
Naujausios
Į Lietuvos istoriją – atviromis akimis
Nuošaliuose, tik žvyrkeliais su artimiausiais miesteliais jungiamuose Medikoniuose (Pakruojo rajonas, Rozalimo seniūnija) gyvenantis Vilius Tribulas – keturių knygų apie savąjį kraštą autorius. Kraštotyrininkas ragina į Lietuvos istoriją žvelgti atviromis akimis, nenutylėti net skaudžiausių faktų. Kad vėliau jie nebūtų piktavalių panaudoti kaip įrankis kiršinti tautą.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Paslaptingoji koplyčia ir Vismontai
Prieš kurį laiką V. Tribulas medinėje XVIII amžiaus Vismantų kaimo koplyčioje ieškojo, kaip galėjo būti palaidoti jos fundatoriai, vietos dvarininkai katalikai Tadeušas Jasinskis bei jo sūnus Adomas, gal ir kiti šeimos nariai. Dar prieš porą metų leidinyje „Kas knygon nesudėta“ V. Tribulas rašė: "Yra žinoma, kad dvarininkai palaidoti rūsyje po altoriumi."
Bet kiek kraštotyrininkas apžiūrinėjo grindis aplink altorių – niekur neaptiko jokio įėjimo pėdsako, galėjusio nuvesti į paslaptingąjį rūsį. Tai kaip į jį buvo įnešami dvarininkų karstai?
„Bevaikščiodamas pajutau silpną skersvėjį. Jis traukė nuo koplyčios pamatų. Atidžiai apžiūrėjęs tą vietą pastebėjau, kad dalis pamatų kažkada seniai buvę išardyta, paskui vėl sumūryta. Praėję ilgi dešimtmečiai naujesnįjį mūrą beveik sulygino su senuoju. Iš pirmo žvilgsnio skirtumų pastebėti neįmanoma. Greičiausiai įėjimas į laidojimo rūsį ir yra koplyčios pamatuose“, – daro prielaidą V. Tribulas.
Kraštotyrininkas svarsto galimybes gauti leidimus ir spėjamą kapavietę apžiūrėti šiuolaikiška technika – mažučiu zondu su gera filmavimo kamera.
Savo knygose V. Tribulas rašo, kad Vismontai (taip senovėje vadintas kaimas) buvo ypatinga dalimis išsimėčiusi gyvenvietė su keturiais dvarais, 60 valakų žemės ir šešiais šimtais žmonių. Be lietuvių, veikė ir latvių liuteronų kapinės, gyveno nemaža latvių bendruomenė. Vismontai anuomet buvo skirstomi į Ameriką (čia žemės pirkdavo Amerikoje užsidirbę ir sugrįžę sodiečiai), Abisiniją, Košlius, Pašilę...
Išlikusi legenda, kaip toli nuo Latvijos pasienio galėjo atsirasti latviška bendruomenė. Pasak jos, kažkuris iš Vismontų dvarininkų Bialozarų protėvių Latvijoje iš tenykščio pono išlošė dvarą su visais baudžiauninkais. Laimėtuosius valstiečius Bialozaras perkraustė į savo dvarą, kaip sakoma, „su vios mant“ (su visu jų turtu). Iš to ir kilęs kaimo pavadinimas.
Istorija – be nutylėjimų
Prieš kurį laiką V. Tribulo dėmesį prikaustęs senas faktas – 1944 metų liepos 22 nakties įvykiai – Dukto miške tarp Tyrulių ir Rėkyvos buvo sušaudyta dvidešimt (kitais duomenimis – aštuoniolika) žmonių. Nužudyti žiauriai: sušaudyti iš kulkosvaidžio, spygliuota viela surištomis rankomis, ant daugumos kūnų – deginimo žymės...
Kraštotyrininko žiniomis, egzekuciją surengė Radviliškio (tuo metu kaimas priklausė Radviliškio valsčiui) policininkai, pasmerktuosius apkaltinę komunistine veikla. V. Tribulas susirašinėja su vieno iš buvusių pasmerktųjų myriop anūku, gyvenančiu Kaune.
Kraštotyrininkas sužinojo, kad tas žmogus bėgo iš kalėjimo, kur suimtieji buvo laikomi prieš sušaudymą. Sargybiniai bėglį peršovė, o apžiūrėję žaizdą, „nurašė“ – nuo tokio sunkaus sužeidimo vis tiek netrukus mirs. Sužeistąjį leido pasiimti namiškiams. O už keturių dienų Radviliškio apylinkes užėmė Raudonoji armija. Ir pasitaikė geras karo chirurgas, išgydęs vismantietį...
