
Naujausios
Griuvo mero ramsčiai – vicemeras ir direktorius
Šiaulių miesto taryba vakar neeiliniame posėdyje atleido iš pareigų vicemerą socialdemokratą Domą Griškevičių ir Savivaldybės administracijos direktorių Eduardą Bivainį. Miesto valdžios krizė gilėja. Meras Artūras Visockas pareiškė: „Visu greičiu atgal.“
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Klupo procedūrose
Posėdyje dalyvavo 28 Tarybos nariai iš 31-o.
Slaptame balsavime dėl vicemero Domo Griškevičiaus atleidimo dalyvavo 25 Tarybos nariai. Už atleidimą balsavo 17, prieš – 8 Kad vicemeras būtų atleistas, turėjo balsuoti ne mažiau kaip 16 Tarybos narių.
D. Griškevičius atleistas nuo gruodžio 20 dienos.
Jau svarstant D. Griškevičiaus atleidimą suklupta procedūrose. Posėdžiui pirmininkavęs meras Artūras Visockas, tik raginamas Tarybos narių, suteikė žodį D. Griškevičiui atlikti formalumą – atremti interpeliacijos motyvus.
Merui priminta, kad reikia pakviesti į tribūną ir daugumos atstovą Alfredą Lankauską pristatyti sprendimo projektą dėl D. Griškevičiaus atleidimo.
Slaptame balsavime dėl E. Bivainio atleidimo dalyvavo 27 Tarybos nariai. Už atleidimą balsavo 15 Tarybos narių, prieš – 12. Administracijos direktoriui atleisti užteko posėdyje dalyvaujančių daugumos Tarybos narių balsų.
Kurioziškai balsuota dėl šių slapto balsavimo rezultatų. Jie nebuvo patvirtinti. Nesurinkta reikiamo balsų skaičiaus – už rezultatų patvirtinimą balsavo tik 13 Tarybos narių, arba mažiau nei pusė dalyvavusiųjų posėdyje. Tačiau sprendimo projektą dėl E. Bivainio atleidimo vėl palaikė 15 Tarybos narių, prieš balsavo 7, o vienas susilaikė.
E. Bivainį nuspręsta atleisti nuo 2017 metų sausio 2 dienos. Taip pat nuspręsta, jog, kol bus paskirtas naujas direktorius, laikinai šias pareigas eis Giedrė Mendoza Herrera, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja.
Beprecedentis ir suveltas
Šis Tarybos posėdis buvo beprecedentis – pirmą kartą sušauktas ne mero, o miesto Tarybos narių, atstovaujančių naujai daugumai. Tokio dar nėra buvę ne tik Šiaulių politikos istorijoje.
Iniciatoriai dar gruodžio 1 dieną deklaravo apie suformuotą naują daugumą ir pagal Savivaldos įstatymą įgytą teisę formuoti vykdomąją valdžią, deleguoti savo atstovus į politines pareigybes.
Dėl to iš esmės ir pareiškė interpeliacijas vicemerui D. Griškevičiui ir Savivaldybės administracijos direktoriui E. Bivainiui.
Tris valandas truko atstatydinimo klausimų svarstymas. Įsivelta į diskusijas dėl teisinių peripetijų, redakcinių taisymų. Skelbtos pertraukos, meras su teisininke gilinosi ir į Tarybos veiklos reglamentą.
A. Visockas iš pat pradžių bandė posėdžiui užkirsti kelią ir siūlė nebalsuoti už darbotvarkę. Beje, meras vakar savo darbotvarkėje nė neskelbė, kad dalyvaus Tarybos posėdyje.
Meras ir jo sekėjai tikino, jog posėdis bus neteisėtas, esą pažeistos jo sušaukimo procedūros. Atleistieji galintys kreiptis į teismą, kas prisiims atlyginti žalą?
„Gal neteisėtas, kad tautinės giesmės nesugiedojome?“ – replikavo Tarybos narys Andrius Šedžius.
Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Tomas Petreikis pagarsino, jog frakcija nesijungia prie naujos daugumos. Paragino savo frakcijos narius nedalyvauti atleidimo procedūrose, nes posėdis galimai neteisėtas.
Bet konservatorius Jonas Bartkus pareiškė nemanąs, jog Tarybos nariai susirinko „žaidimo“ žaisti. Jis tik pasiūlė atleisti E. Bivainį ne iš karto, o nuo sausio 2 dienos.
„Darbietė“ Danguolė Martinkienė, nors pasirašė interpeliacijas, ėmė agituoti už E. Bivainio atleidimą nuo kovo 1 dienos. Esą ją įtikino mero argumentai, jog pirmiausia reikia rasti naują direktorių.
„Darbietė“ įvėlė Tarybą į alternatyvų balsavimą, bet jos pasiūlymas buvo atmestas.
Spektaklis – tik ne teatre
A. Visockas po balsavimų ėmėsi anonsuoti: „Gruodžio 29 dieną įvyks spektaklis „Visu greičiu atgal.“ Tik nepasakė, ar turi galvoje tądien vyksiantį Tarybos posėdį, ar premjerą Šiaulių valstybiniame dramos teatre.
Po posėdžio A.Visockas žurnalistams aiškino, jog „liberalams įnešti sumaištį pavyko“.
„Arba ta sumaištis tęsis, arba bus suvaldyta“, – pareiškė meras.
Ar užprotestuos priimtus sprendimus, kokių veiksmų imsis toliau?
„Tiesiog nežinau, kas bus, – pareiškė ir apgailestavo: – Aš negalėsiu važiuoti į Vilnių.“
Blogai vertino ir būsimą laikinąją direktorę liberalę G. Mendozą Herrerą. Pats atvirai nepareiškė, jog ja nepasitiki, bet kad ji neturi mero pasitikėjimo, viešai tikino Tarybos narys Gintautas Lukošaitis.
Neatsakė A.Visockas, ar ketina bendradarbiauti su nauja dauguma. Jos atstovai vis dar tikisi dialogo su meru.
„Galėtume su meru sėsti kalbėtis dar šiandien ar rytoj, – sakė „Šiaulių kraštui“ naujos daugumos Socialdemokratų frakcijos seniūnas Justinas Sartauskas. – Kol kas nesiūlome jokių naujų kandidatūrų – nei į vicemerus, nei į direktorius. Mums svarbu susitarti dėl principų, kaip dirbsime, bet meras niekaip nenori pripažinti naujos daugumos.“
Ar dauguma, kurią sudarė 17 Tarybos narių (socialdemokratai, V. Simulik judėjimas „Už Šiaulius“, „tvarkiečiai“, „darbiečiai“ ir liberalai), nesubyrės, neaišku. „Darbietė“ D. Martinkienė akivaizdžiai pademonstravo svyruojanti.
„Šiaulių kraštui“ teigė, jog su kolege Tarybos nare Angele Kavaliauskiene dar aptars savo poziciją.
„Aš laikysiuosi neutralios pozicijos, trauksiuosi iš frakcijos“, – neslėpė D. Martinkienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Eduardas Bivainis (iš kairės) Savivaldybės administracijos direktoriaus postą paliks sausio 2 dieną, o vicemeras socialdemokratas Domas Griškevičius – jau šiandien.
Meras Artūras Visockas vis bandė aiškintis teisines peripetijas.