
Naujausios
Gyventojai skęsta net neatėjus pavasariui
Šiek tiek atšilus orams ir pradėjus tirpti sniegui, į redakciją pradėjo skambinti užtvindyti Šiaulių rajono gyventojai. Praeitą savaitę sulaukta skambučio iš Kuršėnų kaimiškosios seniūnijos Pakumulšių kaimo, šią savaitę – iš Ginkūnų. Ir seniūnai, ir Šiaulių rajono savivaldybės specialistai tik skėsčioja rankomis: „Darome viską, ką galime, bet kalti ir patys gyventojai.“
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Kaltina kaimynus
Ginkūnuose patvinusi Versmių gatvė ir Draustinio gatvės pradžia. Vanduo nebetelpa griovelyje ir išsiliejęs į gyventojų sklypus.
Į redakciją paskambinusi ginkūniškė Lina pasakojo, kad polaidžio ir liūčių vanduo sklypus užtvindo jau ne pirmi metai. Problemos prasidėjo, kai netoliese ėmė kurtis naujakuriai. Jie susikėlė sklypus, užlygino griovius šalia gatvės, ir vanduo, nebeturėdamas kur dėtis, užtvindė žemiau esančius sklypus.
Lina sako, kad vanduo užlietame sklype laikosi visą pavasarį, neįmanoma daržų sėti.
Savo problemas ginkūniškiai jau ne kartą išsakė Ginkūnų seniūnei Vilijai Kvasienei, tačiau ji esą tik skėsčioja rankomis ir niekuo negalinti padėti. Gyventojai girdėję, kad projektas lyg prieš kelerius metus buvo parengtas problemai spręsti, bet taip ir įstrigęs dėl lėšų stygiaus.
Iškasti griovį jau nebeužtenka
V. Kvasienė patvirtino, kad yra daromas projektas melioracinei pralaidai įrengti. Panašus projektas, pasak jos, buvo parengtas ir prieš maždaug penkerius metus, tačiau dėl lėšų stokos nepradėjus laiku įgyvendinti, situacija pasikeitė, minėtose gatvėse įsikūrė daugiau gyventojų, projektą teko perrašyti.
„Luomoje buvo valstybinė žemė, ji perduota gyventojams. Prie luomos buvo kanaliukai, bet žmonės pradėjo statytis, užpylė visus griovius ir vanduo nebenubėga. Dabar norint daryti melioraciją jau reikia ne tik griovį iškasti, bet teks „lįsti“ į tų savininkų žemę, dėti vamzdžius, daryti pralaidas. Žinau, kad projektuotojas ėjo ir derino, bet kada projektas bus įgyvendintas, sunku pasakyti, viskas remiasi į pinigus“, – aiškino seniūnė.
Pasak V. Kvasienės, Ginkūnuose tai – ne vienintelė vieta, kurioje stovi vanduo. Problemos išryškėjo, kai sklypai iš žemės ūkio paskirties buvo pakeisti į namų valdos, prasidėjo statybos ir buvo suardyta melioracijos sistema.
„Namai turėtų būti statomi pagal reljefą, tačiau gyventojai to nepaiso, gudrauja. Iš pradžių susikelia sklypus, o tik po to darosi topografines nuotraukas. Paskandina kaimynus, o paskui patys skundžiasi, kad vanduo jų žemes skalauja. Jeigu žmonės būtų supratingi, neužpylinėtų griovių, o kaip tik – įrengtų, pagilintų, vanduo nutekėtų į ežerą. Bandėme tartis ir gražiuoju, ir piktuoju, bet niekas negelbsti, nes nėra tvirtų įstatymų ir nėra kas kontroliuoja, kaip jų laikymasi“, – problemas vardijo seniūnė.
V. Kvasienė sako, kad beveik visi Ginkūnai įsikūrę pelkėje.
„Gyvename baloje. Visa pelkė labai gerai atsiskleidė, kai vyko vandentiekio ir kanalizacijos projekto įgyvendinimas. Statybininkai sakė, kad čia vien vanduo, šiek tiek prakasa – ir vanduo. Taigi, esame „bagoti“ vandeniu, bet gyventojams tai didelis nepatogumas“, – sakė seniūnė.
