
Naujausios
Jaunieji konstruktoriai stebina išradimais
Penktadienį Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje vyko jubiliejinis XX tarptautinis jaunųjų elektronikos konstruktorių darbų konkursas, kurį organizuoja „Aušros“ muziejus ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Prizinę vietą laimėjo ir šiaulietis Valentinas Turčak, pristatęs išmaniojo kiemo projektą.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Sumažėjo dalyvių
Konkurso organizatoriai stebėjosi, kad į visada per 40 jaunųjų konstruktorių sutraukiantį renginį šiemet atvyko tik 27 dalyviai iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių ir Rygos (Latvija).
Gal dėl to šiemet vilos salėje buvo mažiau sumaišties, vyravo draugiška atmosfera. Jaunieji elektrotechnikos specialistai smalsiai apžiūrinėjo vieni kitų darbus, teiravosi, kaip veikia, kaip pagaminti.
Pristatydami savo kūrinius, autoriai aiškino jų esmę ir privalumus, demonstravo, kaip veikia, atsakinėjo į vertinimo komisijos ir dalyvių klausimus.
Konstruktorių darbus šiemet vertino ir patarimų jiems negailėjo Šiaulių universiteto (ŠU) Elektronikos katedros vedėjas prof. dr. Gintautas Daunys, ŠU Biomedicininės inžinerijos mokslinio centro jaunesnysis mokslo darbuotojas, keletą metų pats varžęsis šiame konkurse, Saulius Niauronis, UAB „Bodesa“ kokybės inžinierius Ernestas Barauskas, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro laboratorijos vedėjas Vaclav Tadeuš Četyrkovski, UAB „Alpha consulting“ vadybininkas Valerijus Kniševskis.
Nugalėtojai
Šiauliečiai demonstravo telefono iškvietimo indikatorių akliesiems ir kurtiesiems, elektroninį „Kauliuką“, o jauniausias dalyvis – dešimtmetis Džiugas Ivaškevičius – pagamino dekoraciją „Žiema“.
Kauno moksleiviai pristatė šviesos efektus, o žaidimų konsolę „Euzebox“, kvadrokopterį LTU 804, šviesos diodų matricą pagamino moksleiviai iš Vilniaus.
Svečiai iš Rygos sukonstravo „Teslos ritę“, senovinę VEF radiją su „laiko projekcija“ ir daug kitų įdomių dalykų. Iš viso konkurse buvo pristatyta 30 darbų.
Jaunesniųjų konstruktorių grupėje (iki 16 metų) nugalėjo vilnietis Lukas Tamulevičius, pristatęs žemo dažnio stiprintuvą. Antrąją vietą laimėjo šiaulietis Valentinas Turčak už „Išmanųjį kiemą“.
Vyresniųjų grupėje (nuo 16 iki 18 metų) nugalėjo vilnietis Povilas Karalkevičius už kvadrokopterį LTU 804, vyriausiųjų (nuo 19 iki 21 metų) – vilnietis Jonas Macijauskas už hektokopterį LTU 805. Vilniečių išradimai skirti fotografuoti iš paukščio skrydžio.
Vertindama darbus, komisija atsižvelgė į prietaiso originalumą, praktinį pritaikymą, atlikimo kokybę. Konkurso organizatoriai pasidžiaugė, kad daugelyje jaunųjų radioelektronikos konstruktorių darbų pritaikyta šiuolaikinė kompiuterinė technika, pažangios technologijos.
Nugalėtojai buvo apdovanoti diplomais ir rėmėjų prizais.
Konkursas gyvuoja dvidešimt metų
Pradžioje jaunųjų elektronikos konstruktorių darbų konkursas buvo skirtas tik Šiaulių miesto moksleiviams, 1997-aisiais jis tapo respublikiniu, o 2004 metais išaugo į tarptautinį.
Konkursu organizatoriai skatina jaunuosius radioelektronikos konstruktorius kurti, suteikia jiems galimybę pristatyti savo kūrinius bei susipažinti su kolegų darbais.
„Jaunieji konstruktoriai suteikia vilties, kad Lietuvoje netrūks perspektyvių elektronikos, kompiuterinės technikos specialistų. Tai, kad konkurse varžomasi ir su kitų šalių dalyviais, jaunimui yra dar didesnė paskata kurti vis įdomesnius, sudėtingesnius prietaisus“, – sakė viena iš organizatorių Šiaulių „Aušros“ muziejaus muziejininkė Angelė Milienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KIEMAS: „Išmanųjį kiemą“ pristatė daugkartinis konkurso dalyvis šiaulietis Valentinas Turčak. Užprogramavus automatiškai įsijungia ir išsijungia kiemo apšvietimas, fontanas, vejos laistymo sistema. Įdiegtas ir dirvos drėgnumo detektorius. Jeigu žemė pakankamai drėgna, vandens purkštuvai neįsijungs. Šią sistemą penkiolikmetis vaikinas su tėčio pagalba žada įdiegti savo kieme.
GROTUVAS: „Ar čia radijo stotis kažkokia groja?“ – „Ne. Čia MP3“, – paaiškina rygietis Kasparas Kreicbergas, pristatantis savo gerokai patobulintą senovinį VEF Super M557.
KOMISIJA: Komisija ne tik vertino jaunųjų konstruktorių darbus, bet ir negailėjo patarimų.