Ir uk­rai­nie­čiai ti­ki­si ge­ro at­ly­gi­ni­mo

Ir uk­rai­nie­čiai ti­ki­si ge­ro at­ly­gi­ni­mo

Ir uk­rai­nie­čiai ti­ki­si ge­ro at­ly­gi­ni­mo

Lie­tu­vos dar­bo rin­ko­je trūks­tant spe­cia­lis­tų, kva­li­fi­kuo­tų dar­bi­nin­kų, šiau­lie­čių bend­ro­vės „Per­so­na­lo val­dy­mo sis­te­mos“ va­do­vė So­na­ta Ja­sė­nai­tė ir pro­jek­tų va­dy­bi­nin­kė Ole­sia Bal­sie­nė su­si­do­mė­jo uk­rai­nie­čių įdar­bi­ni­mo ga­li­my­bė­mis Lie­tu­vo­je ir ki­to­se Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­ly­se. Paaiš­kė­jo, kad Lie­tu­vo­je įdar­bin­ti už­sie­nie­čius nė­ra leng­va: for­ma­lu­mai trun­ka il­gai, be to, už­sie­nie­čiai už „mi­ni­mu­mą“ ne­dir­ba.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Il­gas do­ku­men­tų tvar­ky­mas

S. Ja­sė­nai­tė sa­ko, kad idė­ją pa­dik­ta­vo pa­ti rin­ka. Ne pa­slap­tis, kad kuo to­liau, tuo la­biau Lie­tu­vo­je trūks­ta ir spe­cia­lis­tų, ir kva­li­fi­kuo­tų bei ne­kva­li­fi­kuo­tų dar­bi­nin­kų. Trūks­ta su­vi­rin­to­jų, lai­vų kor­pu­sų su­rin­kė­jų, me­ta­lo ap­dir­bi­mo stak­lių ope­ra­to­rių, siu­vė­jų ir tarp­tau­ti­nių per­ve­ži­mų vai­ruo­to­jų, taip pat bal­di­nin­kų, sta­ty­bi­nin­kų.

„Ka­dan­gi mū­sų pa­grin­di­niai klien­tai yra ga­my­bi­nės įmo­nės, nes Šiau­liai stip­rūs sa­vo ga­my­ba, su­si­dū­rė­me su tuo, kad įmo­nės ne­ga­li plės­tis tiek, kiek ga­lė­tų, vien dėl dar­buo­to­jų trū­ku­mo“, – sa­ko va­do­vė.

S. Ja­sė­nai­tė pri­si­me­na, kad prieš iman­tis uk­rai­nie­čių įdar­bi­ni­mo vis­kas at­ro­dė daug op­ti­mis­tiš­kiau: „Ir darb­da­viai, ir mes ti­kė­jo­mės, kad at­ve­ši­me daug uk­rai­nie­čių ir jie vi­siš­kai pa­ten­kins dar­buo­to­jų po­rei­kį, ta­čiau su­si­dū­rė­me su ke­lio­mis pro­ble­mo­mis.“

Vie­na pa­grin­di­nių pro­ble­mų – il­gas do­ku­men­tų tvar­ky­mas. Kad Uk­rai­nos pi­lie­tis ga­lė­tų le­ga­liai dirb­ti Lie­tu­vo­je, ten­ka praei­ti il­gas do­ku­men­tų tvar­ky­mo pro­ce­dū­ras Uk­rai­no­je ir Lie­tu­vo­je.

Pa­sak O. Bal­sie­nės, Uk­rai­no­je įves­ti nau­jo pa­vyz­džio bio­met­ri­niai pa­sai, jų iš­da­vi­mas už­trun­ka il­giau nei mė­ne­sį. Šis pa­sas uk­rai­nie­čiams su­tei­kia ga­li­my­bę lais­vai at­vyk­ti į Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­lis ir kaip tu­ris­tams iš­bū­ti tris mė­ne­sius. Ta­čiau no­rint dirb­ti už­sie­ny­je, uk­rai­nie­čiams rei­ka­lin­gos dar­bo vi­zos. Jos iš­duo­da­mos Uk­rai­no­je Lie­tu­vos Res­pub­li­kos am­ba­sa­do­je ar­ba to­se ša­ly­se, ku­rio­se Uk­rai­nos pi­lie­tis pla­nuo­ja įsi­dar­bin­ti.

