
Naujausios
Į areštinę — kaip į sanatoriją
Šiaulių policijos areštinė tapusi paklausia laikinąja prieglauda įvairaus plauko pažeidėjams — smulkiems vagišiams, viešosios tvarkos pažeidėjas ir kelių chuliganams. Neišgalėdami ar nenorėdami šalies biudžeto paremti teismo skirtomis administracinėmis baudomis, jie mieliau tupi areštinėje ir yra išlaikomi tos pačios valstybės.
Šiemet, išaugus pažeidėjų skaičiui, vietos areštinėje tenka lūkuriuoti ne vieną mėnesį. Viešieji darbai smarkuoliams — nė motais.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Sanatorija su apsauga
2008 metais Šiaulių policijos areštinėje teismo skirtas arešto bausmes atliko 301 pažeidėjas. Per dešimtį šių metų mėnesį valdiškos duonos keturiose areštinės kamerose paragavę jau 333 areštuotieji. Prognozuojama, kad jų skaičius metų pabaigoje perkops ir keturis šimtus.
Matematika tokios išaugusios areštinių paklausos paprasta: už vieną dieną „priverstinių atostogų“ patrulių pašonėje pažeidėjui “nurašoma“ dvi dešimtys litų nuo skirtos administracinės baudos. Įstatymo numatyta tvarka teismas pažeidėjui, nepriklausomai nuo baudos dydžio, gali skirti ne daugiau 30-ies parų areštą. Vadinasi, daugiatūkstantinė bauda pranyksta areštinėje patupėjus daugiausiai mėnesį.
Areštuotajam dirbti čia nereikia — svarbu elgtis nepažeidžiant areštinės vidaus tvarkos taisyklių. Atlikdamas bausmę jis valstybės lėšomis ir pamaitinamas karštu maistu tris kartus per dieną, ir pagirdomas.
Vieno pažeidėjo atostogų diena policijos areštinėje valstybei atsieina apie trisdešimt litų. Taigi per metus areštuotųjų administracine tvarka naudai iš valstybės biudžeto paklojamas ne vienas šimtas tūkstančių biudžeto litų.
Šiaulių apskrities policijos viršininko pavaduotojas Vincas Urbonavičius sutinka, kad principas pinigines bausmes keisti administraciniu areštu, kuris duoda valstybei ne finansinės naudos, o tik žalos, yra ydingas. Tačiau, teigia komisaras, kuruojantis viešąją Šiaulių policiją, tokie yra įstatymai, ir teismai, į kurių rankas patenka nemokūs arba piktybiniai pažeidėjai, priversti jais vadovautis.
„Tokia yra auklėjimo rūšis. Gal atskirtas nuo visuomenės ir laikinai priverstas atsisakyti veiklos, smarkuolis supras savo klaidą?, — svarsto V. Urbonavičius. — Kita vertus, tie kurie dirba dažniausiai negaišta sumokėti baudą. Jos dažniau nemoka tie, kurie neturi, ką veikti, o neretai, ir ką valgyti. Tokiems areštinė — sanatorija“.
Šiaulių policijos areštinėje bausmes dažniausiai atlieka vagys iš parduotuvių bei kelių eismo taisyklių pažeidėjai. Ilsisi ir chuliganai, kontrabandininkai.
Eilės — kaip prie duonos
„Šiaulių krašto“ žiniomis, norinčiųjų atlikti bausmę dabar laukia netrumpa eilutė. Vos dvi dešimtis pažeidėjų vienu kartu talpinančioje areštinėje panorėjęs pailsėti tuojau po teismo sprendimo laisvos lovos nerasi.
Neoficialiomis žiniomis, jei teismas dabar skiria atlikti arešto bausmę Šiaulių policijos areštinėje, tai eilėje pažeidėjas, kol bus iškviestas, turės pastovėti gal net iki kitų metų vasaros.
Pareigūnai tikina lėšų areštuotųjų išlaikymui ir maitinimui iki šių metų galo nepritrūksiantys. Tačiau neslepia: skylėta VPK biudžetą areštinės gyventojai plonina iš peties. Išlaidos pažeidėjų išlaikymui — iš tų pačių lėšų kaip ir išlaidos policijos automobilių degalams, patalpų remontui ir t.t.
Krizėje visos metinės policijos išlaidos karpomos, o pažeidėjui išlaikyti jų neapkarpysi, juk nepasakysi žmogui: pakentėk, pavalgysi po naujų metų.
2008 metų pirmąjį pusmetį administracinį areštą šalies areštinėse atliko 2871 asmuo, o 2009 metų tuo pačiu laikotarpiu — 4132.
Viešieji darbai — šiukštu
Kaip pastebimai mažiau madinga mokėti baudas (jų išieškoma apie 60 procentų), taip nepopuliarūs ir viešieji darbai. Teismas tokią bausmės už administracinės teisės pažeidimą formą gali skirti tik pažeidėjui sutikus.
Per 2008 metus viešuosius darbus Šiauliuose atliko viso labo septynios dešimtys pažeidėjų, šiemet — 73.
Valanda viešųjų darbų įkainota dešimčia litų skirtos administracinės baudos.
„Viešuosius darbus atliekantys žmonės galėtų būti bent jau naudingi miestui — grėbti lapus, tvarkyti valstybės įstaigų aplinką. Tačiau žmonės bijo viešumo, — teigė Šiaulių apskrities VPK Kelių policijos biuro viršininkas Kęstutis Dičius. — Viešumas didžiausia bausmė.“
Eismo pažeidėjai
K. Dičius įsitikinęs, kad areštinės klientų gretas labiausiai išaugino kelių eismo taisyklių pažeidėjai.
Per dešimtį šių metų mėnesių Šiaulių miesto apylinkės teismas administracinį areštą atlikti paskyrė 387 KET pažeidėjams. Dar nemažai daliai areštas skirtas peržiūrėjus sprendimą.
Baudų paskirta per tą patį laiką paskirta beveik pusketvirto milijono litų.
Per dešimt šių metų mėnesių Šiaulių apskrityje užregistruota beveik trisdešimt tūkstančių kelių eismo taisyklių pažeidimų. Aštuonis tūkstančius kartų buvo viršytas greitis, nustatyta per pusantro tūkstančio neblaivių vairuotojų, jie sukėlė trisdešimt eismo įvykių. Šiemet konfiskuotos jau 108 transporto priemonės.
AREŠTINĖ: Į Šiaulių policijos areštinę plūste plūsta įvairaus plauko pažeidėjai.
POILSIS: Šiaulių apskrities VPK Kelių policijos biuro viršininkas Kęstutis Dičius taip pat mano, kad naudingesni pažeidėjai būtų dirbantys viešuosius darbus, o ne poilsiaujantys areštinėje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.