
Naujausios
Gamtos pokštai ūkininkams nejuokingi
Gilus sniegas gegužės mėnesį ir intensyvi javapjūtė rugsėjo pabaigoje – gamta tikrai moka stebinti. Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius šį sezoną save laiko laimės kūdikiu, nes liūtys sugadino tik menką dalį derliaus. „Bet nežinome Dievo plano, kada gali būti blogiau“, – sako javus, rapsus ir pupas auginęs ūkininkas. Dievo planas Širvintų, Rokiškio ir Švenčionių rajonuose jau baigėsi ekstremalios situacijos paskelbimu.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Yra kam blogiau
Vakar Švenčionių rajono savivaldybės teritorijoje nuo rugsėjo 25-osios vakaro paskelbta ekstremalioji situacija. Rugsėjo 25 dieną čia užfiksuotas itin didelis drėgmės perteklius. Žemdirbiai negali nuimti derliaus ir vykdyti rudens sėjos darbų.
Dėl liūčių padarinių, neleidžiančių žemdirbiams laiku įvykdyti prisiimtų finansinių įsipareigojimų, į Žemės ūkio rūmus jau kreipėsi Rokiškio, Širvintų, Ignalinos, Šalčininkų, Akmenės, Anykščių, Kupiškio, Ukmergės, Molėtų, Radviliškio ir Raseinių rajonų savivaldybės, žemdirbių organizacijos ir atskiri žemdirbiai.
Savivaldybės lygio ekstremalią situaciją taip pat paskelbė Širvintų ir Rokiškio rajonų savivaldybės.
„Šiaulių rajone situacija geresnė, – sako Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos vadovas Raimundas Juknevičius. – Mažiau kritulių iškrito, gal ir apsirūpinimas žemės ūkio technika yra aukštesnio lygio. Esant geriems orams, tikėtina, kad derlius bus iš laukų paimtas.“
Daugiau rūpesčių kelia žiemkenčių sėja, nes geriausi sėjos terminai jau praėję, bet gal ruduo bus gražus ir ilgas? Kartais nežinai, kas geriau – ar kad žiemkenčiai iššalo, ar kad javai numirko, svarsto R. Juknevičius. Jis pripažįsta, kad šiemet ženkliai išaugo derliaus nuėmimo sąnaudos, todėl didėja produkcijos savikaina, be to, dalies produkcijos kokybė sugadinta, ūkių pelningumas sumažės.
Laukuose dar matyti kombainų, tačiau javapjūtė vėlyvą rudenį yra sudėtinga. „Rasa nukrenta, todėl kombainai gali dirbti tik po pietų, o diena trumpesnė, javapjūtės spartos nėra“, – paaiškina R. Juknevičius. Jo nuomone, daug kas priklauso ir nuo ūkio pajėgumo: kur daugiau mechanizuotas darbas, geriau organizuota veikla, kas turėjo daugiau žiemkenčių, tų padėtis geresnė, palyginti su tais ūkiais, kurie augino pusę žiemkenčių ir pusę vasarojaus. „Iki lietaus vasarojus buvo nepribrendęs, o po lietaus tenka pjauti, kad nuvalytum lauką. Kokybė – arba pašariniai, arba net ir nekondiciniai grūdai, skirti tik deginti“, – galimas pasekmes vardijo ūkininkas.
Gal dalį nuostolių kompensuos draudimas?
„Tai – ne panacėja, – sako R. Juknevičius. – Šiuo metu draudimo kompanijos nedraudžia derliaus praradimo. Draudžia pasėlį. Jeigu pasėlis prapuolė pilnai subrendęs – prapuolė derlius – tada tokios žalos neatlygina. Jeigu tai būtų įvykę iki brandos, draudimas padėtų, pavyzdžiui, įšalimo atveju“.
Teko pumpuoti vandenį iš laukų
Morkas ir svogūnus auginantis Šiaulių rajono ūkininkas Linas Šateika, vakar važiuodamas iš Vilniaus, dairėsi į laukus. „Vaizdas nekoks“, – sakė ūkininkas, matydamas situaciją kituose rajonuose. Jo ūkyje derliaus nuėmimas vyksta intensyviai. Morkas kol kas rovė tik prekybai, o svogūnai jau nuimami ir prekybai, ir sandėliuoti.
„Yra numirkusių vietų, – pasakojo L. Šateika apie savo laukus. – Morkoms labiausiai kenkia. Ten, kur ilgiau pastovi vanduo, morkų galai nupūva, bet pas mus taip tik nedideliuose ruožuose. Drenažas visur aptvarkytas, padarytas paviršinis vandens nuleidimas, netoli upeliai – natūralūs nubėgimai. Tik dėl drėgmės ilgą laiką negalėjome įeiti į dirvą paimti derliaus“.
L. Šateika skaičiavo, kad dėl gamtos pokštų gali būti apie 10 procentų nuostolio, ne daugiau. Jis pasidžiaugė, kad drenažas nepavedė, o problemines vietas susitvarkys. Drenažu ūkis rūpinasi pats, nes „per projektus per daug sudėtinga: „Kol patvirtina... Geriau išsinuomoti ekskavatoriuką ir vasarą sutvarkyti“.
Tiesa, ūkininkui teko net keturias dienas iš dirvos pumpuoti vandenį, kad nepakenktų derliui.
Ne lietus trukdo, o sujaukta sistema
Velžių kaime (Radviliškio r.) ūkininkaujantis Feliksas Šlėvė augina avietes, serbentus, kriaušes, obuolius. Paklaustas apie derlių, jis nedžiūgavo: aviečių šaknis baigia sugraužti grambuoliai – nyksta penki hektarai uogų; serbentai pavasarį nušalo, „bet išgyventi galima“, obuolių pilna, tik nėra kur dėti.
