
Naujausios
Globėjus stabdo visuomenės požiūris
Internete, televizijoje, spaudoje skelbimai kviečia tapti globėjais, įtėviais, budinčiais globotojais. Šiaulių miesto savivaldybės Socialinių paslaugų centro socialinės darbuotojos sako, kad budinčių globotojų dabar pakanka, bet norinčiųjų įsivaikinti ar nuolat globoti vaikus labai trūksta.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Budinčių globotojų pakanka
Violeta Alejūnienė, Socialinių paslaugų centro socialinė darbuotoja (globos koordinatorė), sako, kad budinčių globotojų poreikis Šiaulių mieste šiuo metu yra patenkintas: 11 globotojų jau yra sudarę sutartis ir teikia socialinės priežiūros paslaugas vaikams, paruošti ir teigiamai įvertinti dar 3 asmenys.
Pasak V. Alejūnienės, žmonės labai retai į mokymus ateina „per feisbuką“, dažniausiai apie galimybę globoti susižino vieni iš kitų. Tačiau susidomėjimas nėra didelis.
Šiauliuose labiausiai trūksta nuolatinių globėjų, kurie padėtų vaikams užaugti iki pilnametystės.
„Pastaruosius porą metų nedaug žmonių išsakė norą tapti vaikų nuolatiniais globėjais, o tie, kurie norėjo, dažniausiai su vaikais yra susieti giminystės ryšiu“, – sako V. Alejūnienė.
Šiuo metu yra tik viena atestuotų specialistų teigiamai įvertinta globėja, kuri norėtų globoti tam tikro amžiaus mergaitę, nesusijusią giminystės ryšiais.
Kiek nuolatinių globėjų reikėtų Šiauliuose?
„Kuo daugiau, tuo geriau, – sako globos koordinatorė. – Nuolatiniai globėjai dažniausiai išsako pageidavimus, kokio amžiaus ir kokios lyties vaiką norėtų globoti. Per daugelį metų tendencijos išlieka tos pačios – niekas nenori globoti ir įsivaikinti vyresnių vaikų.“
Kokios priežastys stabdo žmones tapti globėjais?
V. Alejūnienė sako, kad žmonės nesiryžta globoti svetimus vaikus, nes jiems kelia nerimą vaikų sveikata, kad galbūt reikės palaikyti ryšį su biologiniais tėvais. Stabdo ir visuomenės požiūris, kad vaikai globojami tik dėl gaunamų išmokų.
„Visuomenės požiūris turėtų keistis, nes vaikai, likę be tėvų globos, yra tokie pat vaikai ir jiems reikia užaugti. Tai mūsų visų vaikai ir jie turi teisę į šeimą. Jeigu negali augti biologinėje šeimoje, turėtų augti globėjų šeimoje“, – sako V. Alejūnienė.
Globojamas vaikas – kitoks vaikas?
Šiaulių socialinių paslaugų GIMK atestuota socialinė darbuotoja, teikianti pagalbą globotojams (rūpintojams) ir įvaikintojams Jurgita Žaliūkienė sako, kad globėjams tenka būti labai stipriems, kad atsilaikytų prieš neigiamą visuomenės požiūrį. Į globojamus vaikus visuomenė žiūri tarsi pro padidinamąjį stiklą.
„Aišku, gali skirtis jų elgesys, jie gali būti piktesni, bet jie tam turi teisę, nes turi daug skaudžių patirčių. Dėl netekčių, savivertės trūkumo, prieraišumo stokos galbūt jie visada bus „kitokie“, kitaip elgsis“, – svarsto V. Alejūnienė.
Neretai dėl netolerantiško visuomenės požiūrio į globojamus vaikus neatsiranda Šiauliuose globėjų, kurie sutiktų žiniasklaidoje pasidalyti savo gerąja patirtimi. Pasak J. Žaliūkienės, globėjai dažniausiai bijo viešumos ne dėl savęs, bet dėl globojamų vaikų, kad jie nepatirtų patyčių tarp bendraamžių.
„Žmonės tikrai neapsiima globoti vaikų dėl pinigų, – tikina V. Alejūnienė. – To, ko iš tikrųjų reikia globojamam vaikui, jokiais pinigais nepamatuosi.“
Šiuo metu Šiauliuose yra apie 200 globojamų vaikų, laikinai globojama apie 100 vaikų. Pernai per pusmetį į biologines šeimas grąžinta vos 19 vaikų.
