Infarktas dėl vaistų kainų

Infarktas dėl vaistų kainų

Infarktas dėl vaistų kainų

„ŠIAULIŲ KRAŠTO“ TYRIMAS, KIEK SKIRIASI TŲ PAČIŲ VAISTŲ KAINOS

„Šiaulių kraštas“ penkiose Šiaulių vaistinėse, kurių filialų yra ir daugelyje apskrities rajonų, atliko tyrimą: pasirinkome aštuonių beveik kiekvienoje namų vaistinėlėje esančių nereceptinių pavadinimų vaistus. Įsitikinome, kad reklama apie pigiausius vaistus neretai tėra tik reklama, kainų skirtumai — akivaizdūs. Perkant mūsų “vaistų krepšelį“ pigiausia kaina, sutaupėme 5,35 lito. Receptinių ir kompensuojamųjų vaistų kainos dar labiau skiriasi. Kodėl vaistinėse pirkėjai verčiami permokėti?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Kainų skirtumai ir „paslaptys“

Į dvi prekybos centrų, dvi vaistinių tinklų ir vieną seniausių Šiaulių vaistinių ėjome su tuo pačiu vaistų sąrašu. Aštuonių pavadinimų vaistai: nuo karščiavimo, nuo širdies negalavimų, skausmo — tokių yra kiekvienuose namuose.

Vaistininkės smalsiai žiūrėjo į mūsų atsineštą lentelę, kurioje rašėmės vaistų kainas, lygino, kraipė galvas ir stebėjosi, iš kur tokie skirtumai. Pavyzdžiui, vienų širdies lašų mažiausia kaina buvo 7,62, o didžiausia — 9,35. Išsamūs tyrimo rezultatai pateikti lentelėje apačioje.

Kai pasirinktų vaistų ir vaistinių pavadinimus pasakėme Valstybinės vaistų kontrolės tarnybai, šios įstaigos Vaistų saugumo ir informacijos skyriaus specialistė Jurgita Kriauzienė perspėjo: nieko įvardinti negalima, nes, minėdami vaistų pavadinimus, nusižengsime vaistų reklamos įstatymui, be to, susilauksime į „žvėrišką konkurenciją“ įsitraukusių vaistininkų skundų.

Pasirodė, kad geri norai ištirti vaistų rinkos „paslaptis“ ribojami farmacininkų veiklai skirtų įstatymų, nors reklamuoti draudžiama tik receptinius vaistus.

Antkainiai — nevaldomi

„Lietuva — vienintelė valstybė pasaulyje, kur pacientų priemoka už kompensuojamuosius vaistus yra skirtinga visose vaistinėse. Nekompensuojamiems vaistams antkainiams nereglamentuojami visiškai. Visame pasaulyje kompensuojamųjų vaistų kainos visose vaistinėse vienodos. Tokių cirkų, kokie vyksta Lietuvoje, niekur daugiau nėra“, — drąsiai pripažįsta Šiaulių “Valerijono“ vaistinės vedėja Almyra Girdenienė.

Jos nuomone, situacija vaistų rinkoje tapo nevaldoma, kai į rinką atėjo didieji tinklai ir susidarė vaistų pardavimo monopolijos.

„Didieji tinklai spaudžia vaistų gamintojus būtent jų tinklui duoti išskirtinę kainą, kad tinklas, užsidėjęs milžinišką antkainį, galėtų daryti nuolaidas ir nepatirtų nuostolių. Gamintojui reikia užsidirbti, todėl jis kelia kainas kitoms vaistinėms, o tai reiškia — kitų vaistinių pirkėjams. Reklama labai brangi, todėl reklamuojamųjų vaistų kaina pati didžiausia“, — apie susiklosčiusią situaciją kalbėjo A. Girdenienė.

Ilgametės vaistininkės nuomone, Lietuvos vaistų rinka palikta savieigai ir valstybė iki šiol nesugeba pažaboti vaistų monopolininkų apetitų.

