
Naujausios
Jauni medikai rinksis emigraciją
Šiaulių apskrities ligoninėje dirba ir mokosi dirbti 30 jaunų gydytojų— internų. Tik keli iš jų darbui žada rinktis Šiaulių ligoninę, kurioje katastrofiškai trūksta gydytojų — absoliučiai visų sričių. Kiti jauni medikai neslepia — kuo greičiau kels sparnus į užsienį, kur gydytojai mažiau dirba ir nepalyginamai daugiau uždirba.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Emigruos, nes nenori kankintis
Jie visi susirinko į ligoninės salę. Ligoninės vadovai norėjo pasidžiaugti, kad turi tiek daug jaunų ir potencialių šios ligoninės gydytojų. Tačiau kai 30-ties pagrindines studijas kaune ir Vilniuje baigusių medicinos internų paklausėme, kas galvoja likti Šiaulių ligoninėje, pakilo vos kelios rankos. O kas ateitį sieja su emigracija? Rankas pakėlė trečdalis dvidešimt ketverių — dvidešimt penkerių metų medikų, jau šešerius metus išsimokiusių šalies aukštosiose medicinos mokyklose.
„Lietuvoje trūksta gydytojų, bet toks įspūdis, kad jų ir nereikia, nes sistema čia yra baisi“, — vienas per kitą sakė jauni gydytojai.
Sakau, kad neteko matyti nė vieno skurstančio gydytojo. „Jeigu nedirbtų keliais etatais ir neaukotų savo sveikatos dėl darbo, dėl ligonių — skurstų“, — atremia, pasirodo, netikusį argumentą jaunimas.
„Lietuvoje labai sunkūs darbo grafikai, daug budėjimų. Nerasi gydytojo, kuris dirba vienu etatu, o moka už darbą labai nedaug. Emigracijoje — ir krūviai mažesni, ir alga nepalyginamai geresnė. Aš net neabejoju, kad išvažiuosu ir kuo greičiau.
Kas Lietuvoje gydys žmones? Atvažiuos, kas sutinka dirbti už tokius pinigus„, — neslepia iš Šiaulių kilęs medicinos internas Tomas Tvarušis.
Internų „mama“ vadinama Šiaulių apskrities ligoninės direktorė medicinai Vaiva Makštutienė priduria: “Gydytojai Lietuvoje nuo persidirbimo suserga, jie aukoja savo sveikatą ir suserga labai rimtomis ligomis“.
Trylika metų vargo — užtektinai
Šiaulių ligoninė yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį su Kauno medicinos universitetu ir Vilniaus medicinos universiteto Medicinos fakultetu. Šiaulių apskrities ligoninė yra šių abiejų universitetų internatūros bazė. 23 žmonės atvažiavo metams pas mus iš Kauno, 7 — iš Vilniaus universiteto. Šešerius metus jie studijuoja pagrindines studijas, metai — internatūros ir dar šešeri rezidentūros — tik tada jie tampa pilnateisiais gydytojais. Šiaulių internai — vieni iš pirmųjų internatūros metu jau gaunantys algą — 1250 litų, tačiau neturi jokių socialinių garantijų ir dar maždaug šešerius metus neturės.
„Kai tiek ilgai reikia mokytis, norisi pabaigus ne vargti, o dirbti ir uždirbti. Nenormalu, kai žmogus tiek ilgai turi mokytis ir po to sukti galvą, kaip išlaikyti save ir savo šeimą“, — sakė jaunieji Šiaulių ligoninės internai.
Tarp jaunųjų medikų beveik du trečdaliai — kilę iš Šiaulių. Kai kurie jau nuo paauglystės susidomėjo medicina. Internas Henrikas Zažeckis — Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos onkologo-chirurgo Viktoro Zažeckio anūkas.
Metų skirtumas tarp anūko ir senelio — penkiasdešimt metų. „Senelis juk gerai žino, kokia sunki gydytojo profesija, kodėl rinkaisi tokį sunkų kelią?“ — klausiame Henriko.
„Man yra ne sunku, o dar sunkiau, nei kitiems, nes iš manęs senelis reikalauja daug daugiau, nei iš kitų. Senelis mane nuo 8 klasės vedžiojosi parodyti operacinę. Ruošiausi būti gydytoju“, — sakė vienas iš nedaugelio internų, žinančių, kad grįš dirbti į Šiaulių ligoninę, H. Zažeckis. Žino, kaip Šiauliams reikia gydytojų. Jis dabar dirba pusę etato Chirurgijos skyriuje. “Atidirbinėju naktiniais budėjimais“, — šypteli Henrikas.
