimėtė dantys ar tamponiukai“.

„Kam išradinėti vėl dviratį? Negi dabar vežti į Rygą utilizuoti? Atliekų susidaro nedidelis kiekis. Beveik visus dantis atiduodu į Medicinos universitetą, su gerais dantimis dirba studentai, o negerų per metus susidaro kokia sauja. Tegul valdininkai pirma pasikalba su daktarais, o tik po to naujus reikalavimus kelia“, — sakė odontologas G. Čepas.

Papildomos išlaidos

Šiaulių odontologijos poliklinikos vyriausioji gydytoja Danutė Šapalienė „Šiaulių kraštui“ pasakojo, jog visą laiką infekuotos, kraujuotos atliekos būdavo nukenksminamos ir atiduodamos į sąvartyną.

„Vaikų dantukų daug surenkame — juos reikia arba deginti, arba išsipirkti kapinėse vietą ir laidoti“, — sakė vyriausioji gydytoja.

Pasak D. Šapalienės, medicininių atliekų surinkėjų surado tik Panevėžyje ir Vilniuje. Surinkėjus reikėtų kviestis beveik kiekvieną dieną, mokėti už atvykimą, nuvežimą, už atliekų sunaikinimą, taip pat kainuoja tarpinių saugyklų, kur saugomos atliekos iki išvežimo, įrengimas.

„Tai didžiuliai pinigai, kurie į jokius įkainius, o ypač valstybiname sektoriuje, neįtilptų. Privačiai dirbantiems po vieną neįsivaizduojamai sunku, ne visi galės išsilaikyti“, — svarstė gydytoja.

Gydytoja pasakojo, kad pavojingas ir nepavojingas medicinines atliekas draudžiama maišyti tarpusavyje ar su kitomis atliekomis. Pakuotės turi būti vienkartinės ir šalinamos su turiniu, atliekos susidarymo vietoje saugomos ne ilgiau kaip iki darbo dienos pabaigos, dantys turi būti pakuojami į atskirus dviejų sluoksnių plastikinius nepermatomus maišus arba į plastikinius konteinerius, perduodami arba deginti, arba kremuoti, arba užkasti kapinėse.

Gydytojos teigimu, šiuo metu vyksta Odontologų rūmų derybos su ministerija dėl kai kurių reikalavimų pakeitimų.

Laukiama

Kai kurie odontologai dėl iškilusių sunkumų dėl atliekų išvežimo kreipėsi į Šiaulių savivaldybės administracijos direktorių Rimundą Domarką. „Šiaulių kraštui“ R. Domarkas patikino, kad ši problema yra valstybės ir odontologų. Direktoriaus teigimu, jis užklausė pavojingas atliekas tvarkančios bendrovės “Toksika“, ar tokias atliekas bus galima naikinti Aukštarkiuose ir dabar laukia atsakymo.

„Šiaulių kraštas“ paskambinęs “Toksikos“ Šiaulių filialo direktoriui Bronislovui Skarbaliui, sužinojo, kad medicinines atliekas šiauliškiai odontologai gali vežti naikinti į Vilniaus ar Klaipėdos filialus. Šiauliuose galimybė naikinti tokias atliekas atsirasti turėtų apie 2010 metus.

„Planuojama pastatyti deginimo įrenginius, jeigu per tą laiką neatsiras to draudžiančių politinių sprendimų“, — sakė direktorius.

Kol kas, „Šiaulių krašto“ žiniomis, dalis odontologų medicinines atliekas naikina senuoju būdu: nukenksmina ir atiduoda į sąvartyną.

 

NAIKINIMAS: Sandariai uždarytus konteinerius su medicininėmis atliekomis darbo dienos pabaigoje privaloma sunaikinti arba saugoti laikinojoje saugykloje, kol bus išvežti į atliekų naikinimo įmonę.

REIKALAVIMAI: „Nauji reikalavimai — sunki našta visiems odontologams, ne visi galės juos vykdyti“, — sakė Šiaulių odontologijos poliklinikos vyriausioji gydytoja Danutė Šapalienė.

ATLIEKOS: Pagal naują higienos normą odontologijos kabinete susikaupusios medicininės atliekos skirstomos į atskirus spalvotus maišus.

 

DANTYS: Ištrauktus dantis privaloma saugoti konteineriuose, vėliau juos sudeginti arba palaidoti.  

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.