Pasak socialinių darbuotojų, su paaugliais ypač sudėtinga, nes jų globoti beveik niekas nenori. O ir esami globėjai patiria daugiausiai sunkumų ir problemų, kai vaikai sulaukia paauglystės.
Šiaulių miesto savivaldybės Socialinių paslaugų centro globos centro pagrindinis veiklos tikslas ir yra užtikrinti, kad visiems įvaikintiems ir globojamiems vaikams bei įtėviams ir globėjams būtų prieinama ir suteikiama reikalinga konsultacinė ir psichosocialinė pagalba.
Auginti savą ir svetimą – ne tas pats
Norint tapti globėju, įtėviu ar budinčiu globotoju reikia išklausyti GIMK mokymus. Artimiausiems vaiko šeimos giminaičiams (močiutėms, seneliams, vaiko broliams, seserims) mokymai nebūtini, bet rekomenduojami.
J. Žaliūkienė sako, kad daugeliui, ypač jau užauginusiems savo biologinius vaikus, atrodo, kad mokymai nereikalingi, „mokėjau savo užauginti, mokėsiu ir svetimą“. Tačiau auginti savą ir svetimą, pasak specialistės, ne tas pats, ypač kai tas svetimas vaikas – su skaudžiomis patirtimis.
Dažnai globėjams nesuprantama, kodėl vaikas turi bendrauti su biologiniais tėvais.
„Aiškiname, kad to reikia dėl vaiko gerovės, kad vaikui reikia pozityviai kalbėti apie jo biologinius tėvus. Bet neretai išėję iš mokymų globėjai grįžta prie savo išankstinių nuostatų“, – sako J. Žaliūkienė.
Šiuo metu vykstančius mokymus lanko devyni žmonės: norinčių tapti įtėviais šeima, trys norintys tapti nuolatiniais globėjais, ir trys asmenys, norintys tapti budinčiaisiais globėjais. Beje, pastarieji – jau esamų budinčiųjų globėjų sutuoktiniai.
Užpraeitais metais nebuvo nė vienos šeimos, norinčios tapti įtėviais. Pernai buvo dvi, tačiau po mokymų viena šeima nusprendė tapti globėjais.
Socialinės darbuotojos svarsto, jog tokį mažą įtėvių skaičių galbūt lemia tai, kad mieste mažėja jaunų gyventojų.
J. Žaliūkienė sako, kad per pastaruosius trejus metus nė vienam asmeniui, panorusiam tapti globėju, globotoju ar įtėviu, nebuvo pateikta neigiama išvada. Tačiau pasitaikė atvejų, kai specialistės matė, kad žmogus nėra pasirengęs vaiko globai, nes trūksta kai kurių įgūdžių išpildyti vaiko poreikius.
„Tokiems asmenims duodavome rekomendacijų, kokias problemas ir klausimus dar reikia išspręsti, kad galėtų ateiti kitą kartą“, – sako specialistė.
Globėjais ir įtėviais gali tapti tik darbingo amžiaus žmonės. Globėjais paprastai nori tapti žmonės, kurių amžiaus vidurkis yra 40 metų.
„Būna, kad žmonės nori užpildyti tuštumą, atsiradusią užaugus biologiniams vaikams. Tačiau geriausias motyvas, kai žmogus sako: „Aš viską turiu ir noriu pasidalyti“, – sako specialistės.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės Socialinių paslaugų centro GIMK atestuota socialinė darbuotoja, teikianti pagalbą globotojams (rūpintojams) ir įvaikintojams Jurgita Žaliūkienė (kairėje) ir Socialinė darbuotoja (globos koordinatorė) Violeta Alejūnienė sako, kad Šiauliuose šiuo metu budinčių globotojų pakanka, bet labai trūksta nuolatinių globėjų, galinčių padėti užaugti vaikui iki pilnametystės.
Jurgita Žaliūkienė sako, jog geriausias motyvas, kai globėjas sako: „Aš viską turiu ir noriu pasidalyti.“
„Žmonės tikrai neapsiima globoti vaikų dėl pinigų. To, ko iš tikrųjų reikia globojamam vaikui, jokiais pinigais nepamatuosi“, – sako Violeta Alejūnienė.