
Naujausios
Geri darbai ne skaičiais matuojami
Vakar dviem šiaulietėms Eugenijai ir Antaninai Šiaulių centro poliklinikos Psichikos (psichiatrijos) dienos stacionaro darbuotojai įteikė rankų darbo Angelo statulėles. Tai simbolinė padėka už iniciatyvą įkvėpti įstaigos pacientus kilniam tikslui. Kitą savaitę jų megztos vilnonės kojinytės bus padovanotos 26 Šiaulių miesto savivaldybės sutrikusio vystymosi kūdikių namų gyventojams.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Dovana patrigubėjo
Mintis apdovanoti mažuosius Kūdikių namų gyventojus prieš pusantro mėnesio gimė poniai Eugenijai. Metai po metų Dienos stacionare besilankanti 85-erių moteris apie tai prasitarė įstaigos medikams. Vienbalsiai sutarė, kad nebūtinai reikia laukti Kalėdų, norint įteikti kojeles šildančią dovaną.
Planas ėmė rutuliotis visu greičiu. Iš vienos medikės gavusi maišą įvairiaspalvių vilnonių siūlų, ponia Eugenija pristatė juos į Dienos centrą. Idėja, dabar šypsosi pašnekovė, greitai suvienijo: virbalus į rankas paėmė apie dešimtį moterų ir vienas vyras. Labiau patyrusiems sekėsi puikiai, kitiems prireikė pamokymų, patarimų.
Sužinoję, kad Kūdikių namuose šiuo metu gyvena 26 mažyliai, apsisprendė numegzti tris dešimtis porų. Darbams įsibėgėjus, mezgėjai pamatė, kad užsibrėžtas „kojinyčių planas“ jau senokai viršytas, taigi nusprendė kiekvienam mažyliui dovanoti po dvi poras. Kai numezgė 60, suprato galintys ir dar. Taip skaičius išaugo iki 80-ies, vėliau iki 100.
Šiuo metu į dovanų dėžutes sudėta 101 viena pora – lygiai tiek, kiek metų atkurtai Lietuvos valstybei. Kiekviena pora – skirtingos spalvos, skirtingo rašto, būtinai papuošta gėlytėmis, kaspinėliais.
Tai reikia pajusti
Psichikos (psichiatrijos) dienos stacionaro slaugytoja Danutė Morkūnienė sako bene pirmą kartą pajutusi tokį vienijantį ryšį, koks buvo mezgant kojines kūdikiams.
„Jausmo, kuris dirbant tvyrojo ore, neįmanoma apsakyti žodžiais, tai reikia pamatyti. Aukščiausio lygio terapija“, – sako slaugytoja.
Anot jos, megzti susirinkę žmonės diskutavo, tarėsi, mokėsi vieni iš kitų, fantazavo, kuris mezga mergytei, o kuris berniukui, kaip vaikučiams tos kojinytės derės prie šliaužtinukų. Apie kojinytes diskutavo ne tik darbo kambaryje, bet ir prie pietų stalo ar šiaip susitikę. Panašu, kad gražaus darbo idėja buvo dalijamasi ir namuose, mat prie kojinių mezgimo akcijos prisidėjo ir stacionaro pacientų artimieji.
Ir, lyg taisyklė, nė vienas iš mezgėjų nesirinko tamsių siūlų – tik ryškios spalvos, o raštai – tik lengvi.
Ir porų skaičius – 101 – anot D. Morkūnienės, tik simbolinis, nes ne vienetai esmė, o tai, kad širdies įdėta darant kilnų darbą, kad žmonės susitelkė padėti ne tik sau, bet ir vaikams. Tai nebuvo tik mezgimas, buvo gydanti atmosfera.
„Būdavo, ateina ryte mūsų pacientas į užsiėmimus – mintys juodos, paakiai juodi, nes naktis nemiegota, susikoncentruoti negali, depresija užvaldžiusi. Bet sėda megzti, užsimiršta, išsikalba, išsilieja, pamažu mintys ir žodžiai ima šviesėti. Žiūrėk, jau šypsosi“, – pasakoja su dienos stacionaro pacientais šešeri metai dirbanti slaugytoja Danutė.
