
Naujausios
Išgelbėti vaikus – išgelbėti valstybę
Rudens lapai nuspalvino kiemą šalia vaikų lopšelio-darželio „Žiburėlis“. Pabirę vaikai čiauškėdami rikiuojasi vienas paskui kitą, kažkur keliaus.
Ant laiptų pasitinka Indrė Dambrauskienė, VšĮ „Gelbėkit vaikus“ Šiaulių vaikų dienos centro vadovė. Tarsi ir simboliška, kad „Žiburėlyje“ šalia darželinukų įsikūrė įstaiga, kuri tapo žiburiu ne vienam vaikui, atsidūrusiam už sočios ir išlepintos visuomenės ribų. Dienos centro vadovė stebi skaudžias tendencijas – alkanų vaikų vis dar yra.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Apie 25 vaikai nuo septynerių iki devyniolikos metų nuolat lanko šį Dienos centrą. Ir taip jau 20 metų. Gimtadienio, kurį atšventė spalio 13-ąją, nuotaikos dar neišsisklaidė, o kai susitikome su auklėtoja Indre (taip ją vadina vaikai), buvo likusių neišpakuotų dovanų.
Jautri, bet tvirta pasirodė šio centro vadovė. Jos darbo stažas Dienos centre – 18 metų. „Gelbėkit vaikus“ dienos centras Šiauliuose buvo pirmasis toks mieste. Jį įkūrusi Jūratė Trakšelienė ir pasikvietė Indrę Dambrauskienę.
„Aš atėjau laikinai, – šypsosi centro vadovė, taip ir likusi su vaikais. – Viskas buvo nauja. Darbo sistemą, materialinę bazę – viską teko kurti, derinti, sisteminti. Kūrėme visi, kurie tikėjome Dienos centro ateitimi“.
Rodydama senas nuotraukas ji ne kartą atsidūsta, tyliai prisimena: „Mano pirmoji mergaitė...“ „Labai geri“, „nuostabūs“, „protingi“, „gražūs“, – tokiais ir panašiais epitetais ji palydėdavo nuotraukas iš Dienos centro gyvenimo.
Vaikai iš mažas pajamas gaunančių šeimų į Dienos centrą ateina pabūti su bendraminčiais, paruošti pamokų, gauti ne vieną gyvenimo patarimą.
„Čia dirbame trys darbuotojai, ateina savanorių. Vyksta edukaciniai užsiėmimai, savanoriai atsineša savo idėjų, įtraukia mūsų vaikus, – pasakoja I. Dambrauskienė. – Šiais metais turime nuostabią savanorę, kuri kas savaitę moko velti, mergaitės karolių, auskarų pasigamino. Vaikų santykis su veltiniu ypatingas, jis šiltas, jaukus.“
– VšĮ „Gelbėkit vaikus“ yra nevyriausybinė ir nereliginė organizacija, ginanti vaiko teises ir kovojanti už jų geresnį gyvenimą. Nuo ko šiandien reikia gelbėti vaikus Lietuvoje?
– Pirmiausia nuo smurto. Nuo psichologinio smurto, nuo visko, kas žeidžia ir žemina vaiką, o žeidžia labai daug kas: nesaugi aplinka namuose, patyčios mokykloje, bendraminčių neturėjimas...
Mūsų Dienos centre vaikai gyvena kaip šeima. Jie jaučiasi visaverčiai, o tai yra labai svarbu augant, siekiant gyvenimo tikslo.
Kai kuriose šeimose trūksta tėvų dėmesio ir meilės, negali jaustis saugiai po pamokų, turėti savo erdvę, būti ugdomi taip, kad prasiplėstų akiratis. Mes bandome tai kompensuoti: keliaujame, einame į kiną, teatrą, kviečiame svečių, vasarą organizuojame stovyklas.
Ne visos šeimos gali suteikti vaikams tokių galimybių.
Jeigu 20 metų kasmet pas mus lankosi po 25 vaikus iš 17–19 šeimų ir yra dar didesnis poreikis, vadinasi, esame reikalingi.
– Kadangi poreikis didesnis, negu galite priimti vaikų, vadinasi, situacija šeimose mažai keičiasi?
– Kai pradėjau dirbti, apie 2000-uosius, buvo daug nepasiturinčių šeimų, skriaudžiamų vaikų, labai daug skurdo namuose, daug nedarbo, daug vaikų gyveno nesaugioje aplinkoje.
