
Naujausios
Ir vadovus nubaudė, ir įstaigoms lėšų sumažino
Šiaulių miesto savivaldybės biudžetinių įstaigų, kuriose rasta biudžeto lėšų panaudojimo pažeidimų, vadovai nubausti sumažinant atlyginimus, o nepanaudotas ar ne pagal paskirtį panaudotas tikslines lėšas teks grąžinti į Savivaldybės biudžetą.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Bausmė – mažesnė alga
Tokių griežtų priemonių Administracijos direktorius Antanas Bartulis sako buvo priverstas imtis po to, kai Kontrolės ir audito tarnybai atlikus 42-iejų Šiaulių miesto biudžetinių įstaigų 2016 metų finansų valdymo patikrinimus paaiškėjo, kad net 37-iose iš jų rasta įvairaus masto biudžeto lėšų panaudojimo pažeidimų.
„Sausį gavome pirmąsias ataskaitas apie 2017 metų biudžeto lėšų naudojimą. Iš penkiolikos jau anksčiau tikrintų įstaigų devyniose vėl padaryti analogiški pažeidimai. Neliko kito kelio, kaip, reikalaujant Tarybos nariams, tiek Alfredui Lankauskui (Kontrolės komiteto pirmininkas – red. pastaba), tiek Jonui Bartkui (Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas), siekti asmeninės vadovų atsakomybės“, – sakė A. Bartulis.
Pasak Administracijos direktoriaus, finansinės drausmės pažeidimų dydis įstaigose buvo įvairus, vienur ne pagal paskirtį naudoti šimtas ar keli šimtai eurų, kitur – net keliolika tūkstančių.
Šiurkščiausi pažeidimai, pasak A. Bartulio, kai biudžetinės įstaigos kreipiasi į Tarybą prašydamos lėšų tam tikram turtui įsigyti, bet vėliau numatyto projekto neįgyvendina, o lėšas be leidimo panaudoja, pavyzdžiui, kalėdinėms premijoms išsimokėti.
Atliekant įstaigų vadovų veiklos vertinimą, pažeidimus padariusius įstaigų vadovus komisija įvertino žemesniu lygiu, dėl to metus direktoriai gaus mažesnį atlyginimą – vietoj buvusio 40 procentų priedo prie algos gaus tik 9 procentų priedą. Pasak A. Bartulio, kai kuriems vadovams metinė alga sumažės net keliais tūkstančiais eurų.
Tiesa, Kontrolės komitetas siūlė nebausti pačių įstaigų ir nemažinti joms asignavimų, tačiau A. Bartulis aiškino, kad tai būtų pažeidimų toleravimas ir įstatymų nesilaikymas, kur aiškiai parašyta, kad nepanaudotos ar ne pagal paskirtį naudotos lėšos turi sugrįžti į valstybės ar savivaldybės biudžetą.
Biudžetinėms įstaigoms, kuriose pažeidimai buvo didžiausi, jau šiemet sumažintos skiriamos lėšos.
„150 tūkstančių eurų padarėm „amnestiją“, o 57 tūkstančius eurų, kur buvo akivaizdūs pažeidimai, nusprendėme išskaityti iš asignavimų“, – sakė A. Bartulis.
Direktoriai renkasi ketvirtą būdą
Pasak Administracijos direktoriaus, biudžetinių įstaigų vadovai turi net tris teisinius būdus, kai metų pabaigoje reikia perskirstyti valdomus asignavimus. Jei vienoje srityje lėšų susitaupo, o kitoje pritrūko, direktoriai gali kreiptis ir gauti miesto Tarybos pritarimą, ypač jei lėšų sumos didesnės (kreiptis reikia prieš 1,5 mėnesio). Beje, baigiantis 2017 metams nemažai įstaigų pasinaudojo šia galimybe, ir gavo Tarybos pritarimą perskirstyti lėšas.
Leidimą perskirstyti lėšas gali duoti ir Savivaldybės administracijos direktorius, o pats lengviausias ir paprasčiausias būdas – kreiptis į Savivaldybės Strateginio planavimo ir finansų skyrių, kur leidimas išduodamas per dvi dienas.
Tačiau, pasak A. Bartulio, kai kurių įstaigų vadovai renkasi ketvirtą kelią – perskirsto lėšas savo nuožiūra nieko neatsiklausę, o „pričiupti“ teisinasi, kad ne taip suprato teisės aktą ar iš viso jo nesuprato.
„Jeigu visi nemokėtų skaityti teisės aktų, suprasčiau, gal tikrai jie sunkiai suprantami, bet dabar „nesupranta“ tik dalis vadovų“, – sakė Administracijos direktorius.
Kontrolės komitetas Administracijos direktoriui siūlė tobulinti lėšų apskaičiavimo tvarką, o įstaigų direktoriams surengti bendrą seminarą tai tvarkai išaiškinti.
„Tobulinti tvarkos aš negaliu, ne mano kompetencijos dalykas siūlyti Tarybos sprendimo pakeitimą, kurio teisinį reguliavimą sudaro išoriniai teisės aktai. O siūlymą, kaip skaityti ir suprasti teisės aktus, mes bandysime įvykdyti – teks surengti seminarą“, – sakė A. Bartulis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis neabejoja, kad savivaldybės įstaigose biudžeto lėšų tvarkymo nusižengimų būta ir anksčiau, tačiau ankstesni Administracijos direktoriai į tai žiūrėdavo pro pirštus.