Jai antrina ir iš sunkių psichologinių negalavimų, kurie užklupo po mamos laidotuvių, sėkmingai kopianti Antanina. Moters žodžiais, mezgimas padėjo nukreipti mintis šviesesne linkme.
Pasak dienos stacionaro psichologės Nijolės Liubinskienės, žmonės išpildė esmę: dovanoti, prisidėti, daryti gera.
„Keistai nuskambės, bet tikslas daryti ne dėl savęs, o dėl kažko, kažkam kitam – tai grįžimas į gyvenimą, sveikimas. Nes kai žmonės nieko nedaro, jie tiesiog negyvena“, – akcentuoja psichologė.
Prašė ne vaistų, o darbo
Kai dovana mažiesiems bus įteikta, gražios iniciatyvos sumanytoja Eugenija galvoja, jog reikėtų šiltomis vilnonėmis kojinėmis apdovanoti Senelių globos namų gyventojus. Ji tikisi sėkmingai sutelkti ir šios idėjos palaikytojus.
Šiaulietė kukliai šypsosi pasakodama, kaip viskas vyko. Sako, norėjosi padaryti kažką prasmingo. Pagalvojo, o kodėl nepadarius, kad be brangiausių žmonių likę vaikai galėtų pasipuošti.
Į Varpo gatvės 9, Šiauliuose, įsikūrusį Psichikos (psichiatrijos) dienos stacionarą ponia Eugenija atėjo prieš penketą metų pasiųsta ją gydžiusio psichiatro. Prisimena, šio mediko buvo paprašiusi duoti jai ne vaistų, o darbo.
Dabar šiaulietė juokiasi, kad, prieš penkerius metus atvėrusi įstaigos duris, iš čia neišėjo net ir baigusi numatytą 30-ies dienų terapijos kursą.
„Čia sutikau šitiek bendraminčių, tiek puikių medikų, kad ir dabar dažną dieną užeinu pabendrauti, pasimatyti, tiesiog atsikvėpti. Kaip į namus“, – sako senolė.
Teigia per ilgą savo gyvenimą nesutikusi blogų žmonių. Net ir tuomet, kai gyveno tremtyje Krasnojarske.
Su vyresne seserimi ir su jaunėliu broliu išvežta 1949-aisiais, tada buvo 14-os. Išvežta tiesiai iš Pavenčių stoties, kai po mokslų Šiaulių mergaičių gimnazijoje parvažiavo namo.
Tremtyje išbuvo šešerius metus. Nors megzti buvo išmokusi iš sesers dar būdama visai maža, ten nemezgė – sunkiai dirbant prie gyvulių laiko nebuvo, be to, nebuvo ir siūlų. Laisvalaikiu tik nėrė vąšeliu.
Grįžusi stojo mokytis. Mokėsi ir dirbo „Elnyje“, paskui auklėtoja keliuose Šiaulių vaikų darželiuose, vėliau „Nuklone“. Iš pirmo atlyginimo nusipirko žiedelį.
Šypsosi, gal gyvenimo pamokos išmokė ją nematyti blogo, bet jausti gera esant šalia. Nuo pačios ponios Eugenijos tiesiog sklinda gerumo šviesa.
Bendruomenė
Šiaulių centro poliklinikos Psichikos (psichiatrijos) dienos stacionaras jungia psichologinių, psichiatrinių problemų kamuojamus žmones.
Pacientams čia teikiamos užimtumo ir kitos (meno, muzikos, medžio drožimo, molio lipdymo, siuvimo ir siuvinėjimo, judesio terapijos, aromaterapijos (kvapų), relaksacijos, kompiuterinio raštingumo, kasdieninių įgūdžių lavinimo, multisensorinės terapijos) veiklos.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
101 pora kojinyčių netrukus bus apdovanoti Šiaulių miesto savivaldybės sutrikusio vystymosi kūdikių namų gyventojai.
Slaugytoja Danutė Morkūnienė įsitikinusi, kad kojinių mezgimas buvo tai ne šiaip mezgimas, tai – susibendravimas, gero darymas.
Akcijos sumanytoja ponia Eugenija už įkvepiančią iniciatyvą apdovanota Dienos stacionaro pacientų sukurta Angelo statulėle.
Psichologė Nijolė Liubinskienė sako, kad gero darymas vardan kitų – tai gydymas.