Reikia mokėti „skaityti“
Metai internatūros Šiaulių apskrities ligoninėje būsimiems gydytojams patinka. Šiaulių ligoninę jie giria — neatsisakytų čia dirbti, jeigu ne bendra sunki Lietuvos gydytojų padėtis.
Šiaulių ligoninėje yra aukšto lygio diagnostinė aparatūra.
Jaunimas paaiškina, kad nedaug kas moka su ja dirbti, neturi praktikos. Aparatūra, dar ne viskas, reikia mokėti „skaityti“, ką ji rodo ir pritaikyti gydant žmones.
Internai jau dabar turi tikrų gydytojų antspaudus, gali skirti tyrimus, išrašinėja receptus, prižiūrimi patyrusių kolegų. Ar ligoniai nebijo, kad jaunas, nepatyręs gydytojas gali suklysti?
Internai nesijuokia. Labai rimtai ir atvirai atsako: „Jaunas gydytojas dirba su entuziazmu, yra žymiai atidesnis. Mes dar neatbukę. Dirbame su noru ir užsidegimu. Senų gydytojų reikia bijoti, o ne jaunų“.
Vyresnio amžiaus gydytojų Šiaulių apskrities ligoninėje yra žymiai daugiau, nei jaunų. Tai pripažįsta ir direktorė V. Makštutienė.
„Kaip tik mes nevyliojame jaunų žmonių, bet norinčiųjų dirbti pas mus jaunų žmonių nedaug atsiranda. Iš gydytojų trūkumo krizės dar neišbrendame. Atvirai kalbant, krizė tik gilėja. Mūsų žmonės sensta, mes labai daug turime problemų su pačių gydytojų sveikata“, — neslėpė apmaudo V. Makštutienė.
Jos teigimu, šiuo metu ligoninė priimtų bet kokių specialybių jaunus žmones.
Kas jaunimą priviliotų į Šiaulių ligoninę — gal butas?
„Taip, tai būtų didelis pliusas, kai pačiam nereikia imti paskolos ir galvoti, kur gyventi“, — sako internai apie tai, kas paskatintų juos dirbti Šiaulių ligoninėje.
Pati ligoninė pirkti butų jauniems specialistams, pasak V. Makštutienės, neturi galimybės. Tačiau per keletą pastarųjų metų du tarnybinius butus jauniems gydytojams skyrė Šiaulių miesto savivaldybė iš miesto tarnybinių butų fondo.
Ateina, bet mažai
V. Makštutienės teigimu, Šiaulių apskrities ligoninėje per metus — nuo 2007— ųjų vasaros iki 2008— ųjų rugsėjo — įsidarbino 8 gydytojai, atvykę iš kitų gydymo įstaigų.
Pernai rugpjūtį į apskrities ligoninę priimti dirbti 4 jauni gydytojai. Du iš jų — baigę rezidentūrą, du — dar tęsiantys rezidentūros studijas, tačiau jau turintys medicinos gydytojo licencijas.
Dar yra beveik 10 gydytojų, atvykstančių į ligoninę tam tikromis savaitės ar mėnesio dienomis atlikti radiologinių tyrimų ar gydomųjų procedūrų. Dažniausiai tai — Kauno ar Vilniaus universitetinių klinikų specialistai, dirbantys Šiaulių apskrities ligoninėje ketvirčiu ar puse etato.
Vienu etatu dirbančio gydytojo vidutinis atlyginimas Šiaulių apskrities ligoninėje nuo gegužės mėnesio — 4760 litų, neatskaičius mokesčių. Jeigu gydytojas dirba pusantro ar dviem etatais, o tokių dauguma — vidutinis atlyginimas — 5515 litų, neatskaičius mokesčių.
JAUNIMAS: Trisdešimt jaunų internų Šiaulių ligoninėje dirbs metus, o vėliau nemažai jų emigruos, ieškodami geresnio uždarbio ir lengvesnio darbo.
VILIONĖS: Šiaulių ligoninės direktorė medicinai Vaiva Makštutienė (dešinėje) vilioja jaunimą rinktis Šiaulių ligoninę.
GRĮŠ: Henrikas Zažeckis neabejoja, kad dirbs Šiaulių ligoninėje, kaip ir jo senelis onkologas-chirurgas Viktoras Zažeckis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.