
Naujausios
Geografijos žinovai suvažiavo į olimpiadą
Vakar Šiaulių Didždvario gimnazijoje prasidėjo tris dienas truksianti XXVI Lietuvos mokinių geografijos olimpiada, kurią organizuoja Lietuvos geografijos mokytojų asociacija. Tai – išskirtinis edukacinis renginys, tradiciškai kasmet organizuojamas vis kitame mieste.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Užduotis atliks ir mieste
Dalyvauti kasmetinėje geografijos olimpiadoje atvyko beveik devyniasdešimt 8–12 klasių moksleivių iš 33 šalies savivaldybių. Šie moksleiviai yra rajoninių geografijos olimpiadų ir Č. Kudabos konkurso nugalėtojai. Didiesiems miestams atstovauja po kelis moksleivius, daugeliui rajonų – po vieną.
Olimpiados tema „Žemė – miestų planeta“. Būtent teminė olimpiados dalis skirta urbanizacijos raidai Lietuvoje ir pasaulyje, darbo migrantų įtakai miestų gerovei ir saugumui, socialiniams iššūkiams, turizmui, miestų plėtrai, ateities miestų planavimui.
Sveikindamas olimpiados dalyvius Didždvario gimnazijos direktorius Vitalis Balsevičius prisipažino, kad mokykloje visus dalykus mokėsi penketais (penkiabalėje sistemoje – aut. past.), tik geografijos turėjęs ketvertą.
Šiaulių meras Justinas Sartauskas miestą pristatė geografiniais skaičiais: miesto plotu, nukanalizuotomis upėmis, ežerais ir net „Šaulio“ skulptūros pagrindo pakopų aukščiu, kurių centimetrinė išraiška sutampa su miesto paminėjimo istoriniuose šaltiniuose data.
Vakar jaunieji geografai atliko teorines užduotis. Šiandien mieste atliks „Geografinio tako“, primenančio orientavimosi varžybas, užduotis. Po pietų Šiaulių universiteto bibliotekoje olimpiados dalyviai atliks kompiuterines ir vaizdo užduotis.
Kol bus tikrinami darbai ir skaičiuojami balai, jaunieji geografai turės galimybę pažaisti boulingą, pasižiūrėti „Naisių vasaros“ teatro spektaklį „Dramblys“, šeštadienį susitiks su alpinistu Sauliumi Viliumi.
Mokytojai, atlydėję mokinius į olimpiadą, vakar lydimi dizainerio Viliaus Purono susipažino su Šiauliais. Šiandien keliaus po Joniškį, Žagarę, Naisius, Kryžių kalną, Menčių klinčių karjerą (Akmenės r.).
Olimpiados prizininkams suteikiama galimybė dalyvauti Baltijos ir Pasaulinėse geografų olimpiadose.
Geografijos egzaminą laiko ne patys stipriausi
„Geografija – įdomus mokslas. Tai sako dažnas šeštokas, septintokas. Vėliau mokiniai tampa pragmatiški. Gaila, kad šiuo metu geografijos studijuojant reikia ne daug kur. Kai norint studijuoti ekonomiką turėjo būti laikomas egzaminas arba reikalingas balas, geografija jautėsi tvirčiau. Dabar esame šiek tiek nuskriausti“, – apie geografijos padėtį mokykloje „Šiaulių kraštui“ sakė Didždvario gimnazijos geografijos mokytoja metodininkė Sniega Raubaitė.
Dar tik treti metai bus rengiamas valstybinis geografijos egzaminas. Mokytoja sako, kad geografijos egzaminą mokiniai renkasi, kai nebeturi daugiau ką rinktis, galvodami, kad tai – lengvas egzaminas. Tačiau dažnas apsigauna, nes apimtimi jis yra platus ir gana sunkus.
„Laiko geografijos egzaminą mokyklose daug mokinių, tik, deja, ne patys stipriausi. Ir olimpiadininkas retas kuris laiko, jeigu tolesnėms studijoms geografijos nereikės“, – pripažino S. Raubaitė.
Mokytoja pastebi, kad bėgant laikui kinta ir geografijos mokslas – iš gamtinės suka link socialinės geografijos. Nuolat keičiasi politinis žemėlapis, ekonominiai dalykai ir net gamta. „Mokinys priverstas ieškoti informacijos ne tik vadovėlyje, bet ir stebėti, kas vyksta pasaulyje“, – sako S. Raubaitė.
Jono TAMULIO nuotr.
PASIRENGIMAS: Kai kurie geografijos olimpiados dalyviai net per atidarymo šventę neleido laiko veltui – gilino geografijos žinias.
MOKYTOJA: Šiaulių Didždvario gimnazijos geografijos mokytoja metodininkė Sniega Raubaitė sako, kad geografija – dinamiškas mokslas: nuolat keičiasi politinis žemėlapis, net gamta.