Globos įstaigos naikinamos, o socialinės rizikos šeimų daugėja

Globos įstaigos naikinamos, o socialinės rizikos šeimų daugėja

Glo­bos įstai­gos nai­ki­na­mos, o so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų dau­gė­ja

Va­kar Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je pri­sta­ty­tos vai­kų glo­bos ak­tua­li­jos Šiau­lių mies­te. Dau­giau­sia ne­ri­mo ke­lia Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­mų li­ki­mas, mat glo­bo­ti neį­ga­lius kū­di­kius no­rin­čių­jų ma­ža. Vis­gi įstai­go­se glo­bo­ja­mų vai­kų ma­žė­ja.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Spau­dos kon­fe­ren­ci­jo­je da­ly­va­vo Sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­riaus ve­dė­ja Edi­ta Či­če­lie­nė, Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­jas Do­na­tas Ža­ka­ris, Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­mų di­rek­to­rė Aud­ro­nė Kar­da­šie­nė ir Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vai­kų glo­bos na­mų di­rek­to­rius Ri­man­tas Žą­si­nas.

Pa­sak D. Ža­ka­rio, vai­kų skai­čius Šiau­lių glo­bos na­muo­se ma­žė­ja. Anks­tes­niu lai­ko­tar­piu dėl įvai­rių prie­žas­čių vai­ko tei­sių ap­sau­gos spe­cia­lis­tai kas­met iš šei­mų paim­da­vo apie 70 vai­kų. Per­nai šį skai­čių pa­vy­ko su­ma­žin­ti iki 52 vai­kų. Di­des­nė pu­sė vai­kų (58 pro­cen­tai) pa­tek­da­vo į glo­bos įstai­gas, per­nai to­kia ins­ti­tu­ci­nė glo­ba pa­skir­ta tik ket­vir­ta­da­liui tė­vų glo­bos ne­te­ku­sių vai­kų. Ge­rų re­zul­ta­tų mies­te pa­vy­ko pa­siek­ti pa­ge­ri­nus są­ly­gas vai­kus įvai­kin­ti ir per­duo­ti į glo­bą šei­mo­se.

Ta­čiau so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų kas­met dau­gė­ja. Dėl įvai­rių prie­žas­čių į Šiau­lių sa­vi­val­dy­bės są­ra­šus yra įtrauk­ta apie 250 so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų, jo­se au­ga dau­giau kaip 340 vai­kų.

R. Žą­si­nas pa­sa­ko­jo, jog 2015 me­tų spa­lį Šiau­lių vai­kų glo­bos na­mams per­si­ke­liant į nau­jai pa­sta­ty­tą komp­lek­są pie­ti­nė­je mies­to da­ly­je bu­vo ne­ri­mau­ja­ma, kad nau­juo­se na­muo­se ga­li ne­tilp­ti vi­si įstai­gos auk­lė­ti­niai. Per­nai glo­bos na­mų 7 šei­my­no­se gy­ve­no iš vi­so 56 vai­kai (po 8 vai­kus šei­my­no­je).

Šiuos me­tus glo­bos na­mai pa­si­ti­ko su 50 vai­kų. Da­lis vai­kų grį­žo į bio­lo­gi­nes šei­mas, per­nai gruo­dį bu­vo įvai­kin­ti 3 vai­kai, šie­met sau­sį – du vai­kai. Pag­rei­ti­nus įvai­ki­ni­mo pro­ce­dū­ras, va­sa­rio mė­ne­sį įstai­go­je tu­rė­tų lik­ti 6 šei­my­nos, o jei ten­den­ci­jos iš­lik­tų pa­na­šios, nu­ma­to­ma il­gai­niui tu­rė­ti tik pen­kias šei­my­nas.

Glo­bos na­mai pla­nuo­ja teik­ti pa­slau­gas so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­moms. Da­lis glo­bos na­mų dar­buo­to­jų dirb­tų so­cia­li­nį dar­bą, o lais­vo­se pa­tal­po­se, ple­čiant pa­slau­gų spekt­rą, vė­liau nu­ma­to­ma įkur­din­ti ir die­nos cent­rą, mat Gy­ta­rių mik­ro­ra­jo­ne, kur įsi­kū­rę nau­jie­ji glo­bos na­mai, šiuo me­tu to­kios pa­slau­gos nie­kas ne­tei­kia.