Skęsta ir vasarą, ir žiemą
Pakumulšių kaime neseniai buvo patvinusios Taikos ir Parko gatvės, vanduo buvo pradėjęs veržtis ir į namus, apsėmė rūsius, sandėliukus. Gyventojai sakė nesuprantantys, iš kur vanduo, pirmą kartą sulaukė tokio potvynio.
Anksčiau Pakumulšiuose ne vienerius metus ir vasarą, ir žiemą skendo Ąžuolų gatvės gyventojai. Apie tai „Šiaulių krašte“ buvo rašyta pernai gegužę ("Tvanas Pakumulšiuose“, 2018-05-31).
Ir vienos, ir kitų gatvių Pakumulšių gyventojai kaltino bendrovę „Kuršėnų vandenys“, esą dėl jos nekokybiškai atliktų vandentiekio ir nuotekų tinklų darbų ir atsirado šios problemos.
„Kiekvienas mato tik savo gatvę“
Šiaulių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Saulius Darginavičius „Šiaulių kraštui“ sakė, kad dėl Ginkūnų Draustinio ir Versmių gatvės projektas jau parengtas ir skelbiamas konkursas darbams vykdyti.
„Jeigu nebus jokių kliūčių, darbai galėtų prasidėti, kai tik leis oro sąlygos. Ten bus klojamas lietaus kolektorius“, – sakė S. Darginavičius.
Pernai rudenį Savivaldybė skyrė lėšų Pakumulšių Ąžuolų gatvės problemai spręsti ir darbai buvo atlikti lapkritį. Šiemet, pasak vedėjo, ten jau žymiai sausiau, bet dar šį tą liko užbaigti.
Taikos ir Parko gatvės, S. Darginavičiaus žiniomis, buvo apsemtos pirmą kartą dėl esą stipraus sniego tirpsmo, nors gyventojai taip nemano.
Žemės ūkio skyriaus vedėjas sako, kad šios ir kitos rajono gyvenvietės kenčia dėl pasenusių, suardytų drenažo sistemų.
„Drenažas gyvenvietėse buvo darytas sovietmečiu. Dabar jis užstatytas, sulūžęs, užakęs, todėl reikia perdaryti. Nors gal kam atrodo, kad mes snaudžiam, bet taip nėra, kiek skiriama pinigų, tiek darbų padarome“, – sakė S. Darginavičius.
Pasak vedėjo, rajono Savivaldybė ir pernai, ir šiemet drenažui gyvenvietėse atnaujinti skyrė per 100 tūkstančių eurų. Darbai šiuo metu vyksta Kairių gyvenvietėje, Šakynoje, baiginėjami Pakumulšiuose, Ginkūnuose, bus rengiamas projektas Gruzdžių miesteliui.
„Kad žmonės nerimsta, aš suprantu, bet kiekvienas mato tik savo gatvę. Jei ginkūniškį nuvežtume, pavyzdžiui, į Kairių Šviesos ar Gėlių gatvę, neturėtų net ką lyginti. Rajono gyvenvietėse yra problemų, ypač pavasarį apsemia, kai būna staigus polaidis. Nėra palei gatves sutvarkyti grioviai, nėra lietaus vandens nuvedimo, senos statybos namai pasilikę žemesnėje vietoje ir panašiai“, – sakė S. Darginavičius.
Pasak vedėjo, kad nebūtų užpilami, užlyginami pakelių grioviai, turi prižiūrėti seniūnijos, o sklypų reljefo performavimą reglamentuoja Statybos skyrius.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Ginkūnuose, naujakuriams pakeitus savo sklypų reljefą, senųjų gyventojų valdos skęsta.
Anksčiau vanduo rinkdavosi kitapus gatvės buvusioje lomoje, tačiau sklypą sukėlus, vanduo telkšo pas kaimynus.
„Drenažas gyvenvietėse buvo darytas sovietmečiu. Dabar jis užstatytas, sulūžęs, užakęs, todėl reikia perdaryti. Nors gal kam atrodo, kad mes snaudžiam, bet taip nėra, kiek skiriama pinigų, tiek darbų padarome“, – sako Šiaulių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Saulius Darginavičius.
Ginkūnų seniūnė Vilija Kvasienė sako, kad su gyventojais kalbėtasi ir gražiuoju, ir piktuoju, kad neskandintų kaimynų, bet niekas negelbsti, nes „nėra tvirtų įstatymų“.