Ir jie ilgisi namų

Ir jie ilgisi namų

Ir jie ilgisi namų

Prieš kelias dienas žmogus į Šiaulių gyvūnų globos namus atnešė du delnuose telpančius aklus šuniukus, kuriuos rado konteineryje. Į „Šiaulių kraštą“ kreipėsi Zana Visockienė, prašydama pagalbos: nežino, kur dėti šešis jau ūgtelėjusius šunelius. Moteris guodėsi, kad daug kas žadėjo juos paimti, bet laikas ėjo, šuniukai augo. Moteris svarstė: “Jei atidarė “gyvybės“ langelį kūdikiams, tai gal ir gyvūnams “žaliąjį“ langelį galėtų atidaryti?“. Tokių istorijų — dešimtys, jeigu ne šimtai. Kaip mes elgiamės su savo augintiniais?

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Globa — ne kiekvienam

Į redakciją kreipėsi Bubių (Šiaulių rajonas) gyventoja Zana Visockienė, prašydama padėti išspręsti problemą — kur jai dėti šešis jau ūgtelėjusius šunelius. Žmonės, norėję paimti šuniukus, dingo, todėl kieme dabar bėgioja keturi septynių mėnesių ir du keturių mėnesių nedidelio ūgio šuniukai.

Z. Visockienė pripažįsta padariusi klaidą, kad šuniukų nevežė į turgų ir paliko redakcijoje savo telefono numerį — gal kas priglaus?

Paklausta, kuo galėtų padėti, Šiaulių gyvūnų globos namų vadovė ir Gyvūnų globos draugijos Šiaulių skyriaus pirmininkė Birutė Vaičiulevičienė sakė, kad galimybės padėti yra ribotos. Globos namai išlaikomi iš miesto biudžeto ir pirmiausia skirti miestiečių gyvūnams.

B. Vaičiulevičienė abejoja, ar moteris sutiks savo lėšomis paskiepyti šunelius ir finansiškai padės juos išlaikyti prieglaudoje.

O Šiaulių rajonas tokių gyvūnų globos namų neturi. UAB „Kuršėnų komunalinio ūkio“ Beglobių gyvūnų gaudymo ir karantinavimo padalinys, esantis Gruzdžiuose, tokios paslaugos neteikia, tik gaudo šunis, juos numarina ir išveža į bendrovę “Rietavo veterinarinė sanitarija“.

Bet surasti ir šio padalinio koordinates gyventojams beveik neįmanoma. Internete skelbiamas nenaudojamas telefono numeris, o vadybininko mobiliojo telefono numerio reikia ieškoti bendrovėje „Kuršėnų komunalinis ūkis“.

Išgirdusi tokias naujienas, Z. Visockienė net suaimanavo: „Ką daryti? Jei atidarė “gyvybės“ langelį, tai gal ir gyvūnams “žaliąjį“ langelį galėtų atidaryti?“.

Nelaimėlių statistika

Niekas negali suskaičiuoti, kiek keturkojų žmogaus bičiulių pasmerkti vegetuoti gatvėse ir kiemuose. Tik dalis jų pakliūva į prieglaudą.

Per 2008 metų vienuolika mėnesių į Šiaulių gyvūnų globos namus pateko 316 šunų ir 449 katinai. Šiemet per tą patį laiką — 325 šunys ir 317 kačių.

Ši statistika tarsi ir stabili, bet gyvūnų globėjų žodžiais, pastarieji mėnesiai rodo, jog padėtis prastėja. Pernai tokiu metu kas mėnesį į Gyvūnų globos namus patekdavo po 30 keturkojų, o šiemet vidutiniškai po pusę šimto.

Panaši padėtis ir Šiaulių rajone. Beglobių gyvūnų gaudymo ir karantinavimo tarnyba pirmąjį pusmetį sugavo šimtą gyvūnų, o nuo liepos mėnesio — jau 110. Šio padalinio vadybininkas Jonas Lukšas sako, jog vis dažniau barbariškais būdais atsikratoma šunų.

Antai Kužių miestelyje iš automobilio buvo išmestas šuo. Žmonės įsidėmėjo numerį, pranešė seniūnijai.

Kužių seniūnė Jolanta Rudavičienė sako, kad tokių pranešimų nemažai, bet nubaustų nėra, nes sunku surinkti įrodymus, žmonės bijo liudyti. Taisyklės numato už tokį elgesį įspėjimą arba baudą iki 200 litų.

Neseniai moteris prie savo namų ant aukšto parapeto rado neabejotinai išmestą sušlapusį kačiuką. Atsirado gerų žmonių, katinėlį priglaudė.

„Pagal beglobius gyvūnus mes galime spręsti, kam pasunkėjo gyvenimas ir kada suaktyvėja emigracija“, — sako Šiaulių gyvūnų globos namų vadovė B. Vaičiulevičienė.