O. Bal­sie­nė pa­sa­ko­ja, kad Lie­tu­vos am­ba­sa­do­je Ki­je­ve jau ku­ris lai­kas nu­si­drie­ku­sios il­giau­sios uk­rai­nie­čių, no­rin­čių gau­ti dar­bo vi­zas, ei­lės. Si­tua­ci­ją sun­ki­na tai, kad anks­čiau dar­bo vi­zas ga­li­ma bu­vo su­si­tvar­ky­ti ir Lie­tu­vo­je, mig­ra­ci­jos sky­riuo­se, bet nuo spa­lio 2 die­nos Lie­tu­vos mig­ra­ci­jos de­par­ta­men­tas dar­bo vi­zų neiš­duo­da. Prie­žas­tis – žmo­giš­kų­jų iš­tek­lių trū­ku­mas de­par­ta­men­te.

Vi­daus rei­ka­lų mi­nist­ras Ei­mu­tis Mi­siū­nas jau pa­reiš­kė, kad Mig­ra­ci­jos de­par­ta­men­tas nuo 2019 me­tų ap­skri­tai nai­ki­na­mas, o jo funk­ci­jas pe­rims Po­li­ci­jos de­par­ta­men­tas.

Len­ki­jo­je – per tris die­nas

Lie­tu­vos dar­bo bir­ža šiek tiek pa­leng­vi­no tvar­ką, ir už­sie­nie­čiams da­bar jau ne­rei­kia lauk­ti mė­ne­sius, kol gaus lei­di­mą dirb­ti. Ter­mi­nas su­trum­pė­jo iki dvie­jų sa­vai­čių. Lie­tu­vos dar­bo bir­ža yra su­da­riu­si trūks­ta­mų dar­buo­to­jų są­ra­šą, pa­gal ku­rį už­sie­nie­čiams net ne­rei­kia gau­ti lei­di­mo dirb­ti. Trūks­ta­mų pro­fe­si­jų žmo­nės pir­mą­ją dar­bo vi­zą ga­li gau­ti ke­tu­riems mė­ne­siams, vė­liau pra­tęs­ti me­tams.

„Anks­čiau darb­da­viams rei­kė­jo įdė­ti skel­bi­mą į dar­bo bir­žos tink­la­la­pį, ku­ris ten tu­rė­jo bū­ti mė­ne­sį. Jei­gu per tą lai­ką neat­si­ras­da­vo no­rin­čio dirb­ti Lie­tu­vos pi­lie­čio, bū­da­vo iš­duo­da­mas lei­di­mas dirb­ti už­sie­nio pi­lie­čiui. Da­bar šis ter­mi­nas su­trum­pin­tas iki dvie­jų sa­vai­čių.

Tai pa­grei­ti­na pro­ce­są, ta­čiau bet ku­riuo at­ve­ju pra­lai­mi­me kon­ku­ren­ci­nė­je ko­vo­je su ki­to­mis ša­li­mis. Pa­vyz­džiui, Len­ki­jo­je įdar­bi­ni­mo do­ku­men­tai už­sie­nie­čiams su­tvar­ko­mi per tris die­nas. Pas mus, la­bai sten­gian­tis, per tris mė­ne­sius“, – pa­vyz­dį pa­tei­kia S. Ja­sė­nai­tė.

Be­je, dar­bo vi­za yra iš­duo­da­ma dirb­ti konk­re­čio­je įmo­nė­je. Jei­gu dar­buo­to­jo ne­ten­ki­na są­ly­gos, at­ly­gis ar­ba paaiš­kė­ja, kad jis ne­tu­ri dar­bui rei­ka­lin­gų kom­pe­ten­ci­jų, pe­rei­ti dirb­ti į ki­tą įmo­nę ne­ga­li, rei­kia gau­ti nau­ją dar­bo vi­zą ir lei­di­mą dirb­ti.

Darb­da­vių ir dar­buo­to­jų lū­kes­čiai skir­tin­gi

Ki­ta pro­ble­ma, ku­rią įvar­di­ja S. Ja­sė­nai­tė, – nea­ti­tin­ka darb­da­vių ir dar­buo­to­jų lū­kes­čiai dėl at­ly­gi­ni­mo, dar­bo na­šu­mo.