Ūkininkui apmaudu, kad juodųjų serbentų niekam nereikia, o obuolius vežamės iš Lenkijos. „Ar ne sarmata?“ – klausia F. Šlėvė.
Ūkis turi įrangą gaminti uogų ir vaisių tyres, spausti sultis, džiovinti obuolius. Augintojas svarsto, ar negalėtų, pavyzdžiui, iš vietos ūkininkų vaikų darželiai pirkti vitaminais turtingų tyrių, kitų gaminių, o ne vartoti užsienietiškus. Valgyti lietuviškus, o ne lenkiškus obuolius.
„Sistema sujaukta“, – mano F. Šlėvė. Nuo 1989 metų ūkininkaujantis vyras nebežino, ką auginti apsimoka: „Mes europiečiams nereikalingi, jie patys pas mus nori vežti savo produkciją. Pasižiūrėkit lentynose – visur užsienietiškos prekės. O Rusijos rinka užsidarė. Aštuonerius metus dirbau su Rusijos rinka ir jokių problemų nebuvo“.
Ūkininkas: reikia ne padėti, o netrukdyti
Šiaulių rajono ūkininkas Vytautas Paškūnas vakar dirbo laukuose – naudojosi geru oru sėjai. Jis nesiguodė, kad lietus pražudė dalį derliaus: „Nusiėmiau visą derlių – ir rapsus, ir kviečius, ir žirnius. Dėl gamtos nenukentėjau. Jūs geriau parašykite, kad mūsų valdžia visą laiką pataikauja nevykėliams“.
Ūkininkas stebisi, kodėl valstybė dabar turi rūpintis, jog ūkininkai neturės skolų iš ko sumokėti. „Protingas ir darbštus ūkininkas skolų neturi, jis bus užsidirbęs pinigų, – tvirtina V. Paškūnas. – Dabar galvojama steigti šalpos fondą ir paimti iš gerai besiverčiančių ūkininkų pinigų nevykėliams finansuoti.“
Jį stebina ir tai, kad valstybė kompensuoja 60 procentų draudimo įmokos draudžiant pasėlius. „Jeigu laukai numirko, niekas nemokės draudimo išmokos ir pinigai neduos jokios naudos. Tegul nešvaisto pinigų ir racionaliai juos panaudoja, biudžetą taupo, o ne mėto pro šalį“.
Jis sakė suprantantis, kad kai kuriuose rajonuose dėl liūčių susiklostė ekstremali situacija, bet mano, jog daug kas šia situacija naudojasi.
„Mes užsiimame žemės ūkiu, viskas po atviru dangumi, visą laiką žinome, kad gali taip nutikti. Pats turi susikaupti fondą nenumatytiems atvejams. Nereikia pirkti brangius džipus ar kitaip pinigus taškyti“, – mano ūkininkas.
V. Paškūnas įsitikinęs, kad šalis gerai gyventų, reikia ne padėti, o netrukdyti tiems, kurie sugeba dirbti.
„Tiesioginės išmokos gerai, bet iš kur tie pinigai, juk ne iš kosmoso – iš visų surenka ir atiduoda. Tai gal geriau tegul remia pirkėją? Dabar girdžiu – kompensacijos už šildymą. Kokia armija turi jas skaičiuoti? Tegul visi vienodai moka. Tegul mažina PVM maistui, kad nevažiuotų pirkti į Lenkiją“, – siūlė išeitis ūkininkas.
Jį stebina ir kalbos apie skurdo mažinimą, nes „valstybės valdininkai nori pripildyti kiaurą kibirą“. „Skylė tik didės, reikia keisti kibirą arba užlopyti skylę“. Iš kur naują kibirą gauti? „Yra Seimas, valdininkai. Jie ten ne politikai, o aktoriai“, – prie sėjamosios vairo sėdėdamas svarstė ūkininkas. Jo nuomone, Seime turėtų dirbti teisininkai, ekonomistai. Bet neslėpė savo kritiškos nuomonės apie ekonomistę Aušrą Maldeikienę: „Ji giriasi, kad septynias knygas parašė, geriau būtų septynis puslapius parašiusi, kaip teisingai valdyti šalį“.
V. Paškūnas sako, kad kiekvienas turi dirbti savo darbą, ir gamta čia niekuo dėta: „Aš žinau, kad man gal dar teks ir blogesnių metų, ir visai Lietuvai gali būti blogiau“.
Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.
Šiemet gražiu derliumi ir sėkminga javapjūte gali džiaugtis ne visi ūkininkai.
Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos vadovas Raimundas Juknevičius mano, kad nuo gamtos nepalankių sąlygų gelbsti ir investicijos į našesnę techniką: investicijos į našesnį kombainą, išgelbėjo dalį ir jo derliaus.
Ūkininkas Linas Šateika turėjo išvykti į Olandijoje vykstančias lauko dienas, jau ir bilietai buvo nupirkti, bet reikia imti derlių, kol gamta leidžia – darbai vėluoja apie dvi savaites.
Radviliškio rajono ūkininkas Feliksas Šlėvė sako, kad ūkininkams labai padėtų mokslo žinios, kaip tinkamai apsaugoti derlių. Pavyzdžiui, jam šiemet teks užarti kenkėjų sunaikintas avietes – apie 5 hektarus.
Vytautas Paškūnas siūlo valstybei nesikišti į žemdirbių darbą, jiems netrukdyti, kad kiekvienas kaip sugeba, taip ir verstųsi. Jį stebina, kad visi turi kompensuoti ūkininkų nuostolius.