
Naujausios
Grūdų derlius mažesnis ir kainos kyla
Šiaulių rajono ŽŪB „Ginkūnų agrofirma“ baigė nukulti žieminius kviečius ir pradėjo kulti vasarinius kviečius. Rapsai jau nuimti. Javapjūtė prasidėjo 10 dienų anksčiau nei pernai ir įpusėjo.
Grūdų derlius mažesnis gal tik 10 procentų, o ne ketvirtadaliu, kaip daug kur Lietuvoje ar Vokietijoje prognozuojama. „Dievulis mums buvo maloningas, protarpiais vis gavome lietučio“, – sako bendrovės vadovas Arūnas Grubliauskis.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Vidurdienį važiuojame į kuliamų kviečių barus su bendrovės vadovui Arūnu Grubliauskiu, jo mobilusis telefonas netyla.
„Grūdų kainos rinkose kyla – jau daugiau negu 200 eurų už toną kviečių, – pasidalija išgirdęs gerą naujieną. – Vokietijoje sausra, paskelbė prognozes, kad čia derlius bus ketvirtadaliu mažesnis, Latvijoje ir kitur sausra, tai Europos rinkose kviečių kainos šią savaitę pašoko net 30 procentų“.
Patikina, jog tokios aukštos kainos nebuvo jau dvejus metus: „Bet tai tik savaitės kaina, ir žemdirbys nespės jos pagauti – mažai kas pasinaudos. Kol nuveži grūdus iki uosto, iki pirkėjo, kaina jau visai kitokia.“
Jo žodžiai pildosi jau po keliolikos minučių.
Sulaukia skambučio, kad euras po euro kviečių kainos tarptautinėse rinkose ėmė kristi – šoko aukštyn pasiūla. Duoda nurodymą nebelaukti naujo kilimo, fiksuoti kainą pardavimui.
Prognozuoja, kad kviečių šiųmetinės kainos vidurkis bus aukštesnis nei pernai: „Antros klasės kviečių, kuri yra pagrindinė: apie 170 eurų, o ekstra klasės – 180 eurų už toną.“
Prasidėjus javapjūtei laukuose dirbama nuo pat ankstaus ryto ir iki devynių vakaro. „Orai geri, grūdas sausas, negalime delsti, nes jau pranašauja lietų“, – sako žemdirbių vadovas.
Penktadienį baigti kulti žieminiai kviečiai ir pradėti kulti vasariniai. Dirbta ir šeštadienį.
Nukulta beveik pusė vasarinių kviečių – apie 150 hektarų, ir daroma pertrauka. Vėlyvesnės sėjos kviečiai ir miežiai dar palikti bręsti.
Rapsai, kurių bendrovė augino beveik 400 hektarų plote, nuimti dar liepos pabaigoje. Jų iš hektaro nukulta vidutiniškai po 3,5 tonos. Ankstesniais metais kulta iki 4–4,5 tonos. Rapsų kainos, A. Grubliauskio žodžiais, „pernykštės – po 360 eurų už išvalytų, švarių toną“.
Žieminių kviečių augino 600 hektarų plote, nukulta vidutiniškai po 6 tonas iš hektaro. Vasarinių kviečių derlius – tik apie 4 tonos iš hektaro.
Ar nenuvilia toks derlius?
„Rekordiniai derliai yra buvę 10 tonų kviečių iš hektaro, rapsų – 5–6 tonos, – palygina A. Grubliauskis. – Bet pagal tas gamtos sąlygas, kokios šią vasarą yra, manau, kad Dievulis Šiaulių rajoną kaip ir pamylėjo – protarpiais vis gaudavome lietučio, daugiau nei kaimynai Joniškio rajone ar latviai. Ir tada, kai augalui reikėjo labiausiai drėgmės. Derlius pakankamai geras, bus tik 10–15 procentų mažesnis nei pernai – nesiskundžiame.“
Pasidžiaugia, kad žolinių pašarų pakankamai pasiruošė. Šią savaitę, per javapjūtės pertrauką, toliau bus šienaujama. Bendrovė augina 600 karvių. Joms šerti paliekama ir penktadalis grūdų derliaus – apie 1 500 tonų.
Vasarinių kviečių augina per 300 hektarų, miežių – 300 hektarų.
„Vasarinių kultūrų derlius bus ženkliai menkesnis“, – sako A. Grubliauskis.
Vasarinių kviečių laukai akivaizdžiai žemesni, ne tokie kuplūs, kaip žieminių. Išrauna kvietį ir rodo, jog iš pasėto grūdo išaugo vos du trys produktyvūs stiebai, o žieminių kviečių – 8 stiebai. Varpos menkesnės, grūdai smulkesni nei žieminių.
Ką girdi iš kolegų, ar kituose rajono ūkiuose situacija panaši?
„10–15 kilometrų į šoną jau gali būti visai kita situacija, – sako A. Grubliauskis. – Štai, iš Kuršėnų žemės ūkio bendrovės vadovo girdėjau, kad jiems nepavyko pakankamai žolės prišienauti, o mes prišienavome, nors mus skiria tik 20 kilometrų.“
Pasvarstome, ar kils duonos kaina, jeigu derlius mažesnis, o grūdai rinkose brangsta?
„Neturėtų kilti, nes grūdų kaina duonos kainoje sudaro tik 20 procentų, – pabrėžia žemdirbių vadovas. – Tad kepėjas negali sakyti, kad duoną pabranginsiu, nes grūdai brango. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad kiek žemdirbiams grūdai pigo, duona niekada nepigo.“
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Įpusėjo javapjūtė, gandrai – neatsiejama jos palyda.
Arūnas Grubliauskis, Ginkūnų agrofirmos vadovas, sako, jog derlius 10–15 procentų mažesnis nei pernai: „ Pakankamai geras – nesiskundžiame. Gamta yra gamta – visko matėme.“
Byra į sunkvežimius pirmosios nukultų vasarinių kviečių tonos.
Sausra vasarinėms kultūroms labiausiai pakenkė: vasariniai kviečiai išaugino tik po 2–3 produktyvius stiebus.