„Todėl sergančiam žmogui tenka keliauti po vaistines, kankintis ir ieškoti, kur jis gali nusipirkti vaistų pigiau. Žmogų infarktas gali ištikti sužinojus, kokiu skirtumu jis permoka vaistinėje“, — sakė A. Girdenienė.

Panaikinus 5 procentų PVM lengvatą vaistams, vaistų kainos kilo mažiausiai 16 procentų, iki 21 procento PVM.

Vaistinėse sutikti pirkėjai stebėjosi, kad vaistų kainos nuo metų pradžios labai kilo. „Pernai už tuos pačius vaistus mokėjo nepilnai šešis litus, o dabar — beveik šešiolika. Tai argi 16 procentų brango vaistai?“ — stebėjosi viena senyvo amžiaus vaistinėje sutikta moteris.

Nuolaidų žaidimai

Keturios iš penkių „Šiaulių krašto“ aplankytų vaistinių turi nuolaidų korteles arba laimingas valandas, kai tam tikru laiku taikoma iki 15 procentų nuolaida. Nuolaidų korteles klientai turi įsigyti. Kaina — nuo 10 iki 4 litų. Nuolaida — vidutiniškai 10 procentų.

„Žaidžiame visi su tomis nuolaidų kortelėmis, kovojame už kiekvieną klientą. Nuolaidų kortelės pririša žmogų prie tam tikros vaistinės. Todėl žmonės savo gydytojų prašo iš karto rašyti daugiau receptų, nes nuolaidos sumuojamos, sumuojasi papildomi balai ir taip žmogus pigiau gali įsigyti vaistą“, — sakė A. Girdenienė.

Vaistininkės nuomone, vaistinių ir vaistų reklamos neturėtų būti: „Įkarksi seniems žmonės ir ko reikia, ir ko nereikia. Vaistininkų asociacijos nariai labai stengėsi, kad taip nebūtų, bet nugalėjo dideli pinigai“.

Vaistininkės teigimu, sunkmečiu vaistų prekyba krito. Labiausiai sumažėjo maisto papildų, vadinamų vitaminais, pirkimas.

Prošvaistė?

Vaistininkė A. Girdenienė turi vilties, kad situacija dėl nevienodų kompensuojamųjų vaistų priemokų gali pasikeisti. „Yra priimtas Sveikatos apsaugos ministerijos nutarimas, kad po Naujųjų metų numatoma pradėti reguliuoti ir kompensuojamųjų, ir nekompensuojamųjų vaistų kainas“, — sakė A. Girdenienė.

Pasak vaistininkės, dabar konkurencija yra tarp vaistinių, o turėtų būti tarp gamintojų. Gamintojai turėtų būti priversti mažinti kainas.

„Kol konkurencija vyks tarp vaistinių, o ne tarp gamintojų, kuriuos “išprievartauja“ vaistinių tinklai, žmogui teks klaidžioti ieškant pigesnių vaistų. Vaistai šiandien tapo žiauriu verslu, paremtu išskirtinai tik pelnu, kuriam absoliučiai nerūpi žmonių sveikata“, — atvirai kalbėjo vaistininkė A. Girdenienė.

CITATA: Ilgametės vaistininkės nuomone, Lietuvos vaistų rinka palikta savieigai ir valstybė iki šiol nesugeba pažaboti vaistų monopolininkų apetitų.

KAINOS: Vaistų kainų skirtumas įvairiose vaistinėse yra nemažas, todėl verta ieškoti pigiausios vaistinės.

APGAVYSTĖ: Žmonės, nežinodami tikrųjų vaistų kainų, priversti išleisti didesnes sumas.

LIETUVA: Ilgametė vaistininkė Almyra Girdenienė sako, kad kompensuojamųjų vaistų kainos skiriasi tik Lietuvos vaistinėse. Kitose šalyse tie paties kompensuojamieji vaistai tiek pat kainuoja visose vaistinėse.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.