„Tarp sušaudytųjų – jauna vismantietė Milda Laucevičiūtė. Jos visa kaltė tebuvo per pirmąją Lietuvos okupaciją surašytas rinkimų protokolas. M. Laucevičiūtė į rinkimus tik nuėjo uždirbti pinigų nelengvai besivertusiai savo šeimai. Tas protokolas neužkliuvo apylinkes valdžiusiems vokiečiams – deja, užkliuvo tautiečiams“... – sakė V. Tribulas.
Kraštotyrininkas teigia, kad apibendrinimus apie šiuos įvykius daryti dar anksti – detalesnė informacija teberenkama. Neslėpė, kad ėmusį šia istorija domėtis, jį kai kurie pažįstami pradėjo lyginti su skandalingąja rašytoja Rūta Vanagaite. V. Tribulas išgirdo abejonių, ar reikia tokius senus faktus kelti į viešumą ir kaip tai gali daryti jis, tremtinių šeimos palikuonis.
„Būtina žinoti Lietuvos istoriją be nutylėjimų – net pačius skaudžiausius dalykus. Manau, kad istorijos pagražinimai pagal kokią nors ideologiją daro mūsų tėvynei didžiulę žalą, kiršina visuomenę. Kai įvykiai vertinami be kritiško ir savikritiško požiūrio, tuomet nutylėjimais ir pasinaudoja piarą sau kuriantys ar piktavališki asmenys“.
V. Tribulo per trejetą dešimtmečių sukauptuose įrašuose yra liudijimų, kad žmonės nukentėję ne tik nuo stribų, bet ir nuo partizanų: būta ir nužudymų, ir išprievartavimų. Kraštotyrininko žiniomis, nusikaltėlius teisdavo ir bausdavo patys kovotojai, bet būrių vadai ne visada kontroliuodavo situaciją.
„Garbingiausia būtų pripažinti, kad buvo tokių įvykių. Labai mažai kas žino apie partizanų buitį, kasdienę padėtį – ir jiems reikėjo valgyti. Toks buvo laikas.“
Kraštotyrininko šeima palaiko ryšius su buvusiu partizanu Leonu Čelutka–Nemunėliu, kurį Tribulų giminė Miškadvario kaime slėpė po krosnimi įrengtame bunkeryje. Jie ir slaugė sužeistą po paskutinio mūšio kovotoją 1951-aisiais. Iš partizanų būrio vienas gyvas likęs L. Čelutka netrukus gavo dokumentus svetima pavarde, kuria gyveno šešiolika metų. 2014-aisiais L. Čelutka buvo apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi už tai, kad Antrojo pasaulinio metais kartu su tėvais slėpė nuo mirties šiauliečio žydo Kaco mažą sūnų bei brolį su žmona.
O anuomet, sunaikinus partizanų būrį, buvo išaiškinti ir suimti, tardyti juos rėmę Tribulai. Viliaus mama, dėdė ir teta buvo nuteisti 20, 25 metams lagerių. Bet tiek ilgai vargti jiems neteko – bausmių laiką sutrumpino Stalino mirtis.
Svarbu išaugoti savo šaknis
Kraštotyrininku V. Tribulas tapo 1987-aisiais, pakviestas talkininkauti oficialiose kraštotyros ekspedicijose. Profesionalus inžinierius turėjo aniems laikams gerą foto aparatą, magnetofoną. Šimtamečių Pakruojo rajono gyventojų pasakojimai, dainuojamos dainos V. Tribulą užkrėtė visam laikui. Senuosius, iki šiol išsaugotus įrašus kraštotyrininkas perkelia į skaitmenines laikmenas, kad jie išliktų ir vėliau.
Pats V. Tribulas su žmona Inga, vaikais metų metais kaupia medžiagą apie Medikonius bei aplinkinius kaimus – Medikonių seniūnaitiją. Iš tos medžiagos pasaulį išvydo kraštotyrininko parengti leidiniai „Miškadvaris“, „Mūsų Žalgiris“, „Kas knygon nesudėta“, „Dervelių mokyklai – 80 metų“. O Tribulų šeimos archyvuose dar yra medžiagos būsimoms.
