
Naujausios
Homoseksuali pora Šiaulių darželinukų dar nepasiekė
Ugdymo metodika, aiškinanti vaikams pasaką apie princo ir kito princo santuoką ir jų laimingą gyvenimą įsivaikinus mergaitę Šiaulių darželinukų nepasiekė, tikina Šiaulių savivaldybės Švietimo skyriaus specialistai. Vaikų darželių pedagogai sako pasiūlymų taip šviesti mažylius yra sulaukę.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Žalotų vaikų psichinę sveikatą
Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija (NŠTA) pasibaisėjo sužinojusi apie projekto „Gender Loops“ diegiamą mažamečių ugdymo metodiką, aiškinančią apie vienos lyties santuokas. Asociacija pareikalavo nedelsiant nutraukti tokią veiklą.
Programa „Gender Loops“ Lietuvos vaikų darželiuose siūlo nagrinėti pasaką apie dviejų princų meilę, jų santuoką, tapimą dviem karaliais ir vyrų šeimos sukūrimą. Šios pasakos nagrinėjimas esą mokantis “padidinti supratimą apie seksualinės įvairovės svarbą žmonėms ir visuomenei“.
„Atkreipiame dėmesį, kad lyčių lygybės įgyvendinimas per ikimokyklinį švietimą ir įsikišimą ankstyvame amžiuje, kai vystosi vaiko pažintiniai gebėjimai, pasirinktas todėl, kad per ilgą laiką tai duoda didžiausią efektą. Tačiau toks ugdymas gali žaloti vaikų psichinę sveikatą ir sukelti lytinės tapatybės sutrikimą vaikystėje“, — savo nerimą NŠTA rašte išdėstė socialinės apsaugos ir darbo ministrui Rimantui Jonui Dagiui.
Paremia Europos Sąjungos fondai
Projekto internetinėje svetainėje yra nuoroda į tai, kad jis remiamas Europos Sąjungos Leonardo da Vinci programos, kuri finansuoja kultūros ir švietimo projektus.
Projekto ataskaitose minima, kad pagal šią metodiką vien Vilniuje yra apmokyta 320 vaikų darželių auklėtojų. Kai kurios ikimokyklinio ugdymo įstaigos esą metodikas jau taiko savo darbe. Taip pat yra numatyta šias programas diegti švietimo sistemoje per Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo plėtros 2007— 2012 metų programą.
Rengia paneigimą
Projektą „Genders Loops“ vykdančiame “Socialinių inovacijų fonde“, įsikūrusiame Kaune, telefonu atsiliepusi ir nepanorusi prisistatyti moteris “Šiaulių kraštui“ sakė, jog nieko nekomentuos, nes šiuo metu rengiamas “oficialus paneigimas, kuris netrukus bus išplatintas“. Moteris teigė nežinanti, ar Šiaulių lopšeliams-darželiams buvo platinama informacija apie projektą, o nurodyti asmenį, kuris dirba su šiuo projektu ir galėtų suteikti daugiau informacijos, atsisakė.
Vakar minėto projekto interneto svetainėje lietuvių kalba buvo galima susipažinti tik su pačiu projektu, dauguma kitų skilčių buvo neprieinamos. O vos įžengus į svetainę pasitiko informacija „Socialinių inovacijų fondas projekte “Gender Loops“ dalyvaudamas kaip partneris pritarė ne visoms kitų projekto partnerių iš Vokietijos, Ispanijos ir Norvegijos pateiktoms sukurtoms metodikoms, kurios buvo minėtųjų partnerių įnašas į projektą.“
Sulaukė pasiūlymų
Vaikų darželio „Pupų pėdas“ vadovė Regina Kačkienė “Šiaulių kraštui“ sakė, jog informacija apie programą prieš keletą mėnesių buvo pasiekusi jų įstaigą elektroniniu paštu, tačiau direktorė tąsyk neatkreipusi į ją ypatingo dėmesio ir su auklėtojais neaptarinėjusi.
„Man programa pasirodė nepriimtina. Mano nuomone, su ikimokyklinukais apie homoseksualumą kalbėti nereikėtų“, — prisipažįsta vadovė.