„Mū­sų darb­da­viai tur­būt ti­kė­jo­si pi­ges­nės dar­bo jė­gos ar­ba bent jau mo­kė­ti tiek, kiek už tą pa­čią pa­rei­gy­bę mo­ka vie­ti­niams. Ta­čiau kva­li­fi­kuo­ti spe­cia­lis­tai ma­žiau kaip už 800 eu­rų į ran­kas (apie 650 eu­rų už eta­tą plius virš­va­lan­džiai) ne­nu­si­tei­kę va­žiuo­ti dirb­ti į Lie­tu­vą“, – pa­sa­ko­ja bend­ro­vės va­do­vė.

Pa­sak O. Bal­sie­nės, nors skel­bia­ma, kad Uk­rai­no­je vi­du­ti­nis dar­bo už­mo­kes­tis vi­so la­bo apie 200 eu­rų į ran­kas per mė­ne­sį, ta­čiau ten kles­ti še­šė­li­nė eko­no­mi­ka ir di­džio­ji da­lis at­ly­gi­ni­mo dar­buo­to­jams iš­mo­ka­ma „vo­ke­liuo­se“, taip pat kles­ti ne­le­ga­lus dar­bas. Di­džiuo­siuo­se, eko­no­miš­kai stip­riuo­se Uk­rai­nos mies­tuo­se aukš­tos kva­li­fi­ka­ci­jos dar­bi­nin­kas neo­fi­cia­liai už­dir­ba apie 2 000 eu­rų.

Pa­sak S. Ja­sė­nai­tės, yra ir ki­ta pro­ble­ma – lie­tu­vių ga­my­bi­nės įmo­nės tech­no­lo­giš­kai jau yra ga­na to­li pa­žen­gu­sios, prie­šin­gai nei dau­ge­lis Uk­rai­nos įmo­nių. Dar­bo na­šu­mas taip pat di­des­nis mū­sų ša­ly­je.

„Uk­rai­nie­čiai at­vyks­ta iš šiek tiek ki­to­kios dar­bo kul­tū­ros ir jiems rei­kia per­sio­rien­tuo­ti, tar­kim, no­rint pa­da­ry­ti to­kį kie­kį ga­mi­nių, kad už­si­dirb­tų pa­kan­ka­mą at­ly­gi­ni­mą. Jie neįp­ra­tę dirb­ti to­kiu tem­pu“, – dar vie­ną pro­ble­mą įvar­di­ja va­do­vė.

„Per­so­na­lo val­dy­mo sis­te­mos“ Uk­rai­no­je tu­ri sa­vo at­sto­vų, ku­rie ieš­ko dar­buo­to­jų. Nors tai di­de­lė ša­lis, ta­čiau ir ten su­dė­tin­ga ras­ti Lie­tu­vos darb­da­vių lū­kes­čius ati­tin­kan­čių dar­buo­to­jų, ku­rie bū­tų rei­kia­mos kva­li­fi­ka­ci­jos ir kom­pe­ten­ci­jų.

„Uk­rai­nie­čiai yra la­bai vers­lūs, – šyp­so­si S. Ja­sė­nai­tė. – Yra su­kur­tos įmo­nės, ku­rios iš­duo­da fik­ty­vias pa­žy­mas apie tu­ri­mą dar­bo pa­tir­tį, nu­ro­do­mos įmo­nės, pa­rei­gy­bės, sta­žas. Kai dar­buo­to­jas at­va­žiuo­ja čia, paaiš­kė­ja, kad jis ne­tu­ri jo­kio su­pra­ti­mo apie tą dar­bą.“

Į už­sie­nį uk­rai­nie­čiai vyks­ta ir su su­klas­to­tais aukš­to­jo moks­lo dip­lo­mais. Tie­sa, am­ba­sa­da, da­bar jau tai ži­no­da­ma, taip pa­tik­liai į dip­lo­mų ko­pi­jas ne­žiū­ri, rei­ka­lau­ja pa­teik­ti ori­gi­na­lus.

Dar vie­na pro­ble­ma, su ku­ria su­si­du­ria uk­rai­nie­čiai Lie­tu­vos įmo­nė­se, – kal­ba. Jau­nes­nės kar­tos lie­tu­viai jau ne­kal­ba ru­siš­kai, o vy­res­nio am­žiaus uk­rai­nie­čiai ne­kal­ba ang­liš­kai. Dau­giau­siai bė­dų ky­la tuo­met, kai at­vy­kė­lius ten­ka ap­mo­ky­ti dirb­ti.