„Tos knygos – kaip paminklas čia gyvenusiems žmonėms. Juk kiek ištuštėjusių sodybų, išnykusių kaimų! Kai išleidau „Miškadvarį“, susibūrėme jau nebesančio kaimo išeiviai, pastatėme paminklą savo tėviškei. „Mūsų Žalgiris“ – seniūnaitijos kaimų istorijos apžvalga iki pastarųjų metų. Mūsų apylinkės Žalgiriu vadinamos nuo senovės (radau tai patvirtinančių caro laikų dokumentų), vardą joms davė Žalgirio miškas, plytintis link Rozalimo“, – sako V. Tribulas.
Kraštotyrininkas kviečia visus pasistengti išsaugoti autentišką istoriją. Labai daug žinių prarandama, kai mirus kokiam senoliui artimieji išmeta jo archyvą – nuotraukas, dokumentus. O juose gali būti labai svarbios informacijos. Kaip tarpukario laikų nuotraukose ir plakate, skelbiančiame apie Lietuvos cirko „Karado“ artistės Hertos Briškaitės atliekamus numerius. Iš Vismantuose gyvenusių latvių šeimos kilusi Herta buvo garsi oro akrobatė. Tačiau staiga nutraukė karjerą (manoma, kad patyrė traumą) ir grįžo į Vismantus. Po karo Herta tėviškėje ištekėjo, nugyveno paprastos sodietės gyvenimą.
V. Tribulo archyve esančioje 1966 ar 1967 metais darytoje laidotuvių nuotraukoje matomas vienintelis žinomas Vismantų malūno vaizdas. Šis malūnas Pakruojo rajone buvo unikalus, turėjęs papildomą sparnuotę, kuri kepurę pasukdavo automatiškai, pasikeitus vėjo krypčiai.
„Kiekvienas gali prisidėti, saugodamas istoriją. Senus paveldėtus, nereikalingus dokumentus, nuotraukas pirmiausia parodykite istorikams ar kraštotyrininkams. Galbūt padėsite atskleisti kokią dar negirdėtą istoriją. Štai pernai vasarą artimieji atidavė mirusios radviliškietės mokytojos Aldonos Janelionienės lagaminą su krūva nuotraukų, ant kurių kruopščiai surašyta, koks įvykis, kokie žmonės nufotografuoti. Pedagogė domėjosi savo giminės istorija, jos abu seneliai buvo kilę iš Vismantų. Kraštotyrininkams tokios dovanos – lobis!“
Kraštotyrininkas pataria išsamiai apsirašyti ir šiuolaikines fotografijas. Nes praeis metai, dešimtmečiai, ir žiūrint į jas liks nežinoma, kokie žmonės yra šalia senelių, ką jie veikia... Taip ir skurdės istorija.
„Kaimai vis labiau nyksta, senieji žmonės, istorijos liudytojai, išeina. Išsaugoti dokumentai, nuotraukos, surinktos giminių istorijos ir išleistos knygos apie vieną ar kitą vietovę gali likti kone vieninteliai liudijimai, kaip viskas buvo“, – sako V. Tribulas.
Istorinę atmintį kraštotyrininkas su žmona gaivina, Medikonių laisvalaikio centre rengdami fotografijų apie praėjusius laikus parodas. Viename kambaryje įrengė audimo ekspoziciją: istorijos saugotojams savo stakles padovanojo garsiausia apylinkių audėja, Dervelių kaime gyvenanti Adelė Dumšienė. Čia buvo rengiamos audimo edukacijos moksleiviams.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Kraštotyrininkas pataria saugoti informaciją ir apie šias dienas – jos taip pat taps istorija.
Autentiška medžiaga apie Medikonių seniūnaitijos istoriją sugulė į keturias knygas.
Vilius Tribulas į knygas dar nesudėjo visko, ką sužinojo per dešimtis kraštotyrininko veiklos metų – ne viena istorija tebėra užrašuose.
Medikonių laisvalaikio centre veikiančioje apylinkių nuotraukų ekspozicijoje – pirmasis pokario paštininkas Pranas Valantinas, spaudą ir laiškus iš pradžių gabendavęs raitas.
„Čia išsaugotas pats tikriausias materialus senojo lietuviško kaimo paveldas – staklės, kuriomis austais drabužiais, patalais moterys aprūpindavo šeimas“, – audimo kambaryje džiaugėsi Vilius Tribulas.