R. Kačkienė negalėjo tiksliai atsakyti, iš kur atkeliavo informacija apie programą, spėja, jog iš Kauno.
Kitos kalbintos specialistės nebuvo tokios kategoriškos. Danguolė Dargienė, Šiaulių lopšelio-darželio „Trys nykštukai“ direktorė, sakė apie projektą sužinojusi tik iš spaudos: “Nematau čia nieko blogo, tik manau, kad Lietuvoje apie tai kalbėti ankstoka“.
Panašios nuomonės ir Renata Žaromskienė, darželio „Žiogelis“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui: “Kalbėti tokiomis temomis visų pirma turėtų būti pasirengęs pedagogas. Jeigu būtų konkrečių siūlymų dalyvauti mokymuose, tuomet klaustume pedagogų, ar jie to nori, ar iš viso to reikia.“
Projektą tirs ministerijos
Susipažinęs su „Gender Loop“ projektu socialinės apsaugos ir darbo ministras R. Dagys kitą savaitę kreipsis į švietimo ir mokslo ministrą, kad abi ministerijos sudarytų bendrą darbo grupę ir išsiaiškintų, kas Lietuvoje įgyvendino šį projektą bei pateiktų savo išvadas.
„Moterų ir vyrų lygios galimybės neturi nieko bendra su netradicine seksualine orientacija, todėl reikia išsiaiškinti, ar tik projekto rengėjai neprisidengė moterų ir vyrų lygiomis galimybėmis, mėgindami projektą įvynioti į vatą“, — įtaria ministras.
Pasak švietimo ir mokslo ministro (ŠMM) Gintaro Steponavičiaus, į Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo plėtros 2007— 2012 metais programą „Gender Loops“ metodika nėra įtraukta ir jai pinigai iš valstybės biudžeto neskiriami.
IŠNAŠA: „Nematau čia nieko blogo, tik manau, kad Lietuvoje apie tai kalbėti gal kiek ankstoka.“
citat: Pagal šią metodiką vien Vilniuje yra apmokyta 320 vaikų darželių auklėtojų.
LYGIS: Į darželius jau taikosi „pasakos“ apie netradicinę seksualinę orientaciją.
EPA-ELTA nuotr.
NUOMONĖS:
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė: „Jeigu ji orientuota į netradicinę seksualinę orientaciją, įvertinant mūsų valstybės poziciją šeimos požiūriu, tokie mokymai yra netoleruotini. (...) Mūsų darželinukai turi gauti pradmenis apie tradicinę šeimą — mamą, tėtį, mergaitę ir berniuką.“
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Dagys: „Moterų ir vyrų lygios galimybės neturi nieko bendra su netradicine seksualine orientacija, todėl reikia išsiaiškinti, ar tik projekto rengėjai neprisidengė moterų ir vyrų lygiomis galimybėmis, mėgindami projektą įvynioti į vatą“.
TIK INFORMACIJA
Apie pasaką, privertusią tėvus sunerimti
„Karalius ir karalius“ — tai olandų autorių parengta homoseksualaus turinio knyga mažiems vaikams. Ji pasakoja, kaip karalienė nusprendžia perduoti karalystės valdymą savo sūnui ir pareikalauja, kad prieš tai jis iki vasaros pabaigos vestų. Motina priekaištauja savo sūnui: “Kuomet aš buvau tavo amžiaus, aš jau du kartus buvau ištekėjusi“. Karalienė pakviečia kelias princeses iš įvairių kraštų. Tik jos per bjaurios. Tačiau viena princesė atsiveda su savimi brolį. Princo reakcija aprašoma taip: “Pagaliau princas pajuto savo širdį suspurdant. Tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio“. Netrukus surengiamos ir vestuvės.
Knygos tęsinys „Karalius, karalius ir šeima“, skirtas 4— 8 metų vaikams, toliau pasakoja apie jaunavedžių karalių medaus mėnesį, kurio pabaigoje jie suranda vienišą našlaitę mergaitę, ją įsivaikina ir padaro princese.
PASAKA: Pasaka apie du princus nėra pavienis atvejis, internete galima aptikti visą krūvą panašių knygų industriją.