„Konteineriukai“ turi mamą

Paminėtas faktas apie mažus šuniukus iš konteinerio turi šansų įgyti teigiamą atspalvį. Gailestingo žmogaus dėka šuniukai laiku atsidūrė Globos namuose, o juose jie patikėti „donorei“ — kalytei Margutei, kuri ką tik išmaitino šešis savo šunelius ir jie jau iškeliavo pas žmones.

Dešimtus metus veikiančiuose Šiaulių gyvūnų globos namuose dabar yra šešios dešimtys šunų ir kačių — nuo visai mažiukų iki 6 metų.

Gyvūnai į prieglaudą patenka įvairiais būdais. Apie klajojančius gyvūnus praneša įstaigos ir gyventojai. Būna, kad patys šeimininkai skambina, jog atsisako augintinio. O kai įsiplieskia pasiutligės židinys, Globos namų darbuotojai „šukuoja“ tuos rajonus ir gaudo benamius šunis. Vidutiniškai per dieną šungaudžiai sugauna apie 10 kačių ir po vieną šunį.

Globos namai galėtų priglausti apie šimtą gyvūnų, bet būtų sunku juos išlaikyti. Savivaldybė šiemet buvo numačiusi skirti 140 tūkstančių litų. Vėliau suma sumažinta iki šimto tūkstančių, be to, Savivaldybė prieglaudai jau skolinga už keturis mėnesius.

Gelbsti gyventojų piniginės aukos ir parama ėdalu. Globos namus remia mokyklos, studentai, net darželiai, kai kurios bendrovės ir pavieniai asmenys. Labai dėmesingi šiems namams yra vilniečiai. B. Vaičiulevičienės teigimu, globotiniams badmiriavimas tikrai negresia.

Bet yra kita medalio pusė. Nors gyvūnų sergamumas nedidelis, niekas neapsaugotas nuo labai pavojingų ligų. Savivaldybė skiria lėšų tik skiepams nuo pasiutligės, o brangioms vakcinoms nuo šuniukų enterito ar maro pinigų tenka ieškoti kitais keliais.

Globos namų darbuotojai džiaugiasi, jog pavyko iki minimumo sumažinti gyvūnų užmigdymų skaičių. Per mėnesį tokią nemalonią procedūrą veterinarijos gydytojai atlieka keliems gyvūnams — labai seniems, ligotiems, prastos psichikos.

Tikisi žmogaus šilumos

Voljeruose, pastogėse, kambariukuose ir kamaraitėse apgyvendinti keturkojai audringai sutinka kiekvieną čia užsukusį. Ypač aktyvūs šunys: stiepiasi ant užpakalinių kojų, vizgina uodegas, džiaugsmingai skalija, cypauja ir tikisi dėmesio. Katės, stengiasi bent kiek pabūti ant žmogaus rankų.

B. Vaičiulevičienė sako, kad naujų šeimininkų sulaukia 90 procentų mažų ir jaunų šunelių ir net 100 procentų kačiukų nuo 2 iki 3 mėnesių.

Paaugliams ir suaugusiems gyvūnams kitus globėjus surasti sunkiau. Imamasi šiokios tokios gudrybės: šuniukus stengiamasi prijaukinti, kad jie drąsiai eitų prie žmonių, būtų meilūs, gražiai atrodytų. Be to, žmonės pageidauja, kad vyresnio amžiaus gyvūnai būtų sterilizuoti ir iškastruoti.

Krizė ir širdis

Vitalija Pelenienė, Šiaulių savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėja, negali pateisinti tų, kurie bjauriais būdais atsikrato savo augintinių. „Jeigu žmogus turi širdį, tai visada turi — krizė ne krizė“, — sako vedėja.

Kadangi žiauraus elgesio su gyvūnais atvejų nemažėja, žadama stiprinti gyventojų atsakomybę. Ateityje Gyvūnų globos namai, paėmę iš gyventojo augintinį, turės informuoti skyrių, dėl kokių priežasčių atsisakyta gyvūno.

Šiauliuose yra įvesta rinkliava už šunis ir kates, laikomas daugiabučiuose. Šiemet buvo planuota surinkti 120 tūkstančių litų. Tačiau įplaukos jau dabar sumažėjo 10 tūkstančių.

Iš dalies dėl to, kad kai kas vengia mokėti rinkliavą, kita priežastis — vis daugiau gyventojų išregistruoja savo augintinius. V. Pelenienė sako, jog tai krizės pasekmė.

VILTIS: Prieglaudoje atsidūrę šuniukai kiekvieną lankytoją pasitinka su viltimi turėti namus.

DONORĖ: Pamestinukams surasta mama — kalytė Margutė, kuri pati turėjo šešis šuniukus.

LIGA: Katinėlis sunegalavo, jam leidžiami vitaminai.

PROBLEMA: Zana Visockienė turi problemą — kam atiduoti paaugusius šuniukus?

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SKAIČIAI: Birutė Vaičiulevičienė sako, kad per vienuolika mėnesių į Šiaulių gyvūnų globos namus pateko 325 šunys ir 317 kačių.