E. Či­če­lie­nė su­pa­žin­di­no, jog nuo šių me­tų sau­sio 1 die­nos, vals­ty­bei su­ma­ži­nus nor­ma­ty­vus, vie­nas so­cia­li­nis dar­buo­to­jas ga­li dirb­ti ne dau­giau nei su de­šim­čia šei­mų. Anks­čiau vie­nam dar­buo­to­jui tek­da­vo iki 17 so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų. Iš vi­so mies­te su so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mo­mis dirbs 25 so­cia­li­niai dar­buo­to­jai iš vai­kų glo­bos na­mų, So­cia­li­nio pa­slau­gų cent­ro ir „SOS vai­kų kai­mas“ or­ga­ni­za­ci­jos. Vi­siems šiems eta­tams fi­nan­suo­ti ski­ria­ma vals­ty­bės do­ta­ci­ja.

Dau­giau­sia ne­ri­mo ke­lia su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių li­ki­mas. A. Kar­da­šie­nė krei­pė­si į So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­ją su pra­šy­mu gau­ti li­cen­ci­ją, ku­ri su­teik­tų tei­sę pri­glaus­ti kū­di­kius Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­muo­se.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­muo­se au­ga apie 60 vai­kų. La­bai ma­ža da­lis šių vai­kų įvai­ki­na­ma. Sun­kią ne­ga­lią tu­rin­čius vai­kus re­tai kas įvai­ki­na, jų glo­bo­ti ne­no­ri ap­siim­ti glo­bė­jai.

Kū­di­kių na­muo­se sun­kiai ser­gan­tiems kū­di­kiams ir jų šei­moms su­tei­kia­ma komp­lek­si­nė pa­gal­ba, ku­rios, pa­sak A. Kar­da­šie­nės, var­gu ar su­lauk­tų vai­kams at­si­dū­rus glo­bė­jų šei­mo­se.

Pa­sak įstai­gos va­do­vės, vai­kų pa­te­ki­mo į glo­bos įstai­gas ap­ri­bo­ji­mas yra per dras­tiš­kas, to­dėl ban­do­ma trans­for­muo­ti pa­slau­gas. Ruo­šia­mas tam tik­ras pa­slau­gų šei­mai pa­ke­tas, jau vei­kia die­nos gru­pė sun­kią ne­ga­lią tu­rin­tiems vai­kams, dir­ba­ma su šei­mo­mis, taip už­tik­ri­na­mas sklan­des­nis vai­kų grį­ži­mas į bio­lo­gi­nes šei­mas.

Vie­na iš al­ter­na­ty­vų glo­bos na­mams yra so­cia­li­niai (lai­ki­nie­ji) glo­bė­jai. Šiau­liuo­se šiuo me­tu yra pa­ruoš­tos ke­tu­rios pro­fe­sio­na­lių so­cia­li­nių glo­bė­jų šei­mos, dar 8 šei­mos yra ruo­šia­mos. Šie glo­bė­jai vai­kus ga­lės priim­ti iš vi­sos ap­skri­ties. Vie­nas glo­bė­jas ga­li pa­si­rū­pin­ti tri­mis vai­kais. Vai­kai pas lai­ki­nuo­sius glo­bė­jus ga­li aug­ti iki vie­ne­rių me­tų, vė­liau tu­ri grįž­ti į bio­lo­gi­nes šei­mas, o joms ne­sant – įvai­kin­ti ar pa­tek­ti pas nuo­la­ti­nius glo­bė­jus.

So­cia­li­niai glo­bė­jai ne­tu­rės tei­sės rink­tis, ko­kius vai­kus priim­ti, o ko­kių ne. Tai­gi, ga­li tek­ti pa­si­rū­pin­ti ir neį­ga­liu vai­ku.

Kol kas neaiš­ku, kaip ir kiek bus mo­ka­ma so­cia­li­niams glo­bė­jams, mat, pa­sak D. Ža­ka­rio, nė­ra dar nei įsta­ty­mi­nės ba­zės, nei tei­sės ak­tų. Tai tu­rė­tų iš­si­spręs­ti iki šių me­tų ge­gu­žės.

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

Sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­riaus ve­dė­ja Edi­ta Či­če­lie­nė ir Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­jas Do­na­tas Ža­ka­ris (cent­re) sa­kė, kad Šiau­liuo­se šiuo me­tu pa­ruoš­tos ke­tu­rios pro­fe­sio­na­lių glo­bė­jų šei­mos, ku­rios ga­lė­tų pri­glaus­ti vai­kus iš vi­sos ap­skri­ties, dar aš­tuo­nios šei­mos lan­ko kur­sus.