Uk­rai­nie­čius ste­bi­na kai­nos

Šiau­liuo­se uk­rai­nie­čiai su­si­du­ria ir su ap­gy­ven­di­ni­mo pro­ble­ma.

„Tam, kad darb­da­vys gau­tų lei­di­mą įdar­bin­ti už­sie­nie­čius, jis tu­ri už­tik­rin­ti, kad jie tu­rės kur gy­ven­ti. Šiau­liuo­se jau tur­būt vis­kas, kas įma­no­ma, yra už­pil­dy­ta tarp­tau­ti­nių per­ve­ži­mų vai­ruo­to­jų. Bu­tų nuo­mi­nin­kai la­bai ne­no­riai įsi­lei­džia. Pir­ma, dėl to, kad tai trum­pa­lai­kė nuo­ma, ant­ra, bai­mi­na­si, kad iš­va­žiuos ir ne­su­si­mo­kės. Dar yra bend­ra­bu­čių, bet juo­se la­bai pra­stos są­ly­gos. Ko­kią mes pa­ro­do­me Lie­tu­vą, jei­gu už­sie­nie­čiui pa­siū­lo­me to­kias gy­ve­ni­mo są­ly­gas?“ – svars­to S. Ja­sė­nai­tė.

O. Bal­sie­nės žo­džiais, uk­rai­nie­čiai taip pat do­mi­si, kiek mes iš­lei­džia­me pra­gy­ve­ni­mui (mais­tui, mo­kes­čiams, būs­to nuo­mai).

„At­va­žiuo­ja ir iš­si­gąs­ta pa­ma­tę, kiek čia kai­nuo­ja duo­na, ki­ti pro­duk­tai. Pa­vyz­džiui, to pa­ties pa­va­di­ni­mo lie­tu­viš­kas mi­ne­ra­li­nis van­duo jų ša­ly­je kai­nuo­ja 14 eu­ro cen­tų už bu­te­lį, o mū­sų ša­ly­je – 56 cen­tus“, – pa­sa­ko­ja O. Bal­sie­nė.

„Mes jiems sa­ko­me, kad pas mus la­bai la­bai tau­pant per mė­ne­sį ga­li­ma pra­si­mai­tin­ti už 150 eu­rų. Plius dar bu­tas. Pats pi­giau­sias va­rian­tas vie­nam – 60 eu­rų, ir mo­kes­čiai. Šil­dy­mo se­zo­no me­tu vis­kas at­siei­na apie 250 eu­rų. Ir tai la­bai tau­pant, – skai­čiuo­ja S. Ja­sė­nai­tė ir pri­du­ria. – O kur dar ke­lio­nės iš­lai­dos, vi­za, ki­ti do­ku­men­tai?“

Už­sie­nie­čiai ver­čia pa­si­temp­ti

Pa­sak O. Bal­sie­nės, ne­ma­žė­jant emig­ra­ci­jai ir dau­gė­jant lais­vų dar­bo vie­tų, Lie­tu­vos dar­bo rin­ko­je neiš­ven­gia­mai tuš­čias vie­tas pa­ma­žu pil­do už­sie­nie­čiai. Jie suin­te­re­suo­ti dirb­ti virš­va­lan­džius, kad gau­tų di­des­nį at­ly­gį už at­lik­tą dar­bą.

Ki­tas tei­gia­mas da­ly­kas – da­lis už­sie­nie­čių už­dir­ba­mų pi­ni­gų lie­ka Lie­tu­vo­je: mo­kant mo­kes­čius, per­kant pre­kes ir pa­na­šiai.

S. Ja­sė­nai­tė įsi­ti­ki­nu­si, kad bend­ra­dar­biai už­sie­nie­čiai da­ro mus to­le­ran­tiš­kes­nius, gal­būt ver­čia pa­si­temp­ti pa­tiems, tuo pa­čiu pra­mok­ti ir ki­tos kal­bos.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Uk­rai­nos pi­lie­čiams Lie­tu­vo­je pa­de­dan­čios įsi­dar­bin­ti So­na­ta Ja­sė­nai­tė (de­ši­nė­je) ir Ole­sia Bal­sie­nė sa­ko su­si­du­rian­čios su įvai­rio­mis pro­ble­mo­mis – nuo il­go do­ku­men­tų tvar­ky­mo iki darb­da­vių ir dar­buo­to­jų lū­kes­čių nea­ti­ti­ki­mo.