2008-2010 metais padėtis šeimose buvo ženkliai pagerėjusi, buvo mažiau žalingų įpročių, o nuo 2014 metų aš vėl matau 2000-ųjų tendenciją, dar netgi tragiškesnę.
– Su kuo sietumėte tokią tendenciją?
– Su visos valstybės gyvenimu. Ir emigracijos daugiau, ir darbo vietų mažiau, o atlyginimai labai maži...
– Bet statistika, įvairiausi ekspertai skelbia, kad atlyginimai didėja, ekonomika auga. Iš kur tokie paradoksai?
– Kur taip yra, kurioje Lietuvos dalyje? Aš tikrai nežinau. Mes, dienos centrų darbuotojai, gyvename iš labai mažų atlyginimų, nors dirbame ir su vaikais, jų šeimomis, su studentais, dokumentacija, rėmėjais, savanoriais. Džiaugiuosi, kad talkina mokytojai, socialiniai darbuotojai, įvairios institucijos.
– O ko labiausiai trūksta šeimose, su kuriomis tenka susidurti?
– Socialinių įgūdžių susirasti darbą. Jie taip sunkiai integruojasi į visuomenę, nes ilgą laiką sėdėjo namuose, nekėlė kvalifikacijos, neieškojo kelių. Lengvai gaudavo pašalpas ir to užteko. Kokį darbą jie gali dirbti? Nežinau. Kai nėra darbo, ateina alkoholis, neviltis, nesantaika šeimoje.
– Vyriausybė giriasi kitąmet biudžete numačiusi per 600 tūkstančių eurų papildomai skirti skurdui mažinti. Vaikų skurdas ir jų socialinė atskirtis – pas mus viena didžiausių Europoje. Jei vaikas negali realizuoti savo būtiniausių poreikių, kas jo laukia ateityje?
– Skurdžiai gyvenančių vaikų matau nemažai. Yra ir alkanų vaikų. Dienos centre vaikai valgo pavakarius, kad į namus grįžtų pavalgę, jeigu kas...
Dažniausiai tos šeimos, kurios tikrai gyvena labai skurdžiai, kenčia pasislėpusios, kol mes jas surandame. Jos neprašo, nesiviešina, neateina, nenori būti matomos. Gal jaučiasi nevisavertės? Aš nekalbu apie geriančias šeimas, kalbu apie išsituokusias moteris, kurios dabar neturi darbo. Jos kantriai kenčia ir laukia – gal kaip nors?
– Valstybėje, kuri manipuliuoja augančiu bendruoju vidaus produktu, europietiškomis vertybėmis ir humanizmo idėjomis, yra alkanų vaikų. Kas su mumis ne taip?
– Bet visuomenė serga. Dar ne tokių dalykų galima rasti. Visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“ turi 34 centrus, ir kaimuose, ir miestuose problema ta pati – Lietuvoje daug skurdo. Kalbamės su kolegomis, ačiū Dievui, kad yra dienos centrai.
Aš stengiuosi pastiprinti motinas, kad nestovėtų vietoje: sakau, eikite po žingsnelį, belskite – kai žmogus eina į priekį ir aplinka padeda.
Moterims reikia turėti mėgstamą veiklą, save realizuoti. Kai to nėra, jos suserga depresija, o jeigu dar netektis ar skyrybos, joms sunku atsitiesti. Vaikai būna tokioje aplinkoje, mato verkiančią mamą, girdi, ką ji kalbasi su kaimynėmis, ir labai dėl to išgyvena.
Jeigu kažkas ne taip, iš karto pamatau vaikų piešiniuose. Juose atsiranda tamsių spalvų, kitų žmonių, kurie daro didelę įtaką, jie patys nupiešti toliau. Gerai, kad turime galimybę pasikviesti psichologų, nepalikti vaiko vieno, kad jo viduje nenusėstų per daug.
– Iš savo patirties Dienos centre pasakykite, kaip galima pakeisti situaciją?
– Gal buvo paskubėta dalyti socialines pašalpas ir neskatinti dirbti? Esu iš tos kartos žmonių, kurie žino, kad gerovė iš dangaus nenukrenta. Darbas yra savirealizacija. Dabar situaciją pakeisti labai sunku, metų ar dvejų neužteks. Kol žmonės neturės darbo, jų gyvenimas ir bus toks – pasiremiant viena koja.
Atsargiai vertinu valstybės paramą, kai duodamos pašalpos. Šiuo metu jos ženkliai sumažintos, tai – kitas kraštutinumas...
Aš vaikams sakau, jog turiu labai sunkiai dirbti, kad gaučiau finansavimą mūsų vasaros stovyklai. Noriu, kad jie suprastų, jog niekas nieko nedovanoja, pats turi užsidirbti, kurti visuomenę, bendruomenę.
Dienos centre plaunu ir indus, ir grindis. Kai vaikai tai mato, man nesunku jų paprašyti to paties.
Kartoju vaikams, kad mes turime prisidėti: tvarkyti aplinką prie Talkšos ežero, kapines ar grėbti lapus. Tegul mūsų darbas ir nematomas, bet jis labai reikalingas. Jūra neatsiranda iš karto, ją pildo kiekvienas lašelis.
Dirbant formuojasi įgūdžiai, suvokimas, kad galime būti naudingi. Kiekvienas žmogus kasdien turi įnešti dalelę savo šilumos, tada galėsime lengviau atsipūsti, o po dešimties metų gyvensime kitaip.
Dar reikia stiprinti šeimą. Žodis „šeima“ taip nuvertėjęs... Jis įgavo ne tą prasmę, kurią mes žinojome, kai sakydavo, šeima – valstybės ląstelė.
– Mūsų Konstitucijoje yra parašyta: „Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas“...
– Bet taip nėra. Nerimtas požiūris į šeimą. Daug žmonių išsituokę arba nesukūrę šeimų, gyvena neapibrėžtais šeimos principais. Vaikai perima tokį šeimos modelį.
Dėl emigracijos vaikai gyvena pas senelius. Tėvai išvažiavę, o vaikui reikia būti paglostytam, prisispausti prie artimo peties. Net ir mes mamos ar tėvo jam neatstosime.
Smagu, kad matau gerų pokyčių: jaunos šeimos, jeigu yra galimybių, kartu keliauja su vaikais, jų laisvalaikis įvairus ir tėvai vaikams skiria ne septynias minutes.
– Kaip susiklosto jūsų centro vaikų likimai?
– Yra sėkmės istorijų. Džiaugiuosi vaikų pasiekimais, jų šeimų likimais. Yra išvykusių gyventi į užsienį, dirbančių kvalifikuotus darbus, turinčių aukštąjį išsilavinimą. Kai grįžta į namus, pas draugus, ateina ir į Dienos centrą. Svarsto, kaip būtų jų gyvenimas susiklostęs, jeigu nebūtų lankę Dienos centro? Tada pagalvoju, kad mūsų darbas turi prasmę.
– Iš ko jūs išsilaikote?
– Iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ ir Šiaulių miesto savivaldybės. Padeda rėmėjai. Mūsų lėšos nekintamos jau 10 metų, nors tokia suma šiandien nėra adekvati.
Norėtųsi, kad finansavimas būtų didesnis ir nenutrūkstamas. Kasmet sausio mėnesį mes neturime lėšų taip svarbiam dienos centrų funkcionavimui, laukiame, kol patvirtins projektus ir perves lėšas. Bet centras sausį juk neužsidaro.
Norime sutvarkyti sporto salę, tenka pasirūpinti ir patalpų atnaujinimu.
Dienos centras yra mano antrieji namai. Nesisukinėjau čia dėl atlyginimo. Turiu valdyti labai daug sričių, kad būtų graži visuma ir bendrystė. Šiandien aš jau rengiuosi vaikų vasarai, planuoju, ieškau. Šia diena nepagyvensi.
– Ar nebuvo minčių išeiti ten, kur lengviau?
– Žinoma, kad buvo. Visko buvo... Dabar kolegės prašau, kad ji pažadėtų man – pasilikti, kai aš išeisiu.
– Kas jus sulaikė?
– Yra posakis: išėjau pirkti batų, bet sutikau žmogų be kojų. Mane tai motyvuoja.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Gelbėkit vaikus“ Šiaulių vaikų dienos centro direktorė Indrė Dambrauskienė kasdien pasitinka vaikus, čia ateinančius po pamokų. Centrą nuolat lanko 25 vaikai.
Dienos centras įsikūręs vaikų lopšelyje-darželyje „Žiburėlis“. Namų aplinkoje vaikai turi galimybę paruošti pamokas, pabendrauti, dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, pavalgyti.
Indrė Dambrauskienė džiaugiasi, kad Dienos centre vaikai pirmiausia